Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nastává doba kobotizace. Přinese sdílení práce mezi lidmi a roboty

  7:30 – ADVERTORIAL
Společnost se pomalu, ale jistě začíná připravovat na nástup éry takzvaných kobotů. Důvod, proč se tak děje právě teď, je nasnadě – boom robotiky a automatizace získal v důsledku celosvětové pandemie covidu-19 zcela novou dynamiku.
I o sebedokonalejší stroje se někdo musí starat, dohlížet nad nimi,...

I o sebedokonalejší stroje se někdo musí starat, dohlížet nad nimi, vyhodnocovat jejich data, vyvíjet nové. Na tohle všechno je zapotřebí člověk. | foto: ABB

Podle nedávno provedeného názorového průzkumu průmyslového trhu, realizovaného technologickou společností ABB napříč podniky různé velikosti ze všech koutů Evropy, USA a Číny, považuje až 85 % z nich zdravotní krizi za důležitý mezník probíhající robotické revoluce. Shodují se na tom, že jejich investice do procesů automatizace a robotizace v nadcházející dekádě významně narostou.

Kobot není člověku vlkem

Jak už název napovídá, kolaborativní roboty jsou navrženy tak, aby dokázaly sdílet pracovní prostor s lidským zaměstnancem. Jsou vyvíjeny s myšlenkou, že jejich ovládání má být snadné a intuitivní, aby si jej lehce osvojil každý pracovník pověřený jejich obsluhou. Na koboty pak mohou delegovat náročné úkoly, které se zpravidla vyznačují vysokou mírou rutiny a potřeby optimalizace pracovního prostředí. Kooperace člověka s robotem má v tomto směru dvojí přínos – zaprvé zvyšuje bezpečnost pracovního prostředí z pohledu možnosti práce bez ochranných bariér, zadruhé dokáže ušetřit čas, který může být využit smysluplněji.

„Naše portfolio kolaborativních robotů je nejrozmanitější na trhu. Díky inovativním robotům mohou zákazníci provést transformaci pracoviště, zefektivnit operace a zvýšit produktivitu,“ shrnuje benefity Sami Atiya, prezident divize Robotika a automatizace v technologické společnosti ABB, která i na český trh nedávno uvedla dvě nové řady kolaborativních robotů GoFa a SWIFTI.

„Jejich ovládání i konfigurace jsou snadné, zákazníci navíc získají přístup ke službě zákaznické podpory a mohou také využít odborné technické služby, jež nabízejí podporu napříč průmyslovými segmenty a zajišťují, že každý nový uživatel bude schopen robotická řešení využívat,“ vysvětluje představitel ABB, z jejíchž dílen pochází i první sériově vyráběný skutečně spolupracující kobot na světě, YuMi.

Do podniků snadno a rychle

Popularita kolaborativních robotů roste a s nimi i zájem podniků o jejich začleňování do výrobních procesů. Zatímco v roce 2019 jich bylo instalováno přes 22 tisíc, už v roce 2023 se počítá s nárůstem poptávky až o 17 %. Celosvětové prodeje by podle tohoto scénáře narostly na 58 miliard dolarů, což je o 13 miliard víc než nyní.

Díky inovativním robotům ABB mohou zákazníci provést transformaci pracoviště, zefektivnit operace a zvýšit produktivitu.

„Nasazení do provozu je velmi snadné díky možnosti sledování stavu robotu v reálném čase. To umožní urychlení jejich nasazení v těch podnicích, které o zavedení robotické automatizace dříve neuvažovaly. Podle našich zkušeností ty nejefektivnější operace využívají jak dovedností lidí, tak potenciál nových technologií,“ předestírá důvody rostoucí popularity kobotů Sami Atiya.

Průmyslové roboty jako náplast na otevřenou ránu

Firmy se bojí personální krize. Například v segmentu stavebnictví se přes 90 % společností potýká s chmurnými vyhlídkami, že v průběhu příštích deseti let budou muset čelit závažnému nedostatku kvalifikované pracovní síly. Proto se řada z nich poohlíží po alternativách – vyšší investice do robotizace výroby se přitom jeví jako vhodné řešení.

„Dnes využívá výhod automatizace stále malý počet stavebních podniků. Celé průmyslové odvětví má obrovský transformační potenciál, pokud se společnosti rozhodnou vynaložit na moderní robotické technologie více finančních prostředků,“ věří šéf robotické divize ABB. „Výhodou stavebnictví je stabilita výrobních procesů. Toto odvětví může posloužit jako nutná inspirace při automatizaci a robotizaci v těch dynamičtějších, typově zdravotnictví, potravinářství nebo výrobě elektroniky,“ dodává.

Společnost ABB na českém trhu nedávno představila novou řadu kolaborativních robotů SWIFTI.

S postupující digitalizací se zvedla i vlna zájmu o témata, jako je ochrana životního prostředí, snižování produkovaných odpadů a celkově udržitelnost. Odborná veřejnost se shoduje na tom, že důležitým faktorem při rozhodování o firemní strategii automatizace a robotizace je právě důraz, který robotické společnosti typu ABB kladou na udržitelnost technologických řešení v jejich portfoliu.

„Zaměření se na zdraví, bezpečnost a udržitelnost je největším katalyzátorem investic do robotiky. Průmyslová odvětví, která se musejí potýkat se stále kritičtějším nedostatkem pracovní síly, nacházejí v robotech řešení svých problémů. ABB využívá odborných znalostí svých zaměstnanců k vývoji čím dál rychlejších, cenově dostupnějších a udržitelnějších zařízení a zároveň přispívá ke kultivaci nebezpečných provozů tím, že vyrábí roboty, které dokážou manipulovat s velkými a těžkými břemeny a operovat ve ztížených podmínkách. To je budoucnost robotiky,“ uzavírá Sami Atiya.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....