Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

V kostele objevili utajenou gotickou kapli a v ní schránu s ostatky

  14:26
V nejbližších dnech očekávají historici potvrzení dalšího objevu. V kostele, jehož polohu zatím nesmíme prozradit, našli odborníci zazděný a dosud neznámý prostor, pravděpodobně z období gotiky. Kromě nápisů na zdi se tam nachází i schrána. Vědci předpokládají, že jsou v ní uloženy ostatky významné osobnosti českých dějin.
Díváte se na výstup z georadaru. Zakroužkované místo ukazuje na dosud utajenou...

Díváte se na výstup z georadaru. Zakroužkované místo ukazuje na dosud utajenou dutinu s cihlovou zazdívkou v okolním gotickém kamenném zdivu. | foto: Geo-cz

Kvůli stále probíhajícímu archeologickému průzkumu zatím nemůžeme zveřejnit přesné místo nálezu, ale pokud vše půjde podle plánu, již příští týden jej v přímém přenosu na Technet.cz spatříte sami.

Po prvním průzkumném vrtu, který potvrdil přítomnost malé dřevěné truhly a gotického lomeného oblouku, se odborníci chystají dovnitř spustit speciální minisondu, díky které bude možné přečíst i případné písemnosti, nápisy na stěnách a zjistit další detaily. 

Naše redakce bude přímo na místě a přineseme vám jak přímý video přenos ze speciální kamery, tak i obrazovou a textovou online reportáž. Podobně jste mohli loni v červnu živě sledovat objev hrobky Jana Jiřího ze Švamberka.

Kromě hrobek ještě zazděná kaple

V gotickém kostele, který patří mezi nejcennější historicko-umělecké památky v Čechách, provedli odborníci z firmy Geo-cz nejprve geofyzikální průzkum. Ten potvrdil přítomnost zazděné dutiny (snímek vidíte v záhlaví článku). 

„Při geofyzikálním průzkumu interiéru, jehož úkolem bylo posouzení objektu z hlediska statiky a případného výskytu dutin, jsme vedle funerálních prostor pod podlahou kostela objevili ještě jednu neznámou dutinu. Anomálie byla zjištěna georadarem a měřením magnetické susceptibility byla jednoznačně prokázána cihlová zazdívka v okolním gotickém kamenném zdivu,“ popisuje nález geofyzik Jiří Šindelář ze společnosti Geo-cz.

Po dohodě s památkáři technici místo navrtali a otvorem o průměru 0,5 centimetru vsunuli dovnitř první průzkumnou kameru. Více se o postupu můžete dočíst v článku Jak nahlédnout do hrobky, kterou nesmíte otevřít

Podle typického lomeného gotického oblouku, kterému se přezdívá oslí hřbet, archeologové usuzují, že i objevená kaplička je celá gotická. V prostoru se nachází také menší dřevěná schrána a nějaké papíry. „Domníváme se, že je to schránka s druhotně uloženými ostatky. V tom případě by patřily někomu obzvláště významnému, protože takto se uchovávali pouze světci, vládci a jiné významné osobnosti své doby,“ vysvětluje geofyzik Jiří Šindelář. „Papíry, možná pergamen, mohou být popsány. Vzhledem k nízkému rozlišení průzkumné kamery to však zatím nevíme jistě,“ dodává geofyzik. 

V tuto chvíli se připravuje rozšíření vrtu na zhruba dva centimetry a zavedení další průzkumné sondy, stejné jako v loňském roce při průzkumu hrobky Jana Jiřího ze Švamberka. Kamerou s rozlišením Full HD bude možné detailně prozkoumat celý prostor i předměty v něm uložené.

26. června 2018

Další podrobnosti o objevu přineseme příští týden.

Technologie nedestruktivních průzkumů

Nedestruktivní archeologický výzkum je soubor technik a metod, které slouží k vyhledávání a interpretaci archeologických pramenů bez nutnosti destruktivního zásahu do terénů. „Při měření využíváme georadaru švédské výroby a stále častěji také české přístroje vyráběné firmou GF Instruments z Brna,“ upřesňuje Šindelář.

Georadar (přesněji Ground Penetrating Radar, GPR) z vysílací antény vysílá  a následně přijímací anténou přijímá odražené elektromagnetické pulsy od různých typů fyzikálních rozhraní. Díky tomu dokáže vytvořit fyzikální obraz sledovaného prostředí. „Tato metoda má proti ostatním velkou výhodu při použití v kostele, protože není tolik náchylná na recentní rušivé vlivy, které vytváří vnitřní vybavení chrámu,“ vysvětluje geofyzik.

Permitivita

veličina vyjadřující vliv látky na elektrické pole

Kvalita a čas odrazu závisí na hloubce odrazného rozhraní, permitivitě měřeného prostředí a vzdálenosti vysílací a přijímací antény. Hloubkový dosah metody závisí na použité frekvenci antén a na permitivitě prostředí. Úspěšné použití metody je založeno na existenci rozdílných permitivit a měrných odporů jednotlivých vrstev, respektive připovrchových nehomogenit.

