I o sebedokonalejší stroje se někdo musí starat, dohlížet nad nimi,...

I o sebedokonalejší stroje se někdo musí starat, dohlížet nad nimi, vyhodnocovat jejich data, vyvíjet nové. Na tohle všechno je zapotřebí člověk. | foto: ABB

Nastává doba kobotizace. Přinese sdílení práce mezi lidmi a roboty

  • Advertorial
Společnost se pomalu, ale jistě začíná připravovat na nástup éry takzvaných kobotů. Důvod, proč se tak děje právě teď, je nasnadě – boom robotiky a automatizace získal v důsledku celosvětové pandemie covidu-19 zcela novou dynamiku.

Podle nedávno provedeného názorového průzkumu průmyslového trhu, realizovaného technologickou společností ABB napříč podniky různé velikosti ze všech koutů Evropy, USA a Číny, považuje až 85 % z nich zdravotní krizi za důležitý mezník probíhající robotické revoluce. Shodují se na tom, že jejich investice do procesů automatizace a robotizace v nadcházející dekádě významně narostou.

Kobot není člověku vlkem

Jak už název napovídá, kolaborativní roboty jsou navrženy tak, aby dokázaly sdílet pracovní prostor s lidským zaměstnancem. Jsou vyvíjeny s myšlenkou, že jejich ovládání má být snadné a intuitivní, aby si jej lehce osvojil každý pracovník pověřený jejich obsluhou. Na koboty pak mohou delegovat náročné úkoly, které se zpravidla vyznačují vysokou mírou rutiny a potřeby optimalizace pracovního prostředí. Kooperace člověka s robotem má v tomto směru dvojí přínos – zaprvé zvyšuje bezpečnost pracovního prostředí z pohledu možnosti práce bez ochranných bariér, zadruhé dokáže ušetřit čas, který může být využit smysluplněji.

„Naše portfolio kolaborativních robotů je nejrozmanitější na trhu. Díky inovativním robotům mohou zákazníci provést transformaci pracoviště, zefektivnit operace a zvýšit produktivitu,“ shrnuje benefity Sami Atiya, prezident divize Robotika a automatizace v technologické společnosti ABB, která i na český trh nedávno uvedla dvě nové řady kolaborativních robotů GoFa a SWIFTI.

„Jejich ovládání i konfigurace jsou snadné, zákazníci navíc získají přístup ke službě zákaznické podpory a mohou také využít odborné technické služby, jež nabízejí podporu napříč průmyslovými segmenty a zajišťují, že každý nový uživatel bude schopen robotická řešení využívat,“ vysvětluje představitel ABB, z jejíchž dílen pochází i první sériově vyráběný skutečně spolupracující kobot na světě, YuMi.

Do podniků snadno a rychle

Popularita kolaborativních robotů roste a s nimi i zájem podniků o jejich začleňování do výrobních procesů. Zatímco v roce 2019 jich bylo instalováno přes 22 tisíc, už v roce 2023 se počítá s nárůstem poptávky až o 17 %. Celosvětové prodeje by podle tohoto scénáře narostly na 58 miliard dolarů, což je o 13 miliard víc než nyní.

Díky inovativním robotům ABB mohou zákazníci provést transformaci pracoviště, zefektivnit operace a zvýšit produktivitu.

„Nasazení do provozu je velmi snadné díky možnosti sledování stavu robotu v reálném čase. To umožní urychlení jejich nasazení v těch podnicích, které o zavedení robotické automatizace dříve neuvažovaly. Podle našich zkušeností ty nejefektivnější operace využívají jak dovedností lidí, tak potenciál nových technologií,“ předestírá důvody rostoucí popularity kobotů Sami Atiya.

Průmyslové roboty jako náplast na otevřenou ránu

Firmy se bojí personální krize. Například v segmentu stavebnictví se přes 90 % společností potýká s chmurnými vyhlídkami, že v průběhu příštích deseti let budou muset čelit závažnému nedostatku kvalifikované pracovní síly. Proto se řada z nich poohlíží po alternativách – vyšší investice do robotizace výroby se přitom jeví jako vhodné řešení.

„Dnes využívá výhod automatizace stále malý počet stavebních podniků. Celé průmyslové odvětví má obrovský transformační potenciál, pokud se společnosti rozhodnou vynaložit na moderní robotické technologie více finančních prostředků,“ věří šéf robotické divize ABB. „Výhodou stavebnictví je stabilita výrobních procesů. Toto odvětví může posloužit jako nutná inspirace při automatizaci a robotizaci v těch dynamičtějších, typově zdravotnictví, potravinářství nebo výrobě elektroniky,“ dodává.

Společnost ABB na českém trhu nedávno představila novou řadu kolaborativních robotů SWIFTI.

S postupující digitalizací se zvedla i vlna zájmu o témata, jako je ochrana životního prostředí, snižování produkovaných odpadů a celkově udržitelnost. Odborná veřejnost se shoduje na tom, že důležitým faktorem při rozhodování o firemní strategii automatizace a robotizace je právě důraz, který robotické společnosti typu ABB kladou na udržitelnost technologických řešení v jejich portfoliu.

„Zaměření se na zdraví, bezpečnost a udržitelnost je největším katalyzátorem investic do robotiky. Průmyslová odvětví, která se musejí potýkat se stále kritičtějším nedostatkem pracovní síly, nacházejí v robotech řešení svých problémů. ABB využívá odborných znalostí svých zaměstnanců k vývoji čím dál rychlejších, cenově dostupnějších a udržitelnějších zařízení a zároveň přispívá ke kultivaci nebezpečných provozů tím, že vyrábí roboty, které dokážou manipulovat s velkými a těžkými břemeny a operovat ve ztížených podmínkách. To je budoucnost robotiky,“ uzavírá Sami Atiya.