Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Povodeň zasáhla desítky domů, na Děčínsku se dávají do úklidu

  10:08aktualizováno  15:58
Desítky domů se ocitly ve vodě v Lobendavě či Dolní Poustevně na Děčínsku. V sobotu se tam přehnala povodeň a nedělní ráno ukázalo, co způsobila. V některých domech bylo i tři čtvrtě metru vody. Část odtekla, laguny a sklepy ale musejí vyčerpat hasiči. Místní začínají s úklidem, ač jejich zoufalství umocňuje to, že vodu v domech nemají poprvé.

„Je to tu snad horší než při povodních v roce 2010. Lidi uklízí, vyhazují nábytek a počítají škody,“ posteskl si starosta Lobendavy Stanislav Jirásek. Několik domů v obci bylo zaplaveno už před 14 dny, kdy praskla bobří hráz. 

V Lobendavě se rozvodnil Luční potok a podle starosty zalil polovinu domů v obci. To znamená, že se voda dostala do nejméně třiceti domů. „ Ani nevím, jak bych to popsal, je to katastrofa,“ dodává Jirásek s tím, že místní doufali, že se situace před 11 lety už nebude opakovat. „Lidé už jsou zoufalí, chuť uklízet ale mají. Co jiného jim také zbývá, když chtějí v domku dál bydlet,“ popsal Jirásek. 

Lobendavu postihly nejsilnější srážky, od pátku tam spadlo přes 130 litrů vody na metr čtvereční, uvedla ČTK. „Kde nejsou vyplavené domy, tak jsou vyplavené studny a septiky, protože tady nemáme vodovod ani kanalizaci. Nakoupili jsme nějakou balenou vodu, hasiči už ty studny odsávají a čistí, a pokud se to nezlepší tak budu muset zajistit nějakou cisternu s vodou,“ řekl starosta. 

On sám měl dům i zahradu také zatopené, voda je i v objektu obce, kde dřív býval ústav sociální péče. V noci museli hasiči část z 280 obyvatel obce evakuovat. „Jeli k příbuzným. Pro jednoho pána museli i na člunu, protože potok byl opravdu hodně rozvodněný,“ popsal starosta, který zrovna přivážel rukavice, kolečka, lopaty nebo desinfekci. S úklidem už místním pomáhají hasiči z okolních obcí a přijeli už i dobrovolníci.

Problémy v Děčíně

V Děčíně jsou nejvíce zasaženými lokalitami Bělá a cesta do Dolního Žlebu. „K cestě autem je možné využít cyklostezku. Přívoz přes Labe nejezdí,“ sdělil mluvčí Děčína Luděk Stínil s tím, že ve městě ráno zasedala povodňová komise. „Město lidem nabízí k zapůjčení vysoušeče a vysokotlaké mytí. V pondělí ráno magistrát zřídí krizovou linku pro obyvatele města, kam se budou moci obracet s dotazy,“ doplnil Stínil.

Situace je vážná především v ulici Jiřího z Poděbrad, kde došlo k propadu kanalizace. V ulici Václavovská je zase vytržený kus asfaltu z komunikace. V ulicích Saská, Oldřichovská, Bynovská jsou nánosy bahna a v ulici 5. května zůstává uzavřena odbočka ke garážím.  

Mosty čeká oprava

Podobně na tom byl ráno také starosta vedlejší Dolní Poustevny Robert Holec, který po deváté ráno, kdy s ním mluvila redaktorka iDNES.cz, zrovna z hmotných rezerv odvážel kolečka, lopaty nebo košťata.

„Voda se konečně vrátila do potoka, počítáme škody a začínáme s úklidem. Povodeň zasáhla třicet až padesát nemovitostí, v některých domácnostech bylo tři čtvrtě metru vody. Mobilizujeme proto všechny ruce a nohy a pomáháme lidem uklízet,“ popsal Holec.

V obci jsou poškozené tři mosty. „Jeden se nám zvedl, budeme je muset uzavřít a opravit,“ doplnil Holec pro ČTK.

