Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Reset má galerii rozsvítit, rozmluvit i rozezvučet, říká kurátorka

  8:21aktualizováno  10:30
Rozmluvit, rozezvučet, rozsvítit skrze světlo, barvu a zvuk krajskou Galerii Benedikta Rejta v Lounech se pokouší nový výstavní projekt nazvaný Reset. Audiovizuální tvorba několika umělců má podle hlavní kurátorky galerie Lucie Šiklové uzavřít jednu kapitolu historie instituce a otevřít zcela novou.

Hlavní kurátorka Galerie Benedikta Rejta v Lounech Lucie Šiklová | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Reset je prvním výstavním počinem, který vytvořil nový tým kolem nedávno jmenované ředitelky Galerie Benedikta Rejta v Lounech (GBR) Kateřiny Melenové. V současnosti, kdy je kvůli koronaviru instituce uzavřena pro veřejnost, je možné zhlédnout záznam Resetu alespoň na Facebooku galerie.

První letošní výstava nabízí ukázku především audiovizuální tvorby. Proč jste zvolili právě tento koncept? Nikdy v minulosti zde taková forma umění prezentovaná nebyla. Nebyl to risk, jak to návštěvníci přijmou?
Akce Reset není typickou výstavou, ale událostí, jejímž smyslem je skrze díla poznat a otevřít prostor galerie, která byla doposud do sebe uzavřenou a spící pannou z příběhu Moudrý zlatník. Hlavní myšlenkou je rozmluvit, rozezvučet a rozsvítit ji skrze světlo, barvu a zvuk a současně galerii vdechnout nový život. Reset uzavírá jednu kapitolu historie galerie a nastavuje zcela novou. Když jsme vymýšleli formu, řekli jsme si, že uděláme něco, co tu dosud nebylo. Ukázalo se, že prostoru galerie tento typ umění velmi sluší.

Galerie, které dal tvář známý architekt Emil Přikryl, je svými členitými prostory i jednotlivými prvky fascinující. Přeměna bývalého pivovaru na galerii umění v 90. letech minulého století se dočkala řady ocenění a zmínek v publikacích. V roce 2004 byla nominovaná na evropskou cenu architektury. Jak si podle vás rozumí s klasickými výtvarnými díly? A jak se vám s tímto prostorem pracuje?
Objekt galerie, který je autorským dílem Emila Přikryla, je sám o sobě uměleckým dílem. Hovoří svým jazykem, zabírá si svůj prostor a nikoho dalšího k sobě nepotřebuje. Je velmi složitý a současně velmi krásný. Proto je velmi obtížné zde připravovat výstavy, ne vše zde vyzní, ale pokud si dílo a prostor sednou, je to nádhera. Reset je první oťukávání, budeme se s prostorami jednotlivých pater sžívat a moc se na to těším.

Podle jakého klíče jste vybírala instalace?
Podtitulem projektu jsou prostor, světlo, barva a zvuk. Proto jsme hledali autory, kteří tyto veličiny zastupují či s nimi pracují. Petr Nikl je takovým hybatelem a propojovatelem různých médií a přístupů, podobně jako Ondra Smeykal. Oba původně vyšli z výtvarného fundusu, mají vystudovanou Akademii, ale dnes čisté výtvarno daleko přesahují. Poetická Niklova Camera obscura ukazuje symbolicky svět hlavou dolů, Smeykalův objekt Relikviář ponouká k vytváření vlastních relikvií a jeho hudební pracovna Hnízdo je sama o sobě fascinující instalací, naplňující prostory zvukovým podkresem. 

Lucie Šiklová

Historička umění zaměřující se na moderní a současné umění.
Jako kurátorka pracovala ve Sbírce moderního a současného umění v Národní galerii v Praze, Galerii Benedikta Rejta v Lounech, kde působila jeden rok před deseti lety. Posledních necelých šest let působila v Galerii Klatovy / Klenová.
Připravila také řadu výstav pro další galerie jako kurátorka na volné noze a je autorkou odborných publikací, katalogů k výstavám a článků o současném výtvarném umění.  

Martin Janíček je zase takový světelně-hudební mág, a jeho tvorba se hlásí k odkazu Zdeňka Pešánka. Dorota Sadovská, slovenská malířka a multimediální umělkyně, je zastoupena instalací ze svých tzv. „kreseb světlem“. Zdejší prostory jsou jako stvořené pro velkoplošnou videoprojekci, vizuálně minimalistická smyčka Mistake Michaely Vélové Maupicové je tedy nasnadě. 

Další dvě působivá videa pocházejí z autorství Johany Střížkové. Ta připravila ještě instalaci velkoplošných fotokoláží, v jejichž základě se skrývá právě architektura galerie. Interaktivní, osobitě samotářsky poetická audiokniha Silentio Matěje Plachého zve a posléze vtahuje návštěvníka do vlastních zvukových experimentů. Zařadili jsme i jednoho zástupce klasické malby, a to obraz Petra Pastrňáka, který se snaží zobrazit čistou krásu nezatěžovanou svými vnitřními pocity.

V jednom nově zpřístupněném podzemním podlaží je také k vidění dílo již nežijícího umělce Zdeňka Pešánka, který je považován za průkopníka v oblasti multimediálního kinetického umění. O co jde?
Zdeněk Pešánek, mimo jiné autor Barevného klavíru, pro který složil hudbu Erwin Schulhoff, byl velkým anticipátorem. Ačkoliv se nedochovalo mnoho originálních děl, Galerie Benedikta Rejta jich několik vlastní. Ve druhém podzemním podlaží díky iniciativě předchozí ředitelky Alice Štefančíkové (v galerii působila do loňského roku, kdy jí kraj neprodloužil smlouvu a ve výběrovém řízení vybral Kateřinu Melenovou – pozn. red.) několik let vznikala hypotetická rekonstrukce jeho díla Fontány lázeňství, kterou navrhl pro československý pavilon na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži v roce 1937. I když model není zcela hotový, chtěli jsme ho ukázat veřejnosti. Současně hledáme postup, jak s ním dál nakládat. Zasloužil by si dokončení a velkorysejší prostor.

