Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dosud neznámé okolí Karla IV. Historik náhodou „objevil“ jeho notáře

Budislav Havlův dosud nebyl nic víc, než jen položka v dlouhém seznamu zapomenutých jmen a osudů našich předků. Dnes už i díky náhodě víme, že působil v nejbližším okolí Karla IV.
V této věži vyšehořovické tvrze se Budislav Havlův zřejmě narodil.

V této věži vyšehořovické tvrze se Budislav Havlův zřejmě narodil. | foto: Archiv Přátelé vyšehořovické tvrze

I po sedmi stech letech je stále možné objevit nová, dosud neznámá fakta i o takovém velikánovi, jakým byl Karel IV. Přitom jeho osobnost, dvůr, způsob vládnutí a další aspekty byly dopodrobna rozebrány v mnoha publikacích a článcích. Stačí třeba, když se začnete pídit po tom, kdo postavil tvrz ve vaší obci. Přesně to udělal tým okolo historika říčanského muzea Martina Hůrky a „objevil“ Budislava Havlova z Vyšehořovic, notáře z blízkého okolí Karla IV, a prvního českého arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

Slůvko „objevil“ je v uvozovkách záměrně. Budislavova existence totiž byla historikům známá, jen se k ní až dosud nevázaly žádné podrobnější informace. Všechno, co jsme dosud věděli, se dá s trochou nadsázky shrnout do jedné věty: Budislav Havlův z Vyšehořovic působil v církevních službách.

Vyšehořovická tvrz, pohled od jihovýchodu.

Začalo to snahou o obnovení tvrze

Ve Vyšehořovicích mají unikátní středověkou tvrz. Může za to nejen nebývale dobré dochování této památky, ale rovněž celá řada objevů (archeologických, archivních či architektonických) z poslední doby, které byly učiněny v souvislosti rekonstrukčních a sanačních prací, jež se na vyšehořovické tvrzi realizují od roku 2008. Obnovu tvrze zaštiťuje spolek přespolních i místních nadšenců Přátelé vyšehořovické tvrze.

Během pátrání po dávných obyvatelích a majitelích tvrze se historikům podařil jeden z nejzajímavějších objevů. Ze středověkých listin poodhalili život nejvýraznějšího představitele rodu, který v době panování Lucemburků na českém trůně tvrz vlastnil. Jmenoval se Budislav Havlův z Vyšehořovic.

Vyšehořovická tvrz

Každý rok, první sobotu v září se zde konají historické slavnosti. Právě na nich máte šanci se dozvědět o dalších objevech, které nadšenci z řad historiků během roku udělali.

Již ze jména samotného je možné dovodit, že byl synem Havla z Vyšehořovic, nejstaršího známého člena rodu s dubovou větví v erbu. Příslušníci rodu patřili mezi nižší šlechtu, mezi panoše, kteří bývají historiografií často spojováni se službou výše postaveným pánům. Rod z Vyšehořovic patrně nebyl zcela bezvýznamným, neboť vyobrazení erbu se nalézá ve dvou nejstarších erbovních knihách (erbovnících) z českého prostředí. Obě bývají datovány ke konci 14. století a zachycují erby dvořanů českého krále.

U vyšehořovické tvrze máme to štěstí, že se nám dochovala prakticky v kompletní podobě. Můžeme tak obdivovat řadu budov z různých dob od gotiky přes renezanci až po baroko. V době Budislavova narození však na tvrzišti stála patrně ještě jen čtyřpodlažní kamenná věž, kterou před polovinou 19. století nakreslil Franz Alexander Heber. Krátce poté byla věž zbořena, aby neohrožovala pracovníky místního dvora. Budislav se narodil možná právě v horních patrech této věže. To bylo někdy před rokem 1310, tedy buď v době panování posledních Přemyslovců nebo v období zmatků před nástupem Lucemburků na český trůn.

Otec Budislava předurčil k církevní kariéře, s čímž souvisela potřeba vzdělání, na které tehdy měla faktický monopol právě církev. Vzdělání nabyl pravděpodobně v Praze. Poprvé se nám v písemných pramenech ukazuje roku 1335, tehdy se již živil jako veřejný notář.

Uměl číst a psát

Veřejný notář byl osobou, jež měla oprávnění vystavovat veřejně platné listiny (tzv. notářském instrumenty) v záležitostech soukromých osob. Následující léta opakovaně vídáme Budislavův podpis na listinách, které vyhotovil pro různé objednavatele zejména z řad církve.

Ve středověku nebylo, jako je tomu dnes, povolání notáře nutně spojeno s vysokými příjmy. Naopak. Obyčejní notáři posedávali podél cest a čekali, až je někdo osloví se žádostí o zhotovení listiny. Tito notáři se od většiny lidí někdy lišili „jen“ tím, že uměli číst a psát. I v zákoníku Karla IV. Maiestas Carolina je žehráno, že „v našem království českém notářů nebo veřejných notářů je značný počet, avšak znalost notářského umění je velmi nízká“.

Budislav Havlův však nebyl notářem průměrným či dokonce neschopným, naopak. Byl notářem elitním. Byl mužem, který kromě češtiny ovládal na vysoké úrovni minimálně latinu, tedy jazyk, ve kterém listiny sestavoval. Kromě stylistických kvalit musel mít pro výkon svého povolání schopnosti orientace v různorodé problematice od běžných sporů po složité politické situace, jejichž řešení a přenášení „na pergamen“ se osobně účastnil, přičemž nesl odpovědnost za správné pochopení jádra věci a jeho zformulování. V neposlední řadě by měl být nositelem morálních kvalit – na jeho kredit a důvěryhodnost se spoléhali ti, kteří si ho pro příslušnou práci vybrali, tím spíše pokud se jednalo o Arnošta z Pardubic či Karla IV.

Interaktivní příloha

Vedle podpisu uváděl Budislav dle notářského zvyku grafické znamení, tzv. signum, které bylo na pergamenu listiny napsáno perem. Stálo na roveň pečeti. Budislavovo signum se skládalo z latinského kříže a kolem něj umístěných jednotlivých písmem jeho jména. A právě podle signa a podpisu se historikům ze skupiny okolo vyšehořovické tvrze podařilo najít první listiny dosud neznámého „notáře z Pražského hradu“. A tím to neskončilo. Odborníci doufají, že se jim podaří najít ještě další dokumenty.

I celých 700 let (uvědomme si, jak strašlivě dlouhá doba to vzhledem k lidskému životu je) od naorzení Karla IV. i Budislava Havlova tak můžeme odhalovat překvapivé podrobnosti o jejich životě. Práce je to časově nesmírně náročná, ale díky ní nyní víme, že Budislav se záhy vypracoval na jakéhosi „dvorního“ notáře pražské kapituly (kapitula na Pražském hradě u sv. Víta). Zároveň jeho signum vidíme roku 1339 i na zakládací listině kapituly Všech svatých při královské kapli na Pražském hradě, kterou vydal moravský markrabě Karel (pozdější král a císař Karel IV.).

Kanovník na přímluvu papeže

Budislav měl blízko i k Arnoštu z Pardubic. Velice pravděpodobně se s ním znal ještě z doby, kdy se Arnošt po mnohaletém pobytu v zahraničí navrátil do Čech (1339) a začal působit u pražské kapituly, kde se záhy stal děkanem (1340). Arnošt pak Budislavových služeb užil bezprostředně poté, co byl papežem jmenován za pražského biskupa (1343). Později Arnošt Budislava nazývá „svým kaplanem spolustolovníkem“. Okolnosti nasvědčují, že Budislav byl Arnoštovi skutečně nablízku a že se skutečně jednalo o jednoho z jeho osobních kaplanů. V roce 1346 se Arnošt přimlouvá v Avignonu u papeže (papežové v letech 1309-1377 sídlili v tomto francouzském městě), aby Budislavovi bylo uděleno kanovnictví v Olomouci. Papež Klement VI. souhlasil.

