Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Software zdarma: ovládejte Windows kontextovým menu

aktualizováno 
Kontextové menu je dobrý pomocník. Lze s ním vytvářet e-maily, odesílat a kopírovat soubory, tisknout i sdílet. Funkce mu rozšíří program Right Click Enhancer. Vylepšení fotografií na několik kliků umí Fotor. Aplikace Inpaint v nich dokáže smazat rušivé elementy.

Ilustrační foto - notebook | foto: Creative Commons

Right Click Enhancer 4.5 – freeware

Jak být ve Windows ještě efektivnější? Například díky vylepšenému kontextovému menu. To obsahuje několik užitečných funkcí, ale ty další lze přidat, a tak si práci v PC ještě více ulehčit či zautomatizovat (bez nutnosti tolik klikat).

Funkce v menu (otevřete ho kliknutím pravého tlačítka na soubor, složku či prázdné místo) se mění podle toho, na co kliknete. Nabídka může být jiná, pokud kliknete pravým tlačítkem myši na obrázek nebo třeba na spustitelný soubor. 

Známe možnost, díky které můžete přidávat snadno další volby. Jmenuje se Right Click Enhancer a je to klikací editor upravující funkcionalitu nejen kontextové nabídky. Umožní rychlejší kopírování souborů, přidání užitečné zkratky a možnosti a další. Po spuštění se zobrazí několik voleb. Hned první slouží k úpravě kontextového menu, kde si můžete přidat volby jako kontrolu verifikace, vytvořit výpis z aktuálního umístění, aktivovat tlačítko Božský mód, možnost otevřít Ovládací panel atd. 

Změny jsou po zakliknutí aplikovány ihned. Program dále umožňuje měnit i další menu. Například připravena je pro změnu volby Odeslat do, nebo máte možnost vytvořit zcela nové menu, vybrat si v jakých programech se budou otevírat vybrané programy, editovat menu v Edge a upravovat ještě více.

Right Click Enhancer
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: NE
+ možnost snadno přidávat funkce
+ upravuje i další volby
- uvítali bychom možnost deaktivovat i stávající volby
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (4,6 MB).

Fotor 3 – freeware

Fotografie pořízené telefonem drtivá většina z nás upravuje přímo v něm. Pokud je chcete vyšperkovat či jinak vylepšit pohodlněji, máme pro vás tip na zajímavý software pro počítač. Jmenuje se Fotor a umí podobně jako Instagram „doladit“ snímek pořízený nejen mobilem k vaší spokojenosti.

Nabízí 13 různých jednoklikových úprav, které ocení zejména uživatelé, kteří nechtějí používat grafické editační programy a vítají jednoduchost. Funkce byly nakonfigurovány pro specifické změny snímků. Najdete mezi nimi tak přednastavené volby jako je digitalizace, portrét, podsvícení, flash, zataženo, jídlo, krajina atd. Kromě možnosti vylepšení můžete provést ruční úpravy - změnit expozici, jas, kontrast, detail a vyvážení bílé. 

Chcete-li přidat umělecký nádech, aby vaše fotografie působily efektivněji, můžete si vybrat z více než 60 efektů, včetně classic, lomo, B&W, uměleckého s vinětací, stejně tak jako přidat více než 30 různých stylů rámečků. Mezi další vlastnosti patří ořezávání obrázků, fotokoláže, simulace tiltshiftu, pohled před a po úpravách či integrované sdílení přes Facebook, Flickr a Twitter.

Fotor
Informace o programu
Operační systém: Android, iPhone, Mac OS X, Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ řada přednastavených voleb
+ možnost ručního doladění
+ spolupráce se sociálními sítěmi
- snaží se změnit domovskou stránku v browseru
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (255 MB).

Inpaint 8.1 – demo

Pokud se fotografii vyskytuje nějaký rušivý element, potom ho odstraňte snadno tímto retušovacím nástrojem. Existuje řada ručních, ale i poloautomatických programů, se kterými je to hračka.

S Inpaint retušování probíhá tak, že pomocí štětce označíte oblast, ze které chcete něco „vyzmizíkovat“. Následně již pouze stisknete tlačítko pro odstranění (Erase). Program zrekonstruuje vybranou oblast obrázku z bodů v blízkosti hranice oblasti. Pro dosažení ještě lepšího účinku doporučujeme akci opakovat na hranách oblasti. Kromě této funkce umí program opravit vady na starých fotkách, odstranit vodoznak, retušovat obličej či odstranit razítko s fotografií. Demoverze je plně funkční, pouze neumožňuje upravený obrázek uložit.

Inpaint
Informace o programu
Operační systém: Mac OS X, Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ retušování zvládne každý
+ výsledky jsou na dobré úrovni
+ snadná práce
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (17 MB).

Hashtabe 6 – freeware

Hašovací funkce je matematický algoritmus pro převod vstupních dat do (relativně) malého čísla. Výstupem hašovací funkce je hash (česky též někdy jako haš) a používá se k rychlejšímu prohledávání tabulky, porovnávání dat (například pro hledání položek v databázi, odhalování duplicitních záznamů, hledání malware antivirovým programem), při hledání podobných úseků DNA sekvencí v bioinformatice i jinde. V případě IT se používá například pro vytváření a ověřování integrity dat, ochranu uložených hesel atd.

Tento program haše umí vypočítat a porovnat je mezi více soubory. Integruje se do kontextové nabídky Windows, respektive jako další karta, která se zobrazí ve Vlastnostech objektu, kde čeká na své použití. Výhodou je, že zobrazený haš lze porovnat s jiným hašem, respektive souborem. Podporuje algoritmy MD5, SHA1, SHA256, SHA384, SHA512, CRC32 a RIPEMD160. Mezi další funkce patří možnost haše zkopírovat do schránky Windows k dalšímu použití.

Hashtabe
Informace o programu
Operační systém: Mac OS X, Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ podpora nejrozšířenějších algoritmů
+ možnost zkopírovat do schránky
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (1,1 MB).

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Jako atomovka, ale bez radiace. Českému vědci nedá spát záhadný výbuch

Geofyzik Günter Kletetschka je v tuzemském prostředí fenomén. Svérázný vědec třináct let působil v NASA a také nyní se...

Windows 7 končí a s nimi jedna éra. Uživatelé stojí před těžkým rozhodnutím

Windows 7 uzavírá generaci operačních systémů Microsoftu, které zvládly bez omezení fungovat bez připojení k internetu,...

Filantropický rekord. Kolegové Antonína Holého věnují na vědu 200 milionů

Chemici Hana a Dalimil Dvořákovi věnují 200 milionů korun nadaci, která má podporovat mladé chemiky. Prostředky...

Opravte si Windows 10. Kritickou chybu objevila americká tajná služba

Microsoft a NSA doporučují urychleně aplikovat záplatu na kritickou zranitelnost ve Windows 10 a Windows Server...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Nové televizory promění domácnosti. Velké novinky přijdou již letos

Výběr nového televizoru bude stále obtížnější disciplínou. Vznikají nové zobrazovací technologie i koncepty televizorů,...

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Tipy Windows 10: ovládejte PC na dálku nebo zastavte aktualizace

Připojit se k PC vzdáleně můžete nejen vy, ale i někdo jiný. Poradíme, jak tuto funkci konfigurovat. Ukážeme i místo,...

Windows 7 končí a s nimi jedna éra. Uživatelé stojí před těžkým rozhodnutím

Windows 7 uzavírá generaci operačních systémů Microsoftu, které zvládly bez omezení fungovat bez připojení k internetu,...

Jaké programy by neměly chybět v novém počítači

Mnozí z nás pod stromečkem našli nový notebook či stolní počítač. A protože software je páteří jakéhokoli PC, přinášíme...

Aplikace ochrání hesla, jiná ukáže předpověď počasí

Nová aplikace přehledně zobrazí předpověď počasí. Vyzkoušet můžete i užitečného správce obrázků na pozadí obrazovky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz