Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

„Krtek“ na Marsu je prozatím zachráněný. Vrátil se pod zem

Vrtné zařízení sondy InSight nám má poskytnout vzácný pohled pod povrch Marsu, na konci října však záhadně „vylezlo“ z vyvrtaného otvoru. V pozemských poměrech bagatelní, ovšem na dálku obtížně odstranitelný problém se týmu kolem sondy nakonec podařilo vyřešit.

Pohled na sondu InSight na Marsu. Vlevo dole jsou seismometry SEIS, vpravo Krtek, ovšem na ilustraci znázorněný v hloubce, do které se zatím ani zdaleka nedostal. | foto: NASA

Nevíme, jaký byl rok 2019 pro vás, ale pro sondu InSight na Marsu byl minimálně rozporuplný. Zařízení, které se na povrch planety dostalo na konci listopadu 2018, si prvních několik měsíců plnilo své povinnosti na 100 procent, byť provoz sond na jiné planetě stále ještě není úplně rutinní záležitost. Pak se ovšem ukázaly nečekané problémy jednoho z nejdůležitějších zařízení sondy InSight, vrtného zařízení známého jako Krtek (Mole). Psali jsme o nich v našem podzimínm článku, přesto si je raději připomeňme.

Krtek, oficiálně nazývaný HP3 (název vzniklý z výrazu „Heat Flow and Physical Properties Package“), je v podstatě vibrační vrták o délce zhruba 40 centimetrů. Vznikl v Evropě, jde o nástroj postavený pod dohledem agentury ESA a jeho jádro tvoří elektromotor, který pohání kladívko, jež by mělo svými příklepy zařízení postupně dostat pod povrch. Jedním úderem by se měl posunout řádově o desetiny milimetru.

Sonda InSight v konfiguraci, jak bude pracovat na povrchu Marsu. Všimněte si roztažených solárních panelů a dosud uloženého ochranného pouzdra se seismometry.

Měl by doputovat do hloubky zhruba pěti metrů a přesně změřit teplotu marsovské horniny v různých hloubkách. To poskytne geologům spoustu informací o jejích vlastnostech a planetě samotné. Velmi podobný experiment se prováděl na Měsíci v rámci letu Apollo 15, kde se musel vrt několikrát opakovat, než se podařilo dosáhnout cílové hloubky (nakonec zhruba 2,4 metru).

Ale na Měsíci byli lidé, kteří mohli vrták přenést a začít jinde. InSight nic takového nezvládne, a tak musí být od začátku stoprocentní. Konstruktéři proto Krtek postavili jako velmi robustní zařízení s dlouhou životností, které by si mělo poradit se širokým spektrem podkladů.

V březnu 2019 se dostal do hloubky zhruba 30 centimetrů, ale tam se zastavil. Zřejmě proto, že stěny vyvrtaného otvoru nebyly dostatečně pevné. Místo hlubokého a úzkého „tunelu“ postupně vznikal důlek, ve kterém Krtek neudržel směr vrtání. Pouze ho dále rozšiřoval. Experiment se tak ocitl ve slepé uličce. Od března do října 2019 se tedy „nevrtalo“, a probíhalo pouze testování možných řešení nečekaného problému.

Nakonec bylo zvoleno jednoduché řešení: Krtka pomůže udržet v otvoru lopatka na konci robotického ramene InSight. Tření mělo pomoci „vrták“ stabilizovat a udržet na místě. Postup se osvědčil, Krtek během října pomalu zmizel pod povrchem prakticky celý. Vedení letu ho přestalo přidržovat lopatkou ramene, aby nedošlo k poškození kabelů, které z vrtáku vedou k sondě a zajišťují přenos dat. Místo toho tlačili na povrch Marsu v blízkosti vrtáku v naději, že se tlak přenese i na Krtka.

Na výsledky experimentu se nemuselo čekat dlouho. Dne 27. října NASA oznámila, že Krtek během další předem naprogramované fáze vrtání přestal postupovat vpřed, dále pod povrch, a místo toho začal couvat. Během několika desítek úderů se vrták z velké části dostal znovu zpět nad povrch.

Externí obrázek

Náprava

Situace byla velmi prekérní, ovšem zřejmě se ji podařilo do značné míry napravit. Jak ukazují nové záběry z InSight, Krtek se z velké části vrátil znovu pod povrch. Pomohl starý trik s přidržením pomocí lopatky.

Tempo postupu není vůbec nijak rychlé, ale naopak velmi opatrné – rozestupy mezi vrtáním se zvýšily ze tří marsovských dní na sedm. Mezi 7. a 14. prosincem sonda postoupila do Marsu o 65 milimetrů (připomínáme, že otvor má „cílovou“ hloubku pět metrů.) Před Vánocemi byl Krtek pod povrchem znovu již téměř celý a situace se znovu blížila bodu, kdy je nebezpečné vrták přidržovat lopatkou, aby nedošlo k poškození kabelů z něj vedoucích.

Vrtání nebude přes svátky pokračovat, tým se k němu chce vrátit až v novém roce. Až Krtek znovu zmizí pod povrchem, mají v záloze hned několik nových „triků“ s lopatkou, které chtějí vyzkoušet. Jejich základem je stále snad zmenšit odskok třením či udusáváním půdy. Podle blogového příspěvku zveřejněného 23. prosince se možná dokonce pokusí Krtka do země o několik metrů doslova zatlačit.

Dodejme, že byť vrták nyní vstupuje do půdy pod poměrně velkým úhlem, to není (nebo spíše neměl by být) žádný problém. Pod zemí by se měl bez problémů narovnat do vertikální polohy – pokud tedy Mars znovu nepřekvapí.

Riziko „vypadnutí“ Krtka z otvoru není ovšem stále nulové. Jak můžete vidět na obrázku sondy z jejího 380. dne, sonda se při práci stále občas pohybujeme směrem ven z otvoru. Je to vidět na samém konci následující animace:

Jak se dalo očekávat, příčinu samotného problému se odstranit nepodařilo. Což se dalo očekávat, protože souvisí nejspíše jednoduše s podmínkami na Marsu, které jen tak nepředěláme. Co je přesně příčinou, se NASA ani spolupracující agentury neodvažují definitivně říci. Spekulovalo se, že nejspíše půjde o souběh několika okolností, od tvrdosti horniny možná až po vliv řídké atmosféry Marsu, o jejímž možném vlivu jsme psali v minulém článku.

Vedoucí řídícího střediska Krtka Tilman Spohn ve svém blogovém příspěvku nyní ovšem odhaduje, že on osobně na základě nových informací za hlavní příčinu označuje přítomnost jemného písku v otvoru. Odhaduje, že povrch je sice pokrytý pevnou „krustou“, mohli bychom říci, ale ta má tloušťku zhruba jen 20 centimetrů. Pod ní pak leží nejspíše vrstva písku, který za určitých okolností začne zasypávat otvor rychleji, než Krtek dokáže vrtat. Vrták při každém úderu kousek odskočí vzhůru, na vzniklé místo se nasype písek, vrták při dalším úderu poodskočí o něco výše a tak dále a tak dokola.

Jediným řešením je přizpůsobit se okolnostem a pracovat tak, aby nehrozilo, že zařízení z otvoru zcela vypadne. Protože neexistuje způsob, jak ho dostat zpátky, znamenalo by to konec jeho působení, a sonda InSight by nesplnila jeden ze svých zcela základních cílů.

Mars je příliš daleko na to, aby se Krtek dal ovládat v reálném čase, zpoždění signálu se pohybuje od tří do 22 minut podle toho, v jakém vzájemném postavení naše planety jsou. (Když jsme v nejvzdálenějším bodě od sebe, komunikaci ještě komplikuje Slunce, které je doslova v cestě.) Zařízení se tedy například může programovat na kratší pracovní cykly s menším počtem úderů (možná méně údery za minutu?), aby se nestalo, že z díry zcela „vyskočí“. Inženýři a technici, kteří mají sondu na starosti, si tedy i po Vánocích rozhodně budou mít s čím hrát.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....