Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

STO OBJEVŮ: Noviny slavného Pulitzera byly překvapivě bulvární

Seriál
Čteme je už přes 400 let, někteří si bez nich nedokážou představit ani den. Přestože se tištěné noviny prodávají daleko méně než dřív, patří ke klíčovým vynálezům lidstva. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Novinář a vydavatel Joseph Pulitzer je známý jako průkopník moderní bulvární žurnalistiky. | foto: koláž iDNES.cz

Malá hádanka: Kdo to byl Joseph Puli­tzer? Pokud vám to něco říká, pak zřejmě odpovíte: Muž, jehož jménem se uděluje cena těm vůbec nejlepším novinářům a novinám. A snad ještě: Dost možná nejslavnější žurnalista vůbec.

Přitom kariéra Američana, jehož židovští předci pocháze­li z ghetta v Polici na Moravě, se za ctnostnou nedá označit ani ná­hodou. Vlastně výtečně symbolizuje, čím vším noviny mohou být.

Fotogalerie

Na jedné straně jsou užitečným oknem do světa, hlídačem demokracie, zbraní proti ko­rupci a dalším společenským nešvarům. Na druhé straně ale za jistých okolností i nástrojem, který na zakáz­ku umí kosit politické i jiné konkurenty. Protože přes­ ně to Pulitzer koncem 19. století dělal.

Proslul bulvárními způsoby, ne­štítil se populismu, naku­kování do soukromí hvězd či skandalizace názorových protivníků. Byl schopen zajít ještě dál: když Pulitzera po sé­rii článků o machinacích sta­vebních firem šéf jedné z nich nazval lhářem, prchlivý redaktor vzal pistoli a střelil nactiutrhače do nohy.

Milníky žurnalistiky

Noviny jsou samozřejmě mnohem starším vynálezem, za ty vůbec první se považují Relation aller fürnemmen und gedenckwürdigen Historien, jež ve Štrasburku od roku 1605 vydával bývalý písař Johann Carolus.

Papíry vonící tiskařskou černí dokázaly od té doby mnohé: Henri de Blowitz z britských Timesů (který se narodil v českých Blovicích jako Jindřich Opper) zabránil v 19. století svými články dvěma vál­kám, Bob Woodward s Carlem Bernstei­nem z Washington Post se v 70. letech 20. století zasloužili o pád americké­ho prezidenta Nixona, další Brit Robert Fisk dokázal zkraje našeho věku to, na co byly krátké i tajné služby USA – třikrát vyhledal arciteroristu Usámu bin Ládina a pořídil s ním rozhovor.

Tři otazníky

  • NEJPRODÁVANĚJŠÍ NOVINY SVĚTA? Náklad japonského deníku Yomiuri Shimbun je 9,1 milionu výtisků.
  • NEJSTARŠÍ ČESKÉ NOVINY? Pražské poštovské noviny byly první česky psané, které vycházely pravidelně. Poprvé si je lidé četli roku 1719.
  • JAK SE LIŠÍ NOVINY? Nejen podle toho, zda jde o seriózní, či bulvární tisk. Také podle formátu. Největšímu se říká broadsheet (např. New York Times), střednímu Berliner (MF DNES), menšímu tabloid (The Sun).

Jiní jeho kolegové v průběhu času od­vážně vzdorovali totalitám, mafiánským bossům, tajným službám i bezprostřednímu válečnému nebezpečí. A přece, když je v tomto oboru dneska někdo úspěšný, řekneme si: Ten by si zasloužil Pulitzera!

Snad je to tím, že stejně jako už ně­jakou dobu nejsou černobílé samy noviny, nebyl nikdy černobílý ani svět kolem nich. Bezesporu to platí i o Pulitzerovi. Majitel listů St.Louis Post­ Dispatch nebo New York World totiž vedle diskutabilních praktik a nečistého boje s konkurenčním impériem Williama Hearsta kupodivu usiloval též o kultivaci žurna­listiky – snažil se o založení novinářské školy na univerzitě, na její zřízení věnoval dva miliony dolarů.

Bojoval za věci, které byly rozhodně ve veřejném zájmu – jako když inovátorsky poslal svou reportérku, aby v utajení rozkryla brutální zacházení s psychicky nemocnými pacienty ústavu na Blackwell’s Island.

Pulitzerovy ceny

Po všech těch letech se stal novinářskou legendou. Vypracoval se v boháče, prosa­dil se i ve vysoké politice. Zemřel roku 1911, bylo mu 64 let. Kolumbijské univerzitě v New Yor­ku odkázal velkou sumu peněz, aby s její pomocí každoročně udělovala oceně­ní nejlepším zástupcům novinářského i uměleckého řemesla.

Dnes se vyhlašuje 21 kategorií, mezi nejvýznamnější lau­reáty patří třeba spisovatelé Norman Mailer a William Faulkner, dramatik Te­nnessee Williams i spousty vynikajících žurnalistů a redakcí.

Joseph Pulitzer se snažil o založení novinářské školy na univerzitě, na její...

Joseph Pulitzer se snažil o založení novinářské školy na univerzitě, na její zřízení věnoval dva miliony dolarů.

Pulitzerova životní posedlost, papíro­vé noviny, vycházejí i 108 let po jeho smrti. Jejich vliv a počet prodaných výtisků mož­ná s nástupem internetu a elektronických médií klesají, ale zatím jsou stále schopny otevírat čtenářům okno do dalekých svě­tů, stejně jako poukazovat na nepravosti a pomáhat s odvoláváním zkorumpova­ných politiků. Pořád je o to zájem. Důkazem budiž i fakt, že čtete tento článek.

100 divů světa
Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Pět zásadních rad, které vám pomůžou přežít setkání s T. rexem

Jak lovil nejslavnější dravec dávné historie Země? Jak si hledal kořist a jak by se mu dalo uniknout?

„Sovětské Los Alamos“ vedli Němci. Vyvíjely se tu i zbraně pro vesmír

O sovětském jaderném výzkumu, jeho německých protagonistech, zrušeném programu vesmírných zbraní i tutlání havárie v...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

STO OBJEVŮ: Římská okna, ničivý déšť i český křišťál. Sklo stvořila příroda

Seriál Každý den se v něm kocháme, každý den se jím kocháme. Sklo stvořila příroda, v průběhu staletí jej také čeští skláři...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...