"Pan Freimann už nemá v pravoslavné církvi žádné funkce a musí si najít nové zaměstnání," uvedl Marek Krupica, správce pražské eparchie (oblasti) pravoslavné církve.
Ať přestane dělat opičárny, říká o Freimannovi teolog"Od 2. dubna nesmí vykonávat bohoslužby a od 15. května už nemá v pravoslavné církvi žádnou funkci," říká Marek Krupica, teolog a správce pražské eparchie (oblasti) pravoslavné církve. Co bude následovat, když Freimann nebude respektovat vaše rozhodnutí o zákazu sloužit a odvolání ze všech funkcí? |
Právě on podepsal usnesení Eparchiální rady, která k 15. květnu s okamžitou platností odvolala Freimanna z místa duchovního správce v Teplicích a Bílině.
"Žádný zákaz bohoslužeb neplatí, pan Krupica tomu nerozumí. Já jsem církevní právník," reagoval Freimann. Krupicu, jenž přednáší teologii na Univerzitě Karlově, Freimannova slova rozesmála a knězovo odvolání potvrdil.
O Freimannově zákazu sloužit mše rozhodl 2. dubna nejprve vladyka Kryštof, nejvyšší představený pravoslavné církve v Česku.
"Poškozoval dobré jméno církve, jeho chování bylo nepřípustné," řekl. Verdikt potvrdil Posvátný synod, který tvoří biskupové a je vnímán jako hlavní autorita pravoslavné církve.
Odkázali mě na otce Freimanna, říká žena, která nařkla vladyku
Freimann se totiž podle svědectví angažoval v kauze, která měla vladyku zdiskreditovat. Skupina lidí šířila smyšlenky o Kryštofových nemanželských dětech a milenkách. V médiích jedna žena uvedla, že má s Kryštofem stejně jako další ženy milostný poměr. Později to popřela. "Stala jsem se předmětem intrik, byla jsem podvedena," řekla.
Prý ji navedli nadřízení, aby pošpinila Kryštofa. Při tom ji odkázali na Freimanna. "Řekli, že mi pomůže otec Evžen Freimann, na kterého jsem se obrátila a stížnost sepsal," uvedla v dokumentu, který má MF DNES k dispozici. Obžalobu vladyky podepsal Josef Horváth a Freimannův bratr Josef.
Vladyka rezignoval, situaci v církvi zklidnil. Ještě předtím ale zakázal Freimannovi sloužit.
Rytířský řád, zloděj a igumen
Freimannova aktivita může souviset s jeho Rytířským řádem sv. Konstantina a Heleny, kde si vybírá "vstupné" 20 tisíc korun nebo tisíc eur. Kryštof z něho vystoupil, protože tento řád pravoslavní neuznávají, a Freimann tím přišel o důležitou záštitu.
Už před lety měl Freimann v církvi namále kvůli tomu, že poškozoval její pověst. Jménem církve se zaručil za Sergeje Onyskiva obviněného z kuplířství. Navíc zloděj Josef Čáni u soudu řekl, že Freimanna okradl poté, co mu kněz poskytoval orální sex. To duchovní popřel.
Po těchto skandálech dal Kryštof ještě Freimannovi milost, kněz tak mohl sloužit dál. Po Freimannově prosbě ho Kryštof překvapivě omilostnil i v aktuální kauze. Jenže to už nebyl vladykou, takže milost je neplatná.
Freimann nyní věřícím vykládá, že v pravoslavné církvi může pracovat dál jako takzvaný igumen. "To je jako opat," tvrdí. "Tuto funkci získal neoprávněně," zdůraznil však správce pražské oblasti církve Krupica.