Kus Česka ve vesmíru. Na Kleti pojmenovali svou tisící planetku

  9:45aktualizováno  9:45
"Lovci planetek" na observatoři Kleť pojmenovali už tisící planetku. Objekt s nezáživným označením 350969 - 2003 DK13 tak od července bude celý astronomický svět moci nazývat podle historického názvu části naší země Boiohaemum.

Dráha planetky Boiohaemum, kterou na Observatoři Kleť objevili v roce 2013 | foto: Observatoř Kleť

Zhruba deset let trvalo, než dostala název planetka objevená na observatoři Kleť 27. února 2003 na snímku pořízeném 1,06m teleskopem Klenot. Od července letošního roku ji tak můžeme nazývat Boiohaemum, což je antické označení pro zemi keltského kmene Bójů.

Planetka

Planetky jsou malá kamenná, či kovová tělesa sluneční soustavy o rozměrech deset metrů až sto kilometrů. Je to vlastně "nepoužitý stavební materiál" při tvorbě velkých planet.

Obíhají po eliptických drahách kolem Slunce, převážně mezi Marsem a Jupiterem a mohou se přibližovat i k Zemi.

Výsadu navrhnout nově očíslované planetce jméno má, zjednodušeně řečeno, její objevitel či objevitelský tým, ve zvláštních případech to může být i autor výpočtu dráhy (tzv. hlavní identifikace) či přímo Mezinárodní astronomická unie.

Základní podmínky stanovují, že jméno musí mít maximálně 16 znaků, nejlépe má být jednoslovné, vyslovitelné, nesmí být příliš podobné už existujícímu jménu planetky, nebo měsíce některé z planet a nesmí být nějakým způsobem urážlivé.

Jména osob, či událostí z oboru politických a vojenských aktivit mohou být užita nejdříve 100 let po smrti osobnosti, či od události. Nedoporučují se jména po zvířecích mazlíčcích.

Pro planetky s neobvyklými typy drah jsou určeny vybrané okruhy jmen. Mytologická jména jsou určena pro blízkozemní planetky, například (433) Eros, (1221) Amor, a pro transneptunická tělesa – (20000) Varuna. Jména hrdinů trojské války jsou vyhrazena pro Trojany jako (588) Achilles či (13229) Echion, což jsou planetky v libračních bodech soustavy Slunce-Jupiter.

Pro planetky s kulatými "tisícovkovými" čísly vybírají "jubilejní" jména přímo členové CSBN, jako třeba (5000) IAU, (8000) Isaac Newton či (15000) CCD.

Zdroj: observatoř Kleť

"Antičtí Římané měli ve svých mapách dnešní region horního Podunají a oblasti kolem Vltavy označený jako Boiohaemum. Z tohoto dávného názvu vzniklo později jak latinské jméno Čech - Bohemia, tak označení dnešního Bavorska - Ba(io)varia," píše se na internetových stránkách observatoře.

Přesně spočítanou dráhu má Boiohaemum od letošního ledna. Je typickým tělesem hlavního pásu planetek a kolem Slunce oběhne po eliptické dráze za 5,28 roku. Velká poloosa dráhy je 3,03 AU. To znamená, že je od Slunce asi třikrát dále než Země.

Ve vesmíru je vepřoknedlozelo

Jméno připomínající prastarou keltskou historii našeho regionu vybrali planetce kleťští astronomové Jana Tichá, Miloš Tichý a Michal Kočer. Poté jej posoudila komise při Mezinárodní astronomické unii (IAU), složená z planetkových odborníků z celého světa. Po jejím souhlasu bylo jméno planetky Boiohaemum publikováno Mezinárodní centrálou pro dráhy planetek v Cambridge v Massachusetts v USA v celosvětovém oběžníku MPC.

Ne vždy se přitom podaří pojmenovat planetu napoprvé. Například nebylo možné pojmenování jedné z planetek Václav Havel, protože Mezinárodní astronomická unie (IAU) nepovoluje pojmenovat planetky po politicích dříve než 100 let po jejich smrti. Tým z observatoře proto planetku 204370 nazval podle nejpopulárnější postavy z Havlovy známé hry Audience Ferdinand Vaněk.

Na druhou stranu prošel pro nás možná trochu úsměvný název Vepřoknedlozelo pro planetku 350509, kterou objevili 14. ledna 2000 také na Kleti.

Kleť je podle ČTK  nejvýše položenou observatoří v Česku. Ve výšce 1 070 metrů nad mořem a má nejvíce jasných nocí, neboť se nachází nad inverzí. Na Kleti, která leží zhruba 30 kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic, je například v provozu již zmíněný teleskop Klenot s metrovým průměrem zrcadla. Po Ondřejově je to druhý největší dalekohled v Česku a největší specializovaný dalekohled na planetky a komety v Evropě.

Až do prvního září zde probíhají letní exkurze pro širokou veřejnost pod názvem ASTROLÉTO NA KLETI aneb "Asteroidy a krátery".

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Poslední fotka: Vytrvalé vozítko z Marsu poslalo statisíce snímků

Marsovské vozítko Opportunity na rudé planetě podle představ ilustrátora

Původně měla americká sonda Opportunity posílat data o rudé planetě jen 90 dní. Místo toho odsloužila celých patnáct...

ESA a NASA chtějí vyzkoušet planetární obranu a „odklonit“ asteroid

Ilustrace mise DART včetně časového harmonogramu.

Americká a evropská vesmírná agentura se rozhodly vyzkoušet, jak by mohla v případě nebezpečí vypadat planetární obrana...

Japonská sonda dorazila po letech k asteroidu, aby na něj vystřelila

Ilustrace bezpilotní kosmické sondy Hajabusa2 u  asteroidu Rjugu

Japonská sonda Hajabusa 2 letěla více než tři roky k malému asteroidu 1999 JU3 Rjugu, aby z něj nyní, v noci na pátek,...

Najdete na iDNES.cz