Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

STO OBJEVŮ: Papírové bankovky vymysleli v Číně. Evropě to trvalo

Seriál
Sto korun v podobě dvou kovových padesátikorun má téměř třicet gramů. Papírová bankovka stejné hodnoty zhruba jeden gram. Citelný rozdíl v kapse. Tak nějak se kdysi rodila myšlenka papírových peněz. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Papírové bankovky. Kde se vzaly a proč? | foto: Profimedia.cz

Jestli Marco Polo ve druhé polovině 13. století skutečně doputoval až do Číny, nebo skončil už kdesi v Turecku, nad tím badatelé vedou spory. Spatřil onu exotiku na vlastní oči, nebo v knize Milion posbíral zážitky jiných putujících kupců?

Buď jak buď, jeho cestopis Evropanům přinesl první barvitý obraz vzdáleného světa, a to z časů chána Kublaje. Včetně tehdy překvapivých informací o tamních platidlech.

Čínské cenné lístky

V českém překladu z roku 1904 Marco Polo píše: 

V tom městě Kambalu je mincovna Velkého Vladaře, a je tak zařízena, že můžeme dobře říci, že Velký Chán je opravdu důmyslný; vysvětlím vám to hned. Vězte tedy, že dává hotoviti peníze, jakž vám povím: dá vzíti kůru se stromu, který se zve moruše, a je to onen strom, jehož listí žerou červi, kteří dělají hedvábí. I vezmou tenkou vrstvu kůry, která je mezi tlustou korou a stromem, nebo chcete-li, dřevem vnitřním, a z té kůry dá zhotoviti listy jako z papíru, a jsou celé černé.

Fotogalerie

Když ty lístky jsou tak zhotoveny, dá z nich udělati malé, které platí půl malého tornesellu, jiné platí tornesello, jiné stříbrný groš benátský, jiné půl groše, jiné dva groše, jiné pět a jiné deset, jiné zlatý benátský, jiné dva, jiné tři, a tak to jde až do deseti zlatých byzantských.

A všecky ty listy jsou opatřeny pečetí Velkého Vladaře, který jich dal nadělati tolik, že všecky své poklady by jimi zaplatil. Když ty listy jsou zhotoveny, dá jimi vykonávati všecky platy, a dá je rozeslati do všech provincií a království a zemí, jež mu jsou poddány, a nikdo neodváží se jich zamítnouti pod trestem smrti.

A pravím vám, že všechny národy a země, které jsou poddány Velkému Chánovi, platí těmi penězi veškero zboží, perly, stříbro a zlato, drahé kamení, a vůbec vše; a pravím vám, že list, který se dává za deset zlatých byzantských, neváží ani tolik, co jeden.

Tři otazníky

  • NEJSTARŠÍ DOCHOVANÁ BANKOVKA? Považuje se za ni čínský papírový peníz v hodnotě 1 kuan, vydaný kolem roku 1380. Nalezen byl v roce 1888 v Pekingu při demolici starého domu.
  • ČÍNA PROTI PADĚLÁNÍ? Už ve 12. století tam měly zabránit padělání papírových peněz složité motivy a speciální barvy i papír.
  • POLYMEROVÁ BUDOUCNOST? Austrálie zavedla v roce 1988 jako první bankovky z polymeru, proti papíru mnohem odolnější a bezpečnější. Mají je též např. v Rumunsku či v Kanadě.

Když se někomu zláme nebo pokazí některý z těch lístků, jde do mincovny Velkého Vladaře, a hned se mu vymění, a dá se mu za něj jiný, krásný a nový, ale se srážkou tří ze sta.

Evropské zpoždění

Ve 13. století, o kterém Marco Polo psal, měly čínské papírové peníze za sebou už delší historii, ve světě se jim dokonce přičítá prvenství. Jejich vývoj odstartovala v 7. století dynastie Tang, i když tehdy ještě šlo spíš o dobropisy, které měly cestujícím kupcům odlehčit od těžkých pokladnic.

Skutečná papírová měna, už zaštítěná státem, je svázaná až s 11. stoletím a dynastií Song. V ní pokračoval i Marco Polem zmíněný chán Kublaj. Evropa si ještě musela počkat, ačkoli jakési papírové směnky znala. Ovšem první skutečné papírové bankovky se v Evropě objevily až v 17. století.

V roce 1661 s nimi začal stockholmský bankéř Johan Palmstruh, časem se přidala Anglie, Skotsko, Francie. Jenže tento peněžní systém s sebou nesl mnoho nejistot, a tak další země vesměs váhaly.

100 divů světa

V rakouském císařství, jehož jsme byli součástí i my, papírové peníze zavedla až roku 1762 Marie Terezie. Emitovala je Vídeňská centrální banka, proto se jim říkalo bankozettel, bankovní papír, po Česku bankocetle. Od čehož už je jen krok k naší bankovce.

Samostatná československá měna se rodila od počátku roku 1919, už v dubnu se objevila naše první papírová stokoruna. Ji i některé z dalších papírových peněz navrhl Alfons Mucha, který do jejich secesního tónu využil také portréty své manželky a dcery.

Mezi nejkrásnější bankovky dějin se – pro nás možná překvapivě – zařadila pozdější zelená československá stokoruna z roku 1961 – se slévačem a družstevnicí na líci a Hradčany na rubu. Platila do roku 1993.

Československá stokoruna z roku 1961

Československá stokoruna z roku 1961

Autoři:
  • Nejčtenější

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

Kobliha s béžovou polevou. Náš vesmír je možná konečný a docela malý

Premium Náš vesmír má podle astrofyziků tvar 3D americké koblihy a barvu kosmického latté. Pokud by byly tyto předběžné...

V Japonsku se řadí jinak než v Rusku. V Plzni ladí automatické převodovky

Automatická převodovka v autě nás už nepřekvapí. Je ale zajímavé, jak velký vliv má na celkový dojem, jaký v nás...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německé obojživelné vozidlo generály moc nenadchlo. Bylo příliš zranitelné

S obojživelným vozidlem LWS se počítalo i pro zamýšlenou invazi do Velké Británie. Jeho užitná hodnota na případném...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Člověk budoucnosti. Tušíme, jak se člověk změní za milion let?

Přirozenou cestou se může změnit barva naší kůže, rysy v obličeji a tělesné parametry. Umělou cestou může společnost...

Mrazivé noci a piloti na kyslíku. Závod balonů je jako moderní verneovka

Legendární závod vodíkových balonů Pohár Gordona Bennetta opět dokazuje, že právem nese označení nejnáročnější letecký...

STO OBJEVŮ: O dobytí mety severního pólu se přeli Peary s Cookem

Seriál Kdo byl první na jižní točně, víme. Severní pól v tom ovšem jasno nemá. Byl premiantem Robert Peary, či Frederick Cook?...

STO OBJEVŮ: Anestezie ulevila všem pacientům na operačním sále

Chirurgický zákrok byl odjakživa naplněný bolestí a člověk se jí odjakživa snažil bránit. Až v 19. století se zrodil...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...