NASA málo zkoumá "mimozemšťana" na Marsu, tvrdí žaloba na agenturu

  20:12aktualizováno  20:12
Kámen, který se překvapivě objevil letos v lednu v záběrech sondy Opportunity, má být ve skutečnosti mimozemská forma života. Tvrdí to plodný autor článků na toto téma, který chce žalobou donutit agenturu, aby se objektu více věnovala.

Záběry kamer vozítka Opportunity z 26. prosince (vlevo) a 8. ledna. Jasně je na nich vidět kámen, který se nečekaně objevil v blízkosti vozítka. | foto: NASA

Když jsme minulý týden psali, že vědci programu vozítka Opportunity, pohybujícího se už 10 let po povrchu Marsu, se nejspíše dobře baví, tento týden už se asi museli smát naplno. Jak jsme už psali, v lednu se před kamerou Opportunity náhle objevil objekt pojmenovaný "Pinnacle Island".

Nyní leží pár metrů od Opportunity, ale na prosincových záběrech na tomto místě nebyl. NASA na základě mikroskopických snímků dospěla k závěru, že jde o kámen, a podle spektrografické analýzy o kámen s neobvyklým složením, alespoň na Mars. Nejspíše ho uvolnila kola vozítka, myslí si NASA. Opportunity totiž projížděla zhruba metr od místa, kde kámen leží. Ale vědci prověřovali i exotičtější scénáře, třeba zda nejde o úlomek meteoritu, který dopadl někde v blízkosti vozítka.

Všechno ovšem má být jinak, tvrdí samozvaný astrobiolog (odborník na život mimo Zemi) a plodný přispěvatel do časopisu Journal of Cosmology Rhawn Joseph. To má být zřejmě seriózní vědecký časopis, ale jde o sbírku vědecky se tvářících a někdy vysloveně humorných nesmyslů. Objevila se v něm třeba studie popisující zachycení "mimozemských řas" na balónu nad Anglií, o které jsme psali zde, a několik dalších zpráv o objevu mimozemského života.

Mezi snímky z roveru Opportunity se nadšencům v posledních dnech podařilo...

Mezi snímky z roveru Opportunity se nadšencům v posledních dnech podařilo objevit jeden, který možná odpovídá na otázku po původu záhadného kamene. Na tomto snímku se zdá být vidět prohlubeň v povrchu Marsu, kde mohl kámen ležet před tím, než ho uvolnila kolečka vozítka.

V tomto případě sepsal ovšem Joseph text poněkud jiného charakteru: žalobu na agenturu NASA k jednomu kalifornskému soudu. Žádá v ní, aby soud přinutil NASA provést podrobný průzkum předmětného kamene se vší vážností a podle doporučení žalující strany. Jako první na to upozornil server Popular Science, kde je k vidění i celé znění žaloby.

Agentura totiž zatím ignorovala doporučení žalující strany (Joseph), která NASA písemně i telefonicky marně upozorňovala, že nejde o minerální útvar, nýbrž (jak prý okamžitě poznal) jde o organismus "podobný houbě, sestávající z kolonií lišejníku a sinic" (tady se nám zdá, že došlo v žalobě k nešťastné chybě a že má jít spíše o lišejník, tedy organismus tvořený houbu a řasami, pozn. red.)

Při velkém zvětšení původního snímku je prý skutečná povaha domnělého kamene zcela prokazatelná a je jasně patrné, že objekt právě vyrostl z výstrusů, které se na místě nacházely. Domnělý kámen tedy byl v daném místě podle Josepha celou dobu, mezi prosincovým a lednovým snímkem jen "vykvetl".

Žalující strana dále žádá soud, aby přikázal straně žalované: a) pořídit sto detailních snímků objektu s vysokým rozlišením, b) pořídit 24 detailních snímků prohloubeniny ve středu objektu ze všech úhlů, c) zaslat neprodleně žalující straně všechny fotografie pořízené na základě požadavků v bodech a) a b).

Zatím se nám nepodařilo dohledat žádné oficiální prohlášení NASA k žalobě. A přestože bychom neměli ve zpravodajství spekulovat, z nějakého důvodu pochybujeme, že soud Rhawnovi Josephovi vyhoví, a předpokládáme, že objevu mimozemšťanů na Marsu se v dohledné době nedočkáme.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Tyto geny můžete jen závidět. Chrání před cukrovkou a obezitou

Obezita má svou genetickou složku, o tom dnes není sporu. Velké potíže...

„Poruchy“ v naší DNA mohou mít někdy nečekané výsledky. Ilustruje to mimo jiné i výzkum univerzity v Cambridge. Ukázal,...

Seismický úspěch. Sonda InSight zachytila první marsotřesení

Sonda InSight v konfiguraci, jak bude pracovat na povrchu Marsu. Všimněte si...

Seizmograf na sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra Marsu. O takzvaném...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz