James Rice se významně podílel na vzniku hned několika sond, které američtí vědci vyslali k Marsu. Některé z nich tam stále operují. S přednáškou a besedou s názvem Na řadě je Mars tento týden absolvuje turné po Česku.
"Je to pro mladé, protože jsou to právě oni, kdo se v dohledné budoucnosti bude podílet na výzkumu rudé planety. Smyslem turné je přitáhnout děti a studenty k přírodním vědám či vědě obecně," uvedl vedoucí vzdělávacího oddělení hvězdárny Jan Veselý.
Rice je propagátorem myšlenky obydlovat v budoucnu jiné planety, čímž se lidstvo vyhne zániku v případě střetu Země s asteroidem. "Žijeme na vesmírné střelnici a kolem nás to zostra sviští," prohlásil Rice na přednášce v Praze.
Doprovodná výstava v knihovně
Největším průlomem v poznávání Marsu je podle něj nález důkazů o existenci vody. "Nyní víme, že na této planetě existují podmínky pro život," prohlásil vědec, který byl dokonce ve výběru amerických astronautů, ale do vesmíru se nedostal.
Přednáška se koná od 17 hodin v aule pedagogické fakulty hradecké univerzity na náměstí Svobody. V Knihovně města Hradce Králové pak bude až do 27. září k zhlédnutí doprovodná výstava o výzkumu Marsu.
"Součástí návštěvy Rica v Hradci je také prohlídka hvězdárny a planetária, kde jsou unikátní modely významných terénních útvarů na Marsu. Vědec projevil přání modely vidět," pochlubil se Veselý.
James Rice při návštěvě Česka také uvedl, že sice je v technických možnostech lidstva poslat na rudou planetu posádku, avšak není jisté, zda by tam lidé přežili například silné radioaktivní záření. Navíc vláda USA v současnosti nemá na projekt peníze. NASA uvažuje o letu lidské posádky na Mars ve 30. letech tohoto století.
Projekt volně navazuje na popularizační program Do Kosmu s Krtkem, který měl v Česku v roce 2011 velký ohlas, když astronaut Andrew Feustel přivezl známou postavičku, která se s ním právě vrátila z historicky posledního letu raketoplánu Endeavour.