Nepřežila, pak přežila... Kometa ISON si s námi pohrála

  11:07aktualizováno  11:07
Průlet "komety století" ISON kolem Slunce přinesl vědcům nečekané překvapení. Nejprve se zdálo, že spektakulární kometa při průletu zanikla, tato informace se však ukázala být nepravdivou. Není ovšem stále jasné, jak velká část komety přežila a jako nebeskou podívanou nám poskytne.

Snímek (zbytku??) komety ISON po průletu kolem Slunce pořízený družicí SOHO. Na snímku je jasné, že kometa se po průletu znovu rozjasnila, v tuto chvíli není však jasné, jak dlouho bude zářit a kolik z její hmoty vlastně zbylo. | foto: NASA

Aktualizace 2.12.: Jak se zdá, kometa ISON sice přežila dobrodužnou obrátku kolem Slunce, ale ve špatném stavu. O zajímavou podívanou jsme téměř jistě přišli, zbyl z ní nejspíše jenom prach. Ale samozřejmě, u téhle komety o překvapení není nouze.

V roce 2012 objevené těleso mělo být dominantou pozemské oblohy na začátku roku 2014. Ale až poté, co zvládne bez úhony těsný průlet kolem Slunce 28. listopadu letošního roku.

Nejbližšího bodu své dráhy ke Slunci - 1,2 milionu kilometrů, tedy čtyřikrát dále, než je Měsíc od Země - kometa dosáhla 28. listopadu v 19:37 našeho času. ISON se v tu chvíli pohybovala rychlostí cca 350 kilometrů za vteřinu v prostředí s tak intenzivním zářením, že v něm podle vědců nemusela přežít. Mohlo reálně dojít k odpaření prakticky celého jádra komety.

Brzy po průletu se zdály jejich obavy potvrzené. V době, kdy mělo těleso znovu vstoupit do zorného pole teleskopů, po něm astronomové pátrali marně. Jako první o tom informoval Bernhard Fleck ze Sluneční a heliosférické observatoře SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Od něj informaci převzala na svůj Twitter i Evropská kosmická kancelář ESA.

V tu chvíli se zdálo, že vesmírné těleso ukončilo svou 5,5 milionu let trvající pouť do vnitřní oblasti sluneční soustavy. "Nevidím, že by se zpoza slunečního disku něco vynořilo," prohlásil astrofyzik Karl Battams z Námořní vědecké laboratoře ve Washingtonu při živém vysílání televize amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). "Je smutné, že to podle všeho skončilo takhle, ale o téhle kometě ještě zjistíme víc," dodal.

Zprávy o konci komety ISON (kterou jsme vydali 28. listopadu i my), byly ovšem poněkud přehnané. Jak se potvrdilo jen o desítky minut později, alespoň část kometárního jádra průlet přežila. Pozůstatek komety ovšem původně za sebou nezanechával prakticky žádnou stopu a jeho viditelný "ohon" vznikal až postupně, takže si vědci objektu nemohli na prvních snímcích všimnout.

Karl Battams na svém blogu ve čtvrtek večer našeho času napsal, že v tuto chvíli nevíme prakticky nic o tom, o co se bude dít dále:

 "Nemáme ponětí, jak velké je jádro [nového objektu], a zda vůbec existuje (objekt může tvořit jen několik fragmentů pohybujících se po stejné dráze, pozn. red.) Pokud má nějaké jádro, v tuto chvíli nedokážeme ještě říci, zda přežije. A i pokud přežije víc než několik dní, nedokážeme říci, zda bude vidět na noční obloze. A pokud bude na noční obloze vidět, v tuhle chvíle nemůžeme říci, jak jasná bude. Asi chápete, na čem jsme."

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Pentagon má novou hračku, laser vás pozná na dvě stě metrů podle srdce

Ilustrační snímek

Americká armáda bude brzy mít novou metodu identifikace lidí. K určení totožnosti už nebude potřeba otisk prstu či...

Podílel se na revolučním objevu. Teď se bojí, jak ho veřejnost přijme

Samuel Sternberg se podílel na objevu nástroje na editaci genu (CRISPR)

Geneticky modifikované děti jsou nezodpovědný, hloupý experiment, myslí si Samuel Sternberg. Americký genetik, který se...

Většinu dinosaurů jsme popsali až v novém tisíciletí, prvního před 195 lety

Nákres zubů a fragmentu spodní čelisti megalosaura, objevené roku 1797 ve...

O současnosti coby zlaté éře dinosauří paleontologie se mluví již nějaký ten rok. Je to však pravda? Skutečně prožíváme...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz