Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Chystá se záchranný let na jižní pól. V úplné tmě a mrazu kolem -70 °C

  20:14
Teprve potřetí za 60 let existence výzkumné stanice Amundsen-Scott na jižním pólu se na ni během zimy vydá letadlo. Nezvyklý a hodně riskantní let má zachránit jednoho z členů osazenstva, který trpí zdravotními problémy.

Letoun De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter | foto: Wikipedia/CC BY-SA 2.5/Ansgar Walk

Nad jižním pólem v těchto dnech panuje tma a tuhá zima s teplotami běžně pod -60 stupňů Celsia. Přesto se nad nejjižnější kontinent a přímo nad jižní pól v příštích dnech vydá malé turbovrtulové letadlo. Cílem riskantní mise je převézt do bezpečí jednoho (nebo možná dva) z osazenstva polární stanice Amundsen-Scott, která leží zhruba sto metrů od jižního geografického pólu.

V průběhu roku na základnu přiletí letadla mnohokrát, ale za běžných okolností je během zimy - tedy od února do října - stanice prakticky dokonale odříznutá od zbytku světa. Zůstane na ní jen zhruba 50 lidí (zatímco v létě to bývá i před dvě stě), kteří dohlíží jak na samotnou stanici, tak na vědecké experimenty, které na místě běží.

Amundsen-Scottova stanice na jižním pólu, kde je umístěn i experiment BICEP2 ("mísa" na budově vpravo). Slunce na tomto snímku zastiňuje teleskop SPT (South Polar Telescope), který mimo jiné také studuje reliktní záření.

Kromě meteorologických pozorování je to třeba velký experiment na zachycování neutrin IceCube. (Na stanici je umístěn i následovník teleskopu BICEP2, který měl před několika lety - a tedy před experimentem LIGO - přesvědčivě pozorovat stopy gravitačních vln ve vesmírném záření, výsledky ovšem nebyly nakonec zcela průkazné.)

Nejde však jen o vědce, na místě jsou i lidé pracující pro firmu Lockeed Martin, která se o stanici stará. A právě jeden z nich vyžaduje lékařskou péči, která na stanici není dostupná, uvádí oficiální tiskové prohlášení. Možná dojde k evakuaci i dalšího člena osazenstva, ale vyjádření NSF v tomto ohledu není zcela jasné. Také nevíme, co se přesně stalo, a proč musí k evakuaci dojít; kvůli ochraně soukromí zúčastněných NSF nic přesného neoznámí.

Rozhodně to nebude nic banálního. Let na jižní pól je během zimy tak riskantní, že se prakticky nikdy nedělá. Když si v roce 1999 lékařka na stanici objevila v prsu nádor, musela si sama udělat biopsii, a pak si sama téměř šest měsíců ordinovat chemoterapii, dokud se polární noc nezvedla a nebylo obnoveno normální spojení.

Zimní letecká záchrana se za 60 let existence stanice uskutečnila pouze dvakrát. První případ nastal v roce 2001, kdy staniční lékař Ron Shemenski trpěl akutním zánětem slinivky. Jeho šance na přežití byly zhruba 50/50, odhadovali odborníci za mořem, ještě horší ovšem bylo, že zbytek personálu by zůstal bez lékaře.

Let proběhl bez komplikací, větší problém byl se vzletem - letadlo velmi důkladně přimrzlo k povrchu. Jeho pilot pak listu Washington Post popsal, že následný start na stále ledem obalených lyžích byl nejdelší a nejpomalejší vzlet, jaký kdy zažil. K opakování letu došlo v roce 2003, kdy se u jednoho zaměstnance objevila akutní infekce ohrožující jeho život.

Jedno v záloze

Na cestu do Antarktidy se vydají dvě letadla De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter provozované kanadskou servisní firmou Kenn Bore. Na jižní pól by se mělo vydat jen jedno. Druhé zůstane na britské základně Rothera na Adelaidině ostrově, kousek od pobřeží nejjižnějšího kontinentu, aby se případně mohlo vydat na záchrannou či pátrací misi po letadle prvním. Prostoru pro chyby mnoho není. Let na Amundsen-Scottovu stanici trvá z Rothery zhruba 10 hodin a do letadla se vejde palivo na 12 až 13 hodin.

Malé, dvoumotorové Twin Ottery byly použity už v roce 2001. Volba tehdy původně padla na letouny Hercules americké armády, které základnu zásobují běžně, ale několik faktorů jejich využití nepřálo. Menší Twin Ottery jsou schopné pracovat v nižších teplotách (až -75 °C) než herkulesy, na které může být v zimě na jižním pólu příliš velká zima. Menší letouny také logicky spotřebují méně paliva, které se na arktické základně bude muset před jeho doplněním ohřívat - v tamních teplotách se totiž mění na nepoužitelný rosol.

Letadla by se měla do Antarktidy dostat už na konci nadcházejícího víkendu, jejich postup by mělo být možné sledovat na této stránce (ani do neděle 19.6. se ovšem zatím žádné nové údaje na stránce neobjevily).

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....