Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

NASA slaví 55. výročí. Kvůli rozhádaným politikům zavřeným webem

  18:12
Jako americká reakce na první ruské úspěchy ve vesmíru začal 1. října 1958 fungovat Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Letošní oslavy výročí se však příliš nevyvedly. Činnost NASA je v důsledku rozpočtového provizoria USA omezena natolik, že má nepřístupný web.

Jedním z největších úspěchů NASA bylo vyslání člověka na Měsíc | foto: NASA

NASA (National Aeronautics and Space Administration)  ustavil prezident Dwight Eisenhower podpisem návrhu zákona v červenci 1958. (Podrobněji o vzniku NASA v článku, který vznikl k 50. výročí vzniku.)

Úřad převzal laboratoře i zaměstnance po Národním poradním výboru pro letectví (NACA). Letadlům se dodnes věnuje i NASA, široké veřejnosti je ale úřad znám zejména díky programu výzkumu vesmíru.

Oficiální stránky NASA byly 1. října 2013 zavřeny v důsledku rozpočtového provizoria, které právě ten den vešlo v platnost.

V současnosti má NASA přes 18 000 zaměstnanců a jeho roční rozpočet dosahuje téměř 18 miliard dolarů.

Pětapadesáté výročí NASA oslavila poněkud nedůstojně - nepřístupnými webovými stránkami, uzavřením expozicí a omezení všech jiných než nezbytných aktivit. Za všechno může fakt, že Spojené státy vstoupily do rozpočtového provizoria

Ze Země na Měsíc a dál

Za 55 let má NASA na svém kontě notnou dávku úspěchů. Tím prvním samozřejmě bylo snížení prvotního sovětského náskoku ve dobývání vesmíru vypuštěním prvních amerických družic, a pak i prvního amerického kosmonauta. Pak přišla éra největší úspěchů: lety k Měsíci. To byla zlaté léta nejen z hlediska prestiže, ale také rozpočtu agentury. I když na americké vítězství v závodu o Měsíc měly vliv i ruské chyby, NASA tehdy předvedla i na dnešní poměry úctyhodný výkon.

Ne, že by se v NASA omyly nestávaly. Hlavně spěch stál 27. ledna 1967 ještě na Zemi život tříčlennou posádku lodi Apollo 1. Přelom ledna a února je shodou náhod v kalendáři pilotovaných kosmických letů NASA vůbec smutným údobím. Kromě neštěstí Apolla 1 na přelomu těchto měsíců došlo k tragédii raketoplánů Challenger (28.1.1986) a také pádu Columbie (1.2.2003)

Ale při výročí se má připomínat především to dobré. I proto, že NASA dnes nemá zdaleka takový rozpočet jako v dobách letů na Měsíc, nedávné úspěchy bývají spíše robotizované (a možná i proto se k nim lidé hůře vztahují a veřejná podpora výzkumu vesmíru spíše klesá než stoupá, ale to je na jinou diskusi).

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) funguje už 55 let.

Letos se například potvrdilo (snad už definitivně), že právě NASA vyslala také do vesmíru jediný objekt, který opustil heliosféru - tedy oblast magnetického „štítu“ našeho Slunce - sondu Voyager 1. Zhruba rok trvalo, než se odborníci mezi sebou shodli, zda už je opravdu sonda „za hranicí“, ale tentokrát prý už jejich rozhodnutí platí.

Na Marsu se zdatně činí vozítko Curiosity, následník úspěšné dvojice nezlomných miniroverů Opportunity a Spirit (druhý dnes už na definitivním odpočinku). I když údajný „revoluční objev“, který loni v prosinci vzbudil řadu spekulací, spíše jen tiše vyšuměl, stroj stále přináší celou řadu důležitých údajů.

Budoucí směřování NASA je dnes tak trochu ve hvězdách, protože kosmický výzkum je na vedlejší koleji. Realizace velkých plánů na návrat na Měsíc a lidského letu k Marsu zatím za zářivými vizemi pokulhává, ale to se může změnit.

I proto přejeme NASA alespoň ještě jednou tolik stejně úspěšných roků. A ať to příští kulaté výročí nic nepokazí.

Středisko řízení vesmírných letů (ISS) v Houstonu

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....