Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Recenze životopisu Steva Jobse: strhující příběh nesnesitelného génia

Nedávno zesnulý zakladatel Applu proměnil svět osobních počítačů, mobilních telefonů, hudby, filmu i designu. A podle jeho životopisce na něj budeme vzpomínat jako na Forda nebo Edisona. V 600stránkové knize dal prostor stovkám lidí z Jobsova okolí.
Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011.

Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011. | foto: Profimedia.cz

Steve Jobs. Takto lapidárně se jmenuje životopis, který vyšel necelý měsíc po vizionářově úmrtí. Načasováním může působit jako rychlokvaška. Tedy jako kniha, která využívá momentálně zvýšeného zájmu veřejnosti o cokoli, co se charismatického miliardáře týká.

Je to podrobná biografie od zkušeného vypravěče Waltera Isaacsona, který se nevyhýbá nepříjemným skutečnostem a skandálům, ale ani je nevyhledává nad rámec vkusu. Všímá si toho, co Steve Jobs dělal, a především toho, jak to dělal. A hlavně, díky privilegovanému postavení se investigativní spisovatel mohl na otázku "proč?" ptát přímo Jobse. Životopis totiž začal psát na jeho žádost.

Steve Jobs

Životopis Steva Jobse vydalo nakladatelství Simon & Schuster dne 24. října 2011. Český překlad vychází v listopadu 2011.

Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011
Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011
Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011

Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011. Recenze vychází z anglického originálu, z textu publikovaného pro elektronickou čtečku Kindle.

Víme, jak riskantní je číst si recenzi něčeho, co si chcete sami přečíst. V knize Steve Jobs sice nehrozí, že bychom vyzradili důležitou zápletku, i tak se ovšem snažíme neprozrazovat důležité pasáže z knihy. Někdy je to ale k popsání charakteru knihy klíčové, a tak, pokud jste rozhodnuti si knihu sami přečíst, následující text může jedno či dvě překvapení prozradit.

Stovky rozhovorů, stovky pohledů na Steva Jobse

"Když za mnou v roce 2004 Steve Jobs přišel s tím, abych napsal jeho životopis, myslel jsem si, že se vidí jako následovník velikánů, jejichž biografie jsem psal předtím," vzpomíná Isaacson, který se proslavil svými biografiemi Alberta Einsteina a Benjamina Franklina.

"Řekl jsem mu, že teď je přeci pořád uprostřed bouřlivé kariéry, a že se o tom můžeme pobavit, až půjde do důchodu." Tehdy ještě Isaacson nevěděl o Jobsově rakovině slinivky. V roce 2005 se Jobs díky souhře pozitivních okolností zotavil, vrátil se na vrchol a diskuze o životopisu dočasně utichly. Ale v roce 2009 spisovateli zavolala Jobsova manželka Laura: "Jestli někdy chcete ten životopis napsat, musíte to udělat teď."

Úvod - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)
Úvod - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)
Úvod - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)

Úvod - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011, zvýraznění Technet.cz)

Walter Isaacson souhlasil, a tak odstartoval dva roky trvající proces, během kterého vyzpovídal stovky lidí z Jobsova okolí. Jeho rodinu, děti, kolegy, přátele, spolužáky, obchodní partnery a slavné osobnosti. Došlo i na odvrácenou stranu Steva Jobse. Isaacson probral vše i s Jobsovými konkurenty, nespokojenými (bývalými) kolegy nebo třeba ex-přítelkyněmi. Jobs autora překvapil tím, že jej nijak neomezoval: "Je to vaše kniha, ani ji nebudu číst, než vyjde."

"Udělal jsem toho hodně, na co nejsem hrdý, třeba jak špatně jsem se ve svých třiadvaceti letech vypořádal s těhotenstvím mé přítelkyně," vzpomínal Jobs. "Ale nemám ve skříni žádné kostlivce, kteří by nemohli na světlo."

Jediné, co z celé knihy upravil, byl vzhled navržené obálky. Ty, kteří Jobse skrze tuto knihu poznají, takový důraz na detail vůbec nepřekvapí. Jobs se od svého mentora Markkuly už v počátcích firmy Apple naučil, že lidé soudí knihu podle obálky, a že je důležité na první pohled vyzařovat sebevědomí. "Tvař se, že máš všechno pod kontrolou, a lidé budou předpokládat, že to tak je," naučil jej Nolan Bushnell, pro kterého Jobs pracoval ve firmě Atari.

Perfekcionista, který si vážil intuice

Životopis se hned po úvodu (který i díky rozmluvám s Jobsem čtenáře naladí na výjimečný tón celé knihy a navnadí na informace přímo od pramene) soustředí na klasicky chronologický popis Jobsova narození a dětství, které prožil s adoptivními rodiči. Informace o Jobsově adopci zřejmě pro čtenáře nebude nová, ale autor se jí zevrubně věnuje, protože je přesvědčen, že právě odloučení od biologických rodičů hrálo v Jobsově životě významnou roli. Ostatně historky z dětství a teenagerských let jsou snad kouzelné v případě každého, a ani sebevědomý Jobs není výjimkou.

Kromě toho získáme neotřelý pohled do samotné líhně inovací: do vznikajícího Silicon Valley. Skrze dvojici Stevů (Jobse a Wozniaka) s nimi prožijeme fascinující začátky společnosti Apple v garáži či exkurzi to toho, jak vznikaly videohry v 70. letech.

Obsah - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)
Obsah - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)
Obsah - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)
Obsah - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)

Obsah - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)

Už od začátku si Isaacson všímá protikladných vlastností, které Jobse charakterizují, a postupně je čtenářům představuje. Zní to trochu didakticky, ale vyznění je přirozené. Jobsovy hladovky a experimenty s drogami dávají najednou smysl, stejně jako jeho neuvěřitelnou posedlost detailem či naopak obdiv vůči intuici.

Isaacsonovi se povedlo napsat životopis o vysoce technickém světě tak, že nezahltí naprostého laika, který netuší nic o tranzistorech nebo operačních systémech, ale na druhé straně neurazí odborníka, který se pohybuje v branži.

Počítače, filmy, hudba, mobily, tablety, vysoký byznys

Ostatně, Jobs za svůj život vystřídal víc branží, než mnozí tuší. Kniha mezi nimi chytře přepíná, aniž by se striktně držela chronologického pořádku. Díky tomu si čtenář může udělat přehled v jedné oblasti Jobsova života (či aspoň povrchní povědomí) a tu pak použít k pochopení toho, jak se Jobs zachoval jinde. Náhledů do Jobsova způsobu vnímání světa je v knize dostatek. Snad každý si zde může najít poučení, které vztáhne konkrétně na oblast, která jej zajímá.

Jobs totiž ve všech oblastech, které pomohl (více čí méně) od základů proměnit, uplatňoval podobné principy. Méně je více. Jednoduchost je nejvyšší forma promyšlenosti. Intuice je důležitější než průzkum. Zákazník neví, co chce, dokud mu to neukážete. Výborní pracovníci neradi vidí, když jim tolerujete chyby. Když jdete do projektu s tím, že v něm vyděláte peníze, děláte něco špatně. Když nechcete změnit svět k lepšímu, tak to rovnou zabalte. A buďte šílení. Lidé, kteří jsou dost šílení na to, aby začali měnit svět, jsou ti, kterým se to podaří.

Tyto zásady, pravidla, poučky a bonmoty prostupují celou knihou, budete je potkávat jako důvěrné známé. Ze zjednodušených frází se stávají životní zkušenosti, které si skrze Jobsův život prožijete i vy, a ověříte, na které z nich se můžete spolehnout, a které mají svoje hranice. Úspěchy i omyly tu nejsou jen vyjmenovány, ale také vystopovány a odkrývány. Někdy se neudržíte a musíte se rozesmát, když zjistíte, jak prozaický nebo směšný důvod vedl k něčemu, co dnes považujeme za samozřejmost. Jindy jen kroutíte hlavou. A nedočkavě čtete dál, čtete o věcech, které dávno znáte, protože už tušíte, že v nich nějspíš najdete nový rozměr.

