Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pentagon má novou hračku, laser vás pozná na dvě stě metrů podle srdce

  10:00
Americká armáda bude brzy mít novou metodu identifikace lidí. K určení totožnosti už nebude potřeba otisk prstu či rozpoznání tváře. Identitu prozradí další unikátní prvek, který navíc půjde jen těžko zakrýt či zfalšovat, a to tep srdce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco každý ví, že otisky prstů nebo oči jsou u každého člověka odlišné a tedy použitelné pro biometrickou identifikaci, u srdeční aktivity už to tak známé není. Elektrokardiogramy (EKG), tedy záznamy aktivity srdce, jsou však dostatečně unikátní na to, aby se dal na jejich základě identifikovat konkrétní člověk.

Důkazem je i fakt, že tento způsob biometrické identifikace se už nějakou dobu aktivně používá. Prodávají se například náramky Nymi, které na základě EKG identifikace umožňují odemknutí spárovaných Bluetooth zařízení. Podobná zařízení vyžadují přímý kontakt s tělem člověka, což pro potřeby armády není dostatečné, ta potřebuje identifikaci často provést na dálku.

Takovou možnost slibuje novinka s názvem „Jetson“. Používá k tomu infračervený laser, který měří velmi jemné povrchové pohyby způsobené tepem srdce (laserová vibrometrie). Současný prototyp to zvládne až na vzdálenost dvě stě metrů, přičemž je možné, že se silnějším laserem se maximální vzdálenost ještě zvýší. „Nechci tím říct, že to půjde udělat z vesmíru, ale větší vzdálenosti by měly být možné,“ říká Steward Remaly z Pentagonu.

Další výhodou Jetsona je, že tep změří i přes lehké oblečení. Například tričko a bunda měření nezabrání (zimní bunda už ano). Plusem může být oproti jiným metodám i přesnost. Zatímco otisky prstů i oči jsou pro identifikaci spolehlivější než EKG, obě tyto metody opět vyžadují blízký kontakt. Na dálku je využívána technologie rozeznávání tváří, kterou však sužují různé problémy. 

Navzdory tomu, že je značně rozšířena, se relativně často mýlí, zejména jde-li o identifikaci příslušníků etnických menšin. Ke zhoršení přesnosti ještě mohou přispět sluneční brýle nebo vousy, úplné zakrytí tváře je samozřejmě jednoduchou obranou. EKG identifikace má nabídnout přesnost celkově vyšší a už z podstaty u ní nečiní žádný rozdíl etnikum.

Hlavní nevýhoda současného prototypu je značná. Jetson totiž pro spolehlivou identifikaci vyžaduje 30 sekund soustavného zaměření na malé místo na cílovém člověku. Na pohybující se cíl tedy využitelný rozhodně nebude. Dalším problémem je samozřejmě i to, že musí být získané EKG s čím porovnávat, bude tedy potřeba vytvořit novou databázi vzorců srdečních aktivit. 

I bez velké databáze však může Jetson najít využití. Například uvidí-li průzkumný tým neznámého člověka umisťovat bombu, může jej nová „hračka“ později identifikovat, i když měl při činu zakrytou tvář.

V budoucnu by tato (nebo podobná) technologie mohla například pomoci vojákům odlišit nepřítele od spojence a snížit tak možnost přátelské palby. Možnosti jsou značné i v civilním využití. EKG identifikace by mohla vést ke snížení potřeby hesel nebo identifikačních karet. Dveře do sekce s omezeným přístupem by se zkrátka otevřely automaticky, bez potřeby nosit s sebou kartu nebo se ověřovat jiným způsobem. Jak obtížnost falšování, tak pohodlí EKG identifikace ji činí pro podobné použití atraktivní a o poznání méně invazivní než například implantace čipu pod kůži.

Výhody dálkové EKG identifikace samozřejmě přináší i další obavy o ztrátu soukromí. V současnosti je nejdiskutovanější masové sledování skrze kamery s technologií rozeznávání tváří, které je zvlášť v Číně už každodenní realitou a nabývá děsivých rozměrů. Vůbec se nevyhýbá ani Západu. V závislosti na dalším vývoji technologie může být cesta, jak se vyhnout sledování, stále těžší. Zatímco tvář se zakrýt dá, srdce už tak snadno nezamaskujeme.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....