Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

„Jste zločinci.“ Rozpoznávání obličejů politiků v experimentu selhalo

Software pro rozpoznávání obličejů chybně označil obličeje 28 kongresmanů za shodné se zločinci. Experiment má poukázat na nepřipravenost této technologie pro policejní účely. Tvůrce softwaru se však hájí, že byl jen špatně nastaven.

Rozpoznávání obličejů je dnes stále dostupnější a přesnější. Ale také může být technologii svobodné společnosti hodně nebezpečnou. | foto: Profimedia.cz

Rozpoznávání obličejů je užitečná technologie, která je využívána všude možně. V mobilních telefonech nabízí alternativu čtečkám otisků prstů, Facebook již déle využívá rozpoznávání obličejů k tomu, aby automaticky navrhoval označení lidí na fotkách, a nedávno začal přidávat další funkce: například upozornění, když si někdo cizí nahraje jako profilovou fotku obličej jiného uživatele s cílem se za něj vydávat.

V obou těchto případech je využití rozpoznávání obličeje závislé na souhlasu uživatele. Tato technologie se však stále častěji a více využívá také pro policejní účely, kdy nejenže často probíhá bez vědomí lidí, ale zároveň i vyvolává otázky o její účinnosti.

Sto milionů obličejů

Už dříve vyšlo najevo, že automatické rozpoznávání obličeje je v Americe využíváno na mnohem větším měřítku, než si kdo myslel. FBI má podle zjištění přístup k databázi obličejů více než 117 milionů Američanů, což je téměř polovina dospělé populace USA. Nejde samozřejmě o databázi zločinců: lidé se tam mohou dostat jen tím, že se nechají vyfotit na řidičák.

Lze pak v reálném čase porovnávat obličeje lidí vůči této databázi, například za pomoci kamer na veřejném prostranství identifikovat účastníky demonstrace. To mimochodem není hypotetická možnost – prý k tomu došlo už v roce 2015 v Baltimoru, kdy rozpoznávání tváří police použila pro identifikaci některých účastníků protestu hnutí Black Lives Matter.

Kromě závažných obav o porušování soukromí občanů se objevují i další problémy, například přesnost. Software pro rozpoznávání obličeje totiž zdaleka nemá stoprocentní úspěšnost. A v případě policejního použití může mít případný falešně pozitivní výsledek velmi nepříjemné dopady.

Až čtyřicetiprocentní chybovost

Jak velký potenciál pro chyby zde je, ukazuje experiment americké neziskové organizace ACLU (Americký svaz pro občanské svobody), v němž software chybně označil 28 kongresmanů za zločince.

28.července 2018 v 05:03, příspěvek archivován: 30.července 2018 v 13:28

The ACLU tested out Amazon's facial recognition technology — it misidentified 28 members of Congress as criminals https://t.co/9G1iCGzLWL

V tomto pokusu srovnával fotografie 535 členů amerického Kongresu s databází 25 tisíc veřejně dostupných fotek zatčených lidí (tzv. „mugshots“), ve které však žádný z kongresmanů nebyl. ACLU přitom k tomuto experimentu použila službu pro rozpoznávání tváří Rekognition, kterou nabízí společnost Amazon a její prodej přímo cílí i na policejní útvary v USA. U některých z nich je už v aktivním nasazení.

Hned 28 falešně pozitivních výsledků je samozřejmě dost vysoké číslo. ACLU zároveň poukazuje na další znepokojivý výsledek: 40 % falešných pozitiv tvořili „nebílí“, zatímco v kongresu tvoří zástupci etnických minorit pouhých 20 %. Zdá se tedy, že software u nich hůře rozlišuje a častěji se mýlí. Na toto zkreslení se upozorňuje dlouhodobě, rozlišování obličejů opakovaně ukázalo značně nižší přesnost například u černochů. Autoři experimentu proto tvrdí, že v současné podobě není systém připraven na použití pro účely policejní identifikace.

K výsledkům je třeba podotknout důležitou věc. Amazon se proti nim ohradil s tím, že na vině je špatné nastavení služby: ACLU použila hladinu spolehlivosti 80 %, zatímco Amazon pro policejní použití doporučuje minimálně 95 %. To samozřejmě velmi významně výsledky ovlivní, konkrétně povede k mnohem více falešně pozitivním výsledkům. Klíčové je zde ovšem slovíčko „doporučuje“, nastavení vyšší hladiny spolehlivosti totiž není nijak povinné ani hlídané. ACLU přitom uvádí, že použila výchozí nastavení, pokud jej tedy policie cíleně nezmění, dostane zřejmě zmíněných 80 %.

Technologie ke kontrole občanů?

Možná je tedy hlavním ponaučením potřeba větší regulace a jasně nastavených pravidel pro používání těchto technologií. Současnou situaci někteří lidé přirovnávají k „divokému západu“, kdy neexistují téměř žádné zákony omezující policejní využití rozpoznávání obličeje nebo standardy zajišťující jejich přesnost. K jejich vzniku mohou pomoci i podobné experimenty: třem demokratům v kongresu se to, že je software označil za zločince vůbec nelíbilo a poslali šéfovi Amazonu Jeffu Bezosovi žádost o seznam všech policejních útvarů, které jeho software využívají.

Diskuze o roli této technologie (a jí podobných) je potřeba i proto, že její využívání má potenciál znatelně přetvořit společnost. Opět není potřeba zůstávat v hypotetických úvahách a stačí se jen přesunout o kus dál, do Číny. Tam se vláda novinek rychle chytla a s jejich pomocí buduje až neuvěřitelně propracovaný systém sledování, kde stačí před kamerou přejít třeba jen na červenou a hned dostanete na mobil pokutu. Zda takový systém vznikne i na Západě se teprve uvidí.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....