Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Marketingový trik nebo skutečnost: Stane se Afričan astronautem?

Výrobce deodorantů vyhlásil výherce soutěže o let do vesmíru a médii proběhla zpráva, že Afrika bude mít prvního astronauta. Marketingové triky a skutečnost však mají k sobě jako obvykle daleko. Spíše než astronaut to bude "jen" hodně vysoko letící turista.
Raketoplán LYNX

Raketoplán LYNX | foto: XCOR Aerospace

Americká společnost Lynx vybrala dvaadvacet mladých lidí z celého světa, které chce začít v roce 2015 posílat do vesmíru v miniraketoplánu. Podle toho by měla Jižní Afrika mít prvního černošského astronauta, jak hlásá firma AXE, která soutěž o letenku pořádala. Je to pravda, skutečně bude mít tento člověk nárok na titul astronauta?

Prototyp Lynx I by měli začít zkoušet příští rok, přičemž má dosáhnout výšky 62 km. Jestliže proběhnou tyto testy úspěšně, pustí v roce 2015 do provozu Lynx II s dostupem 107 km. V kosmonautice se zpravidla nedaří vytýčené termíny dodržovat, protože se vždycky vynořují nečekané problémy, které musí odborníci řešit. Nicméně to teď není důležité.
Otázka zní: co to je kosmický let? Oba typy Lynx jsou stroje pro suborbitální lety, tedy pro jakési skoky k hranicím vesmíru, přičemž jednou může pokročilejší plavidlo dosáhnout výšky 105 km a jindy 95 km. Uveze dvě štíhlé osoby – celkem 120 kg.

Kosmonaut / astronaut je když ...

Jaká jsou pravidla? Ještě než se začali vydávat do vesmíru první lidé, stanovila Mezinárodní letecká federace (FAI) pravidlo, podle něhož lze za kosmický let považovat jeden oblet Země. Tento výklad přijal i Výbor pro kosmický výzkum (COSPAR) s dovětkem, že to může být i výprava vesmírem trvající 90 minut. Dnes považuje FAI za kosmickou výpravu dosažení výšky přes 100 km. Americké vojenské letectvo je mnohem benevolentnější – stačí mu výška 50 mil, tedy 80,5 km.

Proč všechny tyhle rozpory? Ani Jurij Gagarin, který jako první člověk okusil stav beztíže, nevyhověl tehdejším předpisům FAI – neudělal celý jeden oblet Země, přistál o něco dřív. Ovšem v tehdejší euforii to nikdo neřešil. Dokonce nepřistál ve své lodi, nýbrž na padáku, což Sověti zamlčeli, a to rovněž odporovalo směrnicím FAI. Jeho výprava trvala 108 minut, takže stačilo poopravit pravidla na nezbytnost 90 minut.

Letadlem do vesmíru

Kluzák Dyna Soar měl nosit do vesmíru atomové bomby i zkoumat a ničit nepřátelské družice.

Američané zpočátku rozvažovali o dvou typech cest do kosmu: buď na letadlech řady X, anebo na raketě. Letoun X-15 dosahoval do výšky něco přes 80 km, pouze dvakrát překonal v létě 1963 hranici 100 km: Joe Walker jednou 106 km, podruhé 107,9 km. Osm pilotů dostalo od NASA odznak astronauta. Vývoj strojů této řady měl vrcholit letadlem X-20 Dyna Soar, k čemuž už nedošlo, protože cestu do kosmu zvládly rakety.

Druhou cestou byly suborbitální lety kosmických lodí Mercury na jaře a v létě 1961. Američané moc toužili po tom, aby se psalo, že na dveře do vesmíru zaklepali ve stejném roce jako Sověti, proto tyto skoky označili za kosmické lety. Gagarin obletěl Zemi 12. dubna 1961, Alan Shepard uskutečnil suborbitální skok 5. května 1961. V červenci ho následoval Virgil Grissom, ale v srpnu prožil German Titov na oběžné dráze celý den. John Glenn třikrát obletěl Zemi až na počátku roku 1962 – to je právoplatný první americký astronaut.

Pokud bychom brali americkou terminologii, změnilo by se i datum vstupu lidstva do vesmíru. Byl by to start německých raket V-2 ze základny White Sands v Novém Mexiku v USA pod vedením Wernhera von Brauna 10. května 1946, kdy poprvé překročila výšku 100 km – nikoli Sputnik v říjnu 1957, který kroužil okolo Země.

Předpokládaný průběh letu s raketoplánem Lynx

Výpravy na Lynxu II, pokud se je podaří uskutečnit, berme tedy jako výskoky k hranicím vesmíru, nikoli jako skutečné výpravy do kosmu. Kouzelné slůvko astronaut je spíše firemní reklamou, která má přitáhnout pozdější platící cestující. Jedna letenka by měla stát něco přes 100 tisíc dolarů, zatím je obtížné ji přesněji vykalkulovat.

Toto plavidlo, které vyvíjí firma XCOR Aerospace, je pouze jedním z několika projektů amerických společností, které se soustředily na tyto stroje s nadějí, že v budoucnosti budou stavět i plnohodnotné kosmické lodi. Patří do oblasti kosmické turistiky, která se rychle rozvíjí, nicméně zatím bez konkrétních úspěchů.

Autor:
  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Srážky dopravních letadel s ptáky stojí ročně 1,2 miliardy dolarů

Tyto srážky jsou nežádoucí a v každém případě nebezpečné. Záleží na tom, jakou část letadla pták zasáhne a jak byl...

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

Japonsko muselo za letu zničit novou vesmírnou raketu včetně nákladu

Japonské vesmírné agentuře JAXA se nedaří dostat do vesmírného prostoru svou zbrusu novou raketu H3. Na druhý pokus...

PODCAST: Než začneme stavět na Marsu, měli bychom vše vyzkoušet na Měsíci

Podcast Vesmírná architektura je široký pojem, zahrnující návrhy modulů pro vesmírné stanice, design vesmírných základen,...

Tajemství hvězdy u černé díry v Mléčné dráze pomohl objasnit vědec z Česka

Uprostřed naší galaxie Mléčná dráha je masivní černá díra označovaná jako Sagittarius A*. Ja tak veliká, že by v její...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...