Archeologové odkrývají u lomu Bílina tajemství zaniklé vsi, našli i hračky

  6:53
Překvapivé nálezy vydává od roku 2018 archeologický výzkum předpolí hnědouhelného velkolomu Bílina nedaleko Mariánských Radčic a Braňan na Mostecku, kde vědci poodhalují historii středověké vsi Nesvětice. K nečekaným objevům patří i keramické hračky, s nimiž si hrály děti již ve středověku.
Kůň s rytířem v kroužkové zbroji a štítem s hráběmi, znakem rodu Hrabišiců.

Kůň s rytířem v kroužkové zbroji a štítem s hráběmi, znakem rodu Hrabišiců. | foto: Archeologický ústav AV ČR

V okolí Nesvětic, které podle dostupných pramenů zanikly v první polovině 15. století, archeologové postupně odkrývají základy kostela, šlechtického sídla a dalších obytných a hospodářských staveb. Vedle mincí, podkov či olověných destiček s rytinami symbolů evangelistů nalezli i drobné keramické hračky koníků, z nichž jeden nese na hřbetě i jezdce.

„Zajímavý je pro nás mimo jiné fakt, že jezdec má na štítě symbol hrábí, což je rodové znamení významného rodu Hrabišiců. K jejich klientům patřili ve 13. století i držitelé Nesvětic, Hrabišici byli také zakladateli a donátory cisterciáckého kláštera v Oseku, v jehož držení byly Nesvětice minimálně od roku 1341. Hrábě na štítě má i jezdec nalezený v Praze v Pařížské ulici, což nemusí vzhledem k významu Hrabišiců a faktu, že se pohybovali v okolí panovníka a měli majetky na Zderaze, nijak překvapovat,“ sdělil archeolog Petr Vágner, jenž se věnuje výzkumu zaniklé obce

Koník s jezdcem byl nalezen v zásypu objektu, který je předběžně interpretován jako cisterna na vodu. Na jejím místě vznikla později mladší usedlost.

„Druhý koník je z prostoru usedlosti, jejíž výzkum ještě bude pokračovat,“ doplnil Vágner. Poznamenal, že podobné plastiky koníků nalézají odborníci především v městském prostředí, například v Mostě, Praze, Brně či Jihlavě. 

Ze stejného důvodu překvapil archeology i nález měděné mísy v jednom ze starších objektů, který mohl sloužit jako cisterna na vodu. Zcela nečekaným objevem však bylo pro vědce již před časem odhalení základů kostela s přilehlým hřbitovem ze 14. až 15. století, o jehož existenci neměli tušení. 

„V souvislosti s objevenými sakrálními stavbami představuje bezesporu zajímavý nález trojice olověných plaket – destiček čtvercového nebo kruhového tvaru s rytinami symbolů evangelistů Jana, Matouše a Lukáše v podobě orla, anděla a okřídleného býka, které byly ukládány do základů vysvěcených staveb,“ popisuje další nález Vágner a jeho kolega Jan Podhorský, který se detailně zabývá výzkumem nedalekého pohřebiště.

Pohřebiště s dvěma tisíci hroby

Obrovské středověké pohřebiště z 11. až 14. století, které patří mezi největší známé pohřebiště svého druhu v Česku i střední Evropě, leží přitom jen několik stovek metrů od kostela. Za osm let výzkumu tam archeologové nalezli, odkryli, zdokumentovali a vyzvedli 1 367 hrobů. A podle dosud nezkoumané plochy jich zbývá odkrýt ještě zhruba 700. 

„Na to máme letošní sezonu a příští rok,“ řekl vedoucí celého projektu a výzkumu Petr Čech ze žateckého pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd. Později celé místo pohltí těžební jáma uhelného lomu. 

I přes zajímavé a nečekané objevy však samotné Nesvětice patřily podle vedoucího výzkumu ke zcela běžným vsím z doby 13. až 15. století.  

„Na počátku Nesvětic stál muž jménem Ludvík, kterého usadil na své doméně některý z mocných Hrabišiců na samém počátku 13. století, možná Slavek Hrabiše, zakladatel oseckého kláštera, nebo jeho syn Bohuslav. Nevíme, jestli byl urozeného původu, nebo ovládal dobře meč a boj, a proto si ves vysloužil. Nicméně se začal psát z Nesvětic,“ přiblížil dávnou historii Čech. 

Vědci zjistili, že roku 1341 byla ves součástí vlastnictví oseckého kláštera. Ten na místě tvrze nechal postavit kostel pro laiky ze vsi a pro mnichy z jen 200 metrů vzdáleného probošství, tedy jakési „pobočky“ kláštera v Oseku. Přesný rok a důvod zániku Nesvětic je zatím neznámý. 

„Můžeme se jen domnívat, že na ves měla vliv výprava pražských kališníků roku 1421. Ti v červenci onoho roku dobyli Bílinu a Duchcov, poplenili krajinu, poté oblehli Most a hrad Landeswarte (Hněvín), načež byli Míšňany poraženi v bitvě u Mostu dne 5. srpna 1421. Po polovině 15. století byla jedna usedlost obnovena, ale kostel již zanikal a byl rozebírán na stavební materiál. To postihlo celou vesnici, takže v 16. století je uváděna jako pustá,“ doplnil Čech.

Nálezy budou uloženy v mosteckém muzeu

Průzkum usedlostí vesnice plánují archeologové ukončit v letošním roce. V loňském roce byly vyzvednuty ostatky 219 obyvatel vsi pohřbených u kostela. K prozkoumání zbývá ještě jedna studna a zbytky nadzemních staveb, z nich ale zůstaly jen základy.

„Díky tomu, že jsme výzkum začali v předstihu, tak věřím, že vše stihneme. Už tak nám v loňském roce Severočeské doly vyšly vstříc a upravily postup prvního skrývkového řezu, což nám umožní výzkum vsi letos dokončit,“ uzavřel archeolog.

Všechny nálezy budou po odborném zpracování uloženy v Oblastní galerii a muzeu v Mostě a vědci plánují, že se stanou součástí nově budované expozice. Ještě letos by navíc chtěli společně připravit výstavu k výročí šesti set let výpravy pražanů k Mostu, která byla zřejmě příčinou zániku nejen Nesvětic, ale i dalších vesnic v okolí.  

  • Nejčtenější

Natočil běsnícího tátu, video obletělo svět. Zasloužil bych přes držku, říká

1. března 2024  15:15

Exkluzivně Před deseti lety klukovina teenagera z Klášterce nad Ohří obletěla svět a vyjadřovaly se k ní i...

KOMENTÁŘ: Dej si energeťák, ať ti klidně rupne pumpa!

25. února 2024

Premium Poslanci plánují omezení látek, které mohou negativně ovlivňovat zdraví dětí. Rozhodnutí by se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oprava paláce vyšla na 134 milionů korun, omítka ale vydržela jen pár let

1. března 2024  7:07

Na nedávno opraveném Wieserově domě v Terezíně začala odpadávat nová omítka. Po stamilionové...

Razie byla jen špičkou ledovce, KZ se řídí špatně, říká bývalý zaměstnanec

26. února 2024  19:17

Na otázky krajských zastupitelů po policejní razii na ředitelství Krajské zdravotní (KZ) v Ústí nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třesk ve Viagemu: noví trenéři, fotbalem nepolíbený šéf i moderátorka

29. února 2024  8:26

Ústecký fotbal zdivočel po změně majitele mimo hřiště, teď chce řádit i na něm. Třetiligový podzim...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Z Českého Švýcarska do Senegalu. Čápa černého poprvé zaznamenali v Africe

3. března 2024  9:40

Nejvzdálenějším místem, na kterém byl zaznamenán ohrožený čáp černý pocházející z Českého...

Styren na skládce u Litvínova schovají do sarkofágu, chodí k němu jen zvěř

2. března 2024  11:54

V areálu skládky Celio u Litvínova by se zřejmě už letos mohl začít stavět velký betonový sarkofág,...

Já na bráchu, brácha na mě. A Litvínov žije. Jsou motorem mužstva, chválí kouč

2. března 2024  7:47

Litvínovští bratři v triku nakreslili kulišácký gól, kterým pomohli k páteční výhře 5:4 nad...

Litoměřice odstraní z parku pomník sovětské armádě, soše hledají nové místo

1. března 2024  15:30

Zastupitelstvo Litoměřic schválilo záměr o odstranění pomníku Čest a sláva Sovětské armádě z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...