Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze životopisu Steva Jobse: strhující příběh nesnesitelného génia

Nedávno zesnulý zakladatel Applu proměnil svět osobních počítačů, mobilních telefonů, hudby, filmu i designu. A podle jeho životopisce na něj budeme vzpomínat jako na Forda nebo Edisona. V 600stránkové knize dal prostor stovkám lidí z Jobsova okolí.
Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011.

Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011. | foto: Profimedia.cz

Steve Jobs. Takto lapidárně se jmenuje životopis, který vyšel necelý měsíc po vizionářově úmrtí. Načasováním může působit jako rychlokvaška. Tedy jako kniha, která využívá momentálně zvýšeného zájmu veřejnosti o cokoli, co se charismatického miliardáře týká.

Je to podrobná biografie od zkušeného vypravěče Waltera Isaacsona, který se nevyhýbá nepříjemným skutečnostem a skandálům, ale ani je nevyhledává nad rámec vkusu. Všímá si toho, co Steve Jobs dělal, a především toho, jak to dělal. A hlavně, díky privilegovanému postavení se investigativní spisovatel mohl na otázku "proč?" ptát přímo Jobse. Životopis totiž začal psát na jeho žádost.

Steve Jobs

Životopis Steva Jobse vydalo nakladatelství Simon & Schuster dne 24. října 2011. Český překlad vychází v listopadu 2011.

Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011
Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011
Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011

Životopis Steva Jobse je v prodeji od konce října 2011. Recenze vychází z anglického originálu, z textu publikovaného pro elektronickou čtečku Kindle.

Víme, jak riskantní je číst si recenzi něčeho, co si chcete sami přečíst. V knize Steve Jobs sice nehrozí, že bychom vyzradili důležitou zápletku, i tak se ovšem snažíme neprozrazovat důležité pasáže z knihy. Někdy je to ale k popsání charakteru knihy klíčové, a tak, pokud jste rozhodnuti si knihu sami přečíst, následující text může jedno či dvě překvapení prozradit.

Stovky rozhovorů, stovky pohledů na Steva Jobse

"Když za mnou v roce 2004 Steve Jobs přišel s tím, abych napsal jeho životopis, myslel jsem si, že se vidí jako následovník velikánů, jejichž biografie jsem psal předtím," vzpomíná Isaacson, který se proslavil svými biografiemi Alberta Einsteina a Benjamina Franklina.

"Řekl jsem mu, že teď je přeci pořád uprostřed bouřlivé kariéry, a že se o tom můžeme pobavit, až půjde do důchodu." Tehdy ještě Isaacson nevěděl o Jobsově rakovině slinivky. V roce 2005 se Jobs díky souhře pozitivních okolností zotavil, vrátil se na vrchol a diskuze o životopisu dočasně utichly. Ale v roce 2009 spisovateli zavolala Jobsova manželka Laura: "Jestli někdy chcete ten životopis napsat, musíte to udělat teď."

Úvod - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)
Úvod - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)
Úvod - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)

Úvod - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011, zvýraznění Technet.cz)

Walter Isaacson souhlasil, a tak odstartoval dva roky trvající proces, během kterého vyzpovídal stovky lidí z Jobsova okolí. Jeho rodinu, děti, kolegy, přátele, spolužáky, obchodní partnery a slavné osobnosti. Došlo i na odvrácenou stranu Steva Jobse. Isaacson probral vše i s Jobsovými konkurenty, nespokojenými (bývalými) kolegy nebo třeba ex-přítelkyněmi. Jobs autora překvapil tím, že jej nijak neomezoval: "Je to vaše kniha, ani ji nebudu číst, než vyjde."

"Udělal jsem toho hodně, na co nejsem hrdý, třeba jak špatně jsem se ve svých třiadvaceti letech vypořádal s těhotenstvím mé přítelkyně," vzpomínal Jobs. "Ale nemám ve skříni žádné kostlivce, kteří by nemohli na světlo."

Jediné, co z celé knihy upravil, byl vzhled navržené obálky. Ty, kteří Jobse skrze tuto knihu poznají, takový důraz na detail vůbec nepřekvapí. Jobs se od svého mentora Markkuly už v počátcích firmy Apple naučil, že lidé soudí knihu podle obálky, a že je důležité na první pohled vyzařovat sebevědomí. "Tvař se, že máš všechno pod kontrolou, a lidé budou předpokládat, že to tak je," naučil jej Nolan Bushnell, pro kterého Jobs pracoval ve firmě Atari.

Perfekcionista, který si vážil intuice

Životopis se hned po úvodu (který i díky rozmluvám s Jobsem čtenáře naladí na výjimečný tón celé knihy a navnadí na informace přímo od pramene) soustředí na klasicky chronologický popis Jobsova narození a dětství, které prožil s adoptivními rodiči. Informace o Jobsově adopci zřejmě pro čtenáře nebude nová, ale autor se jí zevrubně věnuje, protože je přesvědčen, že právě odloučení od biologických rodičů hrálo v Jobsově životě významnou roli. Ostatně historky z dětství a teenagerských let jsou snad kouzelné v případě každého, a ani sebevědomý Jobs není výjimkou.

Kromě toho získáme neotřelý pohled do samotné líhně inovací: do vznikajícího Silicon Valley. Skrze dvojici Stevů (Jobse a Wozniaka) s nimi prožijeme fascinující začátky společnosti Apple v garáži či exkurzi to toho, jak vznikaly videohry v 70. letech.

Obsah - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)
Obsah - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)
Obsah - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)
Obsah - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)

Obsah - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)

Už od začátku si Isaacson všímá protikladných vlastností, které Jobse charakterizují, a postupně je čtenářům představuje. Zní to trochu didakticky, ale vyznění je přirozené. Jobsovy hladovky a experimenty s drogami dávají najednou smysl, stejně jako jeho neuvěřitelnou posedlost detailem či naopak obdiv vůči intuici.

Isaacsonovi se povedlo napsat životopis o vysoce technickém světě tak, že nezahltí naprostého laika, který netuší nic o tranzistorech nebo operačních systémech, ale na druhé straně neurazí odborníka, který se pohybuje v branži.

Počítače, filmy, hudba, mobily, tablety, vysoký byznys

Ostatně, Jobs za svůj život vystřídal víc branží, než mnozí tuší. Kniha mezi nimi chytře přepíná, aniž by se striktně držela chronologického pořádku. Díky tomu si čtenář může udělat přehled v jedné oblasti Jobsova života (či aspoň povrchní povědomí) a tu pak použít k pochopení toho, jak se Jobs zachoval jinde. Náhledů do Jobsova způsobu vnímání světa je v knize dostatek. Snad každý si zde může najít poučení, které vztáhne konkrétně na oblast, která jej zajímá.

Jobs totiž ve všech oblastech, které pomohl (více čí méně) od základů proměnit, uplatňoval podobné principy. Méně je více. Jednoduchost je nejvyšší forma promyšlenosti. Intuice je důležitější než průzkum. Zákazník neví, co chce, dokud mu to neukážete. Výborní pracovníci neradi vidí, když jim tolerujete chyby. Když jdete do projektu s tím, že v něm vyděláte peníze, děláte něco špatně. Když nechcete změnit svět k lepšímu, tak to rovnou zabalte. A buďte šílení. Lidé, kteří jsou dost šílení na to, aby začali měnit svět, jsou ti, kterým se to podaří.

Tyto zásady, pravidla, poučky a bonmoty prostupují celou knihou, budete je potkávat jako důvěrné známé. Ze zjednodušených frází se stávají životní zkušenosti, které si skrze Jobsův život prožijete i vy, a ověříte, na které z nich se můžete spolehnout, a které mají svoje hranice. Úspěchy i omyly tu nejsou jen vyjmenovány, ale také vystopovány a odkrývány. Někdy se neudržíte a musíte se rozesmát, když zjistíte, jak prozaický nebo směšný důvod vedl k něčemu, co dnes považujeme za samozřejmost. Jindy jen kroutíte hlavou. A nedočkavě čtete dál, čtete o věcech, které dávno znáte, protože už tušíte, že v nich nějspíš najdete nový rozměr.

Steve Jobs a 11 jeho revolučních produktů

Prohlédněte si s námi 11 produktů, kterými Steve Jobs změnil tvář dnešního IT.

Další články o Stevu Jobsovi:

  1. Pět nejlepších okamžiků showmana Jobse
  2. O životě a smrti Steva Jobse
  3. Mossberg: Vzpomínám na Jobse, jak podal Gatesovi vodu v pekle

Když se v roce 1997 Jobs po čtrnácti letech vrátil do firmy Apple, ze které ho jeho kolegové vyštípali, hrozil společnosti okamžitý krach. Namísto toho Jobs z Applu za deset let udělal nejcennější firmu na světě, která se z druhořadého výrobce minoritního hardwaru stala dominantní silou na poli hudby, přehrávačů, telefonů a tabletů.

Mezi památné momenty patří třeba popis Stevovy metody razantního zjednodušování. Poté, co mu jeho kolegové několik dní vysvětlovali důvody pro to, proč Apple v roce 1997 vyrábí mnoho desítek různých variant počítačů, Jobs vstal a řekl: "Dost. To je šílené." Vzal fixu a na tabuli nakreslil kříž. Kvadranty popsal "Consumer" a "Pro" na sloupcích a "Desktop" a "Portable" na řádcích. "Tohle potřebujeme, čtyři produkty, nic víc." Celá místnost utichla. Dodnes je to nejvýstižnější popis strategie Apple na poli počítačů.

Nesnesitelný génius Jobs, který myslel jinak

"Byl Steve Jobs chytrý?" ptá se Isaacson sám sebe, a odpovídá si. "Nijak zvlášť. Místo toho byl geniální. Jeho představivost byla instinktivní, nečekaná a svým způsobem magická."

V osobních setkáních ovšem Steve Jobs uměl ostatním způsobit pěkně stresové okamžiky. Byl nevybíravý ve své kritice, nešetřil sprostými slovy, nadávkami, křikem nebo pláčem. Pracovat pro Jobse znamenalo umět snést urážku za něco, co druhý den ten samý Jobs pochválil. Nejzajímavější na tom pak je, že podle Isaacsona to nebyl jen projev nedostatku empatie, ale naopak vysoké míry empatie spojené s racionální vypočítavostí, podle některých až krutostí. Dokázal vystihnout, jak na daného člověka uhodit, aby z něj dostal, co potřebuje.

Právě tyto incidenty, kterých jsou v knize desítky, dokreslují obraz člověka, jehož úspěchy nelze než obdivovat.  Při popisu konfliktů si vypravěč nehraje na soudce, detektiva ani bulvárního novináře. Dává prostor všem zúčastněným stranám a někdy zazní i jeho osobní názor, třeba když naznačí, že Jobs si něco pamatoval jinak, než jak se to skutečně odehrálo: "Sám Jobs se někdy stal obětí svého pole, které ohýbá realitu (reality distorsion field)," myslí si Isaacson. Do tohoto pole byli vtaženi lidé, kteří se Stevem přišli do styku.

Jobs věřil, že síla vůle může ohnout realitu. Je to jeden z těch momentů, ke kterým se Isaacson často vrací, a něco, čeho si čtenář začne sám všímat. Právě toto realitu-uzpůsobovací pole totiž hrálo velkou roli v tom, jakým způsobem dokázal Steve motivovat výjimečné lidi k výjimečným výkonům.

Některé odpůrce Steva Jobse provokuje jeho označování za vynálezce, rádi by jej zařadili jen mezi schopné obchodníky, ptají se, co že skutečně vynalezl. Kniha na to celou řadou příběhů dobře odpovídá. Ano, Steve Jobs osobně stál za stovkami funkcí, vylepšení, designů a charakteristických vlastností. Můžeme se přít o to, zda jde či nejde o vynálezy, ale je to jako hádat se, zda Edison vynalezl žárovku. Edison vycházel z toho, co už vyzkoušeli ostatní, a sestavil tým lidí, kteří vyzkoušeli další tisíce možností, než konečně mohl Edison žárovku představit. Takže vymyslel Edison, od začátku do konce, žárovku? Ne. Ale byl to Edison, který rozsvítil Ameriku a později celý svět. A podobné je to s Jobsem. Jako mladý přičichl k elektronice (nejspíš mnohem blíže, než si dokáží dnešní programátoři představit, tedy k sestavování vlastních elektronických obvodů a tištěných spojů) a celý život v něm vášeň pro techniku zůstala. Nebyl to programátor nebo inženýr, ale dokázal rozpoznat potenciál (a rozpoznat, jako v případě MP3 přehrávačů, co všichni ostatní dělají špatně), přiblížit jej lidem a zjednodušit tak, aby byl produkt použitelný. A pak produkt prodat pod přiléhavou značkou "Myslíme jinak". Stál na pomezí mezi technologií a kreativitou.

Kniha s pravdou pro budoucí generace

"V té knize bude asi hodně věcí, které by se mi nelíbily, že?" zeptal se Jobs spisovatele v létě 2011. Isaacson se usmál a odpověděl, že si tím je celkem jistý. "To je dobře," odvětil Jobs. "Aspoň to nebude vypadat jako kniha na objednávku." Blížíme se ke konci knihy, který se zdá býti symbolicky předčasný.

"Měl jsem o tomhle projektu mnoho pochybností," svěřil se Jobs spisovateli. "Ale chtěl jsem, aby se moje děti dozvěděly, kdo jsem. Neměl jsem na ně vždycky čas, a chci, aby pochopily, proč. A taky, když jsem onemocněl, došlo mi, že až umřu, bude o mě psát spoustu lidí, kteří o mně nebudou mít ani páru. Chtěl jsem se ujistit, že si někdo vyslechne, co k tomu můžu říct já."

Závěr - Steve Jobs (Walter Isaacson, 2011)

Právě díky více než čtyřiceti rozhovorům a evidentně blízkému kontaktu životopisce s popisovanou osobou je kniha Steve Jobs fascinující čtení pro každého, kdo se o kontroverzního vizionáře zajímá. Bohatý sloh není na překážku srozumitelnosti. Také tempo, které se napříč knihou divoce mění, nepůsobí matoucím dojmem a funguje spíše jako další udička, která vás vtáhne hlouběji do děje. 

Milovníci Steva Jobse se zděsí nad tím, jak iracionálních, krutých a bezohledných skutků byl někdy jejich vzor schopen. Odpůrci Jobse zase poznají jeho lidskou stránku, zvláštní laskavost a skromnost, lásku k hudbě (které je věnovaná celá kapitola), jeho statečný zápas s nemocí a brilantní schopnost rychle se dostat k podstatě problému.

Pokud vás zajímá spletitý vztah Applu a Microsoftu, respektive přímo Steva Jobse a Billa Gatese, nabídne vám Isaacson díky osobním rozhovorům s oběma jeden z nejlepších vhledů do jejich složité symbiózy, včetně dohod a konfliktů starých třicet let. A jestli máte, podobně jako Jobs, rádi jednoduché a výstižné citáty, najdete v knize bohatou a pestrou inspiraci.

Kniha není kompletní. Mnohé z kapitol by si zasloužily samostatnou knihu, u jiných přerušíte čtení, abyste si na internetu vyhledali dobová videa a materiály. Celkově jde ovšem o důkladnou biografii se vším všudy, která se navíc čte jako dobrodružný román. I díky nezpochybnitelné schopnosti Steva Jobse učinit z obyčejného výjimečné.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...