Budislavovo signum.

Patrně na počátku 50. let 14. století se Budislav vzdal působení ve veřejném notariátu a rozhodl se věnovat duchovní činnosti (To, jako notář nemohl. Notáři mohli mít jen nižší svěcení, nikoliv však kněžské). Koncem 50. let působil jako farář v Telči, následně byl roku 1360 jmenován farářem u kostela sv. Valentina na Starém Městě pražském. Na Vánoce roku 1363 se stal sakristánem u sv. Víta na Pražském hradě, kde ve funkci vystřídal Jana Milíče z Kroměříže, který na svůj úřad rezignoval. Jana Milíče dnes známe jako jednoho z prvních reformních kazatelů a předchůdce Mistra Jana Husa.

Následně si Budislav zakoupil spolu se svými bratry, vyšehořovickými panoši, dům na Hradčanech. Roku 1365 k němu přikoupil ještě jeden, prakticky v sousedství ležící dům. Někdy v první polovině roku 1368 Budislav zemřel. Kdy to přesně bylo není možné zjistit. Ono i jen určení konkrétní části konkrétního roku bylo možné jen díky několika indíciím. Víme totiž, že 29. července 1368 nastoupil do úřadu míto Budislava nový sakristán. Současně v letech 1369 a 1370 oba domy na Hradčanech panoši z Vyšehořovic prodali. Mezi jmény prodávajících sourozenců však již jedno jméno chybí. Jméno Budislava Havlova z Vyšehořovic.

Autoři:

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Pozor, letadlovka! Se stotisícitunovým ocelovým kolosem se srazit nechcete

Nedávná srážka americké letadlové lodě s obchodním plavidlem dopadla celkem dobře. Nedošlo ke zraněním. Materiální škody byly zřejmě jen malé. Ne každý, kdo se pohyboval v blízkosti letadlové lodě...

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Zbraně, smrt a sklady pokladů. Zima 1945 byla v Sudetech tou nejkrutější

V minulém díle našeho miniseriálu k příležitosti osmdesátého výročí konce druhé světové války jsme si připomněli, jakou roli hrál Liberec jako centrum nacistické moci. Nyní se opět vracíme do oblasti...

Pitvy mimozemšťanů studenty učí myslet jinak a neskočit na špek, říká astrobiolog

Premium

Tomáš Petrásek jako oceňovaný vědec má dar nekonvenčního myšlení, poutavými přednáškami umí zaujmout studenty i veřejnost. Nezdráhá se vyprávět třeba o mimozemšťanech. Jak říká, pokud je vesmír...

16. března 2025

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Model messerschmittu v maďarských barvách připomíná příběh leteckého esa

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže...

15. března 2025

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46

Astronomové přehlédli supermasivní černou díru. Váží jako 600 000 Sluncí

Ve středu Velkého Magellanova mračna nejspíš sedí černá díra podobná té uprostřed naší vlastní Galaxie. Je však přibližně sedmkrát lehčí. Její přítomnost naznačuje analýza drah hvězd, které...

14. března 2025  14:02,  aktualizováno  14:02

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

14. března 2025  13:40

Zatmění Měsíce je za námi. Ve videu jej tentokrát uvidíte nejlépe

V noci na pátek byl měsíc úplňku a zároveň se postupně schovával za Zemi tak, až ho zakryl celý její stín. Plné zatmění Měsíce však začalo až krátce před osmou hodinou ranní, kdy už nebylo z našeho...

13. března 2025  17:33,  aktualizováno  14.3 8:59

Američané obnovují letiště, ze kterého startovaly bombardéry na Hirošimu

Soustava ranvejí a stojánek na tichomořském ostrově Tinian byla na konci druhé světové války největší na světě. Sloužila bombardérům B-29 Superfortress, včetně dvou strojů, které shodily atomové...

14. března 2025