Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Všichni jsou podezřelí. Tváře poloviny Američanů jsou v policejní databázi

Identifikace lidí pomocí technologie rozpoznávání obličejů není nic nového. Podle nové zprávy je však v USA využívána častěji a ve větším měřítku, než si kdokoliv myslel. V databázi má svůj obličej přes 117 milionů Američanů. Navíc prakticky neexistují pravidla proti zneužití.

Rozpoznávání obličejů je dnes stále dostupnější a přesnější. Ale také může být technologii svobodné společnosti hodně nebezpečnou. | foto: Profimedia.cz

Ačkoliv policie rozpoznávání tváří využívá již řadu let, existovalo jen málo informací o tom, jak často k tomu dochází a za jakých podmínek. Rok trvající pátrání týmu z Georgetown University ve Washingtonu D.C. mělo za cíl tento fakt napravit a výsledkem je 150stránková zpráva, která odhaluje řadu nových skutečností. Některých velmi překvapivých.

První z nich je rozsah této praktiky. V USA neexistuje jedna velká databáze tváří, je jich mnoho, jak na úrovni jednotlivých států, tak třeba i měst. Zároveň však také samozřejmě existují federální databáze, například u FBI, se kterou jsou často data státních policejních složek sdíleny. Ve všech těchto databázích jsou pak podle nové zprávy obsaženy data o více než 117 milionech Američanů. To je přibližně polovina všech dospělých občanů USA.

To by bylo sotva možné, kdyby byli do databází zařazováni jen zatčení, kteří jsou následně vyfotografováni (tzv. „mug shot“). Ale v nejméně 26 státech jsou mezi obličeji, které mohou policisté prohledávat, i lidé, kteří nikdy nic neudělali - jen mají řidičský průkaz. Z naprosté většiny jsou tedy v databázi tváří lidé, kteří nikdy nebyli trestně stíháni. Proti jiným databázím osob v USA je to podstatný rozdíl. V případě otisků prstů nebo vzorků DNA pochází informace z průběhu policejního vyšetřování.

Zároveň neexistují pravidla, jak s rozpoznáváním zacházet. Na federální, ani státní úrovni neexistuje zákon, který by využití rozpoznávání tváří reguloval. Není ani nutné mít podezření pro závazný zločin, natož soudní povolení. Jediná omezení tak vychází z toho, jak si je nastaví policejní sbory nebo federální agentury samy pro sebe. Z 52 úřadů, které autoři zprávy oslovili, například jen jeden výslovně zakazuje využití pro identifikaci lidí, kteří se „účastní politického, náboženského nebo jinak chráněného svobodného projevu“.

Všichni jsou podezřelí

Nedostatek regulace nahrává takovým postupům, jako je identifikace a sledování účastníků demonstrace nebo jiného shromáždění. K tomu již prý ostatně mělo dojít při protestech hnutí Black Lives Matter v Baltimoru v roce 2015. Již tehdy Alvaro Bedoya, jeden z autorů nynější zprávy, varoval, že vytváření databáze bezúhonných občanů je „jako překročení Rubikonu“ a že „dalším krokem v tomto dění je využití rozeznávání obličejů v reálném čase“.

Co by dřív znělo jako sci-fi, je už dnes realitou. Kromě prohledávání databáze „na vyžádání“ je tu totiž i možnost využít kamery na veřejných prostranstvích a obličeje kolemjdoucích identifikovat právě v reálném čase. Alespoň 5 policejních úřadů včetně velkých měst jako Chicago nebo Los Angeles podle zprávy již tento postup „využívá, pořídilo technologii, která je pro něj nutná, nebo o koupi vyjádřila zájem“.

„Náhle je možné honit člověka v ulicích v reálném čase, jen tím, že ho přidáte na seznam sledovaných,“ vysvětluje své obavy Alvaro Bedoya a dodává: „Najednou jsou všichni podezřelí.“ Název zprávy „Perpetual Line Up“ odkazuje k často používanému postupu identifikace podezřelého z řady několika figurantů - v tomto případě podle autorů systém (či spíš různé systémy) staví do řady většinu velkou část občanů a algoritmus z ní vybírá. Samozřejmě se také může mýlit - a má podle zjištění méně přesné výsledky například u černošských tváří.

Na základě těchto a mnoha dalších problémů autoři studie doporučují, aby byla provedena řada změn. Například prohledávání databáze by mělo být podmíněno konkrétním podezřením, využití fotek z řidičských průkazů by mělo být schváleno státy, které by musely informovat veřejnost, a fotografie zatčených lidí by měly být z databáze odstraněny, když se prokáže jejich nevina.

Zároveň také doporučují zákaz rozpoznávání v reálném čase kromě výjimečných situací a další omezení. V současné situaci podle Clare Garvie, dalšího z autorů zprávy, neexistuje téměř žádná kontrola. „Až na pár výjimek neexistují zákony, které omezují policejní využití této technologie, žádné standardy zajišťující její přesnost a žádné systémy, které kontrolují, zda nedochází ke zkreslení,“ říká. „Je to Divoký západ.“

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....