Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

  9:27aktualizováno  12. srpna 20:30
Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích zaměstnanců. Nepřímo tak potvrdili únik radioaktivity, který předtím oficiální místa popírala nebo zlehčovala. Zástupci Rosatomu totiž byli na místě kvůli testovanému jadernému pohonu.

„Při testu nového typu tekutého raketového pohonu v prostorách vojenského cvičiště v archangelském regionu zemřelo pět zaměstnanců státní jaderné společnosti Rosatom,“ uvedla organizace ve svém prohlášení 10. srpna.

O dva dny později agentura Bloomberg citovala Alexeje Likačeva, šéfa Rosatomu, podle kterého „lidé zemřeli při testování nového zvláštního zařízení“. Podle něj zatím probíhá analýza nehody.

K nehodě došlo v Bílém moři, nedaleko ruského Severodvinsku. Toto město s asi dvěma sty tisíci obyvatel, uzavřené pro cizince, je sídlem velkých armádních doků, v nichž se vyrábějí hlavně ponorky pro ruskou armádu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Původně úřady informovaly o dvou úmrtích (více v našem předchozím článku). S oznámením ostatních úmrtí agentura údajně čekala proto, že nadále probíhalo pátrání po pohřešovaných zaměstnancích, které výbuch smetl z plošiny do moře.

„Pátralo se po nich tak dlouho, dokud byla naděje, že by mohli být naživu. Až poté jsme oznámili smrt pěti pracovníků, kteří měli na starost práce související s radioizotopovým zdrojem energie v raketě,“ uvedl Rosatom podle agentury TASS. Dodal, že při testech nastal souběh několika faktorů, „což se při zkouškách nových technologií stává často“, ale že si pracovníci byli rizika vědomi a Rosatom se postará o jejich rodiny. „Světlá vzpomínka na naše soudruhy zůstane navždy v našich srdcích,“ končí tiskové prohlášení Rosatomu. (V ruštině použité slovo „Товарищ“ se nejčastěji překládá jako „soudruh“, znamená obecně přítel, kolega, druh. V Rusku a dalších zemích z bývalého sovětského bloku má slovo „Товарищ“ i politický odkaz, podobně jako „soudruh“ v češtině, pozn. red.)

08.srpna 2019 v 13:23, příspěvek archivován: 08.srpna 2019 v 18:03

Missile engine blast at testing site in northern Russia kills two: https://t.co/zo6mSN0YB0 https://t.co/1vU8Ygczuv

O úniku radiace, jejíž zvýšený výskyt krátce po nehodě naměřili v nedalekém městě Severodvinsk, se v prohlášení přímo nepíše. Rosatom nicméně vysvětlil, že k nehodě došlo „při testování izotopických zdrojů paliva pro tryskovou jednotku na kapalné palivo.“ Ostatně samotný fakt, že vyjádření vydává právě ruská státní agentura pro atomovou energii, je potvrzením toho, že výskyt radioaktivity s nehodou souvisel. Detaily ale Rosatom neuvedl,  pouze vymezil užší pole pro spekulace.

Norské úřady v reakci na událost zvýšily frekvenci měření radiace v ovzduší. „Nenaměřili jsme zvýšeno radioaktivitu,“ uvedl norský úřad pro jadernou bezpečnost. „Budeme pokračovat v monitorování.“

Co přesně se stalo? Spekulace trvají, dat je málo

Stále tedy není jasné, co přesně vybouchlo. Američtí experti na jaderné technologie se domnívají, že exploze a následný únik radiace v severním Rusku mohly souviset s testováním řízené střely na jaderný pohon, o které loni mluvil prezident Vladimir Putin (CNN, Sputnik). Raketa na jaderný pohon podle něj byla úspěšně otestována koncem roku 2017, má neomezený dolet a odolá všem současným i budoucím systémům protiraketové a protivzdušné obrany.

„Rusko je první, které bude mít tuto novou strategickou zbraň. To zajistí našemu státu bezpečnost na následující desetiletí,“ uvedl v roce 2018 Putin, když oznámil systém Avangard. Ten by měl podle některých zdrojů dosáhnout rychlosti 20 Machů (tedy skoro 25 tisíc km/h).

Není samozřejmě jisté, že nehoda souvisí právě s testováním tohoto systému. Putin nicméně loni slíbil, že bude střela připravena v roce 2019. 

New York Times spekulují o tom, že by mohlo jít o testování střely Burevestnik (SSC-X-9 Skyfall), která má rovněž mít jaderný raketový pohon a díky tomu „prakticky neomezený dostřel“.

Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Dva američtí experti nezávisle na sobě agentuře Reuters řekli, že při výbuchu raketových motorů na tekuté palivo by se neuvolnila radiace. Domnívají se tedy, že výbuch a únik radiace způsobila nehoda při testování jaderné rakety.

„Explozi raketového motoru na tekutá paliva neprovází radiace a my víme, že Rusko pracuje na nějakém jaderném pohonu pro řízené střely,“ řekl Ankit Panda z Federace amerických vědců.

Podobně se vyjádřil také expert kalifornského Ústavu pro mezinárodní studia Jeffrey Lewis. Ten uvedl, že na základě komerčních satelitních snímků a dalších dat se domnívá, že nehoda se stala při testování řízené střely s jaderným pohonem.

To, že se k nehodě vyjádřil právě Rosatom, víceméně potvrzuje, že měření zvýšeného výskytu radiace nebylo náhodné, ale skutečně souviselo s nehodou. Stále ale není jasné, co přesně se na námořní plošině stalo.

Doplnění: V reakci na častý dotaz v diskuzi jsme doplnili poznámku ohledně překladu vyjádření Rosatomu. Doplnili jsme odkazy a vysvětlení pojmů. Doplnili jsme nové informace agentury Bloomberg.

Autoři: ,

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Malé děti zapalovaly obrněnce benzinem. Stalin je nechal napospas vraždění

Do boje s Němci se zapojili i odbojáři mladší 16 let, zde průzkumníci z pluku...

Doslova a do písmene neuvěřitelné hrdinské činy uskutečnili Poláci před 75 lety během Varšavského povstání. Téměř beze...

Dvakrát sestřelené americké eso před Němci zachránila spolujízda

McKennon u svého letounu s přezdívkou „Ridge Runner“

Původně to vypadalo, že se Pierce McKennon stane klavíristou, ale nakonec vynikl jako stíhací pilot v řadách americké...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz