Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Stačí za pět sekund naskákat bakterie na spadlý chleba? Ano i ne

Pro většinu na zem spadlých potravin se neváháme ohnout. Ale lepší je pokušení nepodlehnout. Ani rychlá reakce totiž nezabrání bakteriím ze země, aby se s dalším soustem nepřidaly k naší už tak bohaté mikroflóře.

Krajíc by se dal ještě zachránit, na zemi úplně není. | foto: Profimedia.cz

Ne všechna pravidla, která nám zjednodušují život, jsou přesná. Jedno takové si říká pravidlo "pěti sekund". Přišlo z Ameriky, ale pomalu zapouští kořínky i v Česku. Říká přibližně toto: jídlo na zem spadlé lze do pěti sekund zvednout a (po ometení) bezpečně sníst, protože bakterie se na něj tak rychle nedostanou.

Neúspěch jinak chytlavého pravidla v praxi lze vysvětlit tím, že bakterie se vozí zdarma. Jistě, s rychlostí přiměřenou svým rozměrům se dokážou pohybovat i samy, ale to nehraje roli. Na jídlo se nalepí ihned při kontaktu, nebo se na něj dostanou až po velmi dlouhé době. Nezáleží na čase, ale na povrchu, na který kus jídla dopadne. Pokud bude plný bakterií, máte smůlu.

"Tomu alespoň věří mikrobiologové," říká Vladimír Špelina ze Státního zdravotního ústavu a vysvětluje: "Při běžných mikrobiologických odběrech, například v rámci hygienických kontrol, se totiž provádí stěr nebo odběry obtiskem v řádu sekund. Myslím, že to ani pět sekund nebývá." Ale jak dokládá praxe, kontroly nedopadají vždy jenom negativně. Ke smůle pravidla pěti sekund a naštěstí pro nás všechny ostatní.

Středoškolačka a bakterie

O neúčinnosti pravidla máme poměrně přesvědčivé důkazy. Otázce byla věnována i značná vědecká pozornost. Zřejmě proto, že ji lze ověřit poměrně levně a jednoduše a přitom je dosti rozšířená. A za výzkum bylo dokonce uděleno i jedno významné ocenění: "Antinobelovka". Tedy pravidelně udělovaná Ig Nobelova cena, o které jsme psali zde nebo zde.

Získala ji Jillian Clarkeová v roce 2004, tehdy ještě studentka střední školy ze státu Illinois. Budoucí laureátka se otázce věnovala během letní studijní školy na tamní státní univerzitě. Pod dohledem mentorů připravila několika pokusů, které zjišťovaly, jak se bakterie přenáší na upuštěné jídlo.

Vybrala několik různých pokusných ploch a povrchů o ploše 6,5 cm² po veřejných prostorách univerzity a sledovala míru kontaminace pokusně odhozených vzorků. Ukázalo se, že bakterií se skutečně na jídle uchytilo mizivě málo. Málem se je výzkumníkům nepodařilo detekovat.

Nešlo však o čas. Chodby, chodníky Illinoiské univerzity, kde pokus probíhal, bakteriím nesvědčí, a tak nebylo co přenášet. Když Clarkeová s kolegy v laboratoři uměle kontaminovala keramické dlažky jako ukázku podlahového materiálu, zvednout jídlo do pěti sekund bylo k ničemu. Bakterie se na jídlo stejně dostaly.

V roce 2006 se pak na přenos bakterií důkladně podívali už opravdoví mikrobiologové s dokončeným vysokoškolským vzděláním. Práce vědců z univerzity v Clemsonu (dostupná zdarma zde) přesvědčivě ukázala, že při pádu na zem na nějaké sekundě sem či tam opravdu nezáleží. Rozdíl v míře kontaminace je možné sledovat až po několika hodinách. A také záleží na povrchu. Hladké dlaždičky jsou pro rychlý přenos mikrobů mnohem vhodnější než chlupatý koberec.

Podobných výsledků dosáhli i svými poněkud pochybnějšími metodami členové štábu seriálu Bořiči mýtů (Mythbusters). Rozdíl mezi množstvím bakterií přenesených po dvou nebo šesti sekundách byl mizivý.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....