Jako za Černobylu. Lékařům po výbuchu nikdo neřekl o ozářených pacientech

  19:52aktualizováno  19:52
Lékaři, kteří ošetřovali oběti nedávné exploze na střelnici ruského vojenského námořnictva nedaleko severoruského města Severodvinsk, jsou vyděšení. O tom, že do nemocnice přivezli ozářené pacienty, je totiž nikdo neinformoval. Zaměstnanci nemocnice se teď bojí o své zdraví. Co se na ruské střelnici stalo, dosud nikdo neobjasnil.

Plakát v ruské vesnici Ňonoksa, který připomíná, že jde o oblast, kde se provádějí raketové zkoušky. (7. října 2018) | foto: AP

K explozi došlo 8. srpna. K příjmu zraněných podle ruské verze zpravodajského serveru BBC nebyl připraven personál ani ošetřovací místnosti. Lékaři, kteří na sobě měli jen standardní zdravotnické roušky a pláště, se teď bojí o své zdraví.

Že k obavám mají důvod, dokládá i skutečnost, že po výbuchu v oblasti podle úřadů na krátkou dobu až šestnáctinásobně stoupla radiace. Podrobnosti o incidentu se přitom stále bedlivě tají, což vzbuzuje strach také u místních obyvatel. Vedle příčiny nehody není například dosud jasné ani to, kolik je obětí.

Na 90 lidí v ohrožení?

Podle oficiálních informací na místě zahynulo pět pracovníků ruské státní agentury pro atomovou energii Rosatom.

Ruské ministerstvo obrany zároveň oznámilo, že výbuch nastal při testu rakety s radioizotopovým zdrojem energie. Do nemocnice převezli celkem šest zraněných, tři z nich byli specialisté Rosatomu a tři vojáci. V médiích se k tomu navíc spekulovalo o dalších dvou mrtvých.

Fotogalerie

Podle BBC převezli tři zraněné do regionální nemocnice v Archangelsku, další do místního specializovaného střediska Semaško, které je uzpůsobeno pro péči o ozářené. Lékaři z regionální nemocnice pod podmínkou anonymity médiím řekli, že pacienti byli v těžkém, ale stabilním stavu.

První ošetření provedli na urgentním příjmu, následně byli lidé převezeni na operační sály. Až o hodinu později odborníci zjistili, že zranění byli vystaveni vysoké dávce radiace, kontaminovaná ošetřovna mezitím přijímala další a další pacienty. Samotní medici, kteří ozářené ošetřovali, neměli ochranné obleky. Podle zdroje BBC do kontaktu s nimi přišlo zhruba 90 lidí.

Tři oběti exploze pak druhý den převezli do nemocnice v Moskvě. Jejich zdravotní stav není v současnosti znám.

O tom, že lékaři neměli tušení, co se zraněným stalo, psal i nezávislý list Novaja gazeta. Zdroj deníku z archangelské nemocnice navíc tvrdí, že při převozu do Moskvy kvůli vysoké míře ozáření zemřeli dva lidé. „Dávka radioaktivního ozáření byla velmi vysoká, symptomy nemoci z ozáření se rozvíjely každou hodinu,“ řekl spolupracovník deníku. Ani tyto informace ale úřady nepotvrdily.

Dekontaminaci místností v nemocnici následně provedli vojáci, kteří si kromě oblečení ozářených odvezli i jednu nemocniční vanu.

Informační šum

Nejasné zprávy o nehodě přirovnávají média k postupům při likvidaci výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. A rozporuplné, zavádějící a neúplné výroky ruských činitelů tak budí u místních obyvatel spíše rozhořčení. Neklid vyvolala mimo jiné nařízená a vzápětí odvolaná evakuace vesnice Ňonoksa, kde se vojenská střelnice nachází.

Odloženo. Po havárii rakety se měli Rusové evakuovat, nakonec nemusí

Ruské úřady kritizují i mezinárodní partneři, a to zejména kvůli rozhodnutí vypnout v zemi hned čtyři stanice měřící radiaci. Ty předávají údaje mezinárodní Organizaci pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek ve Vídni.

Podle některých odborníků nicméně míra radiace způsobená explozí obyvatele v oblasti neohrožuje. Moskva zřejmě vypnula měřicí stanice, aby z jejich údajů nebylo možné zjistit, jaké zařízení se na střelnici testovalo.

Jasné přitom není ani to, proč exploze způsobila zvýšenou míru radiace. Norský institut Norsar v pátek uvedl, že na střelnici došlo ke dvěma explozím. A až po té druhé, došlo ke zvýšení radiace.

Ruští i západní vojenští experti spojují explozi u Bílého moře s testováním nové rakety 9M730 Burevestnik (Bouřnák), kterou NATO označuje jako SSC-X-9 Skyfall. Údajně jde o raketu, která má neomezený dolet a nemá být zachytitelná radary. 

Poslední rozloučení s pracovníky, kteří zemřeli při jaderné nehodě v Rusku:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Na Aljašce sjelo malé letadlo z dráhy, málem skončilo v moři

Letadlo společnosti PenAir mířící z Anchorage do Unalasky ve čtvrtek havarovalo. Podle agentury AP z neznámých důvodů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz