Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat, ale budeme si je pronajímat. Za všechny jmenujme pronájem či sdílení automobilů, kol nebo softwaru. Dříve či později se prosadí i u operačních systémů, kde již částečně funguje.
Ilustrační foto - Chromebook

Ilustrační foto - Chromebook | foto: Creative Commons

Nedávno vydaný operační systém Windows 11 bude dost možná posledním, který bude nabízen výhradně ke koupi. To znamená, že ho bude možno pořídit jen jako „krabicové řešení“. Jinými slovy si ho „jen“ koupíte a nebude možno si ho pronajmout formou služby. 

Koncept pronájmu softwaru jako služby ale není starý. První zmínky, respektive využití tohoto modelu, se datují k začátku 21. století. Software as a service (SaaS) byl poprvé použit v knize „Strategic Backgrounder: Software as a Service“ v roce 2001. V posledních letech díky navýšení přenosové kapacity místních sítí a internetu se rozvinul outsourcing informačních systémů formou hostování aplikací.

Vstupujeme do světa, kdy i operační systém bude jako služba

Tento model je v případě aplikací dnes již běžný. Kde se však teprve začíná prosazovat, je oblast operačních systémů. Léta se tomu věnuje společnost Google částečně se svým systémem Chrome OS. A podle všeho se na tento model připravují i další. Microsoft nevyjímaje. Rodí se tak nová éra počítačů nazvaná Desktop jako služba (DaaS). 

Vše ještě více vpřed popohnala pandemie koronaviru, protože donutila lidi pracovat z domova, a jak začíná být čím dál tím jasnější, všichni se do kanceláří již nevrátí. V tomto novém normálu se však objevil nový problém. Protože je tu najednou mnoho nových zařízení, která se připojují do firemních sítí, tak logicky stoupá počet bezpečnostních incidentů. Proto je nutné se věnovat ochraně zařízení. A zde logicky přichází čas na DaaS.

Ilustrační foto - Chrome OS

SITUACE VČERA

Najdete se hodně odpůrců plánovaného nového způsobu využití desktopu. Nicméně budoucnost desktopu je právě v tomto modelu. Před mnoha lety už se společnosti jako je IBM, Citrix, Sun a Oracle snažily změnit přístup uživatelů k celé věci. Zavedly tzv. vzdálené plochy, kdy bylo prostřednictvím odlehčených zařízení možné připojit se ke vzdáleným serverům, na kterých běželo vše potřebné. Tím odpadla potřeba vlastnit robustní operační systém a výkonný počítač. A proč k této myšlence došlo? To je jednoduché. 

Můžete milovat svůj počítač, než byste však kupovali zbytečně výkonný a drahý stroj, o který byste se museli softwarově starat, záplatovat a zabezpečovat ho, mohlo by pro vás být lepší mít po ruce zařízení, na jehož správu byste nemuseli vynakládat svůj čas, a místo toho mohli bezpečně pracovat například v textovém editoru.

Již v roce 1989 se bývalý guru operačního systému IBM Ed Iacobucci spojil s lidmi z Microsoftu, aby vymyslel způsob, jak se vzdáleně připojit k počítači s Windows. To vyústilo k tomu, že se zrodil první produkt Microsoftu pro vzdálenou plochu: Windows Terminal Server Edition. Na rozdíl od mnoha společností, které se pokoušely navázat partnerství s Microsoftem, tu existuje jedna, která byla a stále je úspěšná. Citrix díky produktům, jako jsou Citrix Virtual Apps and Desktops a Citrix Managed Desktops, stále profituje ze svého přístupu ke vzdáleným desktopům se systémem Windows a tržby se pohybují v řádu několika miliard dolarů ročně.

Zatímco Citrix těží z partnerství se společností Microsoft, společnost Oracle zvolila velmi odlišný přístup – vsadila na tenké klienty. Byli to právě Tim Negris, tehdejší viceprezident společnosti Oracle pro servery, a Larry Ellison, generální ředitel společnosti Oracle, kteří v roce 1993 přišli s termínem „tenký klient“. Ten spoléhal na permanentní připojení k serveru a jeho výpočetní výkon. Zjednodušeně šlo o obrazovku s možností připojit periferie. Tencí klienti stále žijí, zejména ve specializovaných a vertikálních podnicích.

SITUACE DNES

Jak rostly rychlosti v místních sítích a poté i rychlost internetu, rostl zájem o řadu dalších přístupů ke vzdálené ploše. Namísto spouštění programů na serveru se prosazoval hybridní přístup k serverovým a klientským výpočetním prostředkům. To stálo za zrodem programů pro přístup ke vzdálené ploše (TeamViewer, VNC Connect atd.)

Uvedené přístupy však trpí několika zásadními problémy. První je, že potřebují větší šířku přenosového pásma. Uživatelé si totiž věčně stěžují na to, jak pomalé jsou jejich vzdálené plochy oproti používání všeho v jejich počítači. Druhým je to, že zatímco klientské zařízení může být lehké, tenké a nevýkonné, stále vyžaduje specializovaný software nebo firmware, aby fungovalo. A konečně, vzdálené plochy nelze dobře škálovat a jejich výkon musí být připraven na nápor velkého počtu uživatelů.

Proto se zrodil pojem cloud computing. Cloudy nabízejí automatizaci, podle potřeb přidávají a odebírají úlohám výpočetní výkon, poskytují úložiště, různé aplikace a služby, a to vše podle aktuálních požadavků. Takže před více než deseti lety společnost Google dospěla k tomu, že když provozuje několik populárních služeb v režimu SaaS (Google dokumenty, Gmail atd.) tak proč by nevytvořila jednoduchý operační systém pracující v zařízení, které by nemuselo být výkonné. A proto se zrodily Chromebooky.

Ilustrační foto - Chromebook

Zrod Chromebooků přinesl ještě jeden aspekt. Google si uvědomil, že samotný webový prohlížeč byl v té době už dostatečným rozhraním potřebným k práci. Uživatelé využívali jeho služeb nejen k přístupu na internet, ale i k mnoha potřebným službám – prakticky až na vybrané potřeby ho není nutné opouštět a trávíme v něm drtivý čas. I proto se Chromebooky sázející především na Chrome stále větším tempem stávají významným hráčem na poli desktopů. 

Jistě, tradiční Windows nadále vládne, ale jeho podíl na světovém trhu s desktopy v prvním čtvrtletí roku 2021 klesl na 75 % z 80 % v roce 2020. To je současně nejmenší podíl, kterého Windows na desktopech dosáhl od 90. let. Za tento efekt může aktuální situace s koronavirem, kdy celý svět přijal nutnost více pracovat z domova, a toto hybridní pracovní nasazení jen tak nezmizí.

Chromebooky, které bývají levnější než jejich protějšky se systémem Windows, jsou pro firemní uživatele velmi atraktivní. Mají také tu výhodu, že pokud Chromebook zničíte nebo vám ho ukradnou, stačí si koupit nový a jste opět ve hře. A to doslova, protože můžete navázat přesně tam, kde jste přestali. A konečně, protože Chromebooky byly navrženy s ohledem na zabezpečení, díky vestavěnému izolovanému prostoru, lze jejich správu nechat plně v režii Googlu.

SITUACE ZÍTRA

Chromebooky stále rostou ve světě vzdělávání i podnikání. Útočí na Windows 10 a 11. Kdy je překonají? Není to otázka měsíců ani blízkých let, ale časem se tento koncept používaný Google zcela jistě stane dominantním. I to je důvod, proč Microsoft začal pracovat na další etapě operačního systému s názvem Windows 365

V tomto systému by uživatelé neměli spouštět aplikace, ale přistupovat, tzv. streamovat, všechny potřebné aplikace, nástroje, přistupovat k datům a nastavení prostřednictvím cloudu, a to z kteréhokoli zařízení. A když říkáme z kteréhokoli, tak to platí i pro Chromebooky, Macy, počítače se systémem Linux, zařízení Android a dokonce i iPady. Bez ohledu na to, co používáte, získáte přístup do stejného Windows prostředí.

Ilustrační foto - Windows 365

Generální manažer Microsoft 365 Wangui McKelvey k tomu řekl: „S Windows 365 můžete začít přesně tam, kde jste skončili, protože stav vašeho cloudového počítače zůstává stejný, i když přepínáte mezi zařízeními.“ Microsoft tvrdí, že tato možnost je zcela nová, ale jak jsme uvedli, není. V systému Chrome OS to dokážete od prvního dne. Každopádně pro Windows je to zásadní posun!

Ukazuje to také na to, že Microsoft bere hrozbu systému Chrome OS, respektive Chromebooků vážně, a že lidé z Redmondu také věří, že budoucnost patří hybridní práci. Windows 365 se liší od všeho, co tu již bylo, a to tím, že výrazně zjednodušuje proces virtualizace, protože je postaven na produktu Azure Virtual Desktop. 

Všechny detaily nastavení zvládne za vás. Jinými slovy, bude se chovat spíše tak, jak očekáváte, že by měla cloudová služba fungovat. Pokud budete potřebovat více výkonu, dostanete ho. Automaticky provede vše podle potřeb a vy si nebudete muset dělat starosti s detaily, jak to zařídit.

Windows 365 pracuje na službě Azure Virtual Desktop

To je mnohem jednodušší než oldschoolové způsoby, kdy bylo nutné překonfigurovávat virtuální desktopy a servery, samozřejmě s výjimkou systému Chrome OS. Ukončí tato nová generace operačních systémů stávající éru desktopů? Ne, stále budou existovat činnosti, jako jsou hry, střih videa atd., kde bude potřeba velký výkon, který můžete získat díky silnému hardwaru v počítači. Ale stejně jako mnoho uživatelů opustilo domácí počítače a nahradilo je smartphony, mnoho firem opustí využívání tradičních počítačů a nahradí je desktopem jako službou.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 18 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

v diskusi je 7 příspěvků

26. května 2024

Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

v diskusi jsou 2 příspěvky

26. května 2024

Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

v diskusi je 28 příspěvků

25. května 2024  15:13

S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...