Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. srpna 2020 Roman

STO OBJEVŮ: Papírové bankovky vymysleli v Číně. Evropě to trvalo

Seriál aktualizováno 
Sto korun v podobě dvou kovových padesátikorun má téměř třicet gramů. Papírová bankovka stejné hodnoty zhruba jeden gram. Citelný rozdíl v kapse. Tak nějak se kdysi rodila myšlenka papírových peněz. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Papírové bankovky. Kde se vzaly a proč? | foto: Profimedia.cz

Jestli Marco Polo ve druhé polovině 13. století skutečně doputoval až do Číny, nebo skončil už kdesi v Turecku, nad tím badatelé vedou spory. Spatřil onu exotiku na vlastní oči, nebo v knize Milion posbíral zážitky jiných putujících kupců?

Buď jak buď, jeho cestopis Evropanům přinesl první barvitý obraz vzdáleného světa, a to z časů chána Kublaje. Včetně tehdy překvapivých informací o tamních platidlech.

Čínské cenné lístky

V českém překladu z roku 1904 Marco Polo píše: 

V tom městě Kambalu je mincovna Velkého Vladaře, a je tak zařízena, že můžeme dobře říci, že Velký Chán je opravdu důmyslný; vysvětlím vám to hned. Vězte tedy, že dává hotoviti peníze, jakž vám povím: dá vzíti kůru se stromu, který se zve moruše, a je to onen strom, jehož listí žerou červi, kteří dělají hedvábí. I vezmou tenkou vrstvu kůry, která je mezi tlustou korou a stromem, nebo chcete-li, dřevem vnitřním, a z té kůry dá zhotoviti listy jako z papíru, a jsou celé černé.

Fotogalerie

Když ty lístky jsou tak zhotoveny, dá z nich udělati malé, které platí půl malého tornesellu, jiné platí tornesello, jiné stříbrný groš benátský, jiné půl groše, jiné dva groše, jiné pět a jiné deset, jiné zlatý benátský, jiné dva, jiné tři, a tak to jde až do deseti zlatých byzantských.

A všecky ty listy jsou opatřeny pečetí Velkého Vladaře, který jich dal nadělati tolik, že všecky své poklady by jimi zaplatil. Když ty listy jsou zhotoveny, dá jimi vykonávati všecky platy, a dá je rozeslati do všech provincií a království a zemí, jež mu jsou poddány, a nikdo neodváží se jich zamítnouti pod trestem smrti.

A pravím vám, že všechny národy a země, které jsou poddány Velkému Chánovi, platí těmi penězi veškero zboží, perly, stříbro a zlato, drahé kamení, a vůbec vše; a pravím vám, že list, který se dává za deset zlatých byzantských, neváží ani tolik, co jeden.

Tři otazníky

  • NEJSTARŠÍ DOCHOVANÁ BANKOVKA? Považuje se za ni čínský papírový peníz v hodnotě 1 kuan, vydaný kolem roku 1380. Nalezen byl v roce 1888 v Pekingu při demolici starého domu.
  • ČÍNA PROTI PADĚLÁNÍ? Už ve 12. století tam měly zabránit padělání papírových peněz složité motivy a speciální barvy i papír.
  • POLYMEROVÁ BUDOUCNOST? Austrálie zavedla v roce 1988 jako první bankovky z polymeru, proti papíru mnohem odolnější a bezpečnější. Mají je též např. v Rumunsku či v Kanadě.

Když se někomu zláme nebo pokazí některý z těch lístků, jde do mincovny Velkého Vladaře, a hned se mu vymění, a dá se mu za něj jiný, krásný a nový, ale se srážkou tří ze sta.

Evropské zpoždění

Ve 13. století, o kterém Marco Polo psal, měly čínské papírové peníze za sebou už delší historii, ve světě se jim dokonce přičítá prvenství. Jejich vývoj odstartovala v 7. století dynastie Tang, i když tehdy ještě šlo spíš o dobropisy, které měly cestujícím kupcům odlehčit od těžkých pokladnic.

Skutečná papírová měna, už zaštítěná státem, je svázaná až s 11. stoletím a dynastií Song. V ní pokračoval i Marco Polem zmíněný chán Kublaj. Evropa si ještě musela počkat, ačkoli jakési papírové směnky znala. Ovšem první skutečné papírové bankovky se v Evropě objevily až v 17. století.

V roce 1661 s nimi začal stockholmský bankéř Johan Palmstruh, časem se přidala Anglie, Skotsko, Francie. Jenže tento peněžní systém s sebou nesl mnoho nejistot, a tak další země vesměs váhaly.

100 divů světa

V rakouském císařství, jehož jsme byli součástí i my, papírové peníze zavedla až roku 1762 Marie Terezie. Emitovala je Vídeňská centrální banka, proto se jim říkalo bankozettel, bankovní papír, po Česku bankocetle. Od čehož už je jen krok k naší bankovce.

Samostatná československá měna se rodila od počátku roku 1919, už v dubnu se objevila naše první papírová stokoruna. Ji i některé z dalších papírových peněz navrhl Alfons Mucha, který do jejich secesního tónu využil také portréty své manželky a dcery.

Mezi nejkrásnější bankovky dějin se – pro nás možná překvapivě – zařadila pozdější zelená československá stokoruna z roku 1961 – se slévačem a družstevnicí na líci a Hradčany na rubu. Platila do roku 1993.

Československá stokoruna z roku 1961

Československá stokoruna z roku 1961

Autoři:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

Svět je čím dál zelenější. Česko v současnosti míří opačným směrem

Na planetě Zemi v posledních desetiletích přibývá zeleně. Neplatí to však pro všechny státy. Česko bohužel představuje...

Dusičnan amonný zabíjel mnohokrát. Ovšem mnohem více životů zachránil

Výbuch v Bejrútu nebyl ani zdaleka jediným případem, kdy dusičnan amonný způsobil katastrofu. Některé z nich byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Televizory LG se mohou přehřívat, zkontrolujte, zda to není ten váš

U některých televizorů společnosti LG hrozí přetížení napájecího modulu, které může vést k jeho silnému přehřívání,...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

V ozónovou díru bylo lehké nevěřit. Poučení z poslední klimatické krize

Otázky kolem změn klimatu se na první pohled mohou zdát specifickým problémem současnosti. I zběžný pohled do minulosti...

Pro rizikové pacienty chřipkové vakcíny mám, další nebudou, říká lékař

Podzimu se obávám, nevím, jak se podaří vyřešit souběh běžných onemocnění a nákazy virem SARS-CoV-2, říká v rozhovoru...

Svět je čím dál zelenější. Česko v současnosti míří opačným směrem

Na planetě Zemi v posledních desetiletích přibývá zeleně. Neplatí to však pro všechny státy. Česko bohužel představuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...