Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Konec civilizace berme vážně: nezpůsobí ho meteoroid ani Mayové, ale my

Meteoroid, tsunami nebo supervulkán, to jsou nejčastější hypotetické příčiny podle těch, kteří dnes čekají apokalypsu. Lidstvu však podle odborníků hrozí mnohem reálnější rizika zevnitř. Kolaps civilizace, válka, umělá inteligence nebo syntetická biologie jsou prý nebezpečnější.
Konec světa - ilustrační fotografie

Konec světa - ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Psát, že mayské proroctví se vůbec netýkalo konce světa a nejspíš ani dnešního data, by bylo zbytečné. Místo toho se podíváme na to, jak by mohl reálný konec civilizace vypadat. Přestože v kameni vytesaným předpovědím neklademe větší význam, o konci světa se můžeme od prastarých civilizací leccos dozvědět.

Zaděláváme si na kolaps podle starého Egypta?

Ruiny pyramidy faraóna Sahure, ze kterých se můžeme poučit.

Studiem toho, jak probíhal kolaps antických společností, totiž můžeme odhalit některé netriviální zákonitosti, které pak můžeme hledat i v současné situaci. "Egyptologie jako taková může přispět k popisu toho, co se s námi děje a eventuálně může dít. Je to proto, že studujeme společnost, která prošla několika fázemi a několika kolapsy," říká profesor egyptologie Miroslav Bárta. Na základě konkrétních a mnohaletých výzkumů lze podle něj identifikovat několik hlavních faktorů, které ukazují na hrozící kolaps civilizace:

  • krize identity/legitimity - vládnoucí skupina ztratila důvěru občanů
  • krize participace - málokdo se chce podílet na správě státu
  • krize prostupnosti - řízení státu a komunikace jsou neefektivní
  • krize distribuce - nárůst výdajů na správu, ekonomická neefektivita

Jinými slovy, kolapsu státu předchází degradace základních komunikačních a společenských struktur. "Doprovodnými faktory jsou pokles vzdělanosti, duchovní vykořeněnost, relativizace hodnot, neschopnost vybírat daně nebo zásadní pokles distribuce relevantních informací," dodává Bárta. Upozorňuje také na "nepotismus a hypertrofii zájmových skupin - prostoupení státní administrativy příbuzenskými a/nebo zájmovými skupinami."  V konečné fázi pak dochází k explozi mandatorních výdajů.

"Náš svět měl vždycky určitý začátek, určitý vrchol a poté období transformace, kterému se zkratkovitě dá říkat kolaps," připomíná Bárta. Egyptská civilizace podle něj prošla řadou kolapsů. "Problém s kolapsem je, že se nedá předem předpovědět. Nebo alespoň dříve se nedal. Dnes jsme na tom už trošku jinak."

Zajímavé je, že ke kolapsu obvykle přispějí faktory, které předtím pomohly dostat civilizaci na vrchol. "Ve starém Egyptě například stavby megalitických projektů, které byly významným symbolickým znakem postavení elity, stimulovaly rozvoj byrokratického aparátu, propracovávání výběru daní, rozvoj technologií a přenosu informací." Později však právě tyto projekty přispěly k obřím mandatorním výdajům a bujení úřednictva.

Technologie jako hrozba i naděje

Naši fanoušci se shodli, že největší hrozbu pro lidstvo představují lidé samotní. Myslí si to i Nick Bostrom, oxfordský profesor filosofie, který studuje přežití lidské civilizace a hrozby, kterým musíme čelit. Věří, že přežití lidstva je žádoucí: "Pokud přijmeme předpoklad, že život budoucích lidí má právě takovou hodnotu, jako život náš (...), je evidentní, že i malé vylepšení šancí na přežití dalších generací má ohromný význam."

Největší hrozby

Filosof Nick Bostrom odhaduje šanci, že lidstvo bude radikálně ohroženo během 21. století, na 10 - 20 %. Největší nebezpečí podle něj představují lidé, konkrétně rozvoj některých technologií:

  • rozvoj syntetické biologie - nebezpečí nových patogenů
  • umělá inteligence - pokud se vymkne z rukou
  • tyranie - podřízení populace pomocí neustálého dohledu nebo psychofarmak
  • nová zbraň - už s nukleární válkou jsme to měli nahnuté

Více můžete najít na stránkách Nicka Bostroma.

Atomová exploze zřejmě není to nejhorší, co nás v příštích sto letech čeká.

Bostrom si nemyslí, že by nám bezprostředně hrozila apokalyptická přírodní katastrofa: "Lze argumentovat, že šance takové katastrofy je posledních sto tisíc let stejná, a je tedy prima facie (na první pohled, bez dalšího důkazu) velmi nepravděpodobná. Mnohem pravděpodobnější je, že vytvoříme zcela nové riziko, se kterým žádné zkušenosti nemáme." Konkrétně jmenuje předpokládané technologické pokroky nadcházejícího století: umělá inteligence, molekulární nanotechnologie, zbraně budoucnosti, syntetická biologie.

"Nejde jen o to, že bychom museli rovnou vyhynout," pokračuje Bostrom. Stejně závažná je podle něj situace, ve které bychom dali prostor globální tyranii. "Nové technologie mohou přinést diktátorům zcela nové způsoby, jak si poradit s disidenty," připomíná Bostrom, podle kterého je třeba přemýšlet v souvislostech a uvažovat, zda některé tendence nezničí "potenciál žádoucího rozvoje lidstva".

To však neznamená, že bychom se měli technologického pokroku zříci. Naopak, takové rozhodnutí samotné by z dlouhodobého hlediska mohlo zlikvidovat naši šanci přežít či se rozvíjet. Zbrzdění technického rozvoje by podle něj navíc bylo velmi obtížné. Technika by však podle něj měla zajistit zvýšení štěstí a především umožnění existence budoucích generací. "Jestliže si představíme to, čeho je lidstvo v budoucnu schopné, jako rozlehlou katedrálu, tak naše civilizace je teď malý capart v rohu té katedrály, který má zatím jen velmi malé ponětí, oč běží."

Bůh nám dává příležitost

Detail serafína z fresky Apokalypsa v kláštěře Antonína Velikého v Saint-Laurent-en-Royans

Obzvláště některé radikálnější skupiny spojují údajný konec světa s biblickou apokalypsou, popsanou na konci Nového zákona v knize Zjevení Janovo. V šesté kapitole je například konec světa, jak byl zjeven Janovi, popsán takto: "A hle, když rozlomil šestou pečeť, nastalo veliké zemětřesení, slunce zčernalo jako smuteční šat, měsíc úplně zkrvavěl a nebeské hvězdy začaly padat na zem,(...) a žádná hora a žádný ostrov nezůstaly na svém místě. Králové země i velmoži (...), všichni prchali do hor, aby se ukryli v jeskyních a skalách, a volali k horám a skalám: 'Padněte na nás a skryjte nás před tváří toho, který sedí na trůnu, a před hněvem Beránkovým!' Neboť přišel veliký den jeho hněvu; kdo bude moci obstát?"

Serióznější křesťanské organizace se však spojování konce světa s 21. prosincem nehodlají účastnit. "V médiích a na internetu se hodně vypráví o konci světa," píše Jose Gabriel Funes, ředitel vatikánské observatoře. "Ve skutečnosti si taková tvrzení ani nezaslouží debatu o jejich vědeckých základech."

Zdroje a odkazy

Ježíš podle Matoušova evangelia své učedníky výslovně nabádá, že neznají "den ani hodinu" druhého příchodu Syna člověka (Ježíše).

O konci světa mluví i C. S. Lewis v knize K jádru křesťanství, když se podivuje narážkám některých lidí na to, proč se tedy Bůh neukáže v plné síle, když chce, aby v něj lidé věřili: "Nevím, jestli si lidé, kteří si přejí přímou Boží manifestaci lidstvu, uvědomují, co by to znamenalo. Až Bůh přijde, bude konec světa. Když vejde autor na jeviště, hra je u konce. Až přijde Bůh, (...) ve chvíli, kdy celý přirozený vesmír mizí jako sen a něco nového, dosud zcela nepředstavitelného, se zjevuje něco nádherné pro někoho a strašlivé pro jiného (...) už není čas vybírat strany. (...) Zatím nám Bůh dává příležitost vybrat si správnou stranu. Ale nepotrvá to věčně."

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....