Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Archeologové odkrývají u lomu Bílina tajemství zaniklé vsi, našli i hračky

  6:53
Překvapivé nálezy vydává od roku 2018 archeologický výzkum předpolí hnědouhelného velkolomu Bílina nedaleko Mariánských Radčic a Braňan na Mostecku, kde vědci poodhalují historii středověké vsi Nesvětice. K nečekaným objevům patří i keramické hračky, s nimiž si hrály děti již ve středověku.

Kůň s rytířem v kroužkové zbroji a štítem s hráběmi, znakem rodu Hrabišiců. | foto: Archeologický ústav AV ČR

V okolí Nesvětic, které podle dostupných pramenů zanikly v první polovině 15. století, archeologové postupně odkrývají základy kostela, šlechtického sídla a dalších obytných a hospodářských staveb. Vedle mincí, podkov či olověných destiček s rytinami symbolů evangelistů nalezli i drobné keramické hračky koníků, z nichž jeden nese na hřbetě i jezdce.

„Zajímavý je pro nás mimo jiné fakt, že jezdec má na štítě symbol hrábí, což je rodové znamení významného rodu Hrabišiců. K jejich klientům patřili ve 13. století i držitelé Nesvětic, Hrabišici byli také zakladateli a donátory cisterciáckého kláštera v Oseku, v jehož držení byly Nesvětice minimálně od roku 1341. Hrábě na štítě má i jezdec nalezený v Praze v Pařížské ulici, což nemusí vzhledem k významu Hrabišiců a faktu, že se pohybovali v okolí panovníka a měli majetky na Zderaze, nijak překvapovat,“ sdělil archeolog Petr Vágner, jenž se věnuje výzkumu zaniklé obce

Koník s jezdcem byl nalezen v zásypu objektu, který je předběžně interpretován jako cisterna na vodu. Na jejím místě vznikla později mladší usedlost.

„Druhý koník je z prostoru usedlosti, jejíž výzkum ještě bude pokračovat,“ doplnil Vágner. Poznamenal, že podobné plastiky koníků nalézají odborníci především v městském prostředí, například v Mostě, Praze, Brně či Jihlavě. 

Ze stejného důvodu překvapil archeology i nález měděné mísy v jednom ze starších objektů, který mohl sloužit jako cisterna na vodu. Zcela nečekaným objevem však bylo pro vědce již před časem odhalení základů kostela s přilehlým hřbitovem ze 14. až 15. století, o jehož existenci neměli tušení. 

„V souvislosti s objevenými sakrálními stavbami představuje bezesporu zajímavý nález trojice olověných plaket – destiček čtvercového nebo kruhového tvaru s rytinami symbolů evangelistů Jana, Matouše a Lukáše v podobě orla, anděla a okřídleného býka, které byly ukládány do základů vysvěcených staveb,“ popisuje další nález Vágner a jeho kolega Jan Podhorský, který se detailně zabývá výzkumem nedalekého pohřebiště.

Pohřebiště s dvěma tisíci hroby

Obrovské středověké pohřebiště z 11. až 14. století, které patří mezi největší známé pohřebiště svého druhu v Česku i střední Evropě, leží přitom jen několik stovek metrů od kostela. Za osm let výzkumu tam archeologové nalezli, odkryli, zdokumentovali a vyzvedli 1 367 hrobů. A podle dosud nezkoumané plochy jich zbývá odkrýt ještě zhruba 700. 

„Na to máme letošní sezonu a příští rok,“ řekl vedoucí celého projektu a výzkumu Petr Čech ze žateckého pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd. Později celé místo pohltí těžební jáma uhelného lomu. 

I přes zajímavé a nečekané objevy však samotné Nesvětice patřily podle vedoucího výzkumu ke zcela běžným vsím z doby 13. až 15. století.  

„Na počátku Nesvětic stál muž jménem Ludvík, kterého usadil na své doméně některý z mocných Hrabišiců na samém počátku 13. století, možná Slavek Hrabiše, zakladatel oseckého kláštera, nebo jeho syn Bohuslav. Nevíme, jestli byl urozeného původu, nebo ovládal dobře meč a boj, a proto si ves vysloužil. Nicméně se začal psát z Nesvětic,“ přiblížil dávnou historii Čech. 

Vědci zjistili, že roku 1341 byla ves součástí vlastnictví oseckého kláštera. Ten na místě tvrze nechal postavit kostel pro laiky ze vsi a pro mnichy z jen 200 metrů vzdáleného probošství, tedy jakési „pobočky“ kláštera v Oseku. Přesný rok a důvod zániku Nesvětic je zatím neznámý. 

„Můžeme se jen domnívat, že na ves měla vliv výprava pražských kališníků roku 1421. Ti v červenci onoho roku dobyli Bílinu a Duchcov, poplenili krajinu, poté oblehli Most a hrad Landeswarte (Hněvín), načež byli Míšňany poraženi v bitvě u Mostu dne 5. srpna 1421. Po polovině 15. století byla jedna usedlost obnovena, ale kostel již zanikal a byl rozebírán na stavební materiál. To postihlo celou vesnici, takže v 16. století je uváděna jako pustá,“ doplnil Čech.

Nálezy budou uloženy v mosteckém muzeu

Průzkum usedlostí vesnice plánují archeologové ukončit v letošním roce. V loňském roce byly vyzvednuty ostatky 219 obyvatel vsi pohřbených u kostela. K prozkoumání zbývá ještě jedna studna a zbytky nadzemních staveb, z nich ale zůstaly jen základy.

„Díky tomu, že jsme výzkum začali v předstihu, tak věřím, že vše stihneme. Už tak nám v loňském roce Severočeské doly vyšly vstříc a upravily postup prvního skrývkového řezu, což nám umožní výzkum vsi letos dokončit,“ uzavřel archeolog.

Všechny nálezy budou po odborném zpracování uloženy v Oblastní galerii a muzeu v Mostě a vědci plánují, že se stanou součástí nově budované expozice. Ještě letos by navíc chtěli společně připravit výstavu k výročí šesti set let výpravy pražanů k Mostu, která byla zřejmě příčinou zániku nejen Nesvětic, ale i dalších vesnic v okolí.  

  • Nejčtenější

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Vlastník semaforu brzdícího dopravu zemřel. Město teď čeká, kdo ho zdědí

S neobvyklou výzvou se několik řidičů obrátilo na radnici v Bílině. Chtějí, aby vypnula semafor na křižovatce u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zcela rozdílná letní sezona čeká návštěvníky na dvou vodních plochách, které vznikly zatopením hnědouhelných lomů....

Šéf Varnsdorfu: Pořád jen armáda, na sport kašlou. Náš národ chcípne!

Premium Svůj klub vypiplal do druholigové krásy, jenže letos mu hrozily ekonomické jizvy, třebaže se rval o postupovou baráž....

Při nehodě na D8 zemřeli dva lidé, o kus dál se převrátilo terénní auto

Na dálnici D8 se před polednem staly dvě vážné dopravní nehody. Při střetu dodávky a kamionu zemřeli dva lidé, o kus...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Při nehodě na D8 zemřeli dva lidé, o kus dál se převrátilo terénní auto

Na dálnici D8 se před polednem staly dvě vážné dopravní nehody. Při střetu dodávky a kamionu zemřeli dva lidé, o kus...

Ústí chce řešit potíže s parkováním, hodlá zapojit i soukromé investory

Magistrát v Ústí nad Labem chce začít řešit narůstající problémy s parkováním na sídlištích. Ve hře jsou i takzvané PPP...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jirkov odmítá smír, s bývalou vedoucí úřadu se kvůli výpovědi bude soudit

Jirkov na Chomutovsku bude pokračovat v soudním sporu s bývalou vedoucí městského úřadu. Ta město zažalovala kvůli...

Atmosféra na škole v Bílině mě mile překvapila, řekl Gazdík. Spustí projekt

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) dnes navštívil základní školu Za Chlumem v Bílině na Teplicku. V té se kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...