Opustila nebo neopustila? Tuto otázku si vědci kladou už řadu let. Média střídavě jásají a pak zase senzační zprávy dementují. Nejnověji začali někteří vědci a po nich i novináři otevírat šampaňské ve středu 20. března 2013. Sonda Voyager 1 prý opustila sluneční soustavu. Jenže ...
Vše o Cestovateli 1 |
NASA, která se sondou komunikuje, si tak jistá není a Voyager je podle jejího vyjádření stále uvnitř naší sluneční soustavy. "Vědecký tým Voyageru se shoduje, že Voyager 1 ještě neopustil sluneční soustavu a nedospěl do mezihvězdného prostoru," uvedl na stránkách NASA vědec projektu Voyager Edward Stone z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně. Zatím totiž sonda neposlala údaje, které by naznačovaly změnu směru magnetického pole, jež by při dosažení mezihvězdného prostoru nastala.
Údaje rozebrané a uveřejněné na serveru Geophysical Research Letters (GRL) sice skutečně naznačují, že sonda už může být mimo dosah Slunce, ale ani to nemusí být definitivní. Hranice naší soustavy je totiž velmi nejasná a dá se doslova říci, že pohyblivá.
Lze ji popsat jako místo, kde se nabité částice ze Slunce střetnou s částicemi mezihvězdné hmoty. Činnost Slunce se ovšem mění a hranice, kde se protikladné síly naší hvězdy a toku částic z vnějšího vesmíru vyrovnají, tak není stále stejná.
Voyager posílá na Zemi celou řadu údajů. Velké a neobvyklé změny v nich zaznamenali vědci 25. srpna 2012. Právě tehdy naměřená data jsou podkladem zmíněné vědecké práce profesora astronomie Billa Webera z Nového Mexika a psali jsme o nich loni i my v tomto článku.
Velmi stručně řečeno z nich vyplývá, že záření přicházející od Slunce během několika dnů rapidně kleslo, zatímco hodnoty intenzity kosmického záření z okolního vesmíru razantně stouply. To by logicky naznačovalo, že sonda se vlivu Slunce zbavila.
Sondy Voyager 1 a 2 vyslaly Spojené státy do vesmíru v roce 1977. Družice vyfotografovaly všechny vnější planety sluneční soustavy a pokračují v cestě k jejím hranicím. Obě doputovaly nejdál ze všech zařízení, které kdy lidé vytvořili. Voyager 1 se pohybuje vyšší rychlostí, takže je od Země dál než jeho sesterská sonda.
Voyager 1, je ve vzdálenosti přes 18 miliard kilometrů od Země. Na takovou vzdálenost k ní signál pohybující se rychlostí světla putuje celých 16 hodin. A stejně dlouho je zapotřebí čekat na odpověď.
Sonda nemíří k žádné konkrétní hvězdě, což není nic překvapivého, protože její úkoly byly uvnitř naší soustavy. Za zhruba 40 tisíc let mine ve vzdálenosti 1,6 světelného roku hvězdu AC+79 3888, která je v souhvězdí Žirafy. O tom už nám však na zprávu nepodá, protože energie jí dojde někdy okolo roku 2020.