Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

„Krtek“ na Marsu je prozatím zachráněný. Vrátil se pod zem

Vrtné zařízení sondy InSight nám má poskytnout vzácný pohled pod povrch Marsu, na konci října však záhadně „vylezlo“ z vyvrtaného otvoru. V pozemských poměrech bagatelní, ovšem na dálku obtížně odstranitelný problém se týmu kolem sondy nakonec podařilo vyřešit.

Pohled na sondu InSight na Marsu. Vlevo dole jsou seismometry SEIS, vpravo Krtek, ovšem na ilustraci znázorněný v hloubce, do které se zatím ani zdaleka nedostal. | foto: NASA

Nevíme, jaký byl rok 2019 pro vás, ale pro sondu InSight na Marsu byl minimálně rozporuplný. Zařízení, které se na povrch planety dostalo na konci listopadu 2018, si prvních několik měsíců plnilo své povinnosti na 100 procent, byť provoz sond na jiné planetě stále ještě není úplně rutinní záležitost. Pak se ovšem ukázaly nečekané problémy jednoho z nejdůležitějších zařízení sondy InSight, vrtného zařízení známého jako Krtek (Mole). Psali jsme o nich v našem podzimínm článku, přesto si je raději připomeňme.

Krtek, oficiálně nazývaný HP3 (název vzniklý z výrazu „Heat Flow and Physical Properties Package“), je v podstatě vibrační vrták o délce zhruba 40 centimetrů. Vznikl v Evropě, jde o nástroj postavený pod dohledem agentury ESA a jeho jádro tvoří elektromotor, který pohání kladívko, jež by mělo svými příklepy zařízení postupně dostat pod povrch. Jedním úderem by se měl posunout řádově o desetiny milimetru.

Sonda InSight v konfiguraci, jak bude pracovat na povrchu Marsu. Všimněte si roztažených solárních panelů a dosud uloženého ochranného pouzdra se seismometry.

Měl by doputovat do hloubky zhruba pěti metrů a přesně změřit teplotu marsovské horniny v různých hloubkách. To poskytne geologům spoustu informací o jejích vlastnostech a planetě samotné. Velmi podobný experiment se prováděl na Měsíci v rámci letu Apollo 15, kde se musel vrt několikrát opakovat, než se podařilo dosáhnout cílové hloubky (nakonec zhruba 2,4 metru).

Ale na Měsíci byli lidé, kteří mohli vrták přenést a začít jinde. InSight nic takového nezvládne, a tak musí být od začátku stoprocentní. Konstruktéři proto Krtek postavili jako velmi robustní zařízení s dlouhou životností, které by si mělo poradit se širokým spektrem podkladů.

V březnu 2019 se dostal do hloubky zhruba 30 centimetrů, ale tam se zastavil. Zřejmě proto, že stěny vyvrtaného otvoru nebyly dostatečně pevné. Místo hlubokého a úzkého „tunelu“ postupně vznikal důlek, ve kterém Krtek neudržel směr vrtání. Pouze ho dále rozšiřoval. Experiment se tak ocitl ve slepé uličce. Od března do října 2019 se tedy „nevrtalo“, a probíhalo pouze testování možných řešení nečekaného problému.

Nakonec bylo zvoleno jednoduché řešení: Krtka pomůže udržet v otvoru lopatka na konci robotického ramene InSight. Tření mělo pomoci „vrták“ stabilizovat a udržet na místě. Postup se osvědčil, Krtek během října pomalu zmizel pod povrchem prakticky celý. Vedení letu ho přestalo přidržovat lopatkou ramene, aby nedošlo k poškození kabelů, které z vrtáku vedou k sondě a zajišťují přenos dat. Místo toho tlačili na povrch Marsu v blízkosti vrtáku v naději, že se tlak přenese i na Krtka.

Na výsledky experimentu se nemuselo čekat dlouho. Dne 27. října NASA oznámila, že Krtek během další předem naprogramované fáze vrtání přestal postupovat vpřed, dále pod povrch, a místo toho začal couvat. Během několika desítek úderů se vrták z velké části dostal znovu zpět nad povrch.

Externí obrázek

Náprava

Situace byla velmi prekérní, ovšem zřejmě se ji podařilo do značné míry napravit. Jak ukazují nové záběry z InSight, Krtek se z velké části vrátil znovu pod povrch. Pomohl starý trik s přidržením pomocí lopatky.

Tempo postupu není vůbec nijak rychlé, ale naopak velmi opatrné – rozestupy mezi vrtáním se zvýšily ze tří marsovských dní na sedm. Mezi 7. a 14. prosincem sonda postoupila do Marsu o 65 milimetrů (připomínáme, že otvor má „cílovou“ hloubku pět metrů.) Před Vánocemi byl Krtek pod povrchem znovu již téměř celý a situace se znovu blížila bodu, kdy je nebezpečné vrták přidržovat lopatkou, aby nedošlo k poškození kabelů z něj vedoucích.

Vrtání nebude přes svátky pokračovat, tým se k němu chce vrátit až v novém roce. Až Krtek znovu zmizí pod povrchem, mají v záloze hned několik nových „triků“ s lopatkou, které chtějí vyzkoušet. Jejich základem je stále snad zmenšit odskok třením či udusáváním půdy. Podle blogového příspěvku zveřejněného 23. prosince se možná dokonce pokusí Krtka do země o několik metrů doslova zatlačit.

Dodejme, že byť vrták nyní vstupuje do půdy pod poměrně velkým úhlem, to není (nebo spíše neměl by být) žádný problém. Pod zemí by se měl bez problémů narovnat do vertikální polohy – pokud tedy Mars znovu nepřekvapí.

Riziko „vypadnutí“ Krtka z otvoru není ovšem stále nulové. Jak můžete vidět na obrázku sondy z jejího 380. dne, sonda se při práci stále občas pohybujeme směrem ven z otvoru. Je to vidět na samém konci následující animace:

Jak se dalo očekávat, příčinu samotného problému se odstranit nepodařilo. Což se dalo očekávat, protože souvisí nejspíše jednoduše s podmínkami na Marsu, které jen tak nepředěláme. Co je přesně příčinou, se NASA ani spolupracující agentury neodvažují definitivně říci. Spekulovalo se, že nejspíše půjde o souběh několika okolností, od tvrdosti horniny možná až po vliv řídké atmosféry Marsu, o jejímž možném vlivu jsme psali v minulém článku.

Vedoucí řídícího střediska Krtka Tilman Spohn ve svém blogovém příspěvku nyní ovšem odhaduje, že on osobně na základě nových informací za hlavní příčinu označuje přítomnost jemného písku v otvoru. Odhaduje, že povrch je sice pokrytý pevnou „krustou“, mohli bychom říci, ale ta má tloušťku zhruba jen 20 centimetrů. Pod ní pak leží nejspíše vrstva písku, který za určitých okolností začne zasypávat otvor rychleji, než Krtek dokáže vrtat. Vrták při každém úderu kousek odskočí vzhůru, na vzniklé místo se nasype písek, vrták při dalším úderu poodskočí o něco výše a tak dále a tak dokola.

Jediným řešením je přizpůsobit se okolnostem a pracovat tak, aby nehrozilo, že zařízení z otvoru zcela vypadne. Protože neexistuje způsob, jak ho dostat zpátky, znamenalo by to konec jeho působení, a sonda InSight by nesplnila jeden ze svých zcela základních cílů.

Mars je příliš daleko na to, aby se Krtek dal ovládat v reálném čase, zpoždění signálu se pohybuje od tří do 22 minut podle toho, v jakém vzájemném postavení naše planety jsou. (Když jsme v nejvzdálenějším bodě od sebe, komunikaci ještě komplikuje Slunce, které je doslova v cestě.) Zařízení se tedy například může programovat na kratší pracovní cykly s menším počtem úderů (možná méně údery za minutu?), aby se nestalo, že z díry zcela „vyskočí“. Inženýři a technici, kteří mají sondu na starosti, si tedy i po Vánocích rozhodně budou mít s čím hrát.

Autor:
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

Pozoruhodný projekt polského lehkého bitevníku Skorpion se neujal

V letech 1987 až 1995 se v Polsku pracovalo na projektu lehkého bitevního letounu PZL-230 Skorpion. Neortodoxní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte historii československého letectva a jeho letadla?

Svého času se 17. září slavil Den československého letectva. Své znalosti z historie této složky československé armády...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Největší známý dinosaurus žil možná v Indii, říká odborná vědecká práce

O záhadném obřím sauropodním dinosaurovi pojmenovaném Bruhathkayosaurus matleyi bylo diskutováno již mnohokrát, zejména...

Vědci identifikovali patrně nejhorší den v dějinách života na Zemi

O katastrofě na konci křídy se většinou mluví poněkud opatrně jako o ekologické katastrofě velkého rozsahu, která měla...

Kdysi to bylo sci-fi, nyní jsou tyto technologie i v naší realitě

Není tajemstvím, že rané sci-fi mělo obrovský vliv na vývoj technologií v reálném světě. Futuristické sci-fi vynálezy...

Zemi obývá 20 biliard mravenců, na každého člověka připadá 2,5 milionu

Mravence můžeme potkat na každém kroku. Vědci nyní zkoušeli za pomoci různých dat ze všech kontinentů kvalifikovaně...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...