Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

Ruský test rakety skončil smrtí dvou lidí a únikem radioaktivity do města

  18:25aktualizováno  9. srpna 16:07
Dva lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při výbuchu reaktivního raketového motoru v testovacím areálu na severu Ruska. V místě se údajně nakrátko zvýšila radioaktivita. Radnice poté informace o radiaci smazala z webu. Ve městě je nyní pro velký zájem zcela vyprodaný jód. Úřady zakázaly plavbu v přilehlé části Bílého moře.

Radiace (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

„Na polygonu ministerstva obrany v Archangelské oblasti při zkouškách reaktivního motoru na kapalné palivo došlo k výbuchu a požáru zařízení,“ citovala agentura TASS z armádního vyjádření. Podle nepotvrzených informací ruských médií se incident stal u obce Něnoksa nedaleko přístavu Severodvinsku. Podle ruského listu Vedomosti vybuchl při testování motor rakety, která je ve výzbroji ruského vojenského námořnictva.

„Na místě jsou zranění a zasahuje tam rychlá záchranná služba,“ potvrdil Igor Orlov, guvernér Archangelského regionu. Nespecifikoval ale žádné podrobnosti. Zdroj z místní nemocnice potvrdil, že zasahoval vrtulník se dvěma týmy záchranářů.

Unikla do okolí radiace? Úřady to napřed popřely, pak potvrdily

Ministerstvo obrany nejprve uvedlo, že nedošlo k úniku škodlivých látek do ovzduší. Radnice Severodvinska, který stejně jako nedaleký Archangelsk leží při ústí řeky Severní Dvina, ale oznámila, že ve dvousettisícovém městě se po výbuchu „na krátkou dobu“ zvýšila radioaktivita.

Valentin Magomedov, šéf civilní obrany v Severodvinsku, uvedl, že „automatické senzory monitorující radiaci zaznamenaly krátké zvýšení radiace v prostředí. Neuvedl, jak vysoké toto zvýšení bylo. Dodal ale, že „mezi 11:50 a 12:30 místního času se měřená radiace postupně snižovala. Ve dvě hodiny odpoledne už byla opět na 0,11 µSv/h (mikrosievertu za hodinu), což je v normě 0,6 µSv/h.“ (v Severodvinsku mají čas o hodinu napřed oproti ČR, pozn.red.)

Tato informace byla původně na stránkách severodvinské radnice, odkud byla ale později smazána. Zde je zálohovaná verze původní zprávy.

Radiace: přehledná infografika

Kolik mikrosievertů je běžných a kolik vás dozajista zabije?

Vyznat se v jednotkách popisujících radiaci není jednoduché. Proto jsme si vzali na pomoc užitečnou infografiku od Randalla Munroea a přeložili jsme ji pro vás. Stáhnout si ji můžete i v plném rozlišení.

Toto je infografika znázorňující, jakou dávku ionizujícího záření člověk absorbuje z různých zdrojů. Použitá jednotka “sievert” (Sv) měří, jaký vliv má záření na buňky v těle. Jednorázové vstřebání jednoho sievertu vám způsobí zdravotní potíže, vstřebání mnohem většího množství vás může i zabít. Naopak menší množství přirozené radiace člověk absorbuje bez problémů každý den.

Záleží i na časové periodě: stejné množství sievertů absorbované rychle může způsobit větší problémy, dlouhodobé působení zase může zvyšovat riziko rakoviny apod. 

Porovnání ozáření z různých zdrojů radiace

Porovnání ozáření (zdroj: Randall Munroe, XKCD.com, překlad Pavel Kasík, Technet.cz)

Několik příkladů:

 • konzumace jednoho banánu vás vystaví 0,1 mikroSv
 • jeden rentgen paže znamená jednorázový 1 mikroSv
 • během jednoho dne člověk obvykle absorbuje 10 mikroSv
 • mamografické vyšetření prsu obnáší 400 mikroSv
 • CT vyšetření hrudníku vás vystaví 7 000 mikroSv, tedy 7 mSv (milisievertů)
 • nejnižší roční dávka radiace, která prokazatelně zvyšuje riziko rakoviny, je 100 mSv
 • dávka radiace, která způsobí symptomy otravy z radiace, pokud je absorbována rychle, je 400 mSv (ale liší se)
 • smrtelná dávka radiace, kterou člověk nepřežije, je 8 Sv
 • bezprostředně po explozi černobylského reaktoru by člověk na místě za deset minut vstřebal 50 Sv

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Ruské úřady uklidňují obyvatele, že jejich zdraví nic neohrožuje. „Nezaznamenali jsme ani zvýšení nárůst telefonátů na záchrannou službu,“ ubezpečuje radnice .

BBC nicméně cituje zdravotní sestru ze Severodvinksu, podle které místní nemocnice obyvatelům radí, aby zavřeli okna a pili vodu s jódem. Tuto zprávu jsme ale našli pouze u jednoho ruského zdroje.

Ve městě je nicméně velká poptávka po jódu, který je vyprodaný ve většině lékáren. Jodové tablety (tablety obsahující jodid draselný) mohou částečně pomoci zabránit tomu, aby štítná žláza absorbovala radioaktivní jód, který se do těla nějakou formou dostane. Jodid draselný nezabrání jiným projevům ozáření, ani nezvrátí dosavadní působení.

„V lékárnách Archangelska a Severodvinska prudce stoupla poptávka po preparátech obsahujících jód,“ napsala agentura Interfax. Momentálně se žádné pilulky s jódem nedají sehnat, protože lidé „skoupili všechno“, jak prohlásil jeden lékárník. Sháňka po jódu podle něj vypukla ještě ve čtvrtek večer a lidé nejprve kupovali tabletky a pak i další preparáty a roztoky, obsahující jód. Lékárníci si objednali další zboží, protože sháňka po jódu pokračuje i dnes. To potvrzuje s odkazem na „místní média“ i Reuters a The Moscow Times.

Co mohlo radioaktivitu způsobit?

Výbuch tryskového nebo raketového motoru by sám o sobě neměl způsobit výskyt radiace, zvláště ne takový, který by byl zaznamenatelný i desítky kilometrů daleko. Spekuluje se tedy o tom, odkud se mohl vzít radioaktivní materiál.

Někteří nahlas přemýšlí o tom, že šlo o únik z jaderného arzenálu. The Moscow Times přinesly vyjádření Andreje Frolova z moskevské Unie organizací pro veřejné zdraví: „Myslím, že zamoření radiací bylo celkem slabé, a důsledky pocítí především lidé na místě výbuchu. Nemyslím, že by se to dotklo lidí mimo armádní testovací areál.“ Spekuloval o tom, že radiace mohla „uniknout při testu torpéda s nukleární hlavicí“.

Jiní spekulují o tom, že by radiace mohla pocházet z jaderného paliva. Data z MarineTraffic.com ukazují přítomnost ruské lodě Serebrjanka (Serebryanka) na nebo poblíž základny, kde podle některých k výbuchu došlo. Jde ale pouze o spekulaci, která nemá jiný podklad, než souběžnost obou událostí.

Část Bilého moře bude na měsíc uzavřena

Vedení archangelského přístavu po výbuchu podle agentury Interfax oznámilo, že zóna Bílého moře přilehlá k ústí Severní Dviny je na měsíc uzavřena pro námořní dopravu. O důvodu se mluvčí přístavu nezmínil.

Město Severodvinsk, uzavřené pro cizince, je sídlem velkých armádních doků, v nichž se vyrábějí hlavně ponorky pro ruskou armádu. Nejznámější jsou armádní loděnice Sevmaš a Zvjozdočka. Obec Něnoksa, kde mělo k výbuchu dojít, je od Severodvinska vzdálena asi 35 kilometrů západním směrem.

Výbuch munice v armádním skladu na Sibiři si tento týden vynutil evakuaci zhruba 16.500 lidí ze stotisícového města Ačinska a jeho okolí.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili informaci o smazání zprávy severodvinské radnice z webu a přidali jsme odkaz na archivovanou verzi. Opravili jsme informaci o zdroji zpráv z radnice. Doplnili jsme nové informace z ruských médií a mezinárodních agentur. Doplnili jsme odkazy a tweety.

Autoři: ,
 • Nejčtenější

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

U nás je zeleno, zašpiní se jinde. Pařížská dohoda ignoruje obří problém

Jedním z nejvýraznějších nedostatků Pařížské dohody o klimatu je fakt, že neřeší přesun emisí mezi státy. To, že si...

Stíhačky na silnicích. České silnice a dálnice měly sloužit letectvu

Socialistické Československo má pro případ války málo letišť, zjistilo v 70. letech tehdejší ministerstvo obrany. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má v roce 2020 rekordní počet úmrtí, ukázala nová data. Kvůli covidu

Nová data Českého statistického úřadu potvrzují, že covid-19 významně zasáhl do statistik celkového počtu úmrtí....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

 • Další z rubriky

Stíhačky na silnicích. České silnice a dálnice měly sloužit letectvu

Socialistické Československo má pro případ války málo letišť, zjistilo v 70. letech tehdejší ministerstvo obrany. A...

Nejlepší meziválečný československý obrněný automobil vyráběla Tatra

V roce 1934 vyrobila Tatra pro naši armádu 51 lehkých obrněných automobilů vzor 30. I když jejich bojovou hodnotu už v...

Vystřel, až na něj dosáhneš. Tak se umíralo před 400 lety na Bílé hoře

Před 400 lety, 8. listopadu 1620, se odehrála zcela jednoznačná bitva mezi českými stavy a císařským vojskem s jeho...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...