Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

STO OBJEVŮ: Papírové bankovky vymysleli v Číně. Evropě to trvalo

Seriál
Sto korun v podobě dvou kovových padesátikorun má téměř třicet gramů. Papírová bankovka stejné hodnoty zhruba jeden gram. Citelný rozdíl v kapse. Tak nějak se kdysi rodila myšlenka papírových peněz. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Papírové bankovky. Kde se vzaly a proč?

Papírové bankovky. Kde se vzaly a proč? | foto: Profimedia.cz

Jestli Marco Polo ve druhé polovině 13. století skutečně doputoval až do Číny, nebo skončil už kdesi v Turecku, nad tím badatelé vedou spory. Spatřil onu exotiku na vlastní oči, nebo v knize Milion posbíral zážitky jiných putujících kupců?

Buď jak buď, jeho cestopis Evropanům přinesl první barvitý obraz vzdáleného světa, a to z časů chána Kublaje. Včetně tehdy překvapivých informací o tamních platidlech.

Čínské cenné lístky

V českém překladu z roku 1904 Marco Polo píše: 

V tom městě Kambalu je mincovna Velkého Vladaře, a je tak zařízena, že můžeme dobře říci, že Velký Chán je opravdu důmyslný; vysvětlím vám to hned. Vězte tedy, že dává hotoviti peníze, jakž vám povím: dá vzíti kůru se stromu, který se zve moruše, a je to onen strom, jehož listí žerou červi, kteří dělají hedvábí. I vezmou tenkou vrstvu kůry, která je mezi tlustou korou a stromem, nebo chcete-li, dřevem vnitřním, a z té kůry dá zhotoviti listy jako z papíru, a jsou celé černé.

Když ty lístky jsou tak zhotoveny, dá z nich udělati malé, které platí půl malého tornesellu, jiné platí tornesello, jiné stříbrný groš benátský, jiné půl groše, jiné dva groše, jiné pět a jiné deset, jiné zlatý benátský, jiné dva, jiné tři, a tak to jde až do deseti zlatých byzantských.

A všecky ty listy jsou opatřeny pečetí Velkého Vladaře, který jich dal nadělati tolik, že všecky své poklady by jimi zaplatil. Když ty listy jsou zhotoveny, dá jimi vykonávati všecky platy, a dá je rozeslati do všech provincií a království a zemí, jež mu jsou poddány, a nikdo neodváží se jich zamítnouti pod trestem smrti.

A pravím vám, že všechny národy a země, které jsou poddány Velkému Chánovi, platí těmi penězi veškero zboží, perly, stříbro a zlato, drahé kamení, a vůbec vše; a pravím vám, že list, který se dává za deset zlatých byzantských, neváží ani tolik, co jeden.

Tři otazníky

  • NEJSTARŠÍ DOCHOVANÁ BANKOVKA? Považuje se za ni čínský papírový peníz v hodnotě 1 kuan, vydaný kolem roku 1380. Nalezen byl v roce 1888 v Pekingu při demolici starého domu.
  • ČÍNA PROTI PADĚLÁNÍ? Už ve 12. století tam měly zabránit padělání papírových peněz složité motivy a speciální barvy i papír.
  • POLYMEROVÁ BUDOUCNOST? Austrálie zavedla v roce 1988 jako první bankovky z polymeru, proti papíru mnohem odolnější a bezpečnější. Mají je též např. v Rumunsku či v Kanadě.

Když se někomu zláme nebo pokazí některý z těch lístků, jde do mincovny Velkého Vladaře, a hned se mu vymění, a dá se mu za něj jiný, krásný a nový, ale se srážkou tří ze sta.

Evropské zpoždění

Ve 13. století, o kterém Marco Polo psal, měly čínské papírové peníze za sebou už delší historii, ve světě se jim dokonce přičítá prvenství. Jejich vývoj odstartovala v 7. století dynastie Tang, i když tehdy ještě šlo spíš o dobropisy, které měly cestujícím kupcům odlehčit od těžkých pokladnic.

Skutečná papírová měna, už zaštítěná státem, je svázaná až s 11. stoletím a dynastií Song. V ní pokračoval i Marco Polem zmíněný chán Kublaj. Evropa si ještě musela počkat, ačkoli jakési papírové směnky znala. Ovšem první skutečné papírové bankovky se v Evropě objevily až v 17. století.

V roce 1661 s nimi začal stockholmský bankéř Johan Palmstruh, časem se přidala Anglie, Skotsko, Francie. Jenže tento peněžní systém s sebou nesl mnoho nejistot, a tak další země vesměs váhaly.

100 divů světa

V rakouském císařství, jehož jsme byli součástí i my, papírové peníze zavedla až roku 1762 Marie Terezie. Emitovala je Vídeňská centrální banka, proto se jim říkalo bankozettel, bankovní papír, po Česku bankocetle. Od čehož už je jen krok k naší bankovce.

Samostatná československá měna se rodila od počátku roku 1919, už v dubnu se objevila naše první papírová stokoruna. Ji i některé z dalších papírových peněz navrhl Alfons Mucha, který do jejich secesního tónu využil také portréty své manželky a dcery.

Mezi nejkrásnější bankovky dějin se – pro nás možná překvapivě – zařadila pozdější zelená československá stokoruna z roku 1961 – se slévačem a družstevnicí na líci a Hradčany na rubu. Platila do roku 1993.

Československá stokoruna z roku 1961

Autoři:
  • Nejčtenější

Až dostaneme západní tanky, Rusové budou zase utíkat, říkají vojáci

Exkluzivně V těchto dnech se s napětím očekává rozhodnutí ve věci poskytnutí německých tanků Leopard 2 obráncům Ukrajiny, kteří...

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapitán letadla měl infarkt. Tragicky havarovalo v poli za Londýnem

Jednu z nejhorších leteckých katastrof zapříčinil infarkt kapitána letadla Trident společnosti British European...

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K čemu jsou tobolky, které marsovský rover odhazuje na povrchu Rudé planety

Těsně před vánočním svátky zanechal rover Perseverance na povrchu Marsu malý dárek. Bylo to titanové pouzdro, které...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Bouře v zrnku pepře. Jaderná fúze velmi pokročila, ale k elektrárně je daleko

Exkluzivně V pondělí 5. prosince nastal v americké národní laboratoři LLNL okamžik, který okamžitě vzbudil pozornost nejen...

Nejtěžší dinosauři ukazují limity suchozemských živočichů

O tom, že sauropodi představují největší známé po souši se pohybující tvory všech dob, není jistě žádných pochyb....

Tyranosaurus znovu překvapil, podle nových výpočtů mohl být větší a těžší

I když se nám zdá, že o dinosaurech a jejich nekorunovaném králi tyranosaurovi toho víme poměrně hodně, není tomu tak....

Krok ke spáse? Vědcům se zdařila jaderná fúze se ziskem energie, píše tisk

Americkým vědcům se poprvé podařilo provést jadernou fúzi, při které se uvolnilo více energie, než kolik bylo do reakce...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...