Čína staví nový teleskop. S anténou o průměru půl kilometru

aktualizováno 
Ve vápencovém pohoří v Číně byla zahájena stavba největšího rádiového teleskopu na světě. Do krajiny zapuštěný "talíř" o průměru pět set metrů přinese kromě rekordních rozměrů také nové technické vymoženosti. A bude mimo jiné hledat i mimozemské civilizace.

Vizualizace antény FAST po zprovoznění v roce 2016 | foto: RENDONG NAN et al.

Anténa Arecibo v Portoriku není žádný drobeček. Tvoří ji "parabola" zapuštěná do prohlubně v zemi o průměru 305 metrů. Při pohledu z vesmíru vypadá spíše jako hříčka přírody než dílo člověka. Přesto ale Arecibo za několik let spadne do druhé ligy. Do ringu totiž vstupuje Čína a jak je jejím zvykem, tak ve velkém stylu.

K čemu jsou astronomům rádia?

Radioteleskopie je obor, který využívá okna v naší atmosféře. Kromě viditelného světla právě jen rádiové vlny dobře procházejí ovzduším Země. I v téhle oblasti nám má vesmír co říct.

Z rádiového spektra například pochází slavný důkaz o existenci gravitačních vln, a to díky dvěma neutronových hvězdám, které obíhají dráhu velmi blízko sebe. Vědci u nich dokázali naměřit změny dráhy, které nejlépe vysvětluje zpomalování hvězd v důsledku vysílání gravitačních vln. Za tento objev učiněný na teleskopu Arecibo byla udělena Nobelova cena.

Záliba astronomů v krasech

V březnu tohoto roku zahájila nejlidnatější země světa práce na stavbě své vlastní obdoby podobného zařízení: jen většího. Teleskop pojmenovaný FAST (anglická zkratka výrazu "Pětisetmetrový sférický teleskop") vzniká v odlehlém pohoří zhruba na jihozápadě Číny v provincii Kuej-Čou.

Jak je patrné z názvu, latinskoamerickou konkurenci (provozovanou institucemi z USA) chce přebít především rozměry, ale nejen jimi. Můžete se přesvědčit sami: čínští vědci zveřejnili poměrně podrobný popis projektu prozatím na serveru arXiv (článek je dostupný zde, stačí vpravo vybrat možnost zobrazit PDF).

Anténa teleskopu FAST bude mít o dvě třetiny větší průměr než Arecibo, základní koncept je ovšem velmi podobný. Pro oba teleskopy si autoři vybrali oblast vápencových krasů, ve kterých krajina nabízí dostatek velkých prohlubní. Místo pro Fast vybrali čínští vědci na základě satelitního snímkovaní ze zhruba čtyř set vyhovujících lokalit.

Trojrozměrné zobrazení antény FAST v reliéefu krajiny po dokončení všech prací

Trojrozměrné zobrazení antény FAST v reliéfu krajiny po dokončení všech prací

Oblast nabízí vhodné podmínky pro stavbu (tedy dost velkou "jámu") a leží v seizmicky klidné oblasti, kde nehrozí zemětřesení. Je také poměrně daleko od velkých sídel, takže příjem rádiového signálu by neměla rušit různá lidská zařízení. K tomu přispějí i vápencové stěny kolem vybrané lokality, které zafungují jako účinné stínění.

I když je místo rádiově klidné, neznamená to, že by nebylo vůbec osídleno. Na plánovaném místě výstavby byla malá vesnice se zhruba 80 obyvateli. Všichni byli příslušníky jedné rodiny, která žila v podstatě tradičním způsobem života. Čínské úřady přesunuly vesničany do 60 kilometrů vzdáleného města.

Skládačka z tisíců dílů

Ani pečlivě vybrané místo se neobjede bez úprav terénu. Celkem ovšem dělníci přesunou jen zhruba milion metrů krychlových půdy (asi sto tisíc nákladních vozů), aby vyrovnali nerovnosti terénu, což není vlastně tak velké množství. Objem materiálu Cheopsovy pyramidy je více než dvaapůlkrát větší. Na upravené ploše pak dělníci postaví konstrukci pro zhruba 4 400 hliníkových dílů, ze kterých se složí samotný teleskop. Připraven k provozu by měl být v roce 2016.

Prototyp jednoho ze 4400 hliníkových panelů teleskopu FAST

Prototyp jednoho ze 4 400 hliníkových panelů teleskopu FAST

Na rozdíl od Areciba budou jednotlivé díly teleskopu pohyblivé. V praxi to znamená, že anténa může měnit tvar a tím i své vlastnosti. Nastavením jednotlivých panelů tak lze vytvářet uvnitř ohromného "talíře" antény s průměrem menším o sto nebo dvě stě metrů. Na první pohled je to možná nelogické, ale ve skutečnosti tento prvek výrazně zlepšuje možnosti využití antény. Tímto způsobem lze totiž pozorovat i ty části oblohy, na které by anténa pevně zapuštěná do země "neviděla".

Technologický pokrok daný tím, že FAST vzniká nyní, také mimo jiné umožní provést v jediné chvíli více než dvakrát tolik měření než Arecibo (19 proti 7).

Bude hledat i mimozemšťany

Malý demonstrační projekt antény FAST v oblasti Mi-jün nedaleko Pekingu

Malý demonstrační projekt antény FAST v oblasti Mi-jün nedaleko Pekingu

Vědecké priority projektu jsou jasné. Budou se soustřeďovat do značné míry na jevy, které nelze pozorovat v jiných oblastech záření (tedy například v rozsahu viditelného světla). Dá se tak čekat, že objeví tisíce nových galaxií, které prozrazuje jenom slabý rádiový signál vodíkového plynu.

Objevů bude patrně ještě mnohem více. V radioteleskopii platí, že největší přístroje mají na svědomí také největší díl zajímavých pozorování. Zachytí i ty signály, které jsou ostatní přístroje příliš slabé.

FAST se podle již uzavřených dohod také zapojí do projektu hledání mimozemských civilizací. Zařízení by mohlo signál, jaký dnes vydává Arecibo, identifikovat zhruba na vzdálenost tisíce světelných let. V jeho dosahu je zhruba pět tisíc hvězd podobných Slunci, odhadl pro časopis NewScientist Seth Shostak ze SETI Institute. Tato instituce organizuje projekt hledání jiných inteligentních bytostí.

Místo stavby satelitu FAST. Postup stavebních prací není ani při velkém zvětšení na satelitních snímcích ještě vidět

Místo stavby satelitu FAST. Postup stavebních prací není ani při velkém zvětšení na satelitních snímcích ještě vidět

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Zrcadlo doby: jak československý armádní film natáčel západní letadla

British Aerospace Nimrod AEW3

V roce 1980 navštívili pracovníci Československého armádního filmu aerosalon v anglickém Farnborough, aby tam na...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Další z rubriky

Velký omyl českého rodáka odstartoval snahy o ovládnutí energie Slunce

Ronald Richter pracující na projektu Huemul. Snímek z argentinského zdroje není...

Příběh fyzika Ronalda Richtera, rodáka z dnešního Sokolova, dokazuje, že ve vědě slepé uličky opravdu mohou vést na...

Brontosaurovi potvrdili jméno až v roce 2015. Práskal ocasem jako bičem

Stádo brontosaurů na pochodu. Tito obří sauropodi se zřejmě sdružovali do...

Brontosaurus, tedy v doslovném překladu „hřmotný ještěr“, patří k nejznámějším a nejpopulárnějším dinosaurům vůbec....

Poslední šance přihlásit se. Ukažte co dokážete na Maker Faire 2019

3D tisk je základem mnoha DIY projektů, narazíte na něj na každém kroku.

Být šikovným kutilem a vynálezcem je skvělé. Nabízet úžasné produkty a služby pro tvůrce je výborné. Ukázat co umíte...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz