Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čeští vědci se smějí konci světa v roce 2012. A chtějí to i od vás

  15:52
S vesmírnou katastrofou v prosinci letošního roku to podle českých odborníků vypadá bledě. Snaží se vysvětlit, kde udělali odborníci na Maye chybu.

Stránky drážďanského kodexu, jednoho z hlavních písemných zdrojů o mayské kultuře | foto: licencováno pod Wiki Commons

Konce světa táhnou. Když čeští astronomové pořádají tiskové konference, mohou být obvykle rádi, pokud na ně dorazí pár vědeckých redaktorů, kteří se potulují po českých zemích. Když ale na středu svolali tiskovku k "magickému datu" 21. 12. 2012, sešla se jim plná místnost novinářů včetně pěti televizních štábů.

Přitom, jak poznamenal tiše jeden z mých kolegů, je "tenhle mayský konec světa hrozná blbost, až se o tom člověk stydí psát". Totéž, jen méně pregnantními slovy, zopakovali i vědci shromáždění před namířenými kamerami a mikrofony.

Milujeme své konce

Nejznámější z českých "hvězdářů" Jiří Grygar na začátek připomněl, že konce světa byly a budou. Je to oblíbené lidská zábava. (Možná daná už geneticky, protože strach z budoucnosti je dobrý pro přežití.) Roli pak hrají i kulturní faktory.

Některé doby si v koncích světa libovaly. Třeba ve středověku se chystaly každý den, jak pro Technet před časem napsal Vladimír Karpenko v tomto textu. (Mimochodem, zájemcům doporučujeme alespoň nahlédnout do jeho publikací. V českém kontextu jsou ojedinělé.) Ovšem konec mayského kalendáře nebyla pro jeho autory příležitostí k tak oblíbené předpovědi zániku světa. Byl to podle všeho prostě konec jednoho kalendářního cyklu a začátek nového.

Můžeme si to snad přirovnat ke konci jedné dekády nebo pětiletky. Nebo jakéhokoliv jiného víceletého období, které daná doba považuje z nějakého důvodu za důležité. U Mayů to bylo, pravda, podstatně delší období. (Také žili v době, která nebyla zdaleka tak rychlá jako poslední století, a "dlouhý čas" pro ně byl důležitější než pro nás, kteří žijeme podle kvartálních výsledků.)

Přehled některých výpočtů konce "dlouhého počtu" mayského kalendáře. Jak je patrné, autoři se liší o stovky let (ale ne všechny práce lze považovat za stejně seriózní). Poznámka na kraji je dílem astronoma Jana Vondráka.

V případě Mayů si ani nemůžeme být jistí, jak přesně dlouhé období to bylo. Další z mluvčích, astronom Jan Vondrák, na středeční tiskové konferenci připomněl, že existují desítky různých názorů a výpočtů, jak by se měl srovnat mayský a nynější evropský kalendář. Jejich výsledky se od sebe liší často o stovky let. Prosinec letošního roku si podle něj milovníci katastrof vybrali jen proto, že se toto datum snadno pamatuje.

Rozpory v možných datacích mají řadu příčin. Za prvé máme k dispozici jen málo pramenů. Navíc mayské počítání letopočtu nebylo nic jednoduchého (zřejmě i proto, že bylo záležitostí elity, která neměla zájem dělit se o své vědění s "lůzou"). Mayové měli 9denní, 260denní cyklus, 365denní cyklus, pak velký cyklus Kanutový kruh (93 600 dnů), a navíc ještě tzv. dlouhý počet, dlouhý 1 872 000 dnů. Tyto cykly se potkávaly (tj. společně končily a začínaly) velmi komplikovaným způsobem.

Zatrolení Toltékové

Chyba se mohla stát leckde. Jak se připomínalo i na tiskové konferenci, na které jsme začínali, místo, tu nejdůležitější chybu v určení konce kalendáře na rok 2012, dost možná odhalili Češi. Badatelé bratři Böhmové (jeden fyzik, druhý učitel dějepisu a španělštinář) přišli v 90. letech s myšlenkou, že výpočet mayského cyklu je zhruba o století špatně. Svojí myšlenku se snaží od té doby prosadit i s pomocí českých astronomů (kteří ji ani na tiskovce nezapomněli připomenout).

Podle bratří Böhmů vychází konec dlouhého mayského cyklu na 14. prosinec 2116. Závěry podporují i čeští astronomové, kteří se snažili astronomické události z mayských kalendářů přiřadit k astronomickým pozorováním z Evropy (abstrakt jejich práce je zde, celá je placená).

Kde mohla vzniknout tak velká chyba? Není to nemožné, mayské záznamy nejsou bezvadné. Do jejich měst vpadli v 10. století Toltékové a další kmeny, které některá mayská centra dlouhodobě ovládly. Pro komplikovaný mayský kalendář neměli vetřelci příliš pochopení a používali jenom svůj 260denní cyklus (podobný jednomu mayskému). Časem se Mayové stali znovu vlastními pány, ale v jejich vlastních záznamech vznikla kvůli této epizodě chyba.

Táhla se s námi pak velmi dlouho. Nevšimli si jí ani výzkumníci Goodman, Martinez a Thompson, kteří v podstatě nezávisle dospěli k závěru, že konec nejbližšího mayského "dlouhého počtu" vychází na 21. 12. 2012. Ve svých rekonstrukcích vycházeli z mayských písemných památek vzniklých už v dobách španělské okupace. Protože z této doby máme i španělské kroniky psané podle evropského kalendáře, zdálo se jednoduché dopočítat tak i mayský kalendář.

Bohužel tito badatelé nevěděli o Toltécích, říkají pánové Böhm & Böhm. Výpočet známý jako "korelace GMT" (podle jmen všech tří vědců, kteří ho zveřejnili) prý proto vyrazil do světa od začátku zřejmě pochroumaný. I když ani to samozřejmě nedávalo nejrůznějším "myslitelům" právo vyrobit z něj předpověď konce světa.

Soutěž České astronomické společnosti se zaštiťuje tímhle dobře známým podařeným vtipem.

Ale nad tím se nemusíme rozčilovat. Ke konci světa se dá postavit i kreativně. Na stránkách České astronomické společnosti probíhá od 18. ledna soutěž o nejlepší vtip na téma mayského konce světa. Zaskvít se můžete zde. A pokud se vám na cizí stránky nechce, nechte nám vtip v diskusi a my (pokud se nám bude líbit) ho do soutěže přihlásíme jako náš vlastní. Když jde o celosvětovou katastrofu, nehraje se podle pravidel.

  • Nejčtenější

Podívejte se na letadlo, které bude řídit konec světa. Dovolá se ponorkám

Firma Northop Grumman zveřejnila obrázky plánovaného letounu E-130J pro americké námořnictvo. V případě třetí světové války má za úkol obstarat spojení s raketonosnými ponorkami. Používá k tomu...

Světová vědecká elita varuje před vytvořením „zrcadlových bakterií“

Vědci usilovně pracují na vytvoření umělých buněk. Před jedním druhem však varují a chtějí ho vyškrtnout ze svých plánů. Rizika spojená s vytvořením „zrcadlových buněk“ považují za příliš vysoká.

Neuvěříte, co Acer namlel do šasi nového notebooku Vero

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Po plážích se jich válejí miliardy, hromady jich denně vyhodí z luxusních restaurací. Průmyslově je lze využít pro úpravu pH vody nebo z nich vyrábět materiál podobný betonu. A nově je tchajwanský...

Majitel Amazonu vyzývá Muskovu SpaceX. První let rakety ale odložil

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos chce dobývat vesmír podobně jako Elon Musk. Jeho firma Blue Origin provozuje nosiče New Shepard a chystá se stavět na oběžné dráze soustavu komunikačních družic Kupier,...

OBRAZEM: Americký obr na kolejích, jehož minul úspěch velkým obloukem

Je logické, že mnohem více prostoru dáváme na Technetu lokomotivám proslaveným v tom dobrém slova smyslu, tedy strojům úspěšným, než lokomotivám, které se nepovedly. A tak aby ani vyložené propadáky...

Jednu část notebooku možná neovládáte tak dobře. Zjistěte, co vše je možné

Touchpad, hladký obdélník nacházející se pod klávesnicí notebooku, patrně používají všichni. Kromě klasického pohybu kurzoru a klikání však umí spoustu dalších užitečných gest. Pojďme se podívat na...

14. ledna 2025

Odkud pochází syfilida? Nová studie ukončuje staletí sporů o původu nemoci

Premium

Kde se zrodila bakterie Treponema pallidum pallidum vyvolávající syfilidu? Letitou „přehazovanou“, kdy se za místo vzniku choroby střídavě označovaly Evropa a Amerika, by měla ukončit nová genetická...

14. ledna 2025

Mars se po letech dostal do opozice ke Slunci, proto je planeta nejjasnější

Měsíc v úplňku bude rušit poměrně vzácný úkaz na obloze. Mars se po několika letech dostává do polohy, kdy je z pozemského pohledu přímo naproti Slunci. To také znamená, že tato planeta odráží...

13. ledna 2025  17:40

Majitel Amazonu vyzývá Muskovu SpaceX. První let rakety ale odložil

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos chce dobývat vesmír podobně jako Elon Musk. Jeho firma Blue Origin provozuje nosiče New Shepard a chystá se stavět na oběžné dráze soustavu komunikačních družic Kupier,...

12. ledna 2025,  aktualizováno  13.1 9:09

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...