Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neviditelní zabijáci z Moskvy. Rusové s drony zaspali, ale už se probouzejí

Přes veškerou snahu působit supermoderně je ruská armáda konzervativní vojenskou silou, která sází spíše na početní převahu a tradiční způsoby boje než na moderní technologie. A přestože i Sovětský svaz měl řadu zkušeností s bezpilotními průzkumnými prostředky, Rusko v této oblasti zaspalo. Jaké drony v posledních letech vyvinulo, aby tuto díru zacelilo?

Ve snaze překlenout velkou propast mezi vlastními schopnostmi a schopnostmi západního světa financovala ruská armáda vývoj a zahájení výroby několika programů průzkumných i bojových bezpilotních letounů. Pokrok v této oblasti však brzdí nedostatek pokročilých technologií. Systémy, které si představíme, se však dostaly do operační služby a většinu z nich různé složky ruských ozbrojených sil aktivně využívají při probíhající invazi na Ukrajinu.

Forpost a Forpost-R

Prvními drony, které musíme zmínit, je dvojice typů Forpost a Forpost-R. Oba jsou vybaveny elektrooptickými a infračervenými sledovacími zařízeními. Základní verze Forpostu je přitom starší izraelský průzkumný dron Searcher Mk.II z 90. let.

Systém Forpost, známý jako nejpokročilejší bezpilotní systém, který je v současnosti v pravidelné službě ruské armády, byl poprvé zakoupen v roce 2011. O dva roky dříve si ruské MO objednalo dva systémy Searcher Mk.II vyrobené izraelskou společností IAI, které měly sloužit především k testovacím a vyhodnocovacím účelům, a první z nich byl přijat do výzbroje v roce 2011, tedy před uvalením embarga na dovoz zbraní do Ruska.

Forpost/Searcher Mk.II je poháněn spalovacím motorem o výkonu 80 koní a užitečné zatížení činí až 100 kilogramů. Vytrvalost je maximálně 18 hodin a operační rádius je zhruba 200 kilometrů při maximální letové výšce kolem 6 000 metrů. Letouny nesou izraelský sledovací systém MOSP, je však nutné poznamenat, že jakkoli jde o nejvýkonnější sledovací dron, který je v současné době v pravidelném operačním nasazení v ruské armádě, jde o downgradovanou verzi postrádající laserový dálkoměr a značkovač cílů.

Ruský dron Forpost

Na základě systému Forpost Rusové ve společnosti UZGA začali od roku 2018 vyrábět vylepšenou domestikovanou verzi Forpost-R, která již disponuje také termovizí a laserovými značkovači, které jsou instalované na gyroskopicky stabilizované otočné platformě. Objevily se přitom náznaky, že dále vylepšený Forpost-R dostane radarový systém ruské výroby s bočním vyzařováním.

První let systému byl ohlášen na srpen 2019 a celý proces zkoušek skončil již v roce 2020. Podle různých odhadů Rusové disponují v celých ozbrojených silách zhruba osmnácti systémy tohoto typu. Forpost-R má disponovat přenosem obrazu v reálném čase do spolupracujících letounů či vrtulníků, kompatibilní datalink mají oba typy nejmodernějších ruských bojových vrtulníků Mi-28NM a Ka-52M.

Během cvičení Zapad-2021 byl Forpost-R spatřen v akci s výzbrojí určenou proti pozemním cílům. Letoun nesl řízené 20kg pumy KAB-20 vybavené satelitní naváděcí soupravou. Stejně je sytém využíván i na Ukrajině, a to zejména proti těžším cílům, jako jsou tanky.

Orion

Prvním bezpilotním letounem střední třídy, kompletně navrženým a vyrobeným v Rusku, je sytém Orion, který je od roku 2020 zařazen do experimentálního provozu. Tento bezpilotní letoun se z vnějšku velmi podobá americkému letounu MQ-1 Predator a za plného financování ruským ministerstvem obrany jej vyvinula petrohradská firma Kronstadt Group.

Orion, jehož maximální vzletová hmotnost vzrostla na 1 250 kilogramů při užitečném zatížení 200 kilogramů, se má stát doplňkem a později plnou náhradou systémů Forpost. Disponuje zatahovacím podvozkem, sníženou akustickou stopou a dostupem 8 000 metrů. Při shodném doletu se systémem Forpost má vytrvalost zvýšenou až na 24 hodin. Sériové letouny mají být vybavené ruským motorem APD-110/120 o výkonu 110 až 120 koní, když prototypy poháněl rakouský motor Rotax 914.

Hlavním vybavením jsou dvě nezávislé termokamery. Podle zatím zveřejněných informací by měl systém Orion disponovat také radiolokátorem s elektronicky vychylovaným paprskem a sérií dalších obligátních senzorů optoelektronického a laserového typu.

Ruský dron Orion

V únoru 2021 zveřejnila ruská státní televize video z bojového nasazení systémů Orion v Sýrii. Na záběrech byly vidět řízené střely malých rozměrů vypouštěné z podkřídelních závěsníků a shazování pum OFAB-100 zavěšených pod trupem. Zaujala zejména upravená protitanková řízená střela Kornet, která v modifikaci Ch-BPLA umožňuje napadat pozemní, a dokonce i vzdušné cíle až na vzdálenost osmi kilometrů. V budoucnu má být na Orion implementována také výkonná protitanková řízená střela Vichr, známá z bitevních vrtulník Ka-52.

Orion je zároveň prezentován jako součást „síťového bojiště“, která umožňuje předávat informace pozemním jednotkám vybaveným terminály Strelec-M. Jak reálné a jak rozšířené je toto spojení, je však v současné době otázkou. Jisté však je, že v současné době disponují Rusové maximálně jednotkami systému Orion, protože jeho výroba začala nedávno a běží velmi pomalým tempem.

Altius a Altius-U

Altius je bezpilotní letoun vyšší třídy, který byl od začátku koncipován jako stroj pro bojové mise. Původně byl navržen kazaňskou konstrukční kanceláří Simonov ve spolupráci se společností Kronstadt Group a jeho první let se uskutečnil v červenci 2016. Byl postaven jeden prototyp Altius-M a dva prototypy Altius-O pro použití v omezené letové testovací kampani, přičemž vývoj a testování plně financovalo ruské ministerstvo obrany.

Altius-U je značně vylepšená verze s maximální vzletovou hmotností zvýšenou na 6 500 kilogramů s bojovým zatížením až 2 000 kilogramů, jehož vytrvalost přesahuje 24 hodin. Systém je poháněn dvěma dieselovými motory o společném výkonu 500 koní. Podrobnosti o výbavě nebyly zveřejněny, ale očekává se, že součástí bude pravděpodobně výkonný elektrooptický systém s infračerveným kanálem a radar, stejně jako vybavení SIGNINT a ELINT.

V červnu loňského roku byly v rámci letových zkoušek dronu Altius-U ohlášeny první zkoušky zbraní s neřízenými pumami, letoun má přitom mít schopnost používat řadu malorážových pum a raket, původně vyvinutých pro systém Orion, které jsou však neseny na čtyřech pylonech pod křídlem.

V současné době se každopádně podle útržkovitých informací v ruském tisku zdá, že hlavním využitím bezpilotního letounu Altius-U bude námořní hlídkování a průzkum na dlouhé vzdálenosti, přičemž celý systém bude provozován ruským námořnictvem, které bylo dlouho, pokud jde o bezpilotní systémy, velmi opomíjeno.

Ochotnik

Suchoj S-70 Ochotnik (Lovec), který by měl vstoupit do služby u ruského letectva nejdříve v roce 2025, je prvním ruským bezpilotním bojovým letounem s proudovým motorem. Hlavní část komplexních letových zkoušek má být dokončena v letech 2023 a 2024, včetně předvedení úderných misí s různými typy řízené i neřízené munice.

Dron s proudovým motorem se poprvé vznesl do vzduchu 3. srpna 2019 z letiště zkušebního střediska v Achtubinsku v jihozápadní části Ruska. Práce na programu Ochotnik, vyvinutém v rámci utajovaného programu společnosti Suchoj, byly přitom zahájeny už v roce 2011 a není vyloučeno, že Suchoj do značné míry „vykradl“ starší programy konkurenční společnosti MiG (zejména MiG SKAT), což je v reáliích ruského leteckého průmyslu poměrně běžná praxe.

Ochotnik je koncipován jako systém se sníženou radarovou odrazovou plochou a proudovým pohonem, optimalizovaný pro hloubkové úderné mise proti dobře chráněným pozemním cílům, operující ve společných formacích se stíhačkami páté generace Su-57, s nimiž má S-70 údajně část konstrukce společnou.

UCAV Ochotnik-B

Ruské ministerstvo obrany prosazuje bezpilotní letoun Ochotnik jako základní bezpilotní platformu pro nasazení pokročilých zbraní vzduch-země, nesených ve vnitřních pumovnicích, a to navíc s vybavením pro sledování a průzkum. V září 2019 Suchoj předvedl provoz S-70 v ovládaném i automatickém režimu při společné misi s letounem Su-57. Dron přitom létal s finální verzí avioniky a jeho hlavní náplní bylo poskytovat Su-57 další informace z vlastních senzorů.

Ochotnik s aerodynamickým uspořádáním létajícího křídla bez svislých ocasních ploch je patrně poháněn proudovým motorem AL-41F. Jeho maximální vzletová hmotnost se odhaduje na 20 až 25 tun a nosnost na cca 2,8 tuny zbraní ve vnitřních pumovnicích. Maximální rychlost by měla být asi 1 000 km/h, dostup 12 000 metrů a dolet zhruba 6 000 kilometrů.

Na mezinárodní letecké výstavě MAKS-2019 Suchoj vystavil zmenšený model pokročilého derivátu S-70, se zploštělou výfukovou tryskou motoru (podobnou, jakou mají americké letouny F-22), což by mělo spolu s potahy, absorbujícími radarové záření, dále zvýšit radarovou „neviditelnost“ ze všech azimutů.

Nakonec je nutné podotknout, že jakkoli první prototyp letounu Ochotnik prošel intenzivními letovými zkouškami, včetně ukázek ostrých shozů zbraní, již na přelomu roku, nad Ukrajinou zatím viděn nebyl. I tento stroj však dokazuje, že ruská armáda, která se s používáním bezpilotních letounů výrazně opozdila, si je nedostatků v této oblasti vědoma a do zlepšení svých schopností systematicky investuje, a to i s ohledem na zkušenosti získané na Ukrajině.

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...