Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

V kostele objevili utajenou gotickou kapli a v ní schránu s ostatky

  14:26
V nejbližších dnech očekávají historici potvrzení dalšího objevu. V kostele, jehož polohu zatím nesmíme prozradit, našli odborníci zazděný a dosud neznámý prostor, pravděpodobně z období gotiky. Kromě nápisů na zdi se tam nachází i schrána. Vědci předpokládají, že jsou v ní uloženy ostatky významné osobnosti českých dějin.
Díváte se na výstup z georadaru. Zakroužkované místo ukazuje na dosud utajenou...

Díváte se na výstup z georadaru. Zakroužkované místo ukazuje na dosud utajenou dutinu s cihlovou zazdívkou v okolním gotickém kamenném zdivu. | foto: Geo-cz

Kvůli stále probíhajícímu archeologickému průzkumu zatím nemůžeme zveřejnit přesné místo nálezu, ale pokud vše půjde podle plánu, již příští týden jej v přímém přenosu na Technet.cz spatříte sami.

Po prvním průzkumném vrtu, který potvrdil přítomnost malé dřevěné truhly a gotického lomeného oblouku, se odborníci chystají dovnitř spustit speciální minisondu, díky které bude možné přečíst i případné písemnosti, nápisy na stěnách a zjistit další detaily. 

Naše redakce bude přímo na místě a přineseme vám jak přímý video přenos ze speciální kamery, tak i obrazovou a textovou online reportáž. Podobně jste mohli loni v červnu živě sledovat objev hrobky Jana Jiřího ze Švamberka.

Kromě hrobek ještě zazděná kaple

V gotickém kostele, který patří mezi nejcennější historicko-umělecké památky v Čechách, provedli odborníci z firmy Geo-cz nejprve geofyzikální průzkum. Ten potvrdil přítomnost zazděné dutiny (snímek vidíte v záhlaví článku). 

„Při geofyzikálním průzkumu interiéru, jehož úkolem bylo posouzení objektu z hlediska statiky a případného výskytu dutin, jsme vedle funerálních prostor pod podlahou kostela objevili ještě jednu neznámou dutinu. Anomálie byla zjištěna georadarem a měřením magnetické susceptibility byla jednoznačně prokázána cihlová zazdívka v okolním gotickém kamenném zdivu,“ popisuje nález geofyzik Jiří Šindelář ze společnosti Geo-cz.

Po dohodě s památkáři technici místo navrtali a otvorem o průměru 0,5 centimetru vsunuli dovnitř první průzkumnou kameru. Více se o postupu můžete dočíst v článku Jak nahlédnout do hrobky, kterou nesmíte otevřít

Podle typického lomeného gotického oblouku, kterému se přezdívá oslí hřbet, archeologové usuzují, že i objevená kaplička je celá gotická. V prostoru se nachází také menší dřevěná schrána a nějaké papíry. „Domníváme se, že je to schránka s druhotně uloženými ostatky. V tom případě by patřily někomu obzvláště významnému, protože takto se uchovávali pouze světci, vládci a jiné významné osobnosti své doby,“ vysvětluje geofyzik Jiří Šindelář. „Papíry, možná pergamen, mohou být popsány. Vzhledem k nízkému rozlišení průzkumné kamery to však zatím nevíme jistě,“ dodává geofyzik. 

V tuto chvíli se připravuje rozšíření vrtu na zhruba dva centimetry a zavedení další průzkumné sondy, stejné jako v loňském roce při průzkumu hrobky Jana Jiřího ze Švamberka. Kamerou s rozlišením Full HD bude možné detailně prozkoumat celý prostor i předměty v něm uložené.

26. června 2018

Další podrobnosti o objevu přineseme příští týden.

Technologie nedestruktivních průzkumů

Nedestruktivní archeologický výzkum je soubor technik a metod, které slouží k vyhledávání a interpretaci archeologických pramenů bez nutnosti destruktivního zásahu do terénů. „Při měření využíváme georadaru švédské výroby a stále častěji také české přístroje vyráběné firmou GF Instruments z Brna,“ upřesňuje Šindelář.

Georadar (přesněji Ground Penetrating Radar, GPR) z vysílací antény vysílá  a následně přijímací anténou přijímá odražené elektromagnetické pulsy od různých typů fyzikálních rozhraní. Díky tomu dokáže vytvořit fyzikální obraz sledovaného prostředí. „Tato metoda má proti ostatním velkou výhodu při použití v kostele, protože není tolik náchylná na recentní rušivé vlivy, které vytváří vnitřní vybavení chrámu,“ vysvětluje geofyzik.

Permitivita

veličina vyjadřující vliv látky na elektrické pole

Kvalita a čas odrazu závisí na hloubce odrazného rozhraní, permitivitě měřeného prostředí a vzdálenosti vysílací a přijímací antény. Hloubkový dosah metody závisí na použité frekvenci antén a na permitivitě prostředí. Úspěšné použití metody je založeno na existenci rozdílných permitivit a měrných odporů jednotlivých vrstev, respektive připovrchových nehomogenit.

Příklady využití různých metod nedestruktivního průzkumu

  • Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka
  • Kostel Panny Marie, Sušice  - V roce 2015 se podařilo se zachytit základové zdivo větší stavby, západně od dnešního kostela. V interiéru byla objevena neznámá kostnice.
  • Kostel sv. Jeronýma v Sedlci, Příbram - Měřením metodou DEMP se podařilo  pod podlahou dnešního kostela zjistit relikty starší architektury. Změřené základové zdivo umožnilo hmotovou rekonstrukci gotického a románského předchůdce dnešního kostela.
  • Historické sklepy v Ústí nad Labem - Při velkém plošném archeologickém výzkumu, který předcházel výstavbě obchodního centra Forum v Ústí nad Labem byly geofyzikálně (geoelektrické metody a termometrie) zjištěny a následně minisondou prozkoumány středověké a raně novověké sklepy.
  • Historické stříbrné doly u Českých Budějovic - V rámci předstihového průzkumu v místě budoucí dálnice D3 byla různými metodami nedestruktivního výzkumu detekována větrací šachta opuštěných stříbrných dolů u Rudolfova (u Českých Budějovic). Přesná lokalizace větrací šachty a následný speleologický výzkum přinesly velmi důležitou informaci o průběhu a stavu historického důlního díla v místech, kde je poddolované území v kolizi se stavbou dálničního tělesa.

Historické stříbrné doly u Českých Budějovic

Kostel sv. Jeronýma v Sedlci. Předchozí románská podoba kostela.

Známe-li permitivity, můžeme z času příchodu odražené elektromagnetické vlny určit hloubku odrážejících rozhraní. Metoda zjišťuje subhorizontální odrazná rozhraní ve zdivu a podlaze, jejich reliéf, porušení a umožňuje indikaci přítomnosti eventuálních poruch - dutin, nehomogenních zón, inženýrských sítí apod. Výstupem jsou časové, resp. hloubkové řezy – radarogramy (jeden takový vidíte v záhlaví článku)

Na uvedené lokalitě použili průzkumníci systém antén o frekvenci 800 MHz a 250 MHz. Frekvence 800 MHz byla zvolena pro měření na stěnách. Stejnou metodou loni zkoumali i kostel v Poběžovicích.

Kromě georadaru využívá tým okolo Jiřího Šindeláře také metodu DEMP neboli dipólové elektromagnetické profilování. Vzhledem k tomu, že je náchylná na rušivé vlivy okolí (kovové části vnitřního vybavení kostela apod.), se tentokrát neuplatnila.

Lze však pomoci ní poměrně rychle získat představu o fyzikálním stavu geologického podloží a usuzovat na změny vrstev, změny vlhkosti, stupeň porušení podloží, přítomnost cizích těles v podzemí a podobně. 

Při hledání rožmberské hrobky ve Vyšším Brodě a původní hrobky Karla IV. v Katedrále svatého Víta využili geofyzici metodu termometrie. Ta je, jak už název napovídá, založená na měření teplot. Měření může probíhat jako kontaktní i bezkontaktní (IR teploměry, termokamery). „Při realizaci několika projektů v minulosti se ukázalo, že jde o rychlou a velmi levnou metodu, která může odhalit existenci větších neznámých dutin v podzemí. Vychází se z předpokladu, že větší dutiny si udržují stabilní teplotu a v období s extrémní změnou venkovních teplot ovlivňují (teplotně) své okolí,“ vysvětluje Šindelář.

Na podlaze, nad hrobkou v kostele, kdy je vrchol klenby například 80 centimetrů pod podlahou, pak lze opakovaným měřením potvrdit teplotní anomálie 1 až 1,5 stupně Celsia. V zimních mrazech je anomálie kladná, v horkém létě naopak záporná.

25. července 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....