Objevil jsem mimozemšťany, volá vědec z NASA. Už potřetí!

  14:36aktualizováno  8. března 9:12
Richard Hoover, vědec pracující pro NASA, zveřejnil práci, která podle něj dokazuje přítomnost mimozemských bakterií v meteoritu nalezeném na Zemi. Studie vyvolala celosvětovou pozornost a řadu reakcí.

Zkamenělina údajné mimozemské bakterie | foto: NASA

Meteority dopadající na Zemi s sebou přinášejí bohatý náklad života, tvrdí astrobiolog Richard Hoover pracující pro americkou NASA. Tvrzení má dokládat studie zveřejněná v internetovém časopise Journal of Cosmology.

Hoover dokazuje, že zkameněliny podobné sinicím (modrozeleným vodním řasám) objevené v nově vzniklých trhlinách na povrchu tří meteoritů nejsou původem ze Země. Život tak mohl být na Zemi zanesen na kometách, měsících a dalších vesmírných tělesech.

Své tvrzení zakládá především na mikroskopických snímcích domnělých "mimozemšťanů". Na těch lze skutečně vidět drobné útvary, které se svým tvarem podobají některým pozemským bakteriím.

Analýza složení meteoritů zase ukazuje prvky typické pro život, především uhlík. To ale není žádné překvapení: vzorky totiž pocházejí výhradně z meteoritů bohatých na tento prvek. Naopak kupodivu zcela chybí dusík, který je pro pozemský život klíčový. Hoover se však domnívá, že nedostatek dusíku je u podobně starých nálezů charakteristický. Jinými slovy, prvek již z meteoritu vyprchal.

Zahraj to znovu, Same

Není to poprvé, co se Hoover odhodlal k podobnému oznámení. Poprvé to bylo v roce 1997, pak ještě jednou v roce 2007. Důkazy byly ve všech případech velmi podobné. Šlo především o mikroskopické snímky údajných pozůstatků po mimozemských mikrobech v meteoritech bohatých na uhlík.

Žádný z jeho objevů ovšem nikdy nebyl přijat. Přesto je Hoover stále přesvědčeným zastáncem teorie panspermie. Podle ní se život nevyvinul na Zemi, ale přicestoval v mikroskopické podobě na kometách nebo meteoritech.

Většinový názor říká, že hypotézu zatím nelze zcela vyloučit, ale rozhodně ani potvrdit. Nejen Hooverovy nálezy drobných stop života v meteoritech zatím neobstály před vědeckou veřejností.

Varování před mimozemštany

Celý článek je ke stažení na této stránce. Varujeme ovšem, že po kliknutí může dojít k otevření jiné stránky. Na té si můžete koupit knihu Richarda Hoovera o životě mimo Zemi. 

Všichni vědci světa proti mimozemšťanům

V tomto případě to mělo být jiné. Šéfredaktor magazínu Journal of Cosmology, kde byl objev zveřejněn, oslovil stovku expertů, aby Hooverův poznatek podrobili kritice a pokusili se přijít s vlastními závěry.

Většina oslovených odborníků na žádost časopisu zřejmě nereagovala. Reakce dostala zhruba dvacet odpovědí, které jsou vyvěšené na článkách časopisu. Většina z nich práci vítá, ovšem najdou si i odborníci, kteří o závěrech pochybují.

Podstatně méně příznivé byly reakce mikrobiologů, kteří se ke studii vyslovili, i když je redakce Journal of Cosmology neoslovila. Například Rosie Redfieldová, která mimo jiné byla hlasitým kritikem práce jiného týmu NASA o bakterii využívající arzenu

Mikrobioložka z univerzity v Britské Kolumbii označuje na svém blogu práci za velmi slabou. Důkazy pro tvrzení o životě mimo Zemi podle ní neobsahuje vůbec žádné: podobnosti nálezů s tvarem některých bakterií údajně nehrají roli. Už proto, že bakterie se vyskytují prakticky ve všech možných tvarech a velikostech. Chemické stopy jsou podle Redfieldové podobně nepřesvědčivé.

Aby toho nebylo málo, podobně odmítavě se k práci staví i další vědci. Rozbory práce s jednoznačným odmítnutím studie najdete třeba na dalších dvou anglických odborných blozích: Bad Astronomy nebo Pharyngula.

Špatný vydavatel?

K důvěryhodnosti textu nepřispívá ani volba časopisu pro její zveřejnění. Journal of Cosmology začal vycházet až v roce 2009 a už proslul několika velmi neortodoxními články, jejichž úroveň je často diskutabilní.

Už volba témat bývá odvážná. Příkladem může být například článek z loňského roku, ve kterém autor řeší problematiku pohlavního styku a početí během případného lidského letu k Marsu.

Časopis podle některých kritiků nedodržuje standardy vědecké publicistiky. Zveřejňuje i články, které nesplňují základní požadavky na vědeckou práci. Příkladem mohou být dva roky staré zkušenosti jednoho z externích editorů.

Aktualizováno (8.3.,8:45)

Od Hooverových prohlášení se distancovala i NASA. Jeden z hlavních vedoucích vědeckého programu této instituce, Paul Hertz, na otázku serveru SpaceRref odpověděl, že NASA netušila, že by práce měla být zveřejněna. Hoover o to zaměstnavatel nepožádal, jak vyžaduje standardní postup.

Z jeho slov také vyplývá, že Hooverova práce už byla jedním vědeckým časopisem podle všeho odmítnuta. V roce 2007 byla (s vědomím NASA) zaslána do časopisu International Journal of Astrobiology, ale ten ji nikdy neuveřejnil. V roce 2009 ji pak Hoover poslal do Journal of Cosmology a v tomto případě už NASA neinformoval.

Další z Hooverových kolegů z NASA, Carl Pichler, řekl agentuře AP, že neexistuje žádný způsob, jak vyloučit, že meteorit nebyl kontaminovaný pozemskými bakteriemi. I kdyby tedy objevené útvary byly skutečně pozůstatkem mikrobiální činnosti, téměř určitě vznikly až po jejich dopadu na Zem.

Podle Pilchera autor práce o "mimozemšťanech" Richard Hoover nemá dostatečnou odbornost v astrobiologii. Pro NASA pracoval především v oboru sluneční fyziky. Podle NASA také nedostává z jejího rozpočtu žádné prostředky na astrobiologický výzkum: jinými slovy pro tuto agenturu nepracuje jako odborník na mimozemský život.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Co vás čeká, když věříte spamu a necháte si zvětšit penis? Zklamání

Měření velikosti (ilustrační koláž)

Zdravotnické statistiky znovu ukázaly, že zákrok, po kterém ve chvíli nejistoty asi zatoužil někdy každý muž, drtivé...

Zkrátil jim život? Vědci mapují dopady šokujícího čínského experimentu

Profesor Che Ťien-kchuej, který údajně změnil genetickou informaci nenarozených...

Vědce celého světa šokoval čínský experiment, ve kterém došlo ke genetické úpravě DNA nejméně dvou dětí. Jak se nyní...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz