Speciální technologie bude součástí nového planetária, které se otevře 4. listopadu a nabídne klasickou projekci na vnitřní stranu kupole a také zmíněné promítání na povrch koule o průměru 1,8 metru.
Projekt nazývaný Science on a Sphere bude mít Plzeň jako první ve východní Evropě. Pracuje se snímky a daty amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Pro síť tvořenou centry Science on a Sphere dnes existuje 600 programů, z nichž dvacítku už lidé z Techmanie převádějí do češtiny.
3D globus v planetáriu |
"Nabízejí fascinující projekce střídání dne a noci, efektní snímky o tsunami či zemětřesení nebo detailní pohledy na povrchy jednotlivých planet. Ukážeme také například příběh boty plovoucí v oceánu, který vysvětluje princip oceánských proudů," vysvětlil vývojář programu 3D planetária Jakub Toman.
Budoucí planetárium bude stejně jako celé centrum Techmania silně zaměřené na zapojení návštěvníka do hry.
Lidé tak budou moci u glóbu pomocí dotykového displeje sami volit programy, které si pustí, budou moci otáčet obrazem, zastavovat ho nebo zvětšovat.
V těchto dnech byla projekční koule zavěšena na ocelová lanka v nově vybudovaném kulovitém prostoru a s technologií se seznamují zaměstnanci Techmanie.
Kromě trojrozměrných projekcí ve velké kupoli a právě instalovaného glóbu v malé kupoli se součástí 3D planetária stane i originální expozice Vesmír.
Planetárium vzniká v bývalé budově ASAP, která prošla náročnou rekonstrukcí konzultovanou s památkáři. V těchto dnech také mizí někdejší čtvrtá brána Škodovky, která bude sloužit v nové podobě už jen pro vjezd k Techmanii.