Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Astronomická anomálie: Provoz obří observatoře přerušila stávka

Rekordní observatoř ALMA, která zahájila pozorování teprve letos v březnu, zažila pro astronomy nezvyklou událost. Technický personál už více než týden stávkuje. Pracovníkům vadí nízké platy a práce ve velké nadmořské výšce.
Antény teleskopu ALMA v poušti Atacama

Antény teleskopu ALMA v poušti Atacama | foto: ČTK

Letos 13. března tohoto roku se v chilských Andách slavilo. Vybraná delegace představitelů států, univerzit i vědeckých institucí (včetně našeho ministra školství Petra Fialy) oficiálně posvětila otevření unikátního zařízení, observatoře ALMA.

Ta využívá 66 antén o průměru 7, nebo 12 metrů, které se tyčí nad pouští Atacama v Chile v úctyhodné výšce přes pět tisíc metrů nad mořem. Projekt za více než 25 miliard korun (1,4 miliardy dolarů), na který přispěla i Česká republika, pozoruje vesmír ve spektru rádiových vln. Od svého spuštění poskytoval unikátní výsledky. Tedy jen do srpna. Pak astronomy zaskočila nečekaná potíž.

Jak to vidí ALMA

"Dostali jsme jen stručnou zprávu z evropského centra, že provoz je přerušen a pozorování naplánovaná na srpen neběží, protože stávkuje technický personál," říká Marian Karlický, šéf českého pracoviště (tzv. "uzlu") projektu ALMA v Astronomickém ústavu. "O mnoho více jsme tady v Čechách o situaci nevěděli, informací jsme byli zprvu stejně překvapení jako vy," dodává ještě Karlický.

Provoz byl zastaven 22. srpna. Ten den vstoupili do stávky chilští pracovníci, kteří zajišťují technický chod observatoře. Na ALMA jich pracují necelé dvě stovky a starají se o vše od úklidu a údržby po administrativu.

Stávka je motivována ekonomicky. Odbory požadují uzavření nové kolektivní smlouvy za tu, která vypršela 13. srpna letošního roku. Požadovaly zvýšení platů o 15 procent, kratší směny a další méně významné změny v pracovní smlouvě. Platy na ALMA byly podle odborů nižší než je průměr u zaměstnanců podobných mezinárodních observatoří v Chile. (Oblast je pro pozorování velmi příhodná, takže ALMA není v zemi jediná.)

Jednání vedli odboráři s americkou organizací Associated Universities Incorporated (AUI). Jde o společnost založenou americkými univerzitami, která zajišťuje chod astronomických observatoří po celém světě. ALMA financují i další země včetně České republiky, ale na smlouvách zaměstnanců všechny účastnické státy podepsané být nemohou, tak na sebe tuto povinnost vzala AUI.

AUI podle odborářů úplně odmítla jednat o zvýšení platů. Od zahájení stávky tedy observatoř zatím funguje v provizorním režimu. Vědci zpracovávají data, která dosud sesbírali a hlídají, zda jsou zařízení v pořádku. Nová pozorování však neprovádějí. Jak dlouho bude ještě stávka trvat, není zatím jasné.

Co nesvědčí člověku, svědčí astronomii

Suché vysokohorské prostředí je pro člověka skutečně velmi nehostinné. Mezi samotné anténty tak jezdí co nejméně. Astronomové i technický personál, kteří na chod stanice dohlížejí, pracují ze střediska, které je necelé tři kilometry nad hladinou moře. Přímo pod anténami se lidé obvykle pohybují s kyslíkovými maskami, nebo alespoň mohou využívat místností se zvýšeným tlakem, říká astronom Jan Palouš.

Ale pro pozorování hvězd jde o skvělé místo. Zemská atmosféra zkresluje prakticky veškeré signály, které přes ni prochází, takže čím méně je atmosféry nad pozorovacím přístrojem, tím lépe. Proto ALMA stojí v pěti kilometrech nad mořem. Na škodu přesnosti pozorování je vlhkost v ovzduší. Ale poušť Atacama je jedno z nejsušších míst na Zemi, a tak i v tomto ohledu je zařízení naprosto špičkové.

Z hlediska astronomie je tak stávka nešťastná. ALMA (celým názvem Atacama Large Millimeter Array, tedy Velká atakamská milimetrová anténní soustava) je skutečně unikátní nástroj a její pozorování mají velkou cenu. Má mnohem lepší rozlišení než stávající laboratoře podobného typu a je také velmi flexibilní. Její ohromné antény jsou totiž pohyblivé, a tak může observatoř měnit konfiguraci podle potřeb konkrétních pozorování.

První výsledky laboratoře ALMA byly skutečně zajímavé. Umožnila už vědcům prohlédnout prachovým oblakem u mladých hvězd, a pozorovat tak vznik planet, nebo kontrolovat aktivitu velmi vzdálených galaxií, a pozorovat tak nejstarší známé hvězdy ve vesmíru. Některé výsledky si můžete prohlédnout v naší obrazové galerii.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....