Voda šla rychleji než před lety

Zatopený dům měl v Dolní Poustevně i Marek Bureš. Hladina potoka, s nímž dům bezprostředně sousedí, během chvilky přetekla, voda mu zatopila sklep do výšky až dvou metrů.

„Šlo to rychle. Zatímco v roce 2010 při podobných záplavách voda stoupala postupně, teď to byl fofr,“ řekl Bureš iDNES.cz.

Přitom v půl osmé večer se zdálo, že voda už ustupuje. „Přivezli jsme k domu nějaké pytle s pískem. Sotva jsme je vyložili, už jsme s autem museli odjet, během pěti minut se to sem znovu valilo,“ dodal.

Přestože záběry vodou zasaženého domu budí respekt, do přízemních bytů se voda zřejmě nedostala. „Vypadá to, že je voda skutečně naštěstí jen ve sklepě,“ dodal Bureš.

Ranní záběry, kdy se voda vrátila zpět do koryta potoka, pak ukazují, že živel zanechal spoušť i na přilehlé komunikaci. „Je to tady samá díra. Je to síla. Čeká nás teď hodně práce.“

V Dolní Poustěvně, kde žije 1 700 obyvatel, voda spláchla zhruba stometrový úsek na pravé i levé straně Lučního potoka. Podle starosty se během hodiny jeho hladila zvedla o tři metry, protože napršelo 130 milimetrů na metr čtvereční. Dolní Poustevna nemusela být evakuována, lidé přečkali noc v prvních patrech domů. Ti, kteří byli na chalupách, odjeli. 

„Máme tu sto dobrovolných hasičů, kteří nám pomáhají odčerpávat vodu z domovů a sklepů. Je to velká pomoc a já za ni moc děkuju,“ dodal Holec.

Pokud by chtěl přijet pomoci místním i někdo jiný, je dle starosty vítán a do obce se dostane. „Scházíme se u místní hasičárny v ulici U Letadla 404, odtud si jednotky dobrovolných hasičů rozdělují lidi dle potřeby,“ dodal Holec.

Pomáhat by mohly i peníze ze sbírek. Starosta Dolní Poustevny už jedná s Člověkem v tísni. V Lobendavě v pondělí proberou vypsání obecní sbírky. „Skoro všechny domy máme v zátopové oblasti, takže asi málokdo je pojištěný. V pondělí asi vypíšeme veřejnou sbírku,“ řekl iDNES.cz starosta Lobendavy.

Dolní Poustevna

Dolní Poustevna

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

V Ústeckém kraji počasí napáchalo škody na více místech. „V Ústeckém kraji evidujeme 200 událostí spojených s přírodními živly. Nejvíce postižené jsou Dolní Poustevna, Lobendava, Vilémov, Děčín, Jílové a Hřensko. Zasahovalo celkem 50 jednotek hasičů. Situace se uklidnila, v současné době už probíhá hlavně odčerpávání sklepů a uklízení komunikací,“ řekl před 16. hodinou mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Tabi.

„V Mikulášovicích přetekla hráz rybníka Vágnetrák a zaplavila rodinný dům, v Dolní Poustevně pak bylo kompletně zatopené centrum obce, komunikace jsou tam poměrně dost poničené,“ doplnil mluvčí.

Voda zaplavila i parkoviště pod penzionem Klepáč v Hřensku. Popraskala zde komunikace a několik vozidel z ní zůstalo doslova viset. Odtahová služba v neděli dopoledne lidem pomáhala auta dostat zpátky na komunikaci. „Přijeli jsme z Dánska, jsme tady na výletě. Co se stalo, bereme s humorem, co se dá dělat jiného. Akorát domluva s místními hasiči je trochu složitá, téměř nikdo tady neumí anglicky,“ řekla na místě dvojice mladých turistů Nikola a Cecile, jejichž vůz voda zcela odřízla. 

