Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Člověk by na Marsu udělal za týden víc než všechny sondy za deset let

James Rice je astrogeolog, který se v NASA už od roku 1995 podílí na všech misích zaměřených na průzkum Marsu. Byl u toho, když na rudou planetu odletěl Pathfinder a nyní Curiosity. Nejraději by však poslal na Mars člověka. Potvrdil nám to v krátkém rozhovoru.
Když NASA něco posílá na Mars, tento člověk je pokaždé u toho. Astrogeolog...

Když NASA něco posílá na Mars, tento člověk je pokaždé u toho. Astrogeolog James Rice je na návštěvě v Česku. | foto:  František Vlček, MAFRA

Po astronautovi Andrew Feustelovi (mimo jiné vyvezl do vesmíru krtečka) je James Rice dalším významným odborníkem z NASA, který přijel do České republiky. Jeho přednášky můžete navštívit v několika městech - více zde.

James Rice

Má více než dvacetileté zkušenosti z Antarktidy, Arktidy, Islandu a Havaje, kde zkoumal prostředí podobná Marsu. Dr. Rice byl členem několika mezinárodních geologických expedic po celém světě, včetně šestiměsíční společné expedice NASA a Ruska v Antarktidě. V rámci této badatelské práce se stal členem týmu potápěčů, který jako první prozkoumal věčně zamrzlá jezera východní Antarktidy. Pracoval rovněž na četných vědeckých analýzách pro opětovný let lidské posádky na Měsíc a v budoucnu i pro let na Mars.

Dr. James Rice získal titul Bakalář přírodních věd na Univerzitě v Alabamě, Magistr (inženýr) geovědy na Severovýchodní univerzitě v Louisianě a akademický titul PhD na Státní univerzitě v Arizoně.

Rice je členem vědeckého týmu a hlavním geologem pro vozítka Spirit a Opportunity. Podílel se na uskutečnění mise planetární sondy určené k průzkumu planety Mars z oběžné dráhy Lunar Reconnaissance Orbiter a sondy Odyssey Orbiter, která hledá stopy bývalé vulkanické aktivity a působení vody na Marsu.

Jediný ve vesmíru

První a zatím jediný geolog, který se kdy osobně podíval na jiný než zemský povrch byl Harrison Schmitt v prosinci 1972 při letu Apollo 17. Bylo to shodou okolností při poslední výpravě člověka na Měsíc.

"Rover Opportunity je na Marsu už téměř 10 let. Kdybychom na stejné místo poslali trénovaného geologa, udělal by tu samou práci, která Oppurtinity trvala 9 let, za dva až tři týdny. A udělal by ji lépe," říká James Rice. Potvrzuje tak mimo jiné slova Holgera Heuselera, Ralfa Jaumnanna a Gerharda Neukuma, kteří v knize "Die Mars Mission" z roku 1998 napsali: "Kdyby byl v Ares Vallis (místo přistání - pozn. red.) geolog s kladívkem, dozvěděl by se za půl hodiny bezpochyby víc, než dva tucty vědců na Zemi za tři měsíce s Patfinderem a Sojournerem!"

Na první pohled je zřejmé, proč tomu tak je. "Ta vozítka jsou neskutečně pomalá. Umí sice automaticky vykonávat některé úkony, sbírat vzorky, ale chybí jim instinkt. Jakýkoliv rover je jen nástroj. Jeho mozek je tady na Zemi. Když mu my vědci nedáme úkol, bude tam jen stát a neudělá nic. Nikdy taky nepřijde s vlastním nápadem, hypotézou, nedokáže hypotézu ověřit, atd. Z tohoto pohledu je to jen drahý kus kovu. Podle mého názoru astronauty na Marsu při hledání života potřebujeme," tvrdí Rice.

"Dělal jsem terénní výzkum v Antarktidě, Arktidě a na Islandu, kde existují podobné podmínky k životu jako na Marsu a nikdy bych neposlal robota dělat něco, co zvládnu sám. Bohužel, teď vyslat na Mars člověka neumíme, ale jednou to půjde. A lidé udělají potřebnou práci lépe a rychleji. A udělají jí víc. Jeden příklad za všechny, Opportunity je na Marsu už 9,5 roku. Za tu dobu urazila přibližně 36 kilometrů. Astronauti z Apolla 17 stihli za tři dny také najezdit 36 kilometrů. Nepořádáme pochopitelně závody v tom, kdo dál dojede, ale musíte si uvědomit, že čím více urazíte, tím více neznámého terénu máte šanci prozkoumat," dodává přesvědčivé důkazy ke svému tvrzení astrogeolog. 

Podívejte se, kolik kilometrů lidstvo najezdilo mimo Zemi

Vesmírným rekordmanem je sovětské vozidlo Lunochod 2. Na povrchu Měsíce ujelo od ledna do června 1973 celkem 37 kilometrů.

Na druhou stranu, v již citované knize Die Mars Mission vydané po úspěchu vozítka Sojourner, se také píše: "Existuje nesmírně mnoho důvodů, proč letět na Mars s lidskou posádkou. Ale právě tak existuje i mnoho dobrých důvodů, proč lze takový projekt uskutečnit jen postupně. A existují rovněž pádné důvody, proč let člověka na Mars je alespoň v prvním desetiletí nového tisíciletí nerealistický." A i když to v roce 1998 znělo jako odvážná a nepopulární předpověď, je to bohužel stále neměnná pravda.

Automatické sondy ještě zdaleka neřekly poslední slovo a vývoj techniky naznačuje, že let člověka na Mars se oddaluje současně s tím, jak se vyvíjí technika dálkového průzkumu. Nezapomenutelný exobiolog a astronom Carl Sagan krátce před smrtí v prosinci 1996 řekl: "Z romanticko-historického vztahu člověka k Marsu vzešel tak mimořádný veřejný ohlas, jaký pro sebe nemůže zjevně požadovat žádný jiný program výzkumu kosmu".

Přes všechny romantické představy je však stále jasnější, že největší překážkou pilotované výpravy na Mars není technika, ale nadále sám člověk. Sedm měsíců se letí tam, sedm měsíců zpátky, a takřka celý rok by výprava musela strávit na povrchu Marsu, nebo na oběžné dráze kolem něj, aby měla zajištěnou energeticky výhodnou zpáteční cestu. Daleko od bezpečné náruče Země, v prostředí vysokých dávek radiace, se všemi negativními vlivy mikrogravitace na lidský organismus i v odloučení v trvalé izolaci.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....