Protest zaměstnanců společnosti Nexen Tire před velvyslanectvím Korejské...

Protest zaměstnanců společnosti Nexen Tire před velvyslanectvím Korejské republiky kvůli situaci ve firmě. (31. ledna 2023) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Korejci se u soudu marně snažili zabránit stávce, odbory chystají demonstraci

  • 73
V továrně Nexen Tire u Žatce pokračuje neomezená stávka části zaměstnanců. Krajský soud v Ústí nad Labem ve středu zamítl návrh firmy na vydání předběžného opatření, které by konání stávky neprodleně zabránilo. Odboráři se chtěli se zástupci vedení firmy sejít, ti ale prý na schůzku nedorazili. Odbory naplánovaly na pondělí demonstraci.

Odboráři původně ve středu uvedli, že soud rozhodoval o nezákonnosti stávky. „My jsme nerozhodovali o tom, jestli stávka byla nezákonná, nebo zákonná. My jsme pouze zamítli návrh na vydání předběžného opatření,“ uvedla mluvčí soudu Veronika Suchoňová.

„Návrhem předběžného opatření bylo, aby byli povinni se zdržet stávky,“ doplnila.

Podle ní však nebyly splněny podmínky, aby se předběžnému opatření dalo vyhovět. Návrh zástupci podniku podali 30. ledna, tedy den před začátkem stávky.

Vedení firmy se může proti rozhodnutí ještě odvolat, zatím se tak nestalo.

Odbory nicméně předpokládají, že společnost chce podniknout další právní kroky. Myslí si to kvůli tomu, že zaměstnavatel chce, aby stávkující pracovníci podepsali dokument, že jsou ve stávce a také například i to, že nebudou docházet do fabriky.

Po úterní schůzce vedení firmy přislíbilo do týdne odpověď na požadavky stávkujících. Podle předsedy Odborového svazu KOVO Romana Ďurča nejde o snahu vést sociální dialog, ale naopak jde ze strany Nexenu o průtahy.

„I dnes jsem řekl kolegům, aby vyzvali management, že jsem pro to, abychom se sešli. Chceme jednat. Stávka kolektivní smlouvu nevyřeší, tu vyřeší dialog,“ podotkl předseda.

Později během čtvrtka řekl, že managementem se na schůzku nedostavil. „Vedou boj, aby tam odbory ztratily sílu a pozici, kterou si vybudovaly. Proto jsme svolali na pondělí na 14. hodinu před Nexen velkou demonstraci,“ doplnil odborář. Podpořit stávkující pracovníky přijede také předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, uvedl to na twitteru.

Na mzdách přidáme, slibují stávkujícím pneumatikářům Korejci. Neřekli o kolik

Část zaměstnanců jihokorejské výrobny pneumatik stávkuje s cílem uzavřít kolektivní smlouvu, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd. Společnost ve vyjádření pro ČTK uvedla, že připravuje navýšení mezd od 1. března. O jak velké zvýšení půjde, zástupci firmy neuvedli.

Firma zmínila, že mzdy v minulosti všem svým zaměstnancům zvedla. Odbory naopak tvrdí, že se velké části zaměstnanců nezvýšily od roku 2018. Firma tvrdí, že je nyní kvůli rostoucím nákladům ve ztrátě.

Podle údajů z výročních zpráv ve Sbírce listin společnost v roce 2021 vykázala zisk po zdanění přes 709 milionů korun, o rok dříve byla ve ztrátě 1,4 miliardy. Odbory podle zástupců firmy stávkují za nepřiměřené požadavky, které neodpovídají ekonomické situaci společnosti.

Podle nováčků mzda není špatná

Do Nexenu stále nastupují noví zaměstnanci, ve středu ráno jich šlo několik na svou první směnu. Jeden z nich ČTK řekl, že mu zaměstnavatel nabídl nástupní plat 30 tisíc korun hrubého. „To není vůbec špatný, navíc máte bonusy 2 tisíce korun, když chodíte celý měsíc,“ podotkl Jakub Zollpriester, jenž nastupuje na pozici operátora.

Naopak jiní zaměstnanci, kteří ve středu ráno odcházeli z noční směny, uvedli, že kvůli nespokojenosti podali výpověď, nepřáli si však uvést jméno. Tichou podporu stávkujícím vyjádřila trojice operátorů, kteří jsou ve zkušební době. „My se do stávky zapojit nemůžeme, ale určitě ji podporujeme,“ řekli ČTK.

Za lepší mzdy. Pneumatikáři od Žatce stávkovali i před korejskou ambasádou

Ve firmě pracuje 1 100 lidí. Odbory uvedly, že stávku podporuje většina zaměstnanců, aktivně se do ní zatím zapojilo přes 190 z nich. Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání.

Stávka po zamítnutí smlouvy

Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Mezi požadavky odborů vycházející z kolektivní smlouvy patří mimo jiné zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní příplatek za noční směnu a víkendy nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů, uvedli už dříve odboráři. Nástupní mzda operátora výroby podle odborářů činí 22 700 korun.

Pneumatikáři od Žatce jdou do stávky kvůli mzdám, zastaví provoz továrny

Průměrnou mzdu zaměstnanců firma neuvádí. Zaměstnanci, které v úterý novináři před továrnou oslovili, výši mezd nechtěli uvádět. Odbory odhadují denní ztrátu podniku na 15 milionů korun a společnost podle písemného vyjádření pro MF Dnes až na 20 milionů korun denně.

,