Správa železnic před nedělním polednem uvedla, že po záplavách dokončila u Dolního Žlebu úklid posledního úseku trati z Děčína k hranici s Německem. „Pro osobní vlaky je nyní průjezdná jedna kolej. Samotné obnovení dopravy závisí na zprovoznění trati v Německu, to se podle současných informací předpokládá ještě v neděli v podvečerních hodinách,“ uvedl její mluvčí Dušan Gavenda.

K obnovení dvoukolejného provozu mezi Děčínem a Bad Schandau bude muset Správa železnic v následujících dnech provést sanaci podemletého mostního pilíře. 

Podle předpovědi by následující dny měly být na Děčínsku bez větších lijáků. „Přívalové deště už nás nečekají. V pondělí budou přeháňky slabšího charakteru spojené se studenou frontou, hlavně na horách, ale není vyloučeno, že i v Ústí nad Labem. V dalších dnech by to už mělo být klidnější, minimálně do čtvrtka už by to mělo být víceméně beze srážek,“ sdělila meteoroložka Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Velká voda v sobotu a v noci na neděli ale úřadovala i jinde v Česku. V Libereckém kraji intenzivní deště zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka na Českolipsku, hasiči museli evakuovat obyvatele v Písečné a Dobranově (reportáž z Dobranova čtěte zde). V neděli pak 38 dětí a šest dospělých z dalšího dětského tábora v Mařenicích na Českolipsku. 

V neděli se bouřky přesunuly na Jesenicko, kde mimo jiné v Bělé pod Pradědem voda a bahno uzavřely silnici mezi Jeseníkem a Šumperkem (více čtěte zde).

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Lídr rozdrtil Liberec, Kometa zdolala Spartu a je čtvrtá. Třinec slaví čtvrtfinále

18. února 2024  13:50,  aktualizováno  21:25

Hokejová extraliga v neděli nabídla další porci zápasů v rámci kompletního 46. kola. Program...

Kladno konečně vyhrálo. Budějovice ovládly přestřelku, zvítězila také Sparta

16. února 2024  17:20,  aktualizováno  23:08

Černá série je u konce, Kladno v 45. kole hokejové extraligy konečně vyhrálo, Kometu porazilo 3:2...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obžalovaní z bitky v Dubí nechodí k soudu. Hrozí, že je pozná klíčová svědkyně

15. února 2024  11:28

Okresnímu soudu v Teplicích se nedaří vynést verdikt v případu napadení mladého muže na koupališti...

NCOZ zasahovala na vedení nemocnic Ústeckého kraje a v Jihlavě, zadržela dva ředitele

19. února 2024  8:19,  aktualizováno  15:11

Policie od noci na pondělí zasahovala v budově ředitelství společnosti Krajská zdravotní (KZ),...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blokovat Prahu nepojedu, bude to spíš politická akce, říká zemědělec

16. února 2024  16:20

Otakar Šašek ze zemědělského družstva Klapý, jednoho z nejvýznamnějších sadařských a zemědělských...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chomutov na přání lidí zvelebí okolí okázalé fontány, voda ale tryskat nebude

21. února 2024  10:37

Okolí okázale pojaté fontány v městském parku v Chomutově projde proměnou. Brutalistní betonová...

Soud poslal do vazby jednoho z pěti obviněných v kauze krajských nemocnic

21. února 2024  9:11,  aktualizováno  12:15

Soud dnes poslal do vazby podnikatele Tomáše Buriana, který podle informací Deníku N řídil...

Rarita, žena žhaví hokejový kotel. Hlasivky léčím jako Gott, směje se Fáfa

21. února 2024  8:12

Potáhne si z cigarety, lokne piva z kelímku a už zase hrrr na značku. Tedy pod kotel hokejových...

Nechystáme blokádu, ale poklidnou akci, říká zemědělec o protestu na hranicích

20. února 2024  16:09

Zhruba stovka traktorů a další zemědělské techniky z Ústeckého kraje vyjede ve čtvrtek dopoledne na...

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...