Velký test notebooků do 14 tisíc: zklamání i překvapení

aktualizováno 
Plně vybavený přenosný počítač můžete mít i s operačním systémem od 10 000 korun. Čtěte velký test nejlevnějších notebooků na trhu.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Jiří Zahrádka

Dnešní článek je poměrně dlouhý, rozdělili jsme jej proto na dvě části. Nejprve nabídneme úvod, co lze od nejlevnějších notebooků očekávat a další informace pro kupující. Druhá část již obsahuje popisky k jednotlivým testovaným strojům a fotografie. Notebooky jsme ohodnotili jako ve škole, v následující tabulce jsou již výsledky. Po klepnutí na název notebooku se text posune na zhodnocení vlastností.

 Název notebooku  Hodnocení 
 Acer Aspire    1- výborný
 Acer Extensa  2 - velmi dobrý
 ASUS X51  1 - výborný
 Fujitsu Siemens Esprimo V5535  4 - postačující
 HP Compaq 6720s  2 - velmi dobrý
 Lenovo N3000 N200  3 - dobrý
 Toshiba Satellite L40  1 - výborný
 UMAX VisionBook 2700WXR  4 - postačující

ÚVOD

Co čekat od nejlevnějších notebooků
Stejně jako u aut ale platí, že nejlevnější kategorie splní jen ta nejzákladnější očekávání. Důvod? Většina levných notebooků obsahuje ty nejméně výkonné komponenty. Pokud navíc máte nainstalované Windows Vista, je práce velmi pomalá. V praxi se to projevuje lehkým zpožděním při klikání nebo delší dobou při spouštění programů.

Nejlevnější notebook zvládne prohlížení internetu, psaní dokumentů, tvorbu tabulek a grafů, přehrávání filmů a hudby.
Lepší je zapomenout na hraní her, spouštění mnoha aplikací najednou.

Zaměřili jsme se na nejprodávanější kategorii 15,4" notebooků, které jsou vhodné pro přenášení a mají i dostatečně veliký displej pro sledování filmů. Cenovou hranici splnilo celkem 8 notebooků, někteří další výrobci se do přehledu nedostali. Do testu mohl přibýt ještě levný notebook BenQ JoyBook řady A, současný model dostupný v prodejnách se však již vyprodává a následník přijde do Česka až začátkem května.

Hlavní rozdíly jsou v procesorech

Procesor je hlavní součástka každého počítače, která provádí veškeré výpočty a stará se o splnění zadaných pokynů od uživatele. V současnosti je dělíme především na dvě kategorie, jednojádrové a dvoujádrové. Dvoujádrový procesor si lze představit jako dva procesory v jednom pouzdře. Má daleko vyšší výkon, může vykonávat dvě úlohy v jeden okamžik. V praxi to znamená, že notebooky s dvoujádrovými procesory mají mnohem lepší odezvu při práci. Pokud je spuštěno více programů, přepínání mezi nimi probíhá rychleji a jejich samotný běh je také výrazně plynulejší.

Naše testovaná kategorie v drtivé většině případů disponuje pouze jednojádrovými procesory, většinou procesorem Intel Celeron. Tento procesor navíc neumí snižovat svůj takt, takže není při běhu notebooku na baterie příliš úsporný. Dalším procesorem v testu se stal AMD Sempron. Je také pouze jednojádrový, snižovat svůj takt již ale umí a notebook tak vydrží běžet o něco déle. Nejlepším procesorem v testu se blýsknul ASUS, který dodal notebook s dvoujádrovým procesorem Intel Core Duo. Ten je v této kategorii notebooků nadstandardně výkonný, a protože umí i snižovat svůj takt, postaral se také o jednu z nejlepších výdrží v testu.

Operační systém
Všechny počítače nám byly dodány s Vistou. Do nejlevnějších počítačů se dodává zpravidla verze Home Basic, v některých modelech byla k nalezení i vyšší Home Premium. Obě se od sebe liší především na pohled – Home Basic nemá pěkné grafické rozhraní Aero. Uživatel se tak musí obejít bez průhledných oken nebo jejich prostorového přepínání, elegantní vzhled Vist je ale zachován.
 
Visty do nejlevnějších notebooků příliš nedoporučujeme. Odezva systému byla pomalá a notebooky vydrží běžet kratší dobu na baterie než při instalaci Windows XP. Jako alternativu lze u některých výrobců zvolit operační systém Windows XP, u Fujitsu Siemens jsme nalezli ve standardní výbavě Windows Vista ve verzi Business. Tu je možné bezplatně tzv. downgradovat na Windows XP.

Výsledky testu v kostce
Nejvíce se nám samozřejmě líbily vybavenější notebooky, jejichž cena byla o něco výše než u konkurence. ASUS dodal model X51 s dvoujádrovým procesorem, model s jednojádrovým Celeronem se totiž doprodává a nebude se již dovážet. Překvapil vysokým výkonem, dobrým displejem a kvalitním provedením. Další výbornou dostal Acer s modelem Aspire s výborným displejem a dlouhou dobou běhu na baterie. Původně jsme čekali, že ze srovnání vyjde lépe levnější Acer Extensa, zmíněný Aspire jej ale předčil svým displejem (nejlepším v testu), rovněž je méně hlučný a rychlejší. I přes cenový rozdíl se podle nás vyplatí více.

Poslední nejvyšší známku obdržela poněkud nenápadná Toshiba. Jediné dva zápory jsme našli u trochu tmavšího displeje a nízké výdrže při běhu na baterie. Svou cenou ale oba nedostatky s přehledem kompenzuje. Ještě před rokem bychom obdobně povedený notebook za 11 000 Kč nenašli.

Co vědět, než začnete číst
Všechny notebooky mají 15,4" displeje s rozlišením 1 280 x 800 a optickou mechaniku schopnou číst a zapisovat většinu dnes běžně používaných médií. Každý dále obsahuje bezdrátový adaptér, takže není problém připojit se k internetu bez nutnosti zapojovat ethernetový kabel. Ceny jsou nejnižší nalezené k datu uzávěrky, obsahují operační systém Windows Vista a DPH. Pro koncové zákazníky platí standardně dvouletá záruční doba. Více informací naleznete zde.

Výkon jsme otestovali zátěžovým testem PCMark05. U průměrných notebooků se výsledné skóre pohybuje okolo 2 500 bodů, čím vyšší je, tím je notebook výkonnější. Výdrž baterií jsme otestovali ve dvou režimech - při nečinnosti s maximálně zltumeným jasem displeje a při lehčí zátěži. Tu jsme simulovali přehráváním hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a maximálním jasem displeje. Výdrž v praxi se bude pohybovat mezi těmito dvěma časy, spíše se bude blížit k tomu při zatížení.

Za rychlé vyřízení zápůjček notebooků děkujeme obchodům alza.cz a H.S.H. Computer.

VÝSLEDKY TESTU

 Název notebooku Cena od  Hodnocení 
 Acer Aspire  13 400 Kč   1- výborný
 Acer Extensa 10 900 Kč  2 - velmi dobrý
 ASUS X51 13 500 Kč  1 - výborný
 Fujitsu Siemens Esprimo V5535 12 500 Kč  4 - postačující
 HP Compaq 6720s 12 400 Kč  2 - velmi dobrý
 Lenovo 3000 N200 12 600 Kč  3 - dobrý
 Toshiba Satellite L40 11 000 Kč  1 - výborný
 UMAX VisionBook 2700WXR 13 078 Kč  4 - postačující

Acer Aspire 5220-201G16MI - VÝBORNÝ

Cena od 13 400 Kč s OS Vista Home Basic
Procesor AMD Sempron64 3600+ (2,0 GHz)
Paměť 1 GB
Disk 160 GB
Chipset / grafika: nForce 630M / integr. GF 7000M
Displej lesklý
Rozhraní: 4x USB, Firewire, ExpressCard/54, VGA, S-Video, čtečka 5 v 1, gigabitový ethernet, modem, CIR, webkamera
Hmotnost 2,91 kg + 398 g
Výdrž v klidu 2 hodiny a 58 minut
Výdrž při vytížení 1 hodina a 56 minut
Baterie: 44 Wh
Výkon v PCMarku05: 2197 (velmi dobrý)

Acer je králem levných notebooků a vždy nabízel za stejnou cenu o něco lepší výkon než konkurence. Do testu jsme proto vybrali dva notebooky z jeho portfolia, oba zcela odlišné, ale za vynikající cenu. Tento notebook lze zakoupit ve verzi 5315 také s celeronem.

Konstrukce aspiru je pevná a téměř se neprohýbá, což je velký skok oproti minulým řadám. Vyzdvihnout musíme především pevné víko displeje. Plasty okolo klávesnice trochu povrzávají. Aspire je určen především pro domácnosti, pro každodenní přenášení je určena spíše extensa. Klávesnice je poměrně měkká, klávesy mají až na malý Shift standardní velikost. Hlučností notebook příjemně překvapil, oproti srovnatelným modelům je tichý a při běžné práci neruší. Kapitolou sama pro sebe je použitý lesklý displej, který vyhrál nad konkurencí svým skvělým kontrastem. Barvy jsou mimořádně živé, bílá postrádá výraznější nádech jiné barvy. Notebook se fotí velmi špatně, neboť světlé plasty odrážejí hodně světla a na fotografiích vypadají jako bílé. Ve skutečnosti jsou lehce šedivé, což ukazuje předposlední fotografie s kancelářským papírem. zpět

Acer Aspire 5220


Acer Aspire 5220

Acer Aspire 5220

      

Acer Aspire 5220 Acer Aspire 5220 Acer Aspire 5220 Acer Aspire 5220 Acer Aspire 5220 Acer Aspire 5220 Acer Aspire 5220  

Acer Extensa 5220-050508Mi - VELMI DOBRÝ

Cena od 10 900 Kč s OS Vista Home Basic
Procesor Intel Celeron M530 (1,73 GHz)
Paměť 512 MB
Disk 80 GB
Chipset / grafika: Intel GL960 / integrovaná X3100
Displej matný
Rozhraní: 4x USB, Firewire, ExpressCard/54, PC Card type II, VGA, S-Video, čtečka 5 v 1, gigabitový ethernet, modem, FIR
Hmotnost 2,88 kg + 408 g
Výdrž v klidu 1 hodina a 58 minut
Výdrž při vytížení 1 hodina 28 minut
Baterie: 44 Wh
Výkon v PCMarku05: 1896 (dobrý)

Když extensa vstoupila na trh, nebyl prakticky jediný model, který by jí mohl konkurovat. Nízkou cenou a rozsáhlou výbavou je pro všechny ostatní silným soupeřem dodnes. Ve standardní výbavě nalezneme například čtečku multimediálních karet, infračervený port, firewire pro připojení kamery nebo čtveřici USB portů. Za danou cenu dokáže extense výbavou konkurovat jenom málo notebooků.

Provedení přitom patří k těm kvalitnějším. Tuhost notebooku je značná, plasty nevrzají a neprohýbají se. Nevýhodu můžeme vidět v měkčím víku displeje, oproti předchozím verzím je na tom však naše testovaná extensa o třídu lépe. Klávesnice se může pochlubit lehkým ergonomickým zakřivením, prohýbá se jen při vyšším tlaku. Pochválit musíme Acer za dobré rozložení a dostatečnou velikost i méně používaných kláves. Displej je matný podobně jako u Fujitsu Siemens, s obrazovou kvalitou je na tom ale daleko lépe. Barvy působí živě, negativem je pouze slabší jas. Bílá barva má šedý nádech. Celkově je extensa vynikající notebook, po přikoupení další operační paměti alespoň na hodnotu 1 GB jej můžeme doporučit. zpět

Acer Extensa 5220

Acer Extensa 5220

Pohled na klávesniciPohled na levý bok Pohled na přední část Pohled na pravý bok Pohled na pravý bok Detail audio konektorů, ovládacích prvků pro bezdrátové sítě a kontrolek na čele notebooku Detail tlačítek rychlého spuštění Acer Extensa 5220


ASUS X51L - VÝBORNÝ 

Cena od 13 500 Kč s OS Vista Home Premium
Procesor Intel Core Duo T2330 (2x 1,66 GHz)
Paměť 1 GB
Disk 160 GB
Chipset / grafika: Intel GL960 / integrovaná X3100
Displej lesklý
Rozhraní: 4x USB, PC Card type II, VGA, čtečka 4 v 1, gigabitový ethernet, modem
Hmotnost 2,73 kg + 336 g
Výdrž v klidu 4 hodiny a 1 minuta
Výdrž při vytížení 2 hodiny a 19 minut
Baterie: 49 Wh
Výkon v PCMarku05: 3196 (výborný)

Jediný notebook v testu s dvoujádrovým procesorem. Současná varianta modelu X51 s procesorem Celeron se doprodává a ASUS bude model X51 dodávat již jen s Core Duem. Potěšující je pak hlavně přijatelná cena, která bude s přibývajícími týdny ještě klesat. Tradičně jsme v balení našli praktickou látkovou brašnu přes rameno a jednoduchou optickou drátovou myš.

Samotný notebook se velmi povedl, nezaznamenali jsme žádné kroucení konstrukce při přenášení nebo vrzání plastových dílů. Velmi pevné je pak především víko displeje, které snese i hrubší zacházení. Klávesnice má až na nevhodně umístěnou klávesu Fn dobré rozložení, vadit může také jednořádkový Enter. Prohýbání klávesnice je minimální, stisk kláves je jistý. Lesklý displej není špatný, v porovnání s Acerem Aspire je ale příliš světlý a bílá má modrý nádech. Pomocí aplikace Splendid Video lze teplotu barev displeje měnit v několika režimech. Při běhu na úsporný napájecí profil je neslyšitelný, v zátěži není zvuk chlazení rušivý. Celkově lze za všechny parametry notebook doporučit, oceňujeme i nadstandardní příslušenství. zpět

ASUS X51L

ASUS X51L

ASUS X51L


ASUS X51L ASUS X51L ASUS X51L ASUS X51L ASUS X51L ASUS X51L ASUS X51LFujitsu Siemens Esprimo V5535 - DOSTAČUJÍCÍ

Cena od 12 500 Kč s OS Vista Business
Procesor Intel Celeron M540 (1,86 GHz)
Paměť 1 GB
Disk 80 GB
Chipset / grafika SiS 671 + 968 / integr. SiS Mirage 3
Displej matný
Rozhraní: 3x USB, ExpressCard34/54, VGA, gigabitový ethernet
Hmotnost 2,61 kg+ 270 g
Výdrž v klidu 1 hodina a 54 minut
Výdrž při vytížení 1 hodina a 20 minut
Baterie: 44 Wh
Výkon v PCMarku05: 1633 (dostatečný)

Nejméně výkonný notebook z testu s nejhorším displejem. Mezi jeho přednosti patří dobré provedení a operační systém Windows Vista Business, který lze případně vyměnit za Windows XP. Testu se zúčastnil i stejně provedený, ale výkonnější a vybavenější model V5505 za cenu 13 800 Kč. S dvoujádrovým procesorem jsme naměřili výkon v PCMarku05 na 2 960 bodů, obsahuje navíc jedno USB, čtečku 3 v 1 a S-Video. Pro případnou koupi doporučujeme spíše dražší variantu.

Konstrukčně je notebook měkčí než konkurence, celkově je ale pevný a je vhodný pro běžné přenášení. Plastové díly nepovrzávají, pevné víko displeje vypadá díky dvoubarevnému provedení notebooku hodnotně. Klávesnice má až na malý Shift dobré vlastnosti, prohýbání je minimální, plusové body Esprimo získalo i za velký Enter. Matný displej byl z osmi testovaných notebooků nejméně kontrastní, tmavé barvy vypadají světlejší, než jsou. Bílou barvu zobrazuje do šeda, k nevýhodám patří i nižší jas. S hlučností je na tom Esprimo dobře, slyšet je až při vyšší zátěži. zpět

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535
      

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 HP Compaq 6720s (GB902EA) - VELMI DOBRÝ

Cena od 12 400 Kč s OS Vista Home Basic
Procesor Intel Celeron  M530 (1,73 GHz)
Paměť 1 GB
Disk 160 GB
Chipset / grafika: Intel GL960 / integrovaná X3100
Displej lesklý
Rozhraní: 3x USB, ExpressCard/54, VGA, čtečka SD/MMC, ethernet, modem, Bluetooth
Hmotnost 2,55 kg + 402 g
Výdrž v klidu 2 hodiny a 45 minut
Výdrž při vytížení 1 hodina a 43 minut
Baterie: 47 Wh
Výkon v PCMarku05: 2154 (velmi dobrý)

Poměrně nenápadný notebook si během testu zasloužil naše sympatie za tichý běh a velmi dobrý displej. Za pozornost stojí optická mechanika s funkcí LightScribe, která umí na nedatovou stranu některých médií vypalovat obrázky, popř. popisky. U Hewlett-Packard stojí za pozornost i oblíbený notebook HP 530, který je možné nyní zakoupit od 10 000 Kč včetně daně a s operačním systémem.

Trochu měkčí konstrukce při běžném nošení obstála na výbornou, plasty neskřípají a pevnost je celkově dobrá. To platí i u víka displeje, které patřilo mezi testovanými notebooky k těm nejpevnějším. Klávesnice se prohýbá téměř neznatelně, nejvíce v pravé části okolo dvouřádkového Enteru. Výrobce však šetřil na levém Shiftu, který je značně úzký. Displej je svým kontrastem i jasem jeden z nejlepších, bílou zkresluje lehce do modrého odstínu. Hlučností notebook potěšil podobně jako testovaná toshiba, chlazení bylo slyšet až při vyšší zátěži. zpět

HP Compaq 6720s

HP Compaq 6720s

HP Compaq 6720s


HP Compaq 6720s HP Compaq 6720s HP Compaq 6720s HP Compaq 6720s HP Compaq 6720s HP Compaq 6720s HP Compaq 6720s


Lenovo 3000 N200 (TY2BHCV) - DOBRÝ

Cena od 12 600 Kč s OS Vista Home Basic
Procesor Intel Celeron M530 (1,73 GHz)
Paměť 512 MB
Disk 120 GB
Chipset / grafika: Intel GL960 / integrovaná X3100
Displej lesklý
Rozhraní: 4x USB, Firewire, ExpressCard, VGA, S-Video, čtečka 5 v 1, ethernet, modem, Bluetooth, webkamera
Hmotnost 2,74 kg + 346 g
Výdrž v klidu 2 hodiny a 47 minut
Výdrž při vytížení 1 hodina a 58 minut
Baterie: 53 Wh
Výkon v PCMarku05: 1901 (dobrý)

Subjektivně jeden z nejpomalejších notebooků v testu. 512 MB operační paměti nestačilo nejenom pro náročné Windows Vista, ale i pro balík softwaru od výrobce. Mnoho programů se spouští na pozadí a stará se o připojení notebooku k síti nebo zálohování. Doporučujeme při nákupu přikoupit za několik set korun další paměť.

Konstrukčně je Lenovo známé robustností, nejinak je tomu i u tohoto modelu. Prohýbání notebooku je minimální, celkově jde o velmi pevný notebook. Zklamaly povrzávající plasty při zvedání za jeden roh, potěšilo naopak masivní víko displeje. Konstrukčně lenovo vypadá velmi odolně. Klávesnice se povedla, neprohýbá se a klávesy mají jistý stisk. Majitel si bude muset zvyknout na malý Shift nebo netradičně umístěnou klávesu Del. Displej s lesklým povrchem patřil k těm nejlepším, bílou zobrazoval trochu tmavší, kontrastem ale patří k nadprůměru. Notebook se bohužel zařadil mezi ty nejhlučnější, větráček se spouští do otáček již při přehrávání hudby a je rušivý. zpět

Lenovo 3000 N200

Lenovo 3000 N200

Lenovo 3000 N200


Lenovo 3000 N200 Lenovo 3000 N200 Lenovo 3000 N200 Lenovo 3000 N200 Lenovo 3000 N200 Lenovo 3000 N200 Lenovo 3000 N200


Toshiba Satellite L40-14G - VÝBORNÝ

Cena od 11 000 Kč s OS Vista Home Premium
Procesor Intel Celeron M530 (1,73 GHz)
Paměť 1 GB
Disk 120 GB
Chipset / grafika: Intel GL960 / integrovaná X3100
Displej lesklý
Rozhraní: 3x USB, ExpressCard, VGA, ethernet, modem
Hmotnost 2,85 kg + 456 g adaptér
Výdrž v klidu 1 hodina a 37 minut
Výdrž při vytížení 1 hodina a 12 minut
Baterie: 43 Wh
Výkon v PCMarku05: 2144 (velmi dobrý)

Za danou cenu jde o nadstandardně povedený notebook. Design je velmi elegantní, provedení na skvělé úrovni. Použitým procesorem je celeron, notebook přesto svižně reagoval při spouštění programů a subjektivně byl mezi notebooky s celeronem nejrychlejší.

Pevná konstrukce netrpí žádným povrzáváním plastových dílů ani kroucením. Víko je tvrdé a působí odolně. Klávesnice zklamala pouze malým levým Shiftem, tvrdostí a příjemným pocitem při psaní patřila k těm nejlepším. Lesklý displej je tmavší než u ostatních testovaných notebooků, má ale velmi dobrý kontrast a opět patřil k nejlepším. Hlučnost je při běžném používání na nízké úrovni, v případě vyšší zátěže není chlazení rušivé. Celkově lze Toshibu za danou cenu zhodnotit jako výborný notebook a pro koupi ji doporučit, zklamáním byla jenom nízká doba běhu na baterie. zpět

Toshiba L40

Toshiba L40

Toshiba L40


Toshiba L40 Toshiba L40 Toshiba L40 Toshiba L40 Toshiba L40 Toshiba L40 Toshiba L40


UMAX VisionBook 2700WXR - DOSTAČUJÍCÍ

Cena od 13 078 Kč s OS Vista Home Basic
Procesor Intel Celeron M540 (1,86 GHz)
Paměť 1 GB
Disk 120 GB
Grafika VIA VN896 / integrovaná Via Chrome9
Displej lesklý
Rozhraní: 3x USB, ExpressCard, VGA, čtečka 4 v 1, ethernet, modem, webkamera
Hmotnost 2,67 kg + 432 g
Výdrž v klidu 2 hodiny a 1 minuta
Výdrž při vytížení 1 hodina a 31 minut
Baterie: 52 Wh
Výkon v PCMarku05: 1868 (dobrý)

UMAX nabízí přes webové rozhraní na svých stránkách zvolení vlastní konfigurace. Ovlivnit tak můžete jak kapacitu disku a velikost operační paměti, tak použitý procesor. Výhodu oproti konkurenci získává díky integrované webové kameře a lehké nylonové brašně.

Ačkoli šlo v testu o jednu z nejméně pevných konstrukcí, stále je vhodná pro přenášení. Celkově je tělo notebooku poměrně tuhé, bez větších známek povrzávání plastových dílů. Klávesnice má standardní rozložení, zvykat si uživatel bude muset jen na jednořádkový Enter. Při psaní se výrazně prohýbá na pravé straně, občas vydává drnčivé zvuky. Lesklý displej patřil v testu k průměru, barvy zkresluje do teplejších odstínů. Výkon je na dobré úrovni, bohužel za cenu zvýšené hlučnosti. I při běžné činnosti je chlazení rušivé a větráček se téměř nevypíná.  zpět

UMAX VisionBook 2700WXR

UMAX VisionBook 2700WXR

UMAX VisionBook 2700WXR


UMAX VisionBook 2700WXR UMAX VisionBook 2700WXR UMAX VisionBook 2700WXR UMAX VisionBook 2700WXR UMAX VisionBook 2700WXR UMAX VisionBook 2700WXR UMAX VisionBook 2700WXR


 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz