Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Meziměstské autobusy v Ústeckém kraji vozí kvůli koronaviru cestující zdarma

  14:15aktualizováno  14:15
K mimořádnému opatření kvůli šíření koronaviru sáhl Ústecký kraj. Autobusy Dopravy Ústeckého kraje nyní jezdí zdarma. Je totiž zakázán nástup předními dveřmi a odbavování cestujících řidiči, kteří to v krajských autobusech doposud dělali.

Ještě o víkendu byli v Ústí vidět v roušce či respirátoru pouze jednotlivci. Po zpřísnění nouzového stavu o karanténu a výzvě, aby ten, kdo ochranné pomůcky má, je také nosil, bylo takových lidí v ulicích znatelně víc. (17. března 2020) | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Ve všech dopravních prostředcích Dopravy Ústeckého kraje jsme zamezili nástupu předními dveřmi, abychom co nejvíce ochránili řidiče vozů. Co se týče jízdenek, už není možné si je zakoupit u řidičů ani u průvodčích a uzavřeli jsme i prodejní místa, abychom co nejvíce omezili osobní kontakt mezi lidmi,“ sdělil náměstek hejtmana Jaroslav Komínek (KSČM), který má v gesci dopravu.

Zdarma bude i MHD v Opavě

V Opavě bude od středy až do odvolání zdarma městská hromadná doprava. Důvodem je ochrana řidičů před šířícím se koronavirem. Dosud se nastupovalo do autobusů a trolejbusů jen předními dveřmi a všichni cestující procházeli kolem řidičů, kde mincemi platili jízdné. To se také mění. Nově je dovoleno nastupovat jen prostředními a zadními dveřmi. Navíc musí mít cestující zakrytá ústa a nos. Dopravce řidiče vybaví rouškami. (ČTK)

Cestující zároveň vyzval, aby do vozů nevstupovali bez roušek.

O kolik peněz kraj výpadkem tržeb přijde a odkud je nahradí, zatím neví.

„V tuto chvíli jsme, co se týče přepravy, na osmině běžného standardu a dá se očekávat, že propad bude obrovský. Kraj má měsíčně z tržeb 50 milionů korun, teď to klesne o desítky procent. Stálo by za to, kdyby tyto ztráty kompenzoval stát, protože jsme to jako kraj nemohli nijak ovlivnit. Až se situace uklidní, určitě se pokusíme vyvolat nějaká jednání s vládou,“ vysvětlil Komínek.

Ve vlacích objednaných krajem průvodčí nebudou kontrolovat jízdenky, lidé si je přesto mají zakoupit na nádražích, v prodejních automatech či v mobilních aplikacích. Opatření platí prozatím do 24. března.

K opatřením sáhla i Arriva City, jež provozuje MHD v Bílině a Teplicích. Lidé nesmějí do vozů nastupovat předními dveřmi a zároveň jsou pomocí letáků vyzýváni k tomu, aby při cestování používali roušky či jinou ochranu obličeje. V Teplicích bylo navíc zrušeno placené parkování na území města, aby lidé využívali MHD co nejméně.

Město Litoměřice pak až do 24. března zastavilo MHD úplně. „Riziko je třeba co nejvíce eliminovat i prostřednictvím možností, které jako město máme. Autobusy považujeme z hlediska epidemie, která teprve bude kulminovat, za rizikové. Litoměřice jsou poměrně malé, na nezbytný nákup lze dojít pěšky,“ uvedl místostarosta Karel Krejza (ODS).

U seniorů, kteří autobusy v hojné míře využívali, věří vedení města v sousedskou výpomoc. Pro osamocené staré či handicapované lidi chystá radnice krizové potravinové balíčky, které jim budou doručeny až do domovů.

Do vozů MHD Mostu a Litvínova mohou cestující vstoupit jen se zakrytými ústy a nosem.

„Pokud nemají roušku, mohou použít šátky, šály, ručně šité roušky a jiná alternativní řešení. V opačném případě je možné vykázat cestujícího z přepravy,“ stojí na webu podniku, který už dříve seškrtal jízdní řád, zakázal prodej jízdenek u řidiče a vstup předními dveřmi.

Od pondělí platí mimořádná opatření i v MHD v Chomutově, Žatci či Děčíně, kde lidé také jezdí zdarma. Nastupovat předními dveřmi pak nelze ani v MHD v Ústí nad Labem, kde ale mohou cestující zaplatit a odbavit se i jinak než u řidiče.

Autoři: , ,

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější
Premium

Tu nemoc jsem prodělala jednou, možná dvakrát, říká česká záchranářka z Itálie

Hana Šarmanová pracuje jako záchranářka v Bergamu. Jak prožívá dobu, kdy v epicentru koronavirové pandemie lidé umírají...

Zemřeli už dva klienti domova seniorů v Litoměřicích, nakažený je i personál

Už druhý klient litoměřického domova pro seniory U Trati podlehl nemoci COVID-19. V úterý přišla zpráva, že v zařízení...

Hlavně se z toho nepo...! Rouška s Hlinkovým mottem jde na dračku

Motto hokejového velikána Ivana Hlinky "Hlavně se z toho neposrat!" vetknul extraligový Litvínov i do ochranných roušek...

Růžička: Zlaté časy jsou pryč, musím zase bojovat o místo a renomé

Vladimír Růžička býval nedotknutelnou personou českého hokeje, ale jeho status se v posledních letech mění. Někdejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odjel do Francie s vědomím, že kvůli pandemii rodinu dlouhou dobu neuvidí

Devětadvacetiletý Ústečan Lukáš Skalický pracuje ve francouzském zálivu Saint Tropez, v městečku Port Grimaud. Jeho...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Kvůli koronaviru vznikl v Ústí operační sál přímo na infekčním oddělení

Na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice začal kvůli rostoucí epidemii koronaviru fungovat špičkově vybavený...

České Švýcarsko buduje bezpečnější turistickou stezku u Kyjovského hrádku

Kvůli rekonstrukci turistické trasy přes Kyjovský hrádek je uzavřen úsek Köglerovy naučné stezky Krásnolipskem od...

Okolí zatopeného hnědouhelného lomu poblíž Ústí prochází dalšími úpravami

V plném proudu jsou práce na nové centrální kanalizaci či vodovodních a elektrických přípojkách, které mají pomoci...

Ve Varnsdorfu se ve výkopu převrátil bagr a poškodil plynové vedení

Osm lidí evakuovali hasiči v Kollárově ulici ve Varnsdorfu na Děčínsku, kde měl nehodu bagr. Ve výkopu se převrátil,...

Najdete na iDNES.cz