Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Povodeň zasáhla desítky domů, na Děčínsku se dávají do úklidu

  10:08aktualizováno  15:58
Desítky domů se ocitly ve vodě v Lobendavě či Dolní Poustevně na Děčínsku. V sobotu se tam přehnala povodeň a nedělní ráno ukázalo, co způsobila. V některých domech bylo i tři čtvrtě metru vody. Část odtekla, laguny a sklepy ale musejí vyčerpat hasiči. Místní začínají s úklidem, ač jejich zoufalství umocňuje to, že vodu v domech nemají poprvé.

„Je to tu snad horší než při povodních v roce 2010. Lidi uklízí, vyhazují nábytek a počítají škody,“ posteskl si starosta Lobendavy Stanislav Jirásek. Několik domů v obci bylo zaplaveno už před 14 dny, kdy praskla bobří hráz. 

V Lobendavě se rozvodnil Luční potok a podle starosty zalil polovinu domů v obci. To znamená, že se voda dostala do nejméně třiceti domů. „ Ani nevím, jak bych to popsal, je to katastrofa,“ dodává Jirásek s tím, že místní doufali, že se situace před 11 lety už nebude opakovat. „Lidé už jsou zoufalí, chuť uklízet ale mají. Co jiného jim také zbývá, když chtějí v domku dál bydlet,“ popsal Jirásek. 

Lobendavu postihly nejsilnější srážky, od pátku tam spadlo přes 130 litrů vody na metr čtvereční, uvedla ČTK. „Kde nejsou vyplavené domy, tak jsou vyplavené studny a septiky, protože tady nemáme vodovod ani kanalizaci. Nakoupili jsme nějakou balenou vodu, hasiči už ty studny odsávají a čistí, a pokud se to nezlepší tak budu muset zajistit nějakou cisternu s vodou,“ řekl starosta. 

On sám měl dům i zahradu také zatopené, voda je i v objektu obce, kde dřív býval ústav sociální péče. V noci museli hasiči část z 280 obyvatel obce evakuovat. „Jeli k příbuzným. Pro jednoho pána museli i na člunu, protože potok byl opravdu hodně rozvodněný,“ popsal starosta, který zrovna přivážel rukavice, kolečka, lopaty nebo desinfekci. S úklidem už místním pomáhají hasiči z okolních obcí a přijeli už i dobrovolníci.

Problémy v Děčíně

V Děčíně jsou nejvíce zasaženými lokalitami Bělá a cesta do Dolního Žlebu. „K cestě autem je možné využít cyklostezku. Přívoz přes Labe nejezdí,“ sdělil mluvčí Děčína Luděk Stínil s tím, že ve městě ráno zasedala povodňová komise. „Město lidem nabízí k zapůjčení vysoušeče a vysokotlaké mytí. V pondělí ráno magistrát zřídí krizovou linku pro obyvatele města, kam se budou moci obracet s dotazy,“ doplnil Stínil.

Situace je vážná především v ulici Jiřího z Poděbrad, kde došlo k propadu kanalizace. V ulici Václavovská je zase vytržený kus asfaltu z komunikace. V ulicích Saská, Oldřichovská, Bynovská jsou nánosy bahna a v ulici 5. května zůstává uzavřena odbočka ke garážím.  

Mosty čeká oprava

Podobně na tom byl ráno také starosta vedlejší Dolní Poustevny Robert Holec, který po deváté ráno, kdy s ním mluvila redaktorka iDNES.cz, zrovna z hmotných rezerv odvážel kolečka, lopaty nebo košťata.

„Voda se konečně vrátila do potoka, počítáme škody a začínáme s úklidem. Povodeň zasáhla třicet až padesát nemovitostí, v některých domácnostech bylo tři čtvrtě metru vody. Mobilizujeme proto všechny ruce a nohy a pomáháme lidem uklízet,“ popsal Holec.

V obci jsou poškozené tři mosty. „Jeden se nám zvedl, budeme je muset uzavřít a opravit,“ doplnil Holec pro ČTK.

Voda šla rychleji než před lety

Zatopený dům měl v Dolní Poustevně i Marek Bureš. Hladina potoka, s nímž dům bezprostředně sousedí, během chvilky přetekla, voda mu zatopila sklep do výšky až dvou metrů.

„Šlo to rychle. Zatímco v roce 2010 při podobných záplavách voda stoupala postupně, teď to byl fofr,“ řekl Bureš iDNES.cz.

Přitom v půl osmé večer se zdálo, že voda už ustupuje. „Přivezli jsme k domu nějaké pytle s pískem. Sotva jsme je vyložili, už jsme s autem museli odjet, během pěti minut se to sem znovu valilo,“ dodal.

Přestože záběry vodou zasaženého domu budí respekt, do přízemních bytů se voda zřejmě nedostala. „Vypadá to, že je voda skutečně naštěstí jen ve sklepě,“ dodal Bureš.

Ranní záběry, kdy se voda vrátila zpět do koryta potoka, pak ukazují, že živel zanechal spoušť i na přilehlé komunikaci. „Je to tady samá díra. Je to síla. Čeká nás teď hodně práce.“

V Dolní Poustěvně, kde žije 1 700 obyvatel, voda spláchla zhruba stometrový úsek na pravé i levé straně Lučního potoka. Podle starosty se během hodiny jeho hladila zvedla o tři metry, protože napršelo 130 milimetrů na metr čtvereční. Dolní Poustevna nemusela být evakuována, lidé přečkali noc v prvních patrech domů. Ti, kteří byli na chalupách, odjeli. 

„Máme tu sto dobrovolných hasičů, kteří nám pomáhají odčerpávat vodu z domovů a sklepů. Je to velká pomoc a já za ni moc děkuju,“ dodal Holec.

Pokud by chtěl přijet pomoci místním i někdo jiný, je dle starosty vítán a do obce se dostane. „Scházíme se u místní hasičárny v ulici U Letadla 404, odtud si jednotky dobrovolných hasičů rozdělují lidi dle potřeby,“ dodal Holec.

Pomáhat by mohly i peníze ze sbírek. Starosta Dolní Poustevny už jedná s Člověkem v tísni. V Lobendavě v pondělí proberou vypsání obecní sbírky. „Skoro všechny domy máme v zátopové oblasti, takže asi málokdo je pojištěný. V pondělí asi vypíšeme veřejnou sbírku,“ řekl iDNES.cz starosta Lobendavy.

Dolní Poustevna

Dolní Poustevna

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

V Ústeckém kraji počasí napáchalo škody na více místech. „V Ústeckém kraji evidujeme 200 událostí spojených s přírodními živly. Nejvíce postižené jsou Dolní Poustevna, Lobendava, Vilémov, Děčín, Jílové a Hřensko. Zasahovalo celkem 50 jednotek hasičů. Situace se uklidnila, v současné době už probíhá hlavně odčerpávání sklepů a uklízení komunikací,“ řekl před 16. hodinou mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Tabi.

„V Mikulášovicích přetekla hráz rybníka Vágnetrák a zaplavila rodinný dům, v Dolní Poustevně pak bylo kompletně zatopené centrum obce, komunikace jsou tam poměrně dost poničené,“ doplnil mluvčí.

Voda zaplavila i parkoviště pod penzionem Klepáč v Hřensku. Popraskala zde komunikace a několik vozidel z ní zůstalo doslova viset. Odtahová služba v neděli dopoledne lidem pomáhala auta dostat zpátky na komunikaci. „Přijeli jsme z Dánska, jsme tady na výletě. Co se stalo, bereme s humorem, co se dá dělat jiného. Akorát domluva s místními hasiči je trochu složitá, téměř nikdo tady neumí anglicky,“ řekla na místě dvojice mladých turistů Nikola a Cecile, jejichž vůz voda zcela odřízla. 

Správa železnic před nedělním polednem uvedla, že po záplavách dokončila u Dolního Žlebu úklid posledního úseku trati z Děčína k hranici s Německem. „Pro osobní vlaky je nyní průjezdná jedna kolej. Samotné obnovení dopravy závisí na zprovoznění trati v Německu, to se podle současných informací předpokládá ještě v neděli v podvečerních hodinách,“ uvedl její mluvčí Dušan Gavenda.

K obnovení dvoukolejného provozu mezi Děčínem a Bad Schandau bude muset Správa železnic v následujících dnech provést sanaci podemletého mostního pilíře. 

Podle předpovědi by následující dny měly být na Děčínsku bez větších lijáků. „Přívalové deště už nás nečekají. V pondělí budou přeháňky slabšího charakteru spojené se studenou frontou, hlavně na horách, ale není vyloučeno, že i v Ústí nad Labem. V dalších dnech by to už mělo být klidnější, minimálně do čtvrtka už by to mělo být víceméně beze srážek,“ sdělila meteoroložka Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Velká voda v sobotu a v noci na neděli ale úřadovala i jinde v Česku. V Libereckém kraji intenzivní deště zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka na Českolipsku, hasiči museli evakuovat obyvatele v Písečné a Dobranově (reportáž z Dobranova čtěte zde). V neděli pak 38 dětí a šest dospělých z dalšího dětského tábora v Mařenicích na Českolipsku. 

V neděli se bouřky přesunuly na Jesenicko, kde mimo jiné v Bělé pod Pradědem voda a bahno uzavřely silnici mezi Jeseníkem a Šumperkem (více čtěte zde).

Autoři: , ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Jaroslav Doubrava, Alena Dernerová, Alfréd Dytrt, Martin KrsekMartin Balej, Petr Nedvědický, Jan Paparega, Hana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Potyčky na Babišově mítinku v Ústí. Kandidaturu zvažuje oznámit 28. října

Mítink předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v Ústí nad Labem doprovázejí potyčky mezi odpůrci a příznivci. Na místě jsou...

Nejhorší jsou soutěsky, z parku je zem nikoho, říká hasič po návratu z Hřenska

V Hřensku a okolí hoří už 11 dnů, v záchraně Národního parku České Švýcarsko se střídá jedna hasičská jednotka za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědci našli u Řípu unikátní mohylu, v jejím nitru objevili další stavbu

Archeologové odkrývají a prozkoumávají mezi obcemi Račiněves, Straškov a Vražkov pod horou Říp unikátní, přes 120 metrů...

Stávkujte! prosil Vetchý hokejisty Litvínova během revoluce. Teď se vrátil

Když se v Litvínově v sobotu loučili s domácím klubem Viktor Hübl s Františkem Lukešem, velkou slávu zblízka sledoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Průzkum nepřístupného terénu se nezdařil, kobercové nálety ale fungují

Sledujeme online Plocha zásahu v Českém Švýcarsku se ve čtvrtek snížila z původních 1060 hektarů na 443. Průzkum skrytých ohnisek na...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Jakmile se zatáhne nad horami, jděte z vody, radí záchranář z Nechranic

Letos už museli vodní záchranáři z Nechranické přehrady na Chomutovsku zasahovat více než dvacetkrát, největší nápor...

Koncerty, sportovní atrakce i divadlo. U jezera Most začne třídenní festival

Zatím sloužilo jezero Most rekreantům a výletníkům, teď se tu odehraje i obří hudební a sportovní festival. The Most...

Na Lounsku auto dostalo smyk a skončilo na střeše, zemřela spolujezdkyně

K tragické dopravní nehodě vyrážely dvě hodiny po půlnoci na neděli všechny složky integrovaného záchranného systému na...

V Českém Švýcarsku preventivně zůstanou po požáru speciální nádrže s vodou

Speciální nádrže na vodu, jež jsou vhodné na dohašování menších ohnisek, zůstanou rozmístěné v Národním parku České...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...