Steve Jobs a 11 jeho revolučních produktů

Prohlédněte si s námi 11 produktů, kterými Steve Jobs změnil tvář dnešního IT.

Další články o Stevu Jobsovi:

  1. Pět nejlepších okamžiků showmana Jobse
  2. O životě a smrti Steva Jobse
  3. Mossberg: Vzpomínám na Jobse, jak podal Gatesovi vodu v pekle

Když se v roce 1997 Jobs po čtrnácti letech vrátil do firmy Apple, ze které ho jeho kolegové vyštípali, hrozil společnosti okamžitý krach. Namísto toho Jobs z Applu za deset let udělal nejcennější firmu na světě, která se z druhořadého výrobce minoritního hardwaru stala dominantní silou na poli hudby, přehrávačů, telefonů a tabletů.

Mezi památné momenty patří třeba popis Stevovy metody razantního zjednodušování. Poté, co mu jeho kolegové několik dní vysvětlovali důvody pro to, proč Apple v roce 1997 vyrábí mnoho desítek různých variant počítačů, Jobs vstal a řekl: "Dost. To je šílené." Vzal fixu a na tabuli nakreslil kříž. Kvadranty popsal "Consumer" a "Pro" na sloupcích a "Desktop" a "Portable" na řádcích. "Tohle potřebujeme, čtyři produkty, nic víc." Celá místnost utichla. Dodnes je to nejvýstižnější popis strategie Apple na poli počítačů.

Nesnesitelný génius Jobs, který myslel jinak

"Byl Steve Jobs chytrý?" ptá se Isaacson sám sebe, a odpovídá si. "Nijak zvlášť. Místo toho byl geniální. Jeho představivost byla instinktivní, nečekaná a svým způsobem magická."

V osobních setkáních ovšem Steve Jobs uměl ostatním způsobit pěkně stresové okamžiky. Byl nevybíravý ve své kritice, nešetřil sprostými slovy, nadávkami, křikem nebo pláčem. Pracovat pro Jobse znamenalo umět snést urážku za něco, co druhý den ten samý Jobs pochválil. Nejzajímavější na tom pak je, že podle Isaacsona to nebyl jen projev nedostatku empatie, ale naopak vysoké míry empatie spojené s racionální vypočítavostí, podle některých až krutostí. Dokázal vystihnout, jak na daného člověka uhodit, aby z něj dostal, co potřebuje.

Právě tyto incidenty, kterých jsou v knize desítky, dokreslují obraz člověka, jehož úspěchy nelze než obdivovat.  Při popisu konfliktů si vypravěč nehraje na soudce, detektiva ani bulvárního novináře. Dává prostor všem zúčastněným stranám a někdy zazní i jeho osobní názor, třeba když naznačí, že Jobs si něco pamatoval jinak, než jak se to skutečně odehrálo: "Sám Jobs se někdy stal obětí svého pole, které ohýbá realitu (reality distorsion field)," myslí si Isaacson. Do tohoto pole byli vtaženi lidé, kteří se Stevem přišli do styku.

Jobs věřil, že síla vůle může ohnout realitu. Je to jeden z těch momentů, ke kterým se Isaacson často vrací, a něco, čeho si čtenář začne sám všímat. Právě toto realitu-uzpůsobovací pole totiž hrálo velkou roli v tom, jakým způsobem dokázal Steve motivovat výjimečné lidi k výjimečným výkonům.

Některé odpůrce Steva Jobse provokuje jeho označování za vynálezce, rádi by jej zařadili jen mezi schopné obchodníky, ptají se, co že skutečně vynalezl. Kniha na to celou řadou příběhů dobře odpovídá. Ano, Steve Jobs osobně stál za stovkami funkcí, vylepšení, designů a charakteristických vlastností. Můžeme se přít o to, zda jde či nejde o vynálezy, ale je to jako hádat se, zda Edison vynalezl žárovku. Edison vycházel z toho, co už vyzkoušeli ostatní, a sestavil tým lidí, kteří vyzkoušeli další tisíce možností, než konečně mohl Edison žárovku představit. Takže vymyslel Edison, od začátku do konce, žárovku? Ne. Ale byl to Edison, který rozsvítil Ameriku a později celý svět. A podobné je to s Jobsem. Jako mladý přičichl k elektronice (nejspíš mnohem blíže, než si dokáží dnešní programátoři představit, tedy k sestavování vlastních elektronických obvodů a tištěných spojů) a celý život v něm vášeň pro techniku zůstala. Nebyl to programátor nebo inženýr, ale dokázal rozpoznat potenciál (a rozpoznat, jako v případě MP3 přehrávačů, co všichni ostatní dělají špatně), přiblížit jej lidem a zjednodušit tak, aby byl produkt použitelný. A pak produkt prodat pod přiléhavou značkou "Myslíme jinak". Stál na pomezí mezi technologií a kreativitou.

Kniha s pravdou pro budoucí generace

"V té knize bude asi hodně věcí, které by se mi nelíbily, že?" zeptal se Jobs spisovatele v létě 2011. Isaacson se usmál a odpověděl, že si tím je celkem jistý. "To je dobře," odvětil Jobs. "Aspoň to nebude vypadat jako kniha na objednávku." Blížíme se ke konci knihy, který se zdá býti symbolicky předčasný.

"Měl jsem o tomhle projektu mnoho pochybností," svěřil se Jobs spisovateli. "Ale chtěl jsem, aby se moje děti dozvěděly, kdo jsem. Neměl jsem na ně vždycky čas, a chci, aby pochopily, proč. A taky, když jsem onemocněl, došlo mi, že až umřu, bude o mě psát spoustu lidí, kteří o mně nebudou mít ani páru. Chtěl jsem se ujistit, že si někdo vyslechne, co k tomu můžu říct já."

Závěr - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)

Právě díky více než čtyřiceti rozhovorům a evidentně blízkému kontaktu životopisce s popisovanou osobou je kniha Steve Jobs fascinující čtení pro každého, kdo se o kontroverzního vizionáře zajímá. Bohatý sloh není na překážku srozumitelnosti. Také tempo, které se napříč knihou divoce mění, nepůsobí matoucím dojmem a funguje spíše jako další udička, která vás vtáhne hlouběji do děje. 

Milovníci Steva Jobse se zděsí nad tím, jak iracionálních, krutých a bezohledných skutků byl někdy jejich vzor schopen. Odpůrci Jobse zase poznají jeho lidskou stránku, zvláštní laskavost a skromnost, lásku k hudbě (které je věnovaná celá kapitola), jeho statečný zápas s nemocí a brilantní schopnost rychle se dostat k podstatě problému.

Pokud vás zajímá spletitý vztah Applu a Microsoftu, respektive přímo Steva Jobse a Billa Gatese, nabídne vám Isaacson díky osobním rozhovorům s oběma jeden z nejlepších vhledů do jejich složité symbiózy, včetně dohod a konfliktů starých třicet let. A jestli máte, podobně jako Jobs, rádi jednoduché a výstižné citáty, najdete v knize bohatou a pestrou inspiraci.

Kniha není kompletní. Mnohé z kapitol by si zasloužily samostatnou knihu, u jiných přerušíte čtení, abyste si na internetu vyhledali dobová videa a materiály. Celkově jde ovšem o důkladnou biografii se vším všudy, která se navíc čte jako dobrodružný román. I díky nezpochybnitelné schopnosti Steva Jobse učinit z obyčejného výjimečné.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 18 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi jsou 3 příspěvky

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....