Čínská vesmírná stanice bude ve vesmíru do deseti let

aktualizováno 
Mezinárodní kosmická stanice ISS dostane kolem roku 2020 na oběžné dráze konkurenci z Číny. Asijský stát představil svůj vlastní vesmírný obytný komplex.

Model lodi Tchien-kung na čínské letecké show | foto: Chinamil.com.cn

Čína tento týden upřesnila plány své budoucnosti v kosmu, když odhalila detaily nové vesmírné stanice, kterou chce na oběžné dráze vybudovat během deseti let.

Projekt je poslední fází v rychle se rozvíjejícím čínském vesmírném programu, který před osmi lety vynesl do kosmu první čínskou raketu s lidskou posádkou a před třemi lety nechal čínského astronauta vystoupit do volného vesmírného prostoru.

V roce 2003 se Čína stala po Spojených státech a Rusku třetí zemí, která vlastními silami vyslala člověka do vesmíru.

Do roku 2025 pak chce dostat vlastního člověka na Měsíc. 

Vesmírný palác

Jak uvedla oficiální tisková agentura Nová Čína, vesmírná stanice má vážit zhruba 60 tun a tvořit ji má hlavní modul se dvěma připojenými laboratorními moduly na experimenty.

Budoucí čínská vesmírná stanice

Budoucí čínská vesmírná stanice

Hlavní modul čínské vesmírné stanice má být 18,1 metru dlouhý s maximálním průměrem 4,2 metru a vahou 20 až 22 tun. Laboratorní moduly budou kratší s délkou 14,4 metru, ale budou mít stejný průměr a váhu. Čína také vyvíjí novou nákladní raketu, aby k vesmírné stanici dopravovala zásoby a vybavení. Vážit má méně než 13 tun a mít průměr nepřesahující 3,35 metru.

Profesor Ťiang Kuo-chua z čínského střediska pro výzkum a výcvik kosmonautů uvedl, že stanice by měla být navržena tak, aby vydržela zhruba deset let a pojala stálou tříčlennou posádku věnující se vědeckému výzkumu v oborech mikrogravitace, vesmírné radiační biologie a astronomie.

Projekt vesmírné stanice je zatím označován jako Tchien-kung - "nebeský palác". Ale ředitel úřadu pro kosmický výzkum s lidskou posádkou Wang Wen-pao už tento týden vyzval veřejnost, aby začala posílat návrhy "zvučných a povzbudivých" jmen jak pro stanici, tak pro novou nákladní raketu.

První akce již letos

Během letošního roku chce Čína vyslat do vesmíru modul Tchien-kung-1, s jehož pomocí chce vypilovat technologie potřebné k přistávání rakety.

Bezpilotní kosmická loď se s modulem nejprve pokusí spojit, a až pak budou následovat dva lety rakety s lidskou posádkou. Mluvčí programu Wang Čao-jao uvedl, že vědci vyvíjejí technologie, jež by kosmonautům umožnily zůstat ve vesmíru alespoň 20 dní a zajistily bezpečnou dopravu zásob.

Pak má následovat modul Tchieng-kung-2 schopný zajistit tříčlennou posádku na zhruba 20 dní a po něm v roce 2015 Tchieng-kung-3, kde by kosmonauti mohli zůstat dvakrát tak dlouho.

Čína pro své vesmírné projekty často vybírá poetická jména. Například své lunární sondy pojmenovala podle měsíční bohyně Čchang-e; ovšem její rakety dostaly jméno Dlouhý pochod na počest komunistické historie země.

ISS vydrží do roku 2028

Projekt ohlašuje posun v mocenské rovnováze mezi zeměmi létajícími do kosmu. V červnu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uloží ke spánku celou svou letku raketoplánů, v důsledku čehož zůstanou jen Rusové schopní dopravovat kosmonauty na ISS a zpátky z ní na Zemi. Samotná stanice v hodnotě stovky miliard dolarů má ve vesmíru být jen do roku 2020, ale možná se jí dostane odkladu do roku 2028.

Země spolupracující v ESA už diskutují o vesmírné stanici příští generace, která by fungovala jako základna pro výzkum vesmíru za nízkou oběžnou dráhou Země (LEO). 

"Čína chce říct: Můžeme ve vesmíru dělat cokoli, co dělají jiné velké země,'" poznamenal John Logsdon, poradce NASA a bývalý ředitel Vesmírného institutu Univerzity George Washingtona. "Významná a patrně i viditelná orbitální stanice přelétávající nad většinou světa by byla mocným politickým symbolem," dodal.

Autoři: ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

USA zesilují kyberútoky na Rusko. Je zrada to psát, říká překvapivě Trump

Amerika zvyšuje intenzitu kyberoperací vůči Rusku, chce tak údajně Rusko...

Spojené státy zvýšily intenzitu přípravy kyberútoku na sítě ruských elektráren. Reagují tak údajně na pokusy Ruska...

Další z rubriky

Plést, nebo tisknout? Na kutilském veletrhu jste si mohli zkusit obojí

Workshop pletení od sdružení Pleteme Město

Projekt opleteného města, nákupní taška vyrobená z trička na vyhození, ale i nejnovější 3D tiskárna z produkce firmy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Ruští kosmonauti ve vesmíru po deseti letech vyzvedli svůj použitý ručník

Kosmonauti Oleg Kononěnko a Alexej Ovčinin

„Odstranění látky ze zábradlí 2312 CM.“ Takto na harmonogramu úkolů figurovalo vyzvednutí ručníku, který deset let...

Najdete na iDNES.cz