Při výrobě diamantových šperků je potřeba i speciální rohožka na boty

aktualizováno 
Fotoreportáž - Ve firmě ALO Jewelry, která v Praze vyrábí briliantové šperky pro celý svět, vám denně projdou pod rukama statisíce i miliony korun. A když jdete domů z práce, boty vám očistí vibrující rohožka.

V pražských Holešovicích, v bývalé přístavní čtvrti, v místech, kam lidé nejčastěji chodí pro levné zboží do zdejší tržnice, se v nenápadném rohovém domě vyrábí "o něco dražší" diamantové šperky. 

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Zaměstnanci musí při odchodu přejít přes vibrující rohožku. Ve firmě se totiž pracuje s drahými kovy (těmi nejdražšími) a i při dodržování maximální čistoty a preciznosti občas nějaké zrnko zlata na zem upadne. Díky rohožce ale zůstane ve firmě.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Společnost ALO Jewelry je jedinou českou firmou, která byla pozvána vystavovat na prestižním veletrhu hodinek a šperků Baselworld ve švýcarské Basileji. Zde své výrobky prezentují slavné firmy jako Cartier, Chopard nebo Breitling.

Loni se tváří firmy stala světová topmodelka Petra Němcová, která se podílela i na návrzích některých šperků. Majitel společnosti Alojz Ryšavý navrhl korunku pro vítězku soutěže Česká Miss v hodnotě přesahující milion korun. Šperk je osazen 1 162 diamanty. Firma je partnerem prestižního golfového turnaje PGA European Tour a podílí i na turnaji Moravia Silesia Open 2009 v severomoravské Čeladné (29. 7. - 2. 8. 2009). Pro tuto příležitost vyrobila speciální diamantový míček - nejdražší na světě. Reportáž o něm naleznete zde.

Na začátku je plastový vzorek 

Na úplném začátku procesu výroby je schůze takzvané vzorovací komise. Tam se dohodne, na jaké šperky se výroba zaměří, jaký styl, jaké modely, zda to budou prsteny, náušnice, náhrdelníky či třeba šperky s perlami. Poté přijde na řadu modelář a návrhář, který své nápady rozkreslí.

Kreslí se převážně ručně, jen ve velmi omezené míře pro modelování využívají i počítačové 3D modelační nástroje.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Takto se vytvoří zhruba 100 až 150 vzorků, které se vzorovací komisi předají ke schvalování. Ta vybere zhruba 30 procent vzorků, které by teoreticky mohly jít do výroby.

Návrhy vybrané do výroby dostane na stůl vzorkař. Vytvoří vzorek v reálné velikosti ze stříbra, mosazi, nebo modelářského vosku. S tím se pochopitelně pracuje nejlépe, tepelnou jehlou snadno zvládne základní tvary a zdobení, které se pak po odlití z kovu ještě dopracuje.

Práce na modelu trvá zhruba jeden den, u složitých modelů to ale může být i týden. Kupříkladu na korunce miss se pracuje i měsíc.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

ALO Jewelry - vzorky prstenu vyrobené ze stříbra a modelářského vosku.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

ALO Jewelry - makety šperků a silikonová pouzdra, s jejichž pomocí se vyrábí formy pro odlévání modelů šperků.

Vyrobené vzorky jdou opět ke komisi a zhruba deset procent z nich se vrací k dalšímu přepracování. Například proto, že působí proporčně nevyváženě. Některé návrhy se nikdy do finální realizace ani nedostanou.

Ryzost

14 karátů = 585 gramů zlata v 1 000g slitiny

18 karátů = 750 gramů zlata v 1 000g slitiny

24 karátů = ryzí zlato = 1 000 gramů zlata v 1 000g slitiny

Slitiny jdou na puncovní úřad, kde pomocí spektrometru ověří ryzost. Všechny vyrobené kusy šperků jdou na stejnou zkoušku.

Z modelu do stromečku

Vytvořenému a schválenému modelu se říká "master model". Vloží se do rozříznutého balíčku silikonové gumy, do které se při teplotě 160 °C po dobu zhruba ¾ hodiny zapeče. Guma se pak skalpelem rozřízne tak, aby šlo mastermodel vyjmout, ale vzniklá dutina zůstala nepoškozena (jen čistý řez v rovině). Tak vznikne forma pro odlévání modelů.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Silikonová guma se při pečení smrští až o 4 %, tedy třeba 1 mm po obvodu průměrného prstenu. S tím vzorkař musí počítat.

U složitých konstrukcí se jednotlivé díly odlévají zvlášť a na závěr se spojí pomocí laserového letování.

V dalším kroku se vytvoří voskové modely šperků. Gumová forma se vloží do počítačem řízeného robotu, který nejprve z dutiny v gumě vysaje vzduch a poté vstříkne rozehřátý vosk.

Robot na vstřikování rozehřátého vosku do formy

Vosk se vstřikuje vždy ve dvou vlnách, aby byla dutina perfektně vyplněna. Během pár minut je zcela ztuhlý. Poté se voskový odlitek vyjme z formy a perfektně začistí.

Tento krok je velmi důležitý, všechny případné chyby by se totiž poté odlily do drahého kovu a napravit je potom by často nebylo možné.

Odlité voskové modely se lepí do takzvaného stromečku, v úhlu 45°. Nahoru jemné odlitky, dolů masivnější. Šperky mohou být osazeny zirkoniemi a syntetickými kameny (těm vysoká teplota nevadí), pravé kameny se fasují až do hotového šperku.

U složitějších prstenů a náramků se dělají od nálitku pomocné kanály, aby odlití bylo dokonalé a nevznikly bublinky či slabší místa. I s tím se musí při výrobě modelu počítat.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Stromeček plný šperků Stromeček se umístí do kyvety a zalije jemnozrnnou sádrou. Zalévá se ve vakuu, aby nevznikly vzduchové bublinky. Přesto se pak jde do vibračního zařízení, aby se vyrovnalo zaplnění sádrou. Kyveta se pak nechá čtyři hodiny ustát (aby se sádra nehnula).

Kyveta se zasádrovaným voskovým stromečkem se vloží do pece, kde dojde k odtavení vosku a vypálení kyvety na tzv. licí teplotu.

Takto vypálená kyveta pokračuje do licího stroje složeného ze dvou tavných válců. V jednom se taví licí kov, ve druhém je kyveta se zasádrovaným stromečkem.

Za pomoci podtlaku se do kyvety odleje požadovaný materiál. Taví se při teplotě 960° (žluté zlato) až 1 050° C (bílé zlato).

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Po dosažení těchto teplot se uvolní ventil mezi válci a pomocí tlaku argonu se tavený materiál vtlačí do sádrové dutiny po stromečku a vznikne tak stromeček nový. Tentokrát je však už z drahého kovu.

Žluté zlato – slitina se stříbrem a mědí

Bílé zlato – slitina s paládiem a niklem

Ani zrnko nazmar

Vychladlý odlitek se vyloupne ze sádry a ze stromečku se odstříhají jednotlivé šperky. Pokud je odlití dokonalé, je šperk již skoro hotový. Nicméně teprve teď přichází na řadu jemná šperkařská práce, taková, jak si ji většina z nás laiků představuje. Zvětšovací skla, kornováky, pilníky, brusky, smirkly, fasování, mikroskopy atd.

Pochopitelně se při vsazování kamenů nepoužívá žádné lepidlo. Odstraní se a začistí přítokový kanálek, osmirkují se hrany a bruskami vytvoří fazóna. Náušnice se musí složit a doletovat k nim takzvanou kobylku, zaštyflovat patent atd.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

ALO Jewelry - výroba diamantových šperkůALO Jewelry - výroba diamantových šperkůALO Jewelry - výroba diamantových šperků

ALO Jewelry - broušení probíhá tak, aby veškeré částečky drahého kovu byly jímány do speciální kazety. S trochou nadsázky lze říci, že ani zrnko zlata se neztratí.

Všechno zlato se brousí pod krytem, ruce se myjí ve speciálních umyvadlech s filtry v odpadu, oděvy se perou v pračkách s filtry a u východu z dílny je již zmíněná rohožka s nádobou. Všechno zlato se sbírá a vrací do provozu.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Letování ohněm je někdy nahrazeno letováním za studena, laserem. Je možné tak bezpečně letovat šperky i s kameny. Například zde vyrobená korunka miss je složena ze 40 kusů a laserem je spojená.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Dále je na řadě vsazení kamenů, tedy fasování. Frézkou se vyrobí důlek - lůžko, poté se do něj vsadí kámen a pomocí "natlačováků - kornováků" se natlačí okolní materiál tak, aby se v něm kámen uchytil. Diamant je tvrdý, nehrozí jeho poškrábání. Ale například u smaragdů je nutné dát pozor, aby nepraskl, protože je křehký.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Po zafasování přichází takzvaný finiš. Povrchová úprava, leštění, matování, pískování, rhodiování ... Například při leštění je motor stroje umístěn mimo osu, aby se nepřenášely vibrace. Vše musí probíhat velmi opatrně, aby se takzvaně "nesjela fazona", hrana, nebo neodleštil kus materiálu.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Pokud se něco pokazí, musí se šperk vyřadit a zrecyklovat. Pochopitelně i při leštění se odleštěný materiál (což může být maximálně 1 % hmotnosti šperku) jímá do filtrů. Celý proces trvá hodinu, u složitých kousků ale klidně až jeden den.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

ALO Jewelry - leštění je jemná práce a vyžaduje extrémní pozornost pracovníka. Jinak může lehce dojít k nevratnému poškození šperku.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

ALO Jewelry - výsledek po leštění

Posléze se šperk vypere od brusné pasty v ultrazvukové pračce. Tím jsou výrobky ze žlutého zlata hotové. Bílé zlato se ještě elektrolyticky pokoví.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

ALO Jewelry - před pískováním se musí na příslušná místa, ta, která mají zůstat lesklá, nanést ochranná gumová hmota.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

ALO Jewelry - po opískování se ochranná hmota ze šperku jednoduše sloupne.

Mechanické broušení a leštění se používá na levnější šperky se syntetickými kameny. Tři až čtyři hodiny se šperk omílá v substrátu z keramických tělísek. Pak přijde na řadu písek s kokosovými šupinami. Přidá se brusná pasta a brousí se dalších pět hodin. Šperk je hotov.

Jak se kupují diamanty

Firma pro své šperky nakupuje diamanty přímo na burze. Například v belgických Antverpách, kde začal majitel firmy Alojz Ryšavý obchodovat jako první Čech. Za nákupy jezdí sám i nadále. Každá z tisíce kanceláří se zabývá prodejem jiného druhu diamantů. Zajít si můžete pro velké, malé, barevné...

Prodávají se po takzvaný lotech. To je zjednodušeně řečeno pytlíček s přesně daným počtem kamenů určitého druhu. Kupující si sám musí zkontrolovat kvalitu zboží. Není možné prohlížet kámen po kameni, a proto se namátkou vybere několik desítek kusů, jejichž brus, barva a další parametry se podrobně zkontrolují.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Jak výběr a kontrola diamantů probíhá, se můžete podívat na videu.

Vlastnosti kamene se posuzují podle čtyř základních kritérií známých jako čtyři C. Cut (česky brus), clarity (čistota), color (barva) a carat weight (váha, udávaná v karátech).

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků

Čím je brus diamantu lepší, tím je diamant třpytivější. Dokonale vybroušený diamant se třpytí celý a lze u něj pozorovat duhové záblesky zvané oheň. Vznikají vzájemným odrážením světla jednotlivými ploškami. Kámen vynikající kvality může stát mnohem více než 10 tisíc dolarů za karát.

Špatně vybroušený diamant je kalný, sklovitý, objevují se na něm místa, která vypadají tmavší, protože neodrážejí světlo. Cena takových kamenů se může pohybovat kolem jednoho tisíce dolarů za karát.

Jeden karát je 0,2 g. Hmotnost kamene je jednou z nejdůležitějších vlastností, které rozhodují o ceně. Je logické, že menší kameny jsou v přírodě četnější než ty velké. Větší diamanty jsou tedy ceněny více. Neznamená to však, že menší diamant nemůže být krásnější než velký kámen, který může mít některé nedostatky.

Proto, rozhodujete-li se například o velikosti diamantu pro zásnubní prsten, berte v úvahu nejen svůj rozpočet, ale také velikost prstu, pro který je určen. Malý diamant bude na štíhlém prstu vypadat daleko větší než na prstu silnějším.

A pamatujte: diamant je pro ženu nejlepší přítel.

ALO Jewelry - výroba diamantových šperků


Za umožnění prohlídky redakce velmi děkuje paní Světlaně Pospíšilové z firmy ALO Jewelry.
Fotografie byly pořízeny objektivy značky Canon. Velmi děkujeme též.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Sbohem Bratislavo! Skončila nejstarší linka Českých aerolinií

Nádherný pohled na zem i oblohu při západu Slunce přes roztočenou šestilistou...

V pátek 11. ledna 2019 vypravily České aerolinie avizovaný poslední let na lince Praha – Bratislava – Košice a zpět. Na...

Alza dostala pokutu za přidávání zboží do košíku. A není jediná

Česká obchodní inspekce pravomocně rozhodla o udělení pokuty pro společnost...

Společnost Alza.cz bude muset zaplatit 150 tisíc korun za to, že zákazníkům přidávala do košíku zboží, na které sami...

Legendární bardotka. Lokomotiva s „vyvinutým poprsím“ slaví 50 let

Barbardotka je známá svým charakteristickým zvukem mohutného šestiválce bez...

Bardotka, legendární lokomotiva, která nese číslo 749.121-0, slaví v pondělí 17. prosince 2018 padesát let v pravidelné...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz