Vesmír dostal příkazem. A pak ho Karel Pacner dokázal snést na zem

  13:51
Novináři a spisovateli Karlu Pacnerovi se stala osudnou síla, o jejímž překonávání celý život psal: zemská gravitace. Na začátku dubna 2021 doma upadl a zlomil si krček. Byť operace podle všeho proběhla úspěšně, Karel Pacner zemřel v nemocnici 7. dubna.
Fotogalerie4

Karel Pacner v muzeu (Enregija K2) | foto: Karel Pacner - archiv

Ke svému životnímu povolání se Karel Pacner dostal tak trochu příkazem shora. Přestože se během své novinářské a literární praxe věnoval prakticky výhradně vědě, nebyla to původně jeho první volba.

Když v roce 1959 nastoupil do redakce Mladé fronty, chtěl se mnohem spíše věnovat něčemu jinému: „Do té doby jsem hodně psal o filmu – rozhovory, reportáže, občas taky recenzi. Ve skrytu duše jsem doufal, že skončím v oddělení kultury,“ napsal sám Karel Pacner později.

Dopadlo to ovšem celé úplně jinak. Šéfredaktor Ivo Kalvínský ho poslal na tehdy jediné volné místo v tzv. „oddělení propagandy“, kde měl psát o vědě. Kalvínský pak mladého Karla Pacnera nasměroval dále do oblasti, která se pro Pacnera stala stěžejní, tedy ke kosmonautice. Šéfredaktor tušil dobře, ovšem měl smůlu, že jím vybraný redaktor tu snad nejdůležitější událost, první start člověka do vesmíru, prožil na vojně a ještě v nemocnici.

V Mladé frontě tak začala vznikat pravidelná stránka o kosmonautice, která postupně přerostla ve stále zasvěcenější texty. Karel Pacner rád uznával, že na tom měla zásluhu celá řada dalších lidí. V první řadě Antonín Vítek, který sice v té době působil z Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV, ale po dlouhá desetiletí byl jedním ze znalců světové kosmonautiky v Československu. Vítek stál také u založení českého klubu příznivců kosmonautiky SPACE. Vzhledem k době, kdy vznikl, zkratka byla oficiálně označována jako „Spolek pracovníků v astronautice“.

Rozhovor Jurije Gagarina a Karla Pacnera. "Jurije Gagarina jsem litoval. Když jsem s ním v létě 1966 dělal v Karlových Varech rozhovor, seděl přede mnou uštvaný člověk, který mechanicky – jakoby naučeně – odpovídal na mé otázky. Bez úsměvu a bez zájmu, jenom tím plnil svou povinnost, kterou mu někdo z nadřízených zařadil do programu. Byl v Československu na dovolené, ale místo odpočinku ho nejrůznější funkcionáři honili po besedách v továrnách a úřadech, na obědy a večeře."

Léta spisovatelská

Karel Pacner si k novinařině brzy přibral také psaní knih, které se během dob socialismu staly vzácným oknem do světa za hranice nejen naší země, ale také samotné planety Země. První z nich byla kniha Na obou březích vesmíru, ve které se snažil přiblížit čtenářům svět kosmonautiky ze zdrojů, které byly pro běžného čtenáře nedostupné, tedy různých periodik z tehdejšího SSSR. Sám byl překvapený, kolik informací se takto dalo získat, když si člověk dal tu práci a čas, aby vše prošel.

Skutečnou popularitu mu ovšem získala kniha, kterou si skutečně z velké části vyběhal. V roce 1969 se mu totiž podařilo dostat se na start letu Apolla 11. Sám uznával, že měl veliké štěstí na termín. Husákovská normalizace redakci Mladé fronty tehdy ještě nezasáhla nijak tvrdě, takže stačilo, když cestu schválilo vedení podniku. Nebyl ještě zapotřebí souhlas od politických orgánů.

Ne že by schvalování bylo úplně jednoduché. Novinářská latina praví, že vyčerpala redakci cestovní diety na kvartál. Cesta to byla ve své době pro československého novináře skutečně jedinečná, trvala tři týdny. „Vymyslel jsem si trasu Washington – Melbourne na Floridě – Houston – Santa Fe – Huntsville – New York. Na Floridě je kosmodrom, v Houstonu řídící středisko, ze Santa Fe si zajedu do Los Alamos, kde se za války vyvíjela první atomová bomba, a v Huntsvillu stavěl von Braun raketu Saturn 5,“ vzpomínal Karel Pacner.

Výsledky ovšem stály za to. Čtenářům Mladé fronty se díky tomu dostala do rukou série unikátních reportáží, která později přerostla v knihu s názvem … velký skok pro lidstvo. Vyprávění o letu Apolla 11. Jedna malá změna proti reportážím byla, že z textu musel zmizet Jiří Dientsbier, jenž mezitím dostal vyhazovat z Českého rozhlasu, pro který ještě v roce 1969 pracoval jako zpravodaj v USA.

Karel Pacner v Kennedyho vesmírném středisku, půl kilometru před soulodím Saturn 5-Apollo 11 den před startem.

Vzácné výlety za hranice normality

Kniha se stala ve své době v podstatě bestsellerem. Náklad prvního vydání z roku 1971 byl 24 tisíc výtisků a třebaže vyšla těsně před prázdninami, kdy knižní trh není nejživější, knihkupci ji rychle vyprodali. Albatros tehdy počítal podle autora s velkým dotiskem, ale z ministerstva kultury přišel pokyn, že náklad nesmí překročit 19 tisíc kusů. Ty se samozřejmě rychle rozprodaly.

Pacnerovy knihy se od té doby staly nezbytnou četbou pro každého fanouška vědy a techniky v Československu. Celkem jich napsal více než 40, vyšly ve více než 60 vydáních.

Sám za svou nejlepší knihu považoval druhé vydání dvoudílné knihy Kolumbové vesmíru, které vyšlo až po roce 2000 a do kterého tak bylo možné doplnit celou řadu informací dříve utajovaných či cenzurovaných.

Karel Pacner předvádí vesmírné pero i materiál z bajkonurského kráteru:

Láska druhá: špióni a vyzvědači

Zatímco do roku 1989 psal Karel Pacner téměř výhradně o vědě, a především kosmonautice, po sametové revoluci se mohl konečně svobodněji pustit do dalšího tématu, které ho zaujalo během krátkého pobytu v USA.

V roce 1969 si totiž na letišti v Dallasu koupil knihu, která se zabývala známým případem manželů Rosenbergovových, kteří byli v USA popraveni jako sovětští atomoví špioni. Kniha považovala jejich případ za justiční omyl, byť ve skutečnosti Rosenbergovi svým dílem opravdu přispěli k tomu, že se Sovětům podařilo jadernou zbraň okopírovat.

Karla Pacnera tehdy zaujalo, že kniha cituje celou řadu pramenů a děl v ČSSR nedostupných. Na základě odkazů z této knihy si začal objednávat ze Západu meziknihovní výměnnou službou v univerzitní knihovně další a další texty na toto téma. Normalizace mu tak umožnila věnovat se špionáži, ovšem jako soukromému hobby. Do novin o sovětské atomové špionáži psát nemohl.

Situace se změnila až po sametové revoluci, a Karel Pacner se pak s vervou pustil do nového tématu, třeba v seriálu (a pak knize) Československo ve zvláštních službách.

Byl to pro něj i způsob, jak se postarat, aby se nevrátila doba, ve které prožil většinu svého života. Pravda, nikdy se neocitl ve vězení, nepřišel ani o práci (i když k tomu párkrát zřejmě mnoho nechybělo), stejně jako ostatní obyvatelé „tábora mír“ se musel neustále hlídat, ohlížet a bát, zda nepřekročil některou z mnoha nezřetelných hranic mezi povoleným a nepovoleným. Strach, byť ne o život, patřil k životu a povolání.

Na rozdíl od řady dalších ovšem nepříjemnou dobu mnoha dalším zpříjemnil. Přinášel zprávy ze světa daleko za hranicí našich zkušenosti, které ukazovaly, co všechno dokázat lze. Sám o sobě říkal, že nikdy nebyl příliš zábavným společníkem, že spíš mlčel a poslouchal. Ale protože uměl poslouchat dobře a co zajímavého slyšel, neváhal předat dál, nakonec „zabavil“ doslova miliony lidí.

Novinář a publicista Karel Pacner

Těžko vybírat

Na stránkách Technetu můžete najít doslova stovky článků Karla Pacnera. My si pro vás dovolíme zopakovat malý výběr, který jsme sestavili k jeho 80. narozeninám v roce 2016.

Témata: Karel Pacner

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

Maršál prezidentem. Před 100 lety si Němci zvolili Hindenburga do čela státu

Dne 26. dubna 1925 si Němci ve 2. kole první přímé volby prezidenta v dějinách zvolili hlavou státu polního maršála Paula von Hindenburga.

26. dubna 2025

KVÍZ: Poznejte, co ukrývají unikátní kolorované snímky z druhé světové války, a soutěžte o výhru

Soutěž

U příležitosti letošních kulatých výročí konců druhé světové války – za necelé dva týdny v Evropě a začátkem září v Pacifiku a na Dálném východě – se můžete pokusit probojovat kvízem v rozpoznávání...

vydáno 26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59

Před 130 lety vyplul Joshua Slocum s lodí Spray na svou cestu kolem světa

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně spoustu knížek o lodích. Snad nejraději jsem měl Osamělé mořeplavce od Francouze Jeana Merriena.

23. dubna 2025  16:02

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

23. dubna 2025  14:51
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.