Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vše, co v Praze obdivujete, je odtud. Lom dal městu kámen, hrdinům úkryt

Velislav je povozník, Duchek zase lamač. Pracují kolem lomů v Nehvizdech, kousek od Prahy. Píše se 14. století. Právě odsud pochází velká část pískovce pro svatovítskou katedrálu a další pražské stavby. Zde se také ukrývali parašutisté výsadku Anthropoid a je to i místo, kde dodnes najdete překrásné zkameněliny z období druhohor.
Lom Nehvizdy v roce 2017

Lom Nehvizdy v roce 2017 | foto: Martin Hůrka

Mohutná halda, která se postupně drobnými krůčky přesouvá krajinou podél dálnice D11 v prostoru mezi obcemi Vyšehořovice, Nehvizdy a Horoušany, nevypadá z dálky nijak výjimečně. Tvoří ji odpad v podobě pískovců, břidlic a dalších jílovitých usazenin, který pochází z probíhající těžby lupků v přilehlém povrchovém jámovém dolu. 

Přivedlo nás sem očekávání nálezů druhohorních zkamenělin, které se ve zdejších lomech často nalézají. A skutečně se po chvilce hledání v pískovcích objevují otisky ulit dávných mořských tvorů. 

Z boků haldy vykukuje metr čtvereční velký, těžbou ze země vyrvaný blok zkamenělých písčitých čeřin ze dna pradávného moře. Lokalita je známa především zkamenělinami rostlin ve sladkovodních jílovcích. Těch se zde našlo více než 80 druhů. 

Zkameněliny v lomu Nehvizdy v roce 2017
Zkamenělé dřevo v lomu Nehvizdy v roce 2017
Zkamenělé dřevo v lomu Nehvizdy v roce 2017

Různé zkameněliny v lomu Nehvizdy v roce 2017. Zcela vpravo je zkamenělé a zuhelnatělé dřevo.

Nejstarší nález stop dinosaurů v Čechách?

Místní nálezy ukazují, že před nástupem moře byla zdejší krajina poseta četnými jezery, na jejichž březích rostla pestrá teplomilná flóra. V místních vyšehořovických lomech prý koncem 19. století profesor Josef Velenovský dokonce nalezl zkamenělé stopy sauropoda, obrovitého býložravého dinosaura. Kdyby to byla pravda, jednalo by se o nejstarší nález dokazující přítomnost dinosaurů v prostoru dnešních Čech. Nález však nebyl dostatečně zdokumentován a není tedy bezpečně prokázán.

Máte doma „poklad“?

Máte-li k dispozici historické fotografie, plány, dokumenty či jakékoli další materiály se vztahem k popisovanému těžebnímu regionu, obraťte se, prosím, na Oblastní muzeum Praha-východ v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi na adresu: martin.hurka@ompv.cz.

Materiály zapůjčené k okopírování budou v pořádku vráceny!

Lom ovšem neodhaluje pouze zkameněliny. Místní pískovec, dnes „odpadní“ materiál, má dlouhou historii svého využití. Je součástí celistvé oblasti v severovýchodním okolí hlavního města, která se zásadním způsobem podílela na zásobování středověké Prahy daným stavebním materiálem. 

Značná část gotických domů, kostelů a jiných staveb byla postavena právě z pískovce dovezeného z tohoto rozlehlého regionu. Další lomy byly v Zápech, Brandýse, Toušeni, atd. viz boxík Pískovec pro Prahu. 

Pískovec musel v Praze soutěžit s jiným snadno dostupným stavebním kamenem – opukou. Opuka ovládala románskou Prahu, kdežto v gotice nastal rozmach stavitelství z pískovce.

Zkameněliny v lomu v Nehvizdech. To, co vidíte jsou zkamenělé chodbičky živočichů, kteří se zavrtávaly nebo plazili po mořském dně.

Šest set domů za čtyři roky

V gotické době, především ve 14. století, nastává v Praze obrovský stavební boom. Karel IV. nechává stavět Karlův most, chrám sv. Víta a především se zběsilým tempem buduje zbrusu nové město – Nové Město pražské. Do čtyř let od založení roku 1348 bylo postaveno na 600 domů. Celkový plán počítal snad s pěti tisíci domy, což se však podařilo uskutečnit až o mnoho staletí později.

Pískovec pro Prahu

Největší kompaktní oblast, ve které se ve středověku těžil pískovec na pražské stavby, se nalézala v prostoru ležícím severovýchodně od města až k řece Labi.

Mezi hlavní místa těžby můžeme zařadit lomy v pásu táhnoucím se od Horoušan přes Zápy, Brandýs nad Labem až do Kostelce nad Labem. Těžilo se ale i blíže Prahy v okolí Hloubětína a Proseka. Tato severovýchodní oblast však nebyla jediným zdrojem. Pískovec se vozil třeba z Kamenných Žehrovic.

Řada pražských gotických staveb z pískovce se dochovala dodnes. Slouží tak jako živá ukázka nádhery města, které ve své době vévodilo střední Evropě. Písemných pramenů ze 14. století, jež by tento stavební rozmach podrobně dokumentovaly, je pomálu. 

Naprosto unikátní postavení mezi nimi zaujímají účty ze stavby svatovítské katedrály dochované z let 1372-1378. V nich se dozvídáme nejen, jakým způsobem postupovaly stavební práce týden po týdnu, ale také ze kterých lomů byl kámen dovážen. Objevují se jména užšího vedení stavby, ale i kameníků nebo prostých povozníků. Účty se shodou okolností vztahují také k v úvodu představené těžební lokalitě mezi třemi středočeskými obcemi.

Patnáct grošů za cestu

Přenesme se do druhé poloviny 14. století. Je přelom června a července 1372 a na velkou inspekční cestu po kamenolomech se společně vydávají šéf stavby katedrály „magister operis“ Petr Parléř a stavební účetní Ondřej. Postupně navštěvují lomy v Horoušanech, Zápech, Brandýse nad Labem a Kostelci nad Labem, aby zjistili stav těžby a možnosti jejího rozšíření. 

Vezmeme-li v potaz čas strávený v místech lomů a dobové dopravní možnosti, jeden den jim na celý výlet nestačí – dva či tři dny jsou pravděpodobnější. „Služebku“ si nechali vyúčtovat, a tak víme, že utratili 16 grošů. Jedou krajinou, ve které často potkávají povozy naložené nalámanými pískovcovými bloky či k nim tu a tam z lomů a lůmků doléhá ťukání kamenických kladiv. Prašné cesty jim dopřávají dostatek času pohovořit o nových událostech. 

Slavné středověké iluminace z Norimberku zobrazující širokou škálu středověkých...
Slavné středověké iluminace z Norimberku zobrazující širokou škálu středověkých...

Slavné středověké iluminace z Norimberku zobrazující širokou škálu středověkých řemesel včetně kamenictví a povoznictví. Pocházejí sice z 15. století, ale vyobrazené postupy jsou shodné s dobou popisované těžby v lomech u Nehvizd.

Opat zderazského kláštera před nedávnem daroval pro stavbu katedrály klášterní pozemky u Horoušan. Horoušanský lom oba pány očividně zaujal. O týden později se do něj vracejí. Vzdálenost Horoušan od katedrály je kolem 30 kilometrů. Cestou možná prohodí pár slov s povozníkem Velislavem. S ním se znají, vezl je i při předchozí návštěvě Horoušan. Za obě jízdy dostane odměnu 15 grošů a nějaké drobné. 

Účty ke svatovítské katedrále vyšly koncem devatenáctého století edičně tiskem.

Pro nový lom byl vyčleněn pozemek kruhového tvaru o průměru 40 loktů (tj. necelých 25 metrů). Parléř nechává vykopat příkop, který daný prostor vymezí. Na počátku těžebních prací je nejprve třeba, aby nádeníci odstranili zeminu a horní rozpraskané a sypající se vrstvy pískovce. 

Když už se dostali na vrstvu pevného kamene, povolávají vrchního lamače Duchka, aby ložisko zkontroloval a určil postup dalšího lámání. To se již v Horoušanech Vaněk, Havel, Mařík, Strnad, Vítek a další místní poddaní zderazského kláštera těší, že si v příštích měsících a letech vydělají povoznictvím nějaký ten groš. Možná již nějakou zkušenost mají.

Těžba kamene, který se ze země v daném prostoru dobýval odjakživa, skončila až kolem poloviny 20. století. Jeho oblíbenost naznačuje i 400 let starý výrok Jana z Habartic, který místní skály brání jako „klenot pěkného kamene k hradu Pražskému“.

A ještě něčím je „magický“ trojúhelník mezi obcemi Vyšehořovice, Nehvizdy a Horoušany památný. Ve starých pískovcových lomech se po svém seskoku 29. prosince 1941 nakrátko ukryli parašutisté výsadku Anthropoid, kteří 27. května 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Původní malebné kamenolomy se slujemi a jezírkem však byly v 70. a 80. letech 20. století zasypány a rekultivovány v rozsáhlý lán. Dnes už byste je tak v terénu hledali marně. Na snímcích vidíte průmyslovou těžbu lupků.

Autoři:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....