Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nastává doba kobotizace. Přinese sdílení práce mezi lidmi a roboty

  7:30 – ADVERTORIAL
Společnost se pomalu, ale jistě začíná připravovat na nástup éry takzvaných kobotů. Důvod, proč se tak děje právě teď, je nasnadě – boom robotiky a automatizace získal v důsledku celosvětové pandemie covidu-19 zcela novou dynamiku.
I o sebedokonalejší stroje se někdo musí starat, dohlížet nad nimi,...

I o sebedokonalejší stroje se někdo musí starat, dohlížet nad nimi, vyhodnocovat jejich data, vyvíjet nové. Na tohle všechno je zapotřebí člověk. | foto: ABB

Podle nedávno provedeného názorového průzkumu průmyslového trhu, realizovaného technologickou společností ABB napříč podniky různé velikosti ze všech koutů Evropy, USA a Číny, považuje až 85 % z nich zdravotní krizi za důležitý mezník probíhající robotické revoluce. Shodují se na tom, že jejich investice do procesů automatizace a robotizace v nadcházející dekádě významně narostou.

Kobot není člověku vlkem

Jak už název napovídá, kolaborativní roboty jsou navrženy tak, aby dokázaly sdílet pracovní prostor s lidským zaměstnancem. Jsou vyvíjeny s myšlenkou, že jejich ovládání má být snadné a intuitivní, aby si jej lehce osvojil každý pracovník pověřený jejich obsluhou. Na koboty pak mohou delegovat náročné úkoly, které se zpravidla vyznačují vysokou mírou rutiny a potřeby optimalizace pracovního prostředí. Kooperace člověka s robotem má v tomto směru dvojí přínos – zaprvé zvyšuje bezpečnost pracovního prostředí z pohledu možnosti práce bez ochranných bariér, zadruhé dokáže ušetřit čas, který může být využit smysluplněji.

„Naše portfolio kolaborativních robotů je nejrozmanitější na trhu. Díky inovativním robotům mohou zákazníci provést transformaci pracoviště, zefektivnit operace a zvýšit produktivitu,“ shrnuje benefity Sami Atiya, prezident divize Robotika a automatizace v technologické společnosti ABB, která i na český trh nedávno uvedla dvě nové řady kolaborativních robotů GoFa a SWIFTI.

„Jejich ovládání i konfigurace jsou snadné, zákazníci navíc získají přístup ke službě zákaznické podpory a mohou také využít odborné technické služby, jež nabízejí podporu napříč průmyslovými segmenty a zajišťují, že každý nový uživatel bude schopen robotická řešení využívat,“ vysvětluje představitel ABB, z jejíchž dílen pochází i první sériově vyráběný skutečně spolupracující kobot na světě, YuMi.

Do podniků snadno a rychle

Popularita kolaborativních robotů roste a s nimi i zájem podniků o jejich začleňování do výrobních procesů. Zatímco v roce 2019 jich bylo instalováno přes 22 tisíc, už v roce 2023 se počítá s nárůstem poptávky až o 17 %. Celosvětové prodeje by podle tohoto scénáře narostly na 58 miliard dolarů, což je o 13 miliard víc než nyní.

Díky inovativním robotům ABB mohou zákazníci provést transformaci pracoviště, zefektivnit operace a zvýšit produktivitu.

„Nasazení do provozu je velmi snadné díky možnosti sledování stavu robotu v reálném čase. To umožní urychlení jejich nasazení v těch podnicích, které o zavedení robotické automatizace dříve neuvažovaly. Podle našich zkušeností ty nejefektivnější operace využívají jak dovedností lidí, tak potenciál nových technologií,“ předestírá důvody rostoucí popularity kobotů Sami Atiya.

Průmyslové roboty jako náplast na otevřenou ránu

Firmy se bojí personální krize. Například v segmentu stavebnictví se přes 90 % společností potýká s chmurnými vyhlídkami, že v průběhu příštích deseti let budou muset čelit závažnému nedostatku kvalifikované pracovní síly. Proto se řada z nich poohlíží po alternativách – vyšší investice do robotizace výroby se přitom jeví jako vhodné řešení.

„Dnes využívá výhod automatizace stále malý počet stavebních podniků. Celé průmyslové odvětví má obrovský transformační potenciál, pokud se společnosti rozhodnou vynaložit na moderní robotické technologie více finančních prostředků,“ věří šéf robotické divize ABB. „Výhodou stavebnictví je stabilita výrobních procesů. Toto odvětví může posloužit jako nutná inspirace při automatizaci a robotizaci v těch dynamičtějších, typově zdravotnictví, potravinářství nebo výrobě elektroniky,“ dodává.

Společnost ABB na českém trhu nedávno představila novou řadu kolaborativních robotů SWIFTI.

S postupující digitalizací se zvedla i vlna zájmu o témata, jako je ochrana životního prostředí, snižování produkovaných odpadů a celkově udržitelnost. Odborná veřejnost se shoduje na tom, že důležitým faktorem při rozhodování o firemní strategii automatizace a robotizace je právě důraz, který robotické společnosti typu ABB kladou na udržitelnost technologických řešení v jejich portfoliu.

„Zaměření se na zdraví, bezpečnost a udržitelnost je největším katalyzátorem investic do robotiky. Průmyslová odvětví, která se musejí potýkat se stále kritičtějším nedostatkem pracovní síly, nacházejí v robotech řešení svých problémů. ABB využívá odborných znalostí svých zaměstnanců k vývoji čím dál rychlejších, cenově dostupnějších a udržitelnějších zařízení a zároveň přispívá ke kultivaci nebezpečných provozů tím, že vyrábí roboty, které dokážou manipulovat s velkými a těžkými břemeny a operovat ve ztížených podmínkách. To je budoucnost robotiky,“ uzavírá Sami Atiya.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 11 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi jsou 3 příspěvky

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 11 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 27 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...