Nejvíc se zase prodává Viewegh, bodoval ale i životopis Steva Jobse

  13:02aktualizováno  13:02
Zdá se, že český národ čím dál tím víc miluje detektivky: mezi deseti nejprodávanějšími knihami končícího roku jsou hned čtyři. Kromě nich bodovaly ještě takzvané romány pro ženy a dvě nečekaná překvapení - Ecův Pražský hřbitov a životopis Steva Jobse.

Paměti Steva Jobse

Přestože přesná čísla prodeje zatím nikdo nezná, zdá se, že opět vyhrál Michal Viewegh, letos s Mafií v Praze (recenzi čtěte ZDE). Podle informací nakladatele Martina Reinera se knihy prodalo zhruba šedesát tisíc výtisků. "V listopadu jsme pro jistotu dělali dotisk, distributor měl strach, že se kniha před Vánocemi vyprodá," říká Reiner.

Úspěšní autoři

Michal Viewegh: Mafie v Praze - Druhé město, 60 tisíc
Umberto Eco: Pražský hřbitov - Argo, 45 tisíc
Zdeněk Svěrák: Povídky - Fragment, 28 tisíc
Walter Isaacson: Steve Jobs - Práh, 25-30 tisíc
Lars Kepler: Paganiniho smlouva - Host, 20-25 tisíc
Irena Obermannová: Tajná kniha (Motto)
Halina Pawlowská: Velká žena z Východu (Motto)
Simona Monyová: Srdceboly (Belami)
Jo Nesbo: Pentagram (Kniha Zlín)
Jo Nesbo: Lovci hlav (Kniha Zlín)
Pozn.: U některých nakladatelů nebylo možné zjistit odhad počtu prodaných výtisků nebo ho uvádět nechtějí.

Žebříček prodejnosti knih v českých knihkupectvích i na internetu za letošek bude oficiálně k dispozici až v první polovině ledna, jakmile knihkupci a nakladatelé sečtou vánoční bilanci. Podle průzkumu Českého svazu knihkupců a nakladatelů je však možné poměrně přesně odhadnout, jak bude vypadat.

"Máme informace od statisticky odpovídajícího vzorku kamenných i internetových obchodů," říká Marcela Turečková ze Svazu. Čísla prodeje doplňují nakladatelé, i když ani oni zatím přesně nevědí, jak moc se jejich knihy před Vánocemi prodávaly.

Bez Paroubka

"Nejnovější čísla ještě nemáme, ale jsme si jistí, že počet prodaných výtisků Svěrákových Nových povídek se bude pohybovat kolem osmadvaceti tisíc. Často se také prodávaly s Povídkami, které jsme mu vydali před třemi lety, těch bylo na začátku prosince prodaných sto tisíc," vysvětluje Lucie Dvořáková z nakladatelství Fragment - právě Svěrák v roce 2008 dýchal na záda prvnímu Michalu Vieweghovi, který tehdy překročil stotisícovou hranici s Románem pro muže. I tak však letos Zdeňka Svěráka můžeme považovat za nejúspěšnějšího autora, kromě povídkových knih se totiž mezi knihami pro děti objevuje i jeho velmi dobře prodávaný titul Pan Buřtík a pan Špejlička, který vyšel v reedici Albatrosu na jaře.

Velkým překvapením je umístění Ecova Pražského hřbitova z nakladatelství Argo. Jeho předchozí beletristické knihy se totiž do žebříčku nedostaly. Lákadlem Pražského hřbitova mohla být pro čtenáře Praha v názvu knihy, pozitivní recenze a Ecův alespoň minimální zájem o české čtenáře, pro které podepsal sto výtisků knihy. Dvěma českým novinám včetně MF DNES také poskytl rozhovor, což roky předtím neudělal.

Podobným překvapením je umístění Steva Jobse, tedy jeho životopisu od Waltera Isaacsona, který nakladatelství Práh vydalo jen pár dní po anglickém originálu v listopadu (velkou recenzi najdete ZDE). "Zájem o tuhle knihu souvisí samozřejmě s úmrtím Steva Jobse, podobně jako se velmi dobře prodávaly knihy Simony Monyové po její smrti v srpnu," vysvětluje Marcela Turečková.

Strhující příběh nesnesitelného génia

Recenze životopisu Steva Jobse

Nedávno zesnulý zakladatel Applu proměnil svět osobních počítačů, mobilních telefonů, hudby, filmu i designu. A podle jeho životopisce na něj budeme vzpomínat jako na Forda nebo Edisona. V 600stránkové knize dal prostor stovkám lidí z Jobsova okolí.

Jsou i díla, jejichž náklad či počet prodaných výtisků nakladatelé nechtějí zveřejnit, z odhadů Svazu je však jasné, že mezi deseti nejlepšími bodovaly. Konkrétně jde o Tajnou knihu Ireny Obermannové (glosu si připomeňte ZDE), která se dočkala dvou dotisků, a také o Velkou ženu z Východu Haliny Pawlowské, obě vydalo nakladatelství Motto z nakladatelského domu Albatros Media.

"Oba tituly se pohodlně dostanou do žebříčku deseti nejprodávanějších knih, odhadem zhruba doprostřed. Přesná čísla nemůžeme sdělit, protože výši našich nákladů i prodaných výtisků považujeme za důvěrné informace," tvrdí Radka Potměšilová z Albatrosu.

Irena Obermannová v Show Jana Krause

Irena Obermannová v Show Jana Krause

Halina Pawlowská

Halina Pawlowská

A pak existují knihy, u nichž není možné prodejnost ani dokázat a ani vysvětlit. V žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů se například vůbec neobjevuje Paroubkova kniha Plnou parou v politice, o níž nakladatel tvrdí, že se jí prodalo přes čtyřicet tisíc výtisků - většina prý přes jeho webové stránky, takže nefiguruje v oficiálních žebříčcích. Kdyby v nich byl, byl by někde mezi Svěrákem a Ecem.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Tarantinovi bych dělala i catering. Naštěstí mám roli, říká Margot Robbie

Margot Robbie ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Stačilo pět let a z Australanky Margot Robbie je jedna z nejsledovanějších mladých losangeleských hereček. V novém...

Zemřela Toni Morrisonová, autorka románů Píseň o Šalamounovi nebo Milovaná

Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Toni Morrisonová. (6. srpna 2019)

Ve věku 88 let zemřela americká spisovatelka Toni Morrisonová. Oznámil to její vydavatel, podle něhož zemřela v pondělí...

Velký bratr je větší, než si myslíme. Hilský tentokrát o Orwellovi

Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský

Ve slavném románu 1984 Orwell mrazivým způsobem varoval před totalitou, ovšem zdaleka nejen tou komunistickou. „Není...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz