Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

NASA otestovala „létající talíř“, který má přistávat na Marsu

  11:11
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že úspěšně vyzkoušel nový přistávací nadzvukový modul, který tak trochu připomíná létající talíře. Je speciálně vyroben pro přistání v řídké atmosféře Marsu. Test proběhl po řadě odkladů.

Létající talíře z Marsu k nám zatím nedoletěly a tak se NASA rozhodla, že na čtvrtou planetu naší sluneční soustavy vyšle vlastní. Nebude však nad touto planetou pouze poletovat, ale umožní na ní přistát výrazně těžším nákladům než doposud, a to včetně modulů s případnými astronauty. Speciální přistávací zařízení je pracovně označované jako Low-Density Supersonic Decelerator (LDSD), což v podstatě znamená, že je to nadzvukový zpomalovací přistávací padák pro místa s nízkou hustotou atmosféry.

Aby mohl LDSD bezpečně na povrch rudé planety snést těžké náklady, má padák nového modulu průměr 33,5 metru, a je tak dvojnásobně velký proti tomu, který předloni na Mars snesl tunové vozítko Curiosity. Nevejde se tedy do žádného testovacího větrného tunelu NASA, na rozdíl od předchozích menších modelů. Proto agentura musela toto zařízení už od začátku testovat venku.

LDSD ale není jen velký padák, jeho nejdůležitější součástí je zpomalovací modul, který musí na Marsem ubrzdit náklad i sebe sama na rychlost odpovídající zhruba dvojnásobku rychlosti zvuku. Teprve poté může být vypuštěn hlavní padák.

Modul LDSD s bočními „airbagy“, které po vystřelení zvětší jeho brzdnou plochu.

Modul tak musí výrazně zvětšit svou plochu, oproti té, kterou má při vypuštění z kosmické rakety. K tomu je vybaven speciálními „airbagy“, které doslova vystřelí ve správné výšce, aby celý přistávací modul pomohly ubrzdit z rychlosti kolem 3,5 Ma (rychlost zvuku) na dva Ma. Jejich průměr je buď šest nebo osm metrů, podle hmotnosti nákladu, který tak může být až třítunový. Což je dvojnásobek současných možností.

Celý systém tak umožní přivézt na Mars větší zařízení a také šetřit raketové motory. „ NASA se snaží maximálně využít zpomalení o atmosféru, aby šetřila raketové motory a palivo pro závěrečné a přistávací manévry,“ říká úřad ve zprávě o testu.

Test nad Zemí

Atmosféra na Marsu je zhruba 100násobně tenčí než na Zemi a tak musel být současný test proveden ve vyšších vrstvách atmosféry, kde jsou podmínky obdobné. Test zařízení trval zhruba 2,5 hodiny. Nejdřív ho z vojenské základny havajského ostrova Kauai vynesl do atmosféry balon naplněný heliem.

Jednotlivé fáze testu modulu LDSD.

Příprava modulu LDSD k vypuštění na balonu, naplněným héliem. Balón je s modulem propojen kilometrovým lanem.

Modulu LDSD vynáší do vyšších vrstev atmosféry speciální balon naplněný heliem.

Po dosažení výšky 37 kilometrů nad Tichým oceánem klouzal dolů. Pak se zažehly raketové motory, které zařízení vynesly rychlostí čtyřnásobně překračující rychlost zvuku do výšky 55 kilometrů. V závěru pokusu se měl při opětovném klesání k zemi rozevřít obří padák, který měl zajistit měkké přistání disku do moře. Pouze tato fáze se nezdařila zcela podle představ expertů, protože padák se nerozevřel správně. Zařízení, které dopadlo do moře, se vydaly vyzvednout speciální týmy.

Další dva zkušební lety s novým zařízením NASA plánuje příští rok. Zkouška LDSD byla před víkendovým testem již šestkrát odložena především kvůli nepřízni počasí.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....