Galerie Benedikta Rejta

Je muzeum umění zaměřené na české i zahraniční umění druhé poloviny 20. století, zejména na geometrickou abstrakci a konstruktivistické tendence. Vznikla v 60. letech minulého století, kdy pořádala výstavy v několika lounských domech.
V současnosti sídlí v přestavěné budově bývalého městského pivovaru podle návrhu architekta Emila Přikryla, k přestavbě došlo v letech 1993–1996 z iniciativy tehdejší ředitelky Alice Štefančíkové.
V roce 2020 nastoupila na post ředitelky galerie Kateřina Melenová. Pod jejím vedením galerie změnila vizuální styl a komunikační styl, stejně tak přístup k návštěvníkům.

Reset bude k vidění do letošního dubna. Co chystáte dál?
GBR se dosud profilovala na geometrickou abstrakci, vycházející z ruské avantgardy první třetiny 20. století. Toto směřování respektujeme, ale zároveň nechceme ustrnout ve formalistickém chápaní avantgardy, ale naopak ji posunout do vnímání současného světa. Být avantgardní v dnešním slova smyslu chápeme jako být ztišený, zvnitřněný, z města a techniky přeorientovaný například na krajinu, přírodu, na vlastní zdroje. Letošní rok otevíráme galerii směrem ven, proto je letos tématem krajina. Z galerie se nám otevírají výhledy na křivky Českého středohoří a pod námi je řeka Ohře. 

V kontextu Loun se krajina nabízí i proto, že zde je trojice Zdeněk Sýkora, Vladislav Mirvald a Kamil Linhart, kteří z počátku vycházeli z lounské krajiny. Dalším výstavním projektem bude tedy Krajina +. Zahrnuje tři části. Představí vybraná díla krajinomalby z galerijních sbírek, která budou doplněna díly současných umělců. Dagmar Šubrtová a Radoslava Schmelzová mají připravenou výstavu zaměřenou na umění v krajině. Doprovodný program zavede návštěvníky i do Českého středohoří. Třetí částí bude výstava historických fotografií na skle lounského fotografa Karla Gotzlera ve spolupráci se zdejším muzeem. 

Následující přehlídku věnujeme lounskému rodákovi, pedagogovi a představiteli konstruktivních tendencí v českém umění Vladislavu Mirvaldovi, který by se letos dožil sta let. Závěr roku bude patřit výstavě děl Miloslava Mouchy, jenž je zastoupen i ve sbírkách významných světových galerií včetně Centre Georges Pompidou a Národní galerie v Praze.

Vládní protiepidemická opatření uzavřela pro veřejnost galerie. Restart jste proto zahájili online. Bude v této formě kontakt s návštěvníky pokračovat i nadále?
Ano. Nevíme, kdy budeme moci návštěvníky u nás přivítat, a proto jsme hledali způsob, jak s nimi navázat a udržet kontakt. Online přenos ze zahájení projektu Reset se osvědčil. Věříme, že se nám podaří se v této formě, pokud jí bude potřeba, zdokonalit. Jde nám o živé umění, proto online, a nic předtáčeného. A zároveň s plným vědomím, že autentický kontakt s díly přímo na místě je nenahraditelný.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Jaroslav Doubrava, Alena Dernerová, Alfréd Dytrt, Martin KrsekMartin Balej, Petr Nedvědický, Jan Paparega, Hana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Z litvínovského letiště je nudle. Hráči už nebudou skákat do zdi, těší Růžičku

Restaurace Nudle, legendární hokejová hospoda v Litvínově, si teď může svůj název vysvětlovat i nově. Podle ledové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Průlom v českém fotbale. Varnsdorf má afrického investora, přinese peníze i hráče

Africký investor v českém profesionálním fotbale? Dohodnuto! Druholigový Varnsdorf už s ním podepsal smlouvu, ale v...

Když dá člověk ruce pryč. Proměnu lomu po těžbě uhlí nechají na přírodě

Premium Krajina, kde dostane šanci divoká příroda. Řeč je o budoucnosti části území lomu ČSA na Mostecku, v němž má už v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli chemičce zanikala, teď se sem hrnou mladí. Lukavec je Vesnicí roku

V soutěži Vesnice roku není Lukavec na Litoměřicku žádným nováčkem, v předchozích letech získala obec zelenou stuhu za...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Policisté zajistili v teplické firmě kokain, byly ho stovky kilogramů

V areálu firmy Fluorit v teplických Sobědruhách ve čtvrtek policie zajistila větší množství kokainu. Potvrdila to...

Ve firmě na Teplicku zasahovala policie, v dodávce se našla neznámá látka

V areálu společnosti Fluorit v Sobědruhách na Teplicku po poledni zasahovali policisté. Podle nich se tam v dodávce...

Přijeďte do oázy severu, lákají Teplice v klipu. Natáčel se déle než rok

Nové propagační video, které má upozornit na bohatý kulturní a společenský život v lázeňském městě, vypustila do světa...

Vylézt, vyfotit, změřit. Odborníci mapují les chmelařských komínů v Žatci

Komíny chmelařských skladů z počátku 20. století v Žatci prozkoumávají experti. Chtějí popsat, v jakém jsou stavu, a...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...