Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čeští vědci se smějí konci světa v roce 2012. A chtějí to i od vás

  15:52
S vesmírnou katastrofou v prosinci letošního roku to podle českých odborníků vypadá bledě. Snaží se vysvětlit, kde udělali odborníci na Maye chybu.

Stránky drážďanského kodexu, jednoho z hlavních písemných zdrojů o mayské kultuře | foto: licencováno pod Wiki Commons

Konce světa táhnou. Když čeští astronomové pořádají tiskové konference, mohou být obvykle rádi, pokud na ně dorazí pár vědeckých redaktorů, kteří se potulují po českých zemích. Když ale na středu svolali tiskovku k "magickému datu" 21. 12. 2012, sešla se jim plná místnost novinářů včetně pěti televizních štábů.

Přitom, jak poznamenal tiše jeden z mých kolegů, je "tenhle mayský konec světa hrozná blbost, až se o tom člověk stydí psát". Totéž, jen méně pregnantními slovy, zopakovali i vědci shromáždění před namířenými kamerami a mikrofony.

Milujeme své konce

Nejznámější z českých "hvězdářů" Jiří Grygar na začátek připomněl, že konce světa byly a budou. Je to oblíbené lidská zábava. (Možná daná už geneticky, protože strach z budoucnosti je dobrý pro přežití.) Roli pak hrají i kulturní faktory.

Některé doby si v koncích světa libovaly. Třeba ve středověku se chystaly každý den, jak pro Technet před časem napsal Vladimír Karpenko v tomto textu. (Mimochodem, zájemcům doporučujeme alespoň nahlédnout do jeho publikací. V českém kontextu jsou ojedinělé.) Ovšem konec mayského kalendáře nebyla pro jeho autory příležitostí k tak oblíbené předpovědi zániku světa. Byl to podle všeho prostě konec jednoho kalendářního cyklu a začátek nového.

Můžeme si to snad přirovnat ke konci jedné dekády nebo pětiletky. Nebo jakéhokoliv jiného víceletého období, které daná doba považuje z nějakého důvodu za důležité. U Mayů to bylo, pravda, podstatně delší období. (Také žili v době, která nebyla zdaleka tak rychlá jako poslední století, a "dlouhý čas" pro ně byl důležitější než pro nás, kteří žijeme podle kvartálních výsledků.)

Přehled některých výpočtů konce "dlouhého počtu" mayského kalendáře. Jak je patrné, autoři se liší o stovky let (ale ne všechny práce lze považovat za stejně seriózní). Poznámka na kraji je dílem astronoma Jana Vondráka.

V případě Mayů si ani nemůžeme být jistí, jak přesně dlouhé období to bylo. Další z mluvčích, astronom Jan Vondrák, na středeční tiskové konferenci připomněl, že existují desítky různých názorů a výpočtů, jak by se měl srovnat mayský a nynější evropský kalendář. Jejich výsledky se od sebe liší často o stovky let. Prosinec letošního roku si podle něj milovníci katastrof vybrali jen proto, že se toto datum snadno pamatuje.

Rozpory v možných datacích mají řadu příčin. Za prvé máme k dispozici jen málo pramenů. Navíc mayské počítání letopočtu nebylo nic jednoduchého (zřejmě i proto, že bylo záležitostí elity, která neměla zájem dělit se o své vědění s "lůzou"). Mayové měli 9denní, 260denní cyklus, 365denní cyklus, pak velký cyklus Kanutový kruh (93 600 dnů), a navíc ještě tzv. dlouhý počet, dlouhý 1 872 000 dnů. Tyto cykly se potkávaly (tj. společně končily a začínaly) velmi komplikovaným způsobem.

Zatrolení Toltékové

Chyba se mohla stát leckde. Jak se připomínalo i na tiskové konferenci, na které jsme začínali, místo, tu nejdůležitější chybu v určení konce kalendáře na rok 2012, dost možná odhalili Češi. Badatelé bratři Böhmové (jeden fyzik, druhý učitel dějepisu a španělštinář) přišli v 90. letech s myšlenkou, že výpočet mayského cyklu je zhruba o století špatně. Svojí myšlenku se snaží od té doby prosadit i s pomocí českých astronomů (kteří ji ani na tiskovce nezapomněli připomenout).

Podle bratří Böhmů vychází konec dlouhého mayského cyklu na 14. prosinec 2116. Závěry podporují i čeští astronomové, kteří se snažili astronomické události z mayských kalendářů přiřadit k astronomickým pozorováním z Evropy (abstrakt jejich práce je zde, celá je placená).

Kde mohla vzniknout tak velká chyba? Není to nemožné, mayské záznamy nejsou bezvadné. Do jejich měst vpadli v 10. století Toltékové a další kmeny, které některá mayská centra dlouhodobě ovládly. Pro komplikovaný mayský kalendář neměli vetřelci příliš pochopení a používali jenom svůj 260denní cyklus (podobný jednomu mayskému). Časem se Mayové stali znovu vlastními pány, ale v jejich vlastních záznamech vznikla kvůli této epizodě chyba.

Táhla se s námi pak velmi dlouho. Nevšimli si jí ani výzkumníci Goodman, Martinez a Thompson, kteří v podstatě nezávisle dospěli k závěru, že konec nejbližšího mayského "dlouhého počtu" vychází na 21. 12. 2012. Ve svých rekonstrukcích vycházeli z mayských písemných památek vzniklých už v dobách španělské okupace. Protože z této doby máme i španělské kroniky psané podle evropského kalendáře, zdálo se jednoduché dopočítat tak i mayský kalendář.

Bohužel tito badatelé nevěděli o Toltécích, říkají pánové Böhm & Böhm. Výpočet známý jako "korelace GMT" (podle jmen všech tří vědců, kteří ho zveřejnili) prý proto vyrazil do světa od začátku zřejmě pochroumaný. I když ani to samozřejmě nedávalo nejrůznějším "myslitelům" právo vyrobit z něj předpověď konce světa.

Soutěž České astronomické společnosti se zaštiťuje tímhle dobře známým podařeným vtipem.

Ale nad tím se nemusíme rozčilovat. Ke konci světa se dá postavit i kreativně. Na stránkách České astronomické společnosti probíhá od 18. ledna soutěž o nejlepší vtip na téma mayského konce světa. Zaskvít se můžete zde. A pokud se vám na cizí stránky nechce, nechte nám vtip v diskusi a my (pokud se nám bude líbit) ho do soutěže přihlásíme jako náš vlastní. Když jde o celosvětovou katastrofu, nehraje se podle pravidel.

  • Nejčtenější

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Aztécké píšťaly smrti. Jejich zvuk vyvolává v lidském mozku zmatek

Premium

Malým aztéckým píšťalkám ve tvaru lebky se připisuje hrůzu nahánějící zvuk podobný výkřiku umírajícího člověka. Aztékové jimi prý v bitvách dokázali ochromit nepřátele. Švýcarští a norští odborníci...

28. listopadu 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Bezdrátové nabíjení je pohodlné, ale má i své problémy. Měli byste je znát

Přijdete domů, přiložíte mobilní telefon, bezdrátová sluchátka, či hodinky na speciální podložku a ihned se začnou nabíjet. Nejste nuceni hledat nabíječky, zapojovat kabely, trefovat se do portů...

27. listopadu 2024

Start systému, který má tvořit zatmění, byl posunut. Podílí se i Česko

Mise Proba-3 je poměrně zajímavým počinem, který má vyzkoušet synchronizaci dvou družic na oběžné dráze, a přitom snímat sluneční korónu. Projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) připravovaný mnoho...

4. prosince 2024  7:08,  aktualizováno  11:12

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Legendární kancelář Skunk Works používá v testech české albatrosy a delfíny

Cvičné letouny československého původu se uplatňují při testování spolupráce lidských pilotů s umělou inteligencí. V jednom z posledních experimentů sloužily dva delfíny jako drony. Absolvovaly...

3. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...