Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Velký test notebooků do 20 000 Kč. Poradíme vám, jaký si koupit

aktualizováno 
Rozhodli jste se místo stolního počítače koupit raději notebook a nechcete za něj dát moc peněz? Pomůžeme vám si vybrat ten nejvhodnější.

Nemůžete si vybrat? | foto: Jiří Zahrádka

Dnešní článek je rozšířením přílohy Hi-tech deníku MF DNES, kde jsme otestovali sedm notebooků do dvaceti tisíc korun. Vybírali jsme co nejvhodnější notebooky pro studenty a studentky do 20 tisíc korun s daní, přednost měly levnější sestavy a notebooky, které budou v prodeji na podzim a nebudou se vyřazovat z nabídky. Jedinou výjimkou je testovaný Acer Aspire, který 20ti tisícovou hranici překročil o několik set korun. Do testu jsme ho zařadili především kvůli novému designu a provedení, které postupně převezmou všechny Acery řady Aspire (a to i ty levnější).

Kromě přibližné ceny jsme dali jako požadavek výrobcům displej o úhlopříčce 15,4", tato kategorie patří k nejprodávanějším a je zde také největší konkurence. Dalším kritériem při výběru byla přítomnost operačního systému Windows Vista pro srovnání výkonů v aplikacích. Z technických parametrů jsme přednostně volili procesory Intel Core Duo. Jediným výrobcem, který dodal notebook s procesorem Intel Celeron, bylo Lenovo se svým robustním modelem N100. Zároveň se jedná a nejlevnější model v testu.

Posledním omezením byl počet výrobců na trhu, zvolili jsme sedm nejprodávanějších výrobců této kategorie. Pro větší rozsah článku jsme volili různorodé sestavy, aby bylo ilustrováno, jak velké rozdíly jsou mezi jednotlivými komponenty. Všechny notebooky jsou vybaveny bezdrátovým adaptérem pro příjem Wi-Fi a optickými mechanikami umožňujícími čtení a zápis CD/DVD.

Ačkoli mají notebooky mnohdy silné procesory a dostatek paměti, integrované grafické karty je diskvalifikují z hraní náročnějších her. Sestavám za málo peněz s dobrou výbavou vhodnou i pro hry se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Poslední zmínku před samotnými výsledky zaslouží dva měřené údaje. Tím prvním je test výdrže baterie, který spočívá v nepřetržitém přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací. Tento test v kombinaci se 100% jasem displeje simuluje náročnější práci a výsledné časy jsou tak zárukou minimální výdrže v běžném provozu. Druhým testem je zátěžový test PCMark05, který kompletně otestuje počítač a výsledkem je jedno konkrétní číslo. Čím vyšší hodnota, tím výkonnější počítač je, za dobrý výsledek se dá považovat skóre 2500 bodů a výše.

Testované notebooky seřazené dle abecedy

 Acer Aspire 5710Z

Procesor Intel Core Duo T2080 (1,73 GHz, 1 MB L2 cache, 533 MHz FSB)
Disk 160 GB (5400 ot/min, Hitachi HTS541616J9SA00)
Paměť 1 GB (2 x 512 MB), Porty: 4x USB, čtečka 5 v 1, ExpressCard, S-Video, VGA
Grafika integrovaná GMA 950
Displej 15,4" 1280x800, leštěný
Výdrž 2 hodiny 30 minut, Hmotnost 2,8 kg
Výsledek PCMarku05 2711

Notebook z nové modelové řady pro domácnosti a multimedia. Novinka zcela vybočuje z řady Acerů nejenom svým designem, ale i pevností konstrukce a zpracováním - výrobce zde udělal velký krok vpřed. Potěšil nás dobrý, i když nepatrně tmavší displej a dobrá klávesnice. Praktické je čtyřsměrné tlačítko u touchpadu pro lepší pohyb v textech. Výdrží patří Aspire 5710Z k nejlepším v testu. I přes dlouhou dobu běhu na baterie dokáže být výkonný a umístil se na předních příčkách. Mezi drobné nedostatky patří přidaný software Acer Empowering, který nefungoval korektně a občas odmítal poslouchat. Více se nám však nelíbily poddimenzované klouby poměrně těžkého víka displeje a přebytek kontrolních diod, které ve tmě nepříjemně rušily. Vybavení porty je nadstandardní, přítomna je hned čtveřice USB 2.0, Firewire, čtečka multimediálních karet a ExpressCard. Navíc má Acer praktický potenciometrový regulátor hlasitosti a webkameru - bohužel přidělanou napevno a ne otočnou tak jako ASUS. Velmi dobrá výbava je způsobena vyšší pořizovací cenou, do testu jsme však nechtěli zařadit výběhové modely Aceru. Cena od 20 300 Kč.

+ velmi dobrá výbava
+ slušná výdrž na baterie
- nedoladěný software
- rušivé stavové diody

Acer Aspire 5710Z

Acer Aspire 5710Z

Detail klávesnice


Levý bok Přední část Pravý bok Zadní část Spodní část Detail mřížky reproduktorů Detail ozdobného uspořádání klávesnice  ASUS F5R

ASUS F5R

Detail klávesnice

Tip MF DNES: ASUS F5R

Procesor Intel Core Duo T2130 (1,86 GHz, 1 MB L2 cache, 533 MHz FSB)
Disk 160 GB (5400 ot/min, ST916082 1AS)
Paměť 1 GB (1 modul), Porty: 4x USB, čtečka 4 v 1, ExpressCard, VGA, bezdrátové rozhraní Bluetooth 2.0
Grafika integrovaná ATI MR Xpress 200M
Displej 15,4" 1280x800, leštěný
Výdrž 1 hodina 58 minut, Hmotnost 2,65 kg
Výsledek PCMarku05 2967

Představujeme notebook s největší přidanou hodnotou. Kromě povedené brašny ASUS přidal i myš a mnoho softwaru. Pevnost konstrukce a kvalita zpracování patří k nadprůměru, za velmi dobrou klávesnici i displej si nakonec vysloužil notebook titul Tip MF DNES. Výpočetní výkon je díky použitému procesoru nadprůměrný, celkově dokázal svým skóre v PCMarku předběhnout i papírově silnější soupeře. Výdrž při běhu na baterie je průměrná, při sníženém jasu se lze dostat k 2,5 hodinám. Nedostatky jsme tentokrát nalezli na klávesnici, která má prohozené klávesy Ctrl a Fn a uživatel si tak bude muset chvíli zvykat. Z nadstandardních funkcí stojí za zmínku nálepka na touchpad potištěná číslicemi, při přepnutí touchpadu do zvláštního režimu pak lze snadno zadávat čísla. Dobré rozmístění portů, tichý běh a webová kamera doplňují zbytek skvělých vlastností tohoto stroje. Cena testované verze startuje od 19 800 Kč, bez operačního systému je o dva tisíce nižší.

+ nejbohatší příslušenství
+ výborný výkon
- prohozené klávesy Ctrl a Fn


Levý bok Přední část Pravý bok Zadní část Spodní část Detail integrované kamery Detail Numeric Touchpadu


 Fujitsu-Siemens Amilo Pro V3515

Procesor Intel Core Duo T2350 (1,86 GHz, 2 MB L2 cache, 533 MHz FSB)
Disk 120 GB (5400 ot/min, MHW2120BH)
Paměť 1 GB (1 modul), Porty: 4x USB, ExpressCard, VGA
Grafika integrovaná VIA Chrome9 HC
Displej 15,4" 1280x800, matný
Výdrž 1 hodina 53 minut, Hmotnost 2,9 kg
Výsledek PCMarku05 2689

Do testu se nám podařilo získat i notebook z řady Amilo Pro, která je určena pro náročnější uživatele. Poměrně pevná konstrukce notebooku je doplněna o netradiční a bohužel i nepraktickou bílou klávesnici, která se trochu prohýbala. Díky velkým stříbrným lemům okolo displeje vypadá notebook větší než ve skutečnosti je, pro běžné přenášení je tedy vhodný. Navzdory nejvýkonnějšímu procesoru skončilo Amilo Pro za svými kolegy, i když jen o pár bodů. Na vině je slabší grafická karta než u konkurenčních testovaných sestav. Výdrž na baterie je průměrná.

Použitý displej má matný povrch, neodráží tedy okolní zdroje světla a je na něj dobře vidět. Kontrast i podsvícení je průměrné, pro běžnou práci více než dostatečné. Vzhledem k pořizovací ceně jsme čekali větší výbavu porty. Na notebooku sice nalezneme čtveřici USB, což je nadprůměrný počet, čtečku multimediálních karet popřípadě Firewire jako u některých konkurentů již ne. Během zátěžových testů jsme ocenili tichý běh, Amilo tak nebude svého majitele příliš rušit. Cena startuje na 17 500 Kč vč. DPH.

+ slušná kvalita zpracování
+ matný displej
- slabší grafická karta
- malý počet rozhraní

Fujitsu-Siemens Amilo Pro V3515

Fujitsu-Siemens Amilo Pro V3515

Detail klávesnice


 Levý bok Přední část Pravý bok Zadní část Spodní část Detail kláves rychlého spuštění Detail pevného uchycení displejeHewlett-Packard 530

Hewlett-Packard 530

Detail klávesnice

Hewlett-Packard 530 

Procesor Intel Core Duo T2300E (1,66 GHz, 2 MB L2 cache, 667 MHz FSB)
Disk 80 GB (5400 ot/min, TOSHIBA MK8037GSX)
Paměť 1 GB (1 modul), Porty: 2x USB, PC Card typu I/II, VGA
Grafika integrovaná GMA 950
Displej 15,4" 1280x800, leštěný
Výdrž 1 hodina 47 minut, Hmotnost 2,7 kg
Výsledek PCMarku05 2877 

Několika editorskými oceněními ověšené HP 530 nezklamalo ani v našem testu. Velmi pevná konstrukce dělá z tohoto notebooku ideálního společníka pro denní použití v terénu. Vyzdvihnout se musí především pevné víko displeje. Na první pohled upoutá netradičně provedený touchpad, menší citlivosti se uživatel nemusí bát. Líbilo se nám minimální množství kontrolních diod, při práci v noci majitele nic neruší. Výkon je díky použitému procesoru velmi dobrý, chlazení dokáže pracovat tiše i při vyšší zátěži. Výdrž při běhu na baterie patří jen k běžnému průměru. Veškeré nezbytně nutné porty jsou umístěny na levém boku, což je pro praváky dobré umístění, porty jsou však blízko sebe a připojená zařízení si mohou překážet. Displej s leštěným povrchem má dobrý jas i slušné náhledové úhly, v této cenové relaci patří k mírnému nadprůměru. Za ceny startující na 17 000 Kč s DPH lze najít jen málo konkurentů, kteří by testované HP mohli svými vlastnostmi předběhnout.

+ výpočetní výkon
+ tichý běh
- malé množství portů
- porty jsou moc blízko u sebeLevý bok Přední část Pravý bok Zadní část Spodní část Detail originálního touchpadu Detail uchycení displeje Lenovo 3000 N100

Procesor Intel Celeron M 530 (1,73 GHz, 1 MB L2 cache, 533 MHz FSB)
Disk 80 GB (5400 ot/min, HITACHI HTS541680J9SA00)
Paměť 512 MB (1 modul), Porty: 4x USB, Firewire, čtečka 4 v 1, S-Video, VGA, PCMCIA typ I/II, bezdrátové rozhraní Bluetooth 2.0
Grafika integrovaná GMA 950
Displej 15,4" 1280x800, leštěný
Výdrž 1 hodina 50 minut, Hmotnost 2,7 kg
Výsledek PCMarku05 1724

Čínská firma Lenovo před dvěma roky koupila divizi notebooků IBM a od zavedeného výrobce převzala mnoho zkušeností. Notebook se vyznačuje pevnou kontrukcí a strohým designem, kterým výrazně vybočuje od ostatních výrobců snažících se o ladné křivky. Jako jediný přenosný počítač v testu bylo Lenovo osazeno procesorem Celeron M, který je v současnosti to nejlevnější od firmy Intel. Výsledky zátěžových testů odsunuly notebook na konečné příčky celého přehledu (ačkoli nebylo nejpomalejší), naopak doba výdrže patří k průměru. Za příplatek dva tisíce však lze tento notebook zakoupit s daleko lepším procesorem Intel Core Duo. Kromě kvalitního zpracování a promyšlené konstrukce se nám zamlouval i displej, praktické tlačítko pro jednoduchou obnovu celého systému nebo čtečka otisků prstů pro ochranu dat, z nadstandardní výbavy vyjmenujme i Bluetooth a Firewire. Potěšila nízká hladina hluku i nízká míra zahřívání. Výtka směřuje ke špatnému rozmístění portů, kdy jsou například tři konektory USB příliš blízko u sebe a připojená zařízení si mohou překážet. Testovaný notebook lze zakoupit v internetových obchodech od 16 400 Kč s DPH.

+ pevná a promyšlená konstrukce
+ dobrý displej
- špatná ergonomie portů
- nízký výpočetní výkon

Lenovo 3000 N100

Lenovo 3000 N100

Detail klávesnice Levý bok Přední část Pravý bok Zadní část Spodní část Detail uchycení displeje Detail portů nevhodně umístěných blízko sebe


Toshiba Satellite L40

Toshiba Satellite L40

Detail klávesnice

 Toshiba Satellite L40

Procesor Intel Core Duo T2080 (1,73 GHz, 1 MB L2 cache, 533 MHz FSB)
Disk 120 GB (5400 ot/min, TOSHIBA MK1237GSX)
Paměť 1 GB (2 x 512 MB), Porty: 3x USB, ExpressCard, VGA
Grafika integrovaná GMA 950
Displej 15,4" 1280x800, leštěný
Výdrž 1 hodina 39 minut, Hmotnost 2,7 kg
Výsledek PCMarku05 2688

Po designové stránce velmi pěkně navržený notebook nezůstal pozadu ani svými technickými parametry. Oplývá dnes již málo rozšířeným matným displejem a nutno říci, že opravdu dobrým. Rovnoměrné a poměrně silné podsvícení doprovázejí pěkné barvy (ačkoli nejsou tak živé jako na leštěných displejích) a velmi dobré náhledové úhly. Víko displeje je pevné podobně jako zbytek celé konstrukce - zde Toshiba opět jenom získává kladné body. Ze záporů vyjmenujme slabší výdrž na baterie, která je způsobena menší dodávanou baterií. Rozsah portů není veliký, konkurence je v tomto ohledu napřed. Na dobré úrovni není ani jejich ergonomie, neboť jsou porty USB příliš u sebe (především na zadní straně) a připojená zařízení si tak mohou překážet. Výkonný procesor vynesl Toshibu mezi ty nejrychlejší počítače v testu, i během zátěže byl notebook navíc velmi tichý. V poměru cena / výkon, kdy lze tuto sestavu koupit již od 17 000 Kč s DPH, se jedná o velmi zajímavou nabídku.

+ pěkný design a kvalitní konstrukce
+ dobrý výkon
- malé množství portů
- malá výdrž na baterie


 Levý bok Přední část Pravý bok Zadní část Spodní část Detail mřížky reproduktorů Detail přepínače bezdrátového adaptéru
 UMAX VisionBook 2550LXM

Procesor Intel Core Duo T2080 (1,73 GHz, 1 MB L2 cache, 533 MHz FSB)
Disk 120 GB (5400 ot/min, TOSHIBA MK1237GSX)
Paměť 1 GB (1 modul), Porty: 3x USB, ExpressCard, čtečka 4 v 1, VGA
Grafika integrovaná VIA Chrome9 HC
Displej 15,4" 1280x800, leštěný
Výdrž 1 hodina 50 minut, Hmotnost 2,6 kg
Výsledek PCMarku05 1403

Testovaný UMAX je zástupcem notebooku z konfigurátoru. Přes webové rozhraní je možné sestavit si z nabízených komponent zcela individuální konfiguraci. Prvním krokem je výběr šasi notebooku, zjednodušeně řečeno jde o předdefinovaný design celého počítače, který dále určuje některé vlastnosti notebooku. Dalšími kroky jsou výběr vhodného procesoru, velikosti operační paměti, disku a operačního systému. Notebook není tak pevný jako konkurence, více nám ale vadila prohýbající se klávesnice s drnčivým zvukem. Displej je velkým kladem tohoto notebooku a v porovnání s ostatními testovanými modely jde o nadprůměr. Spokojeni jsme byli jak s kontrastem barev, tak i s vysokým jasem. Výkon je z celého peletonu testovaných notebooků nejnižší. Způsobeno to je nejslabší ze všech integrovaných grafik a neodladěným systémem - test datové propustnosti paměti skončil hodnotou 620 MB/s, což je například oproti HP se 1714 MB/s téměř třetinový výkon. Při normální práci, tedy při psaní a prohlížení internetu, je hluk na nízké úrovni, v zátěži je notebook dosti slyšitelný. K notebooku se dodává malý bonus v podobě lehké nylonové brašny, v počítači jsme nalezli i program pro přehrávání DVD a vypalovací software Nero. Testovaná sestava za 19 028 Kč vč. DPH navzdory svému značení UMAXů obsahovala bezdrátový adaptér pro příjem Wi-Fi. V konfigurátoru totiž lze navolit samostatný Wi-Fi modul a oproti verzi 2550WXN tak ušetřit nemalé peníze.

+ možnost zvolit si vlastní konfiguraci
+ velmi dobrý displej
- špatný výkon
- podprůměrná klávesnice

UMAX VisionBook 2550LXM

UMAX VisionBook 2550LXM

Detail klávesniceLevý bok Přední část Pravý bok Zadní část  Spodní část Detail tlačítek rychlého spuštění Detail nadstandardního počtu stavových diod


Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

INTERAKTIVNÍ GRAF: Kolik lidí ve vašem věku by koronavirus zabil v ČR

Jenom „další chřipka“ to opravdu není. Nákaza novým koronavirem se šíří Evropou a země se horečně chystají na další...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Izraelci mají fígl, jak urychlit testování. V Česku však chybí něco jiného

Na sociálních sítích i v některých médiích vzbudila ohlas zpráva z Izraele. Prý tam vědci mají nový trik, který jim...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štíty z českých 3D tiskáren už chrání zdravotníky, dostávají je zdarma

Státní zajištění ochranných pomůcek pro zdravotníky lze směle označit jako fiasko, chybějící pomůcky se tak mnozí snaží...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

AMD se utrhlo ze řetězu, nové procesory výkonem zahanbují konkurenci

Společnost AMD na veletrhu CES 2020 představila své nové procesory a grafické čipy. Ředitelka Lisa Su zdůraznila, že v...

Firmy Adidas a Google se spojily, aby vytvořily chytrou kopačku

Adidas se v úterý desátého března chystá představit nový produkt označovaný jako Adidas GMR. Je to chytrá stélka do...

Notebook s ohebným displejem od Lenova přijde s novou verzí Windows

Jmenuje se Lenovo ThinkPad X1 Fold a je to první notebook s celoplošným ohebným displejem, který letos zamíří na trh....

Nejznámější bezdrátová síť přichází s Wi-Fi 6E. Bude mít nové pásmo

Organizace, která stojí za vývojem formátu wi-fi, přichází s novým standardem. Ten ponese název Wi-Fi 6E a bude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz