Byl to jasný meteor, kus kosmického smetí, nebo něco mnohem záhadnějšího? Takové otázky si možná kladli lidé, kteří v úterý kolem 21:30 viděli na obloze nad Evropou prolétat svítící ohnivou kouli. Mířila přibližně ze západu na východ a podle svědků nechávala za sebou velkou světelnou stopu skládající se z několika jednotlivých částí.
Vodítko k původu tělesa přinesl astronom Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonianské univerzity, který zveřejnil mapu padajícího satelitu Starlink, který měl vstoupit do atmosféry nad Francií a Švýcarskem.
Této teorii odpovídá jak čas, tak i to, že se objekt pohyboval pomalu a viditelně se rozpadal na části.
„Důvodem rychle se pohybující, záhadné a jasné nebeské podívané v úterý večer byla družice Starlink, která vstoupila do zemské atmosféry nad Švýcarskem a byla viditelná na jihozápadě,“ cituje vyjádření odborníků z německého Spolkového úřadu pro civilní ochranu a pomoc při katastrofách (BBK) portál br.de.
Za událostí tak stál komunikační satelit Starlink 2382, který na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9 v březnu 2021.
V současné době obíhá kolem Země více než 6,5 tisíce satelitů Starlink. Když některé z nich překročí svou životnost, jsou vadné, nebo jim dojde palivo, čas od času zamíří do zemské atmosféry, kde shoří. Je velmi nepravděpodobné, že by se úlomky družice dostaly na zem. Družice Starlink jsou vyrobeny z materiálů, které by měly v atmosféře zcela shořet.
SpaceX již dříve oznámila, že letos hodlá provést deorbitaci sta družic Starlink, u nichž nalezla konstrukční chybu, která by mohla v budoucnu způsobit jejich selhání.
SpaceX ničí sto vadných družic Starlink, nechává je shořet v atmosféře |
Družice Starlink 2382 však mezi ně s největší pravděpodobností nepatřila, protože se tato chyba týkala satelitů vypuštěných do roku 2020.
14. února 2022 |