Příklady využití různých metod nedestruktivního průzkumu

  • Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka
  • Kostel Panny Marie, Sušice  - V roce 2015 se podařilo se zachytit základové zdivo větší stavby, západně od dnešního kostela. V interiéru byla objevena neznámá kostnice.
  • Kostel sv. Jeronýma v Sedlci, Příbram - Měřením metodou DEMP se podařilo  pod podlahou dnešního kostela zjistit relikty starší architektury. Změřené základové zdivo umožnilo hmotovou rekonstrukci gotického a románského předchůdce dnešního kostela.
  • Historické sklepy v Ústí nad Labem - Při velkém plošném archeologickém výzkumu, který předcházel výstavbě obchodního centra Forum v Ústí nad Labem byly geofyzikálně (geoelektrické metody a termometrie) zjištěny a následně minisondou prozkoumány středověké a raně novověké sklepy.
  • Historické stříbrné doly u Českých Budějovic - V rámci předstihového průzkumu v místě budoucí dálnice D3 byla různými metodami nedestruktivního výzkumu detekována větrací šachta opuštěných stříbrných dolů u Rudolfova (u Českých Budějovic). Přesná lokalizace větrací šachty a následný speleologický výzkum přinesly velmi důležitou informaci o průběhu a stavu historického důlního díla v místech, kde je poddolované území v kolizi se stavbou dálničního tělesa.

Historické stříbrné doly u Českých Budějovic

Kostel sv. Jeronýma v Sedlci. Předchozí románská podoba kostela.

Známe-li permitivity, můžeme z času příchodu odražené elektromagnetické vlny určit hloubku odrážejících rozhraní. Metoda zjišťuje subhorizontální odrazná rozhraní ve zdivu a podlaze, jejich reliéf, porušení a umožňuje indikaci přítomnosti eventuálních poruch - dutin, nehomogenních zón, inženýrských sítí apod. Výstupem jsou časové, resp. hloubkové řezy – radarogramy (jeden takový vidíte v záhlaví článku)

Na uvedené lokalitě použili průzkumníci systém antén o frekvenci 800 MHz a 250 MHz. Frekvence 800 MHz byla zvolena pro měření na stěnách. Stejnou metodou loni zkoumali i kostel v Poběžovicích.

Kromě georadaru využívá tým okolo Jiřího Šindeláře také metodu DEMP neboli dipólové elektromagnetické profilování. Vzhledem k tomu, že je náchylná na rušivé vlivy okolí (kovové části vnitřního vybavení kostela apod.), se tentokrát neuplatnila.

Lze však pomoci ní poměrně rychle získat představu o fyzikálním stavu geologického podloží a usuzovat na změny vrstev, změny vlhkosti, stupeň porušení podloží, přítomnost cizích těles v podzemí a podobně. 

Při hledání rožmberské hrobky ve Vyšším Brodě a původní hrobky Karla IV. v Katedrále svatého Víta využili geofyzici metodu termometrie. Ta je, jak už název napovídá, založená na měření teplot. Měření může probíhat jako kontaktní i bezkontaktní (IR teploměry, termokamery). „Při realizaci několika projektů v minulosti se ukázalo, že jde o rychlou a velmi levnou metodu, která může odhalit existenci větších neznámých dutin v podzemí. Vychází se z předpokladu, že větší dutiny si udržují stabilní teplotu a v období s extrémní změnou venkovních teplot ovlivňují (teplotně) své okolí,“ vysvětluje Šindelář.

Na podlaze, nad hrobkou v kostele, kdy je vrchol klenby například 80 centimetrů pod podlahou, pak lze opakovaným měřením potvrdit teplotní anomálie 1 až 1,5 stupně Celsia. V zimních mrazech je anomálie kladná, v horkém létě naopak záporná.

25. července 2018

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Vypadají jako šrot, ale posluchačům padá brada. Stoleté bedny na výstavě

Mnichovská výstava špičkových poslechových sestav má pravidelného a do prostředí moderních technologií a opulentního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Evropský dinosaurus, kterého známe z více než stovky fosilních koster

Plateosauři patří k vůbec prvním objeveným druhohorním dinosaurům, protože jejich zkameněliny byly známé již ve 30....

Muskův Neuralink dostal povolení testovat mozkové čipy na lidech

Společnost Neuralink, která vyvíjí mozkové čipy, dostala od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)...

Typický Čech není, jsme směsicí různých populací, říká genetik Pačes

Premium Existuje gen lidství? Dá se z hlediska genetiky popsat „typický Čech“? Máme v genech zapsanou délku života? I to jsme...

Největší kajman všech dob byl těžký jako autobus

Obří krokodýlovití plazi nebyli v minulosti zase až takovou výjimkou. Severoamerický pozdně křídový druh Deinosuchus...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....