Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Na síti se objevily první snímky ruského úderného dronu S-70 Ochotnik-B

Na ruské sociální sítí VK se letošního 23. ledna objevily první snímky vyvíjeného ruského dronu S-70 Ochotnik-B (Lovec) od firmy Suchoj. Ochotnik-B je první ruský dron kategorie UCAV (Unmanned Combat Aerial Vehicle), tedy dron určený zejména k provádění úderů na pozemní cíle.

UCAV Ochotnik-B | foto: sociální síť VK

Snímky byly pořízeny na firemním letišti Novosibirského leteckého závodu V. P. Čkalova (NAPO). Závod patří firmě Suchoj a v současnosti se zde vyrábějí stíhací bombardéry Su-34 a komponenty dopravních letadel Suchoj Superjet 100. Závod také provádí modernizace útočných letadel Su-24. Výroba Su-34 pro ruské vzdušně-kosmické síly (VKS) poběží v NAPO minimálně do roku 2020.

O vývoji ruského dronu UCAV se spekuluje již od roku 2007, kdy firma MiG představila koncept úderného dronu Skat (Manta). O projektu nebylo dlouho slyšet, ale v polovině minulého roku ruská tisková agentura TASS uvedla, že MiG na projektu Skat nadále pracuje. „Společnost pokračuje ve své práci na projektu Skat. V příštích několika letech plánuje vytvořit předprodukční model proudového dronu,“ psala v polovině roku 2018 TASS.

Jaký je vztah programů Skat a Ochotnik-B, není jasné. V každém případě konstrukční kanceláře MiG a Suchoj jsou součástí OAK, a dá se tedy spíše očekávat sloučení obou ambiciózních programů.

S-70 Ochotnik-B vešel ve známost v roce 2014, kdy program veřejnosti odhalil Vladimir Michajlov, ředitel oddělení vojenských leteckých programů OAK. Vývojové práce však údajně běží již od roku 2011.

Takticko-technická data dronu Ochotnik-B nejsou k dispozici. Otevřené zdroje mluví o maximální vzletové hmotnosti 20 tun, což je mimo jiné více, než je maximální vzletová hmotnost stíhačky F-16. Uváděná maximální rychlost je 1000 km/h.

Podle ruského blogu BMPD v listopadu probíhaly na dronu Ochotnik-B pozemní testy, včetně simulovaných startů. „Zkušební model Ochotnik UAV provedl svou první jízdu na přistávací dráze leteckého výrobního závodu v Novosibirsku a dosáhl rychlosti 200 km/h v souladu s testovacím programem. Vzlet nebyl proveden,“ citovala v listopadu 2018 agentura TASS svůj nejmenovaný zdroj. „Ochotnik provedl zaparkování, pohyb po dráze, zrychlení a zastavení na konci dráhy v plně automatizovaném režimu.“

Je zajímavé, že loni se na třetím testovacím prototypu Su-57 (T-50-3) objevil emblém (twitter) dronu konstrukce samokřídlo. Obecně panuje shoda, že Su-57 a Ochotnik-B sdílejí společný hardware (např. podvozek) a software. T-50-3 přitom slouží ve prospěch programu Ochotnik-B jako letecká laboratoř. Ruská média rovněž spekulují o tom, že stíhačky Su-57 a drony Ochotnik-B budou působit společně v rámci pilotovaných-nepilotovaných týmů.

UCAV Ochotnik-B

S letovými testy dronu Ochotnik-B se počítá v letošním roce. „V příštím roce začne Ochotnik procházet testy. Práce na tomto projektu jsou prioritou a pokračují na dobré úrovni. Na jaře očekáváme první let tohoto dronu,“ uvedl v prosinci náměstek ruského ministra obrany Alexej Krivoručko.

Samozřejmě proces od prvních výpočtů ke stavbě prototypu je řádově méně náročný než proces přechodu od prototypu ke skutečně operačně nasaditelnému bojovému systému, který výrazně a trvale zvýší bojovou hodnotu VKS. V každém případě ale program Ochotnik-B dokazuje, že ruský letecký průmysl je stále schopen držet krok s konkurenty z USA, Evropy a Číny. Dron podobné kategorie vyvíjí dokonce Indie (SWiFT), ale tu čeká ještě velmi dlouhá cesta.

„Ochotnik je pravděpodobně navržen tak, aby splňoval podobné úkoly jako americké drony ‒ ničení nepřátelských systémů protivzdušné obrany, komunikací, velitelská a řídící stanoviště, a to v situacích, kdy je použití letadel spojeno se značnými riziky pro posádky,“ myslí si Denis Fedutinov, šéfredaktor magazínu Bezpilotní letectvo. „Nemůžeme však vyloučit, že Ochotnik bude rovněž demonstrátorem technologií (jako americký X-47B), které se nakonec použijí i na jiných slibných dronech.“

Zdroj: TASS, Gazeta, The Drive

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....