Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Velký test chladicích podložek, aby se vám notebook neuvařil

  0:44
Ušetřete si nervy při práci s notebookem a snižte jeho hlučnost. Přinášíme velký test chladicích podložek a poradíme vám, jakou si koupit.

Horký notebook už nemusíte chladit na ledovci | foto: Profimedia

Pokud jste o chladicích podložkách pod notebooky nikdy neslyšeli a nevíte, k čemu by se vám nějaká mohla hodit, čtěte dále. Pokud takové informace nepotřebuje, můžete přeskočit na výsledky testu nebo rovnou na přehled podložek.

Proč si koupit chladicí podložku
Každý notebook vyzařuje teplo. Pevný disk, procesor nebo třeba výkonná grafická karta dokážou notebook roztopit za hranice dobrého vkusu. Škodí tak nejenom sobě, neboť elektronika v notebooku nemá vyšší teploty ráda, ale především uživateli. Proč? Především mužské části populace příliš nesvědčí horký notebook položený na klíně, takový přenosný počítač je také výrazně hlučnější a může z něj při delší práci bolet hlava. Vysoké teploty okolo klávesnice nesvědčí zápěstím, která by neměla být delší dobu zahřívána.

První krok pro trvale chladný notebook je koupě dobrého notebooku. Při čtení recenze svého budoucího přenosného počítače se zaměřte na pasáž s hlukem a chlazením. Pokud naleznete v textu poznámku o přehřívání některé části, zkuste se podívat ještě ke konkurenci.

Druhým krokem je správně se o svůj notebook starat. Jednou za půl roku je vhodné odstranit z chladiče notebooku prach a nečistoty například vysavačem (stačí nízký výkon, nic se nemusí přehánět). Prach v chladiči, který po čase začíná bránit proudění vzduchu, se tak dostane ven a interní větráček bude mít s odvodem tepla snadnější práci.

Třetím krokem je koupě chladicí podložky. Nákup doporučujeme bezvýhradně u herních notebooků, které mají zpravidla vyšší výkon a více se zahřívají. Dalšími cílovými skupinami pro koupi jsou lidé, kteří si rádi berou notebook do postele, na pohovku nebo klín. Chladicí podložka se postará o rovné podložení notebooku, zajistí stálý přístup vzduchu a zabrání ucpání chladiče notebooku například dekou. Díky ochlazování celé spodní části výrazně pomáhá internímu větráčku notebooku, ten pak může běžet v nižších otáčkách a celkově tak klesá hlučnost.

Od teorie k praxi
V praxi máme dva typy chladicích podložek. Aktivní, které mají vlastní větráček, a pasivní, které pouze rozdělují teplo na větší plochu a starají se především o pevný podklad s dobrým přístupem vzduchu. Samozřejmě jsou účinnější aktivní podložky, jejich nevýhodou však bývá hluk. Dokážou sice ochladit notebook skutečně efektivně a snížit otáčky interního větráčku v notebooku, samy ale mohou vydávat nepříjemný zvuk. Hlučnost a chladicí účinky tak v našem testu tvořily celkem 75 % hodnocení, zbytek připadl na ergonomii, zpracování a cenu.

Na následujících fotografiích je vidět notebook při pokojové teplotě, jedná se o již neprodávaný model Toshiba Satellite M70. I když je i dnes slušně výkonný, systém chlazení je řešen nedostatečně a na snímcích z termokamery je dobře vidět, které části vyzařují nejvíce tepla. Pod touchpadem je ukryt pevný disk, pod klávesnicí procesor a na levém boku je elipsou zakroužkován výdech chlazení. Snímek napravo je již pořízen z termokamery. Zářivé zabarvení může být matoucí, nejteplejší bod má ale jen 25,1 °C.

Měřený notebook Toshiba Satellite M70

Rozložení tepla na notebooku při pokojové teplotě


Nás však zajímá notebook po zahřátí, což ukazují následující dva snímky. Ten vlevo ukazuje notebook stojící na dřevěné podložce, pro zatížení procesoru byl cyklicky opakován zátěžový test PCMark05. Notebook se nám krásně rozžhavil, oproti předchozímu snímku si všimněte maximální teploty povrchu: 44,3 °C. Pokud bychom vzali sondu a přitiskli ji přímo na měďěné žebrování chladiče, viděli bychom teplotu necelých 60 °C. Pevný disk má v tento okamžik 57 °C, plast touchpadu a vzduchová mezera tuto hodnotu snížily na povrchu přibližně o 17 °C. Nyní je již práce na notebooku nepříjemná, plasty zahřívají zápěstí a hluk integrovaného větráčku je slyšitelný i v rušnější kanceláři. Pravá fotografie ukazuje účinky jedné z vítězných podložek našeho testu, Zalman NC-1000. Maximální teplota klesla na 38,2 °C, teplota disku na 48 °C a hluk chlazení se snížil na přijatelnější úroveň.

Rozložení tepla na notebooku při vysoké zátěži

Rozložení tepla na notebooku při vysoké zátěži


Notebook pracující na plný výkon byl takto chlazen přibližně 30 minut, teplota okolního prostředí je 22,6 °C. V místnosti byl menší průvan, v běžném pokoji dosahuje notebook ještě o něco vyšších teplot, chladicí účinky jsou však dobře ilustrovány. Za pozornost stojí především rozžhavený výdech chlazení na levém snímku, chladič Zalman se postaral o zmizení této stopy, což je vidět na pravém snímku. Delší doba chlazení by znamenala výraznější rozdíl, především u ploch pro opření zápěstí není vidět výraznější zlepšení. Z praxe, kdy byl notebook položený na podložce celý den, je vliv chladného vzduchu z chladiče velmi výrazný a kontakt zápěstí s chladnějším plastem je daleko příjemnější.

VÝSLEDKY TESTU

Na trhu je mnoho podložek, někdy jde o stejné základní tvary od jiného výrobce. Vyhledali jsme ty nečastější, od každého výrobce jednu. Pokud budete vybírat i z jiných podložek, než které jsme otestovali, doporučujeme podobný tvar, jako má testovaný Zalman, Akasa nebo cRadia. Ochlazují totiž spodní část rovnoměrně, zatímco testovaný Thermaltake nebo Titan pouze vzdálenější část notebooku. Pevné disky jsou přitom většinou umístěné v předních částech notebooků, výjimečně na středu.

Dalším naším doporučením je dávat pozor na tvar, nejlepší jsou zcela ploché podložky. Ty, které mají v přední části lištu zabraňující pohybu notebooku, totiž omezují přístup k portům na čelní straně notebooku. Dávejte také pozor na povrchovou úpravu podložek, především hliníkovým v černé barvě hrozí brzké poškrábání.

Všechny aktivní podložky jsou napájeny notebookem přes USB. Dávejte proto pozor, jestli podložka obsahuje i USB rozbočovač. Jde o dvojici USB na těle podložky, při zapojení napájecího kablíku tak stále budete mít k dispozici stejný počet portů jako obvykle.

Akasa AK-NBC-03-BK

Suma sumárum, nejvyššího skóre dosáhl velmi účinný Zalman, extrémně tichá cRadia a pasivní podložka Acutake. Všechny mají své nedostatky, konkurenci však dokázaly převýšit v klíčových parametrech. Aktivní podložka Akasa se nám nelíbila hlučností, svými chladicími účinky ale potěší především hráče.

V následujícím rozcestníku je již vidět souhrn základních parametrů všech podložek a jejich ohodnocení redakcí Technetu jako ve škole. Detailnější informace jsme pro porovnání dali do tabulky, která se však díky deseti sloupcům nevešla do článku. Odkaz na ni naleznete zde, zobrazí se v novém okně.

 Jak jsme měřili...

Použili jsme 15,4" notebook Toshiba Satellite M70, který má tragicky provedené chlazení pevného disku. Při práci se soubory dosahuje jeho teplota až 59 °C, při normální zátěži 56 °C na dřevěné desce pracovního stolu. Většinou budete notebook také využívat při jednoduché práci (psaní, prohlížení internetu), teplotu disku jsme tedy změřili pomocí programu SensorView po hodině běžného používání. Vždy byly spuštěny ty samé aplikace, teplota prostředí kolísala mezi 23 až 23,5 °C.

Hodina stačí na to, aby se teplota ustálila, některé aktivní podložky to zvládnou již po čtvrt hodině. Možnost, že by se hodnoty pro náš notebook ještě zlepšily, tak není reálná.

Podložky jsme vyzkoušeli i s dalšími notebooky z Velkého testu notebooků do 14 tisíc korun. Ty měly ve všech případech daleko lépe vyřešené chlazení a teplotní rozdíly nebyly tak markantní jako u použitého nooteboku Toshiba. Výsledky dopadaly stejně jako u našeho notebooku, pořadí v kvalitě chlazení jednotlivých podložek se neměnilo.

Pro test hlučnosti jsme zapůjčili digitální hlukoměr Voltcraft SL-300. Rozsah měření začínající na 30 dB však nepostačoval pro měření poloviny podložek - pod hranicí skončily podložky Zalman, cRadia a Thermaltake. Měřili jsme aktivní podložky po hodině chlazení i s chlazeným notebookem. Větší spoleh je ale na slovní hodnocení v testu, Zalman je například při vyšších otáčkách srovnatelně rušivý jako Titan, i když hlučnost nepřesáhla 30 dB.

Za rychlé zapůjčení výrobků pro test děkujeme firmám: Czech Computer, TNTRADE, 100Mega a Belkin. Hlukoměr Voltcraft zapůjčila firma FK Technics, provozovatel evropského zásilkového obchodu CONRAD electronic.

Do testu se zapojila i FSV ČVUT, za záběry z termokamery děkujeme Katedře konstrukcí pozemních staveb.


 Podložka  Typ  Cena od [Kč]   Hodnocení
Belkin Laptop Cooling Pad F5L001 aktivní 500 Chvalitebný
 Zalman ZM-NC1000 aktivní 990 Výborný
 Akasa AK-NBC-03-BK aktivní  570  Chvalitebný
Titan TTC-G3TZ  aktivní 430 Dobrý
cRadia flexLapper CRF-102  aktivní 690 Výborný 
Thermaltake Taichi M+ A2420  aktivní 900 Dostatečný
Acutake ACU DarkNoteCool pasivní 550 Výborný
 CoolerMaster Notepal S R9-NBS-PDAS pasivní  780  Chvalitebný
 GIGABYTE Roll Pad GH-GB15A1-NPB pasivní 950 Dobrý
Souhrnný přehled parametrů naleznete v tabulce ZDE.

Belkin Laptop Cooling Pad F5L001

Cena od 500 Kč
Materiál: plast
USB rozbočovač: ne
Rozměry 29 x 28,5 cm
Hmotnost 590 g
Spotřeba 1,11 W
Hlučnost 36 dB, vysoká
Ochlazení HDD z 56 °C na 44 °C

S přehledem nejhlučnější podložka v testu. Svým tvarem i chladicími účinky patřila k favoritům, naměřená hlučnost až 36 dB s notebookem ale podložku značně diskvalifikovala. Pro moderní domácnost tak příliš vhodná není, hráči, kteří hlučnost sledují až jako druhý parametr, zase nejspíše neocení střízlivý futuristický design.

Tvarem i provedením je přitom podložka velmi povedená, zároveň patří k jedněm z nejlevnějších v testu. Velmi dobře drží na klíně, podstavec lze sklopit a nedělá tak otlaky ani např. v čalouněné sedací soupravě. Bílý plast má matnou povrchovou úpravu, pro svůj prohnutý tvar navíc netrpí odřeninami. Šedé plochy na okrajích jsou vyrobeny z gumy, zabraňují tak posouvání notebooku. Podobně jako Titan chybí USB rozbočovač, připojením podložky k notebooku tak uživatel přichází o jeden USB port. Pokud by Belkin využil ve své podložce tišší větráček, neváhali bychom s doporučením ke koupi. zpět

       Belkin Laptop Cooling Pad F5L001 Belkin Laptop Cooling Pad F5L001 Belkin Laptop Cooling Pad F5L001

 Belkin Laptop Cooling Pad F5L001

Belkin Laptop Cooling Pad F5L001

Belkin Laptop Cooling Pad F5L001


 Zalman ZM-NC1000

Cena od 990 Kč
Materiál: hliník
USB rozbočovač: ano
Rozměry 33 x 30 cm
Hmotnost 1234 g
Spotřeba 0,45 W až 0,67 W
Hlučnost < 30 dB, slabá, na maximální otáčky vysoká
Ochlazení HDD z 56 °C na 47 °C, při. vys. ot. 44 °C

Hliníková podložka s vynikajícími chladicími účinky a tichým chodem. Podložka má jednoduchou koncepci - je zcela rovná, nic tak nenarušuje snadný přístup ke všem portům. Větrací otvory jsou rozmístěny bez většího nápadu rovnoměrně po celé ploše, spodní část notebooku je tedy dobře ochlazována od přední až po zadní část. Málo členitý tvar má také výhodu v jednodušší údržbě, než je tomu například u Akasy. Výhodou je také spodní část chráněná rovným plastovým krytem, podložku je tak možné i mít položenou na klíně.

Chladicí účinky lze regulovat potenciometrem na boku podložky, dvojicí větráčků tak můžete řídit otáčky. Na nejvyšší otáčky dokázala podložka disk v notebooku udržet na teplotě 44 °C, byla však již hlučná. Zvuk několika kolegům připomněl sirénu oznamující letecký útok - samozřejmě ne tak hlasitou. Při vysoké zátěži, například hraní her, to ale příliš vadit nemusí. Na nejnižší otáčky je naopak podložka velmi tichá a neruší ani při spánku. cRadii však nepřekonala. I přes vyšší cenu nás Zalman chladícími účinky, kvalitou provedení i tichým během přesvědčil k udělení nejvyššího bodového ocenění. zpět

       Zalman ZM-NC1000  Zalman ZM-NC1000  Zalman ZM-NC1000  

 Zalman ZM-NC1000

Zalman ZM-NC1000

Zalman ZM-NC1000


 Akasa AK-NBC-03-BK

Cena od 570 Kč
Materiál: plast
USB rozbočovač: ano
Rozměry 36 x 31,5cm
Hmotnost 646 g
Spotřeba 1,2 W
Hlučnost 30 dB, vysoká
Ochlazení HDD z 56 °C na 45 °C

Lehká celoplastová podložka s velmi dobrými chladicími účinky. Díky chytře navrženému žebrování je ochlazována celá plocha notebooku, záporem je hlučnější chod dvojice větráčků. Ty jsou slyšitelné již v tišší kanceláři, v noci mohou být být rušivé. Tvar podložky vyhovoval většině zkoušených notebooků, v prohybu drží pevně. Při časté manipulaci jsou plasty náchylné k poškrábání. Ergonomii hodnotíme pozitivně, po usazení notebooku na podložku jsou přístupné všechny porty. Spodní část je rovná a chráněná plastovým krytem, je tedy vhodná pro položení na klín.

Podložka se nehodí k přenášení, neboť větráčky na zadní straně zvyšují výšku profilu a zabírají více místa v batohu. Podložka je vhodná především pro hráče, dokáže totiž dobře uchladit notebook a vyšší hlučnost nebude v zápalu boje tolik vadit. Dodává se i v bílém provedení. zpět

      Akasa AK-NBC-03-BK Akasa AK-NBC-03-BK Akasa AK-NBC-03-BK

 Akasa AK-NBC-03-BK

Akasa AK-NBC-03-BK

Akasa AK-NBC-03-BK


 Titan TTC-G3TZ 

Cena od 430 Kč
Materiál: hliník
USB rozbočovač: ne
Rozměry 32,5 x 26 cm
Hmotnost 894 g
Spotřeba 0,91 W
Hlučnost 31 dB, vysoká
Ochlazení HDD z 56 °C na 47 °C

Aktivní hliníková podložka ozdobená motivem dvou čínských draků, zaměřena je tak především na mladší uživatele. Dvojice větráčků je podobně jako u Thermaltaku umístěna v horní části, chlazení notebooku tak není rovnoměrné. Ačkoli to opticky není příliš zřetelné, podložka naklápí notebook o několik stupňů dopředu. Kvalita zpracování je dobrá, podložka dále zabírá málo místa a je i díky své hmotnosti vhodná k přenášení. Hrany na spodní části jsou poměrně ostré, podložku tak lze používat na klíně jen výjimečně.

Nepotěšil nás USB kablík bez jakéhokoli rozbočovače, zapojením podložky tak přijdete o jeden USB port. Hlučností se podložka Titan řadí k těm horším, v noci může být vrčení dvojice větráčků rušivé. Stavová dioda ON/OFF je pak spíše symbolická, podložku je možno slyšet i v rušnější kanceláři. Pochvalu si zaslouží tvar, absence lišt po bocích podložky neomezuje dobrý přístup k portům. Při manipulaci pozor na černý povrch, mohl by se poškrábat. zpět

       Titan TTC-G3TZ Titan TTC-G3TZ Titan TTC-G3TZ

 Titan TTC-G3TZ

Titan TTC-G3TZ

Titan TTC-G3TZ


 cRadia flexLapper CRF-102 

Cena od 690 Kč
Materiál: plast
USB rozbočovač: ano
Rozměry 30 x 27 cm
Hmotnost 754 g
Spotřeba 0,58 W
Hlučnost < 30 dB, nejnižší v testu, neslyšitelná
Ochlazení HDD z 56 °C na 46 °C

Nejtišší aktivní podložka v testu. Jeden velký větrák je neslyšitelný i v noci, otáčení lze slyšet až při pozorném poslechu z blízka. Umožněno je to díky nízkým otáčkám a kvalitním tichým ložiskům, po odpojení napájení se lopatky otáčí ještě 15 sekund. Chladicí účinky jsou velmi dobré, vytknout můžeme chladiči pouze použité materiály. Lesklý povrch plastů je náchylný k poškrábání, opatrnost doporučujeme také při manipulaci, neboť by některé plochy mohly prasknout. Položení na klín je možné, v rovném složeném stavu ale chladič nemá přístup ke vzduchu a podložka prakticky nechladí. I při tomto použití je tak nutné mít podložku rozevřenou. Samotné rozkládání potřebuje trochu cviku, což je daň za možnost měnit náklon ve dvou stupních.

Díky své koncepci chladí spodní část notebooku velmi efektivně. Podložka je na 15,4" notebook poměrně úzká, ochlazovány tak nejsou přečnívající hrany. Spodní lišta pro držení notebooku má sice rozměrné otvory, zapojení sluchátek nebo manipulace s porty na přední straně je však přesto velmi nepraktická. Tuto podložku lze v e-shopech najít pod názvem "Chladicí podložka pod notebook PORTE". zpět

      cRadia flexLapper CRF-102 cRadia flexLapper CRF-102 cRadia flexLapper CRF-102
                cRadia flexLapper CRF-102 cRadia flexLapper CRF-102

 cRadia flexLapper CRF-102

cRadia flexLapper CRF-102

cRadia flexLapper CRF-102


 Thermaltake Taichi M+ A2420 

Cena od 900 Kč
Materiál: hliník
USB rozbočovač: ano
Rozměry 41 x 33 cm
Hmotnost 1522 g
Spotřeba 0,58 W
Hlučnost < 30 dB, nízká
Ochlazení HDD z 56 °C na 49 °C

Nejtěžší podložka z testu, ke které také máme nejvíce výhrad. Masivní hliníková deska má dvojbarevné provedení, černá část může časem trpět odřeninami. Podložku lze pro snadnější přenášení zalomit, při skládání však pozor na prsty - dvojice ostrých hran, které k sobě doléhají, může způsobit nepříjemné poranění. Nedomyšlená je i ergonomie, rozměrná přední lišta zakryje prakticky všechny konektory notebooku umístěné na čelní straně. Položení podložky na klín je kvůli hmotnosti i absenci spodního krytu možné jen v nutných případech, komfortní není.

Výčet negativ se bohužel týká i samotného chlazení, dvojice větráčků je totiž umístěna pouze v zadní části desky, studený vzduch tak neproudí na celou plochu notebooku. Chlazení provází nízká hladina hluku, v noci může být slyšitelná, zvuk však není rušivý. Podložku nedoporučujeme pro přenášení, vzhledem k rozměrům a hmotnosti se hodí spíše pro domácí multimediální notebooky až do úhlopříčky 17". zpět

      Thermaltake Taichi M+ A2420  Thermaltake Taichi M+ A2420  Thermaltake Taichi M+ A2420  

                Thermaltake Taichi M+ A2420  Thermaltake Taichi M+ A2420

 Thermaltake Taichi M+ A2420

Thermaltake Taichi M+ A2420

Thermaltake Taichi M+ A2420


Acutake ACU DarkNoteCool

Cena od 550 Kč
Materiál: textil
USB rozbočovač: ne
Rozměry 35,5 x 30 cm
Hmotnost 608 g
Spotřeba nulová
Hlučnost nulová
Ochlazení HDD z 56 °C na 51 °C

Pasivní pružná chladicí podložka, která je vyplněna dekahydrátem síranu sodného. Ten dobře absorbuje teplo a rozvádí jej na větší plochu. Podložka má zároveň slušné izolační vlastnosti, což se dá s úspěchem využít při položení notebooku na klín. Teplo je sice znát, dosahuje však daleko nižších hodnot. I u našeho testovaného notebooku, který na povrchu s přehledem dosahuje 44 °C, jsme kontaktním teploměrem změřili teplotu pod podložkou o 13 °C nižší, což je již přijatelné.

Vrchní část je tvořena z umělých vláken, spodní část je látková a neklouže tak po textilních materiálech. Podložku není problém s sebou nosit, patřila k nejlehčím v testu. Odolnost jsme neměli možnost ozkoušet více jak měsíc, po tuto dobu si však zachovala svůj tvar a na materiálu nebylo znát opotřebení. Chladicí účinky hodnotíme velmi kladně, mezi pasivními podložkami vyhrála a za danou cenu ji můžeme doporučit. zpět

       Acutake ACU-DarkNoteCool Acutake ACU-DarkNoteCool Acutake ACU-DarkNoteCool

 Acutake ACU-DarkNoteCool

Acutake ACU-DarkNoteCool

Acutake ACU-DarkNoteCool


 CoolerMaster Notepal S R9-NBS-PDAS

Cena od 780 Kč
Materiál: hliník
USB rozbočovač: ne
Rozměry 31,5 x 30 cm
Hmotnost 1098 g
Spotřeba nulová
Hlučnost nulová
Ochlazení HDD z 56 °C na 51 °C

Pasivní hliníková podložka vhodná pro umístění na stůl. V době přípravy testu jsme ji považovali za velmi dobrý tip ke koupi, tvar se však postupem času přestal jevit příliš praktický. Prohnutí v horní části má totiž na svědomí nestabilitu notebooku. Dalším minusem je nepraktická přední lišta, u testovaného notebooku jsme tak přišli o přístup například k audiokonektorům. Podstavec je vyroben z tvrdého plastu, který se nepatrně prohýbá především při největším naklopení notebooku. To je možné nastavovat v šesti krocích od 20° do 38°. Položení na klín není pohodlné, brání tomu prohnutý tvar a spodní plastová opěra

Chladicí účinky jsou na pasivní podložku velmi dobré. Ocenili jsme možnost maximálního možného náklonu, displej se tak může dostat do výše očí a pomáhá rovnému držení páteře. Celkově se nám líbí základní myšlenka, pro malou ergonomičnost a příliš prohnutý tvar ale doporučujeme koupi zvážit. Ještě připomínáme, že psaní na naklopené klávesnici není po několika hodinách příliš komfortní, ačkoli z počátku může jít o vítanou změnu. Ke stojanům pod notebook, ke kterým se tato chladící podložka řadí, je nejvhodnější přikoupit ještě externí klávesnici. zpět

         CoolerMaster Notepal S R9-NBS-PDAS CoolerMaster Notepal S R9-NBS-PDAS CoolerMaster Notepal S R9-NBS-PDAS 
                                  CoolerMaster Notepal S R9-NBS-PDAS

 CoolerMaster Notepal S R9-NBS-PDAS

CoolerMaster Notepal S R9-NBS-PDAS

CoolerMaster Notepal S R9-NBS-PDAS


 GIGABYTE Roll Pad GH-GB15A1-NPB

Cena od 950 Kč
Materiál: hliník
USB rozbočovač: ne
Rozměry 36 x 31 cm
Hmotnost 530 g + 84g pouzdro
Spotřeba nulová
Hlučnost nulová
Ochlazení HDD z 56 °C na 52 °C

Nejlehčí chladící podložka v testu. Hliníkové příčky o délce 31 centimetrů jsou spojené v rozestupech 3 mm pružným gumovým páskem. V něm nejsou příliš pevně uchycené a několikrát z něj krajní příčky při manipulaci vypadly. Gumový pásek navíc těsně přiléhá k povrchu a brání nasávání studeného vzduchu, praktičtější by bylo uchycení uprostřed.

Chlazení je znatelné, teplota disku se nám po 40 minutách snížila o konečné 4 °C a notebook byl tišší. Izolační účinky, které by se daly využít například při práci na klíně, však nejsou dobré. Kov odvádí beze studu teplo i na spodní část a uživatel si tak příliš nepomůže. Za danou cenu nás roleta od Gigabytu příliš neoslovila, více se nám líbila konkurence od Acutake. zpět

      GIGABYTE Roll Pad GH-GB15A1-NPB GIGABYTE Roll Pad GH-GB15A1-NPB GIGABYTE Roll Pad GH-GB15A1-NPB 

 GIGABYTE Roll Pad GH-GB15A1-NPB

GIGABYTE Roll Pad GH-GB15A1-NPB

GIGABYTE Roll Pad GH-GB15A1-NPB


  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 24 